Jeneratör

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Geçen kamera konusu açtım bugün jeneratör :)), iyice sanayi ustasına evrildim.

Abi bir TAMİR bolumu acsaniza foruma kateKori  nereye uyduracagimi şaşırdım jeneratör konusunu.

Su videoda kullandığı sprey nedir hocalar , eli bu işlere yatkın biri bilir. Dakika 03:17 - 03:30 arasında BUJİYİ söküp sıkıyor 

Link: https://youtu.be/BEUDTQslKFE

Elektronik temizleme spreyi mi ( buji ye sıkıyor çünkü )

Fren - Balata temizleme solüsyonları var BP de falan o sekil bir şey mi?

Yoksa Wurth motor temizleme spreyi gibi jenerik spreyler var ondan mıdır acaba ( bunlar da içinde ikiye ayrılıyor gerçi motor dış temizleme bir de parçalarına direkt iç aksama sıkılan var hangisi acaba )

Ya da sprey kutu - renginden taşıyabilecek biri var midir? Teşekkür ettim...

LaNCeLoT tarafından 04/Eki/22 03:28 tarihinde düzenlenmiştir

Kurtlar tasma takmaz....
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

ya zaten uçucu malzeme bas balata temizleyiciyi ya

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

hocam videodan gördüğüm kadarıyla üzerinde POWERSA yazıyor. internette aradım ama bulamadım. büyük ihtimalle adı hiç duyulmadık bişey :D

yunus hocamın dediği gibi buji temizliği balata temizleyicinin işi :D (Önerim: Würth balata temizleyici yada würth genel temizleme spreyi.)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mistik
    Mistik's avatar
    Erkek

Karburatorlu araclarda eskiden butun karburator parcalari Benzin ile temizligi yapilirdi eger amacin buji temizligi ise benzin ve bir firca yardimi ile gayet guzel bir sekilde yapabilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuncaxxz
    tuncaxxz's avatar
    Erkek

Hocalar haklı, fren balata temizleyici. Videoyu durdurup tam ekranda bakınca kutunun alt tarafında "fren balata" yazdığı belli oluyor. 

punto cero
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

@yunusdogan @serhat8102 @mistik @tuncaxxz

Çokça tesekkur ettim be Dostlar , vallahi iyi niyetli emeginize nezaketinize teşekkürler.

Kaç kere jeneratör tamircisi cagiedim genel temizlik ve bakımda yaptırdım insan gibi çalışmıyor.

Sonra kendim dedim düşünüp bunda buji ! sorunu var kesin. Söktüm aynı kod'da buji nin iyi bir markasını bosch falan alacağım. Ama su temizlik ve sprey işlerine de hakim olalım ki artik yan basıp durmayayim bu spreyi de siparisleyeyim bulunsun. YETKİLİ SERVİSLERİN DE AQÜ YA ülkede kimse isini iyi yapmak istemiyor özellikle "usta" lar boyle. %90 her bölümü kendim onaririm da jeneratör hem benden uzakta bir suredir isimden gücünden hem de vakit ayiramiyordum servise Güvendik o da tırt safi.

Bir de bari konusu gelmişken bana elektronik devre(oksitlenme gibi sorunlara) temizleyici onersenize f/p bir şeyler tecrübe ettiğiniz bir şey. Bir ara paslı civata vida dökülmüyor diye sprey pas sökücü - yağlayıcı aldım kendine hayrı yok idi :)),  ÖNERİ ÖNEMLİ

Kurtlar tasma takmaz....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

Bir de bari konusu gelmişken bana elektronik devre(oksitlenme gibi sorunlara) temizleyici onersenize f/p bir şeyler tecrübe ettiğiniz bir şey. Bir ara paslı civata vida dökülmüyor diye sprey pas sökücü - yağlayıcı aldım kendine hayrı yok idi :)),  ÖNERİ ÖNEMLİ

Elektronik devre için sadece ve sadece izopropil alkol (isopropyl alcohol) kullan. Profesyonel önerilen budur. Devre kart üzerinde pasta, flux kalıntıları ve oksitlenmeyi temizler. Şimdi birileri tiner, aseton gibi kimyasallar dersede onlardan uzak dur.

izopropil alkol nispeten ucuzdur. 5 lt.'lık %99 saflıkta alırsan uzun yıllar boyunca sana yeter. Ayrıca seyrelterek; %50 saf su + %50 izopropil karışımı ile lcd ekran, cep teli, gözlük camı gibi hassas yüzeylerdeki inatçı kirleri temizlemekte kullanabilirsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Buji temizlenmez, eger omru dolduysa degistirilir. Kac saat calistigina bagli olarak degismesi gerektