folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Javanin Artilari Eksileri Nelerdir?

Javanin Artilari Eksileri Nelerdir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Asp.net,php ve visual basic bu 3 dilide sadece temel olarak biliyorum diyebilirim.Ama kafamda tam olarak ne yazacagimi kararlastiramadigim icin yani web mi yoksa telefona mi yoksa masaustu program mi bu yuzden tam olarak birinde ustalasamadim.

Yazilim muh. okuyorum bu sene Javaya baslayacagiz benimde tam kafamda olan dildi java her alanda calismasindan dolayi.Bu alanda artik saglam adimlarla ustalasmaya baslayayim diyorum.Javanin gelecegi nedir ? Nokia gittikden sonra Java ne olur ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek

nokia ile java arasında ilişki kurman saçma oldu, hadi ibm gittikten sonra java nolur desen anlarımda nokia nalaka hocam? :D

benim iş ararken gördüğüm kadarıyla şu var .net te civatadan adamlarıda işe alıyolar ama java da o yok, işe girebilmen için sağlam biri olman lazım genelde ciddi yerlerde kullanıyolar javayı.

gelecek her dilde var elbette, .net lede javada yaptığın herşeyi yaparsın belki ama java .net ten daha geniş. birde benim gördüğüm kadarıyla java + unix + oracle a hakim olan biri karnını doyurmaktan öte zenginde olur

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    lalada bunu yazdı

nokia ile java arasında ilişki kurman saçma oldu, hadi ibm gittikten sonra java nolur desen anlarımda nokia nalaka hocam? :D

benim iş ararken gördüğüm kadarıyla şu var .net te civatadan adamlarıda işe alıyolar ama java da o yok, işe girebilmen için sağlam biri olman lazım genelde ciddi yerlerde kullanıyolar javayı.

gelecek her dilde var elbette, .net lede javada yaptığın herşeyi yaparsın belki ama java .net ten daha geniş. birde benim gördüğüm kadarıyla java + unix + oracle a hakim olan biri karnını doyurmaktan öte zenginde olur

evet haci o is ilanlarinda benimde dikkatimi cekti ama senior Javacilarinda aldiklari ucretlerin gercekden hatri sayilir derecede.

Suan dunyada en cok kullanilan telefonlardan biri Nokia ve java calistiriyor dogal olarak o giderse mobil alanda gerileme mi kaydeder Java diye sordum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    lalada bunu yazdı

evet haci o is ilanlarinda benimde dikkatimi cekti ama senior Javacilarinda aldiklari ucretlerin gercekden hatri sayilir derecede.

Suan dunyada en cok kullanilan telefonlardan biri Nokia ve java calistiriyor dogal olarak o giderse mobil alanda gerileme mi kaydeder Java diye sordum.

java uygulamaları mobil alanda geçerliliğini kaybetti gördüğüm kadarıyla (artık .jar .jad indiren göremiyorum pek?) artık mobil dünya uygulama marketlerinin dünyası oldu fakat şu andaki platformlar içinde java ile uygulama geliştirebiliyosun zaten. android uygulamaları java dan türetilmiş bi dille geliştiriliyo bildiğim kadarıyla hatta google oracle ile davalık falan oldu, blackberry zaten java tabanlı (yanlışsam düzeltin ben öyle biliyorum) ios u siktiret o kafasına göre takılıyo, windows phone c# kullanıyo ama onada java ile uygulama yazılır heralde

bunun yanında hemen her platform java uygulamalarını çalıştıracak emülatörlere sahip zaten bazıları direkt çalıştırıyo (.jar .jad lardan bahsediyorum)

java ölmez, flash ta ölmez ama şuda var microsoft 8 sene işletim sistemi çıkarmadı bu .net le uğraştı bi ton yatırım yaptı herşeye bi cevap verdi azure dir f# dır vs vs, ama yinede javanın tahtını şu anda sallayamaz, sağlam bi rakip oldu o başka.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Yazılım Müh. okuyorsan illaki haşır neşir olacaksın. Özellikle tasarım desenleri kafanı bayağı ütüleyecek. Java ayrı bir alem. Yazanlar arasında farklı bir dil var da o şekilde iletişim kuruyorlar sanki. Terim üretmeyi, alengirli işlere girmeyi çok severler. Kod düzenleme ve belirli prensiplere göre yeniden oluşturmaya refactoring derler gibi... Kavramlara pek takılmayıp işlerin özlerini öğrenmeni öneririm. Pek java tecrübem yok, hatta hiç yok. Fakat birkaç yıl tecrübeli ve java'nın hastası bir arkadaşım oldukça bilgilendirdi anlattı etti. Oradan bayağı bir kulak aşinalığım vardır. 

Java amacına göre çok faydalı bir dildir. Bir kere yaz her yerde kullan felsefesi dilin çıkış amacını belirler. Bir kere yazdığın vakit java kurulumu olan veya destekleyen her yerde kodlarını sorunsuz kullanabilirsin. Diğer bazı diller gibi ayrı ayrı derlemene gerek kalmaz. Bu olay bytecode denilen bir yapı sayesinde gerçekleştiriliyor. Kısaca bytecode; senin yazdığın kaynak kodlar önce bytecode denilen özgün bir yapı haline getiriliyor. Sonra bu yapı derleyici tarafından derlenip kullanıcının etkileşime girdiği dosyalar haline getiriliyorlar.

Girişmeden önce Türkiye'nin ilk ve tek Java Champion ünvanına sahip Özcan Acar'ın açtığı kurumsaljava'daki anlatımları okumanı ve seminerleri izlemeni öneririm.

http://www.kurumsaljava.com/

Ayrıca yine Özcan Acar'ın sahip olduğu ve çoğunluğu java diline ait olan bir soru sitesi;

http://www.btsoru.com

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

java her yere girer her yerden çıkar. yazılım mühendisliği okuyorsan öğrenmen şart. hayatı microsoft olan şirketler dışında çoğu kurumsal uygulama java ile geliştirilir. android'e de uygulama yazarsın, web uygulaması da geliştirirsin, cross-platform masaüstü uygulamaları da geliştirirsin vs. vs.. multi-threading'ine kıl oluyorum java'nın o yüzden masaüstü uygulamalarını tavsiye etmem. :)

. . .. . ... .
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    lalada bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    lalada bunu yazdı

java uygulamaları mobil alanda geçerliliğini kaybetti gördüğüm kadarıyla (artık .jar .jad indiren göremiyorum pek?) artık mobil dünya uygulama marketlerinin dünyası oldu fakat şu andaki platformlar içinde java ile uygulama geliştirebiliyosun zaten. android uygulamaları java dan türetilmiş bi dille geliştiriliyo bildiğim kadarıyla hatta google oracle ile davalık falan oldu, blackberry zaten java tabanlı (yanlışsam düzeltin ben öyle biliyorum) ios u siktiret o kafasına göre takılıyo, windows phone c# kullanıyo ama onada java ile uygulama yazılır heralde

bunun yanında hemen her platform java uygulamalarını çalıştıracak emülatörlere sahip zaten bazıları direkt çalıştırıyo (.jar .jad lardan bahsediyorum)

java ölmez, flash ta ölmez ama şuda var microsoft 8 sene işletim sistemi çıkarmadı bu .net le uğraştı bi ton yatırım yaptı herşeye bi cevap verdi azure dir f# dır vs vs, ama yinede javanın tahtını şu anda sallayamaz, sağlam bi rakip oldu o başka.

Android hem C++ hem Javadır.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    lalada bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    lalada bunu yazdı

Android hem C++ hem Javadır.

günlerimi harcadım ndk'yı adam gibi kuramadım. :/

. . .. . ... .
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

C# ve Java birbirine çok benzer diller, bunları adam gibi öğrenmeden mezun olmamalısın. Türkiyede iş bulma konusunda sıkıntı yaşamazsın bu dille ama ücret olayını fazla önemseme derim başlarda, 30 a doğru dert edersin, kendini geliştirmeye odaklanman hayrına olur.

Javacı değilim ama artısını eksisini iyi kötü biliyorum, hemen tüm işletim sistemleri ve platformlarda program yazılabilmesi büyük artı. Öğrenmesi görece kolay, managed olduğu için kod güvenliği iyi, spesifik alanlar dışında hemen her alanda kullanılır.

Eksileri, performans kritik yazılımlarda kullanılmaması. Oyun filan yazmıyorsanız yine de JNI ile performans kritik kod bölümlerini native olarak yazıp durumu kurtarabilirsiniz.

Android ile javanın önemi bir kat daha arttı. Sandman'ın dediği gibi C/C++ ile de android uygulaması yazılabiliyor (NDK) ancak ortada bir gerçek var androidin doğal dili Java dır.

Zaten önünüzde iki seçenek var, birisi JNI ile asıl kodu yine java kullanarak yazmak , native fonksiyonları java içinden çağırmak, diğeri de native activity kullanarak komple C/C++ ile yazmak. İkincisi çok daha zor ve zorlama bir yol, üstelik donanıma erişmek isterseniz bir sürümde çalışan kod diğerinde çalışmayabilir, çünkü NDK size direkt donanım erişimi için arayüz sunmuyor. Zaten NDK nın asıl amacı oyun programlama da kullanılmak.

Hülasa, eğer oyun yapılacaksa hangi platformda olursan ol C++ şart. Sistem programı yazılacaksa C şart , sanırım geri kalan her yere Java C# gider. (web i saymadım)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    Tugberk bunu yazdı

Eksileri, performans kritik yazılımlarda kullanılmaması. Oyun filan yazmıyorsanız yine de JNI ile performans kritik kod bölümlerini native olarak yazıp durumu kurtarabilirsiniz.

kritikten kasıt nedir? Memleketimin en baba kurumları uluslararası zilyontane baba kurum en ciddi işlerini java üzerinden götürüyor. Uygulaman scale edilebiliyorsa c yada java arasında performans açısından bir fark yoktur.

ftw
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı
    Tugberk bunu yazdı

kritikten kasıt nedir? Memleketimin en baba kurumları uluslararası zilyontane baba kurum en ciddi işlerini java üzerinden götürüyor. Uygulaman scale edilebiliyorsa c yada java arasında performans açısından bir fark yoktur.

cukurova ile tartışmalarını hatırladım bi an :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 3201 Toplam Mesaj: 16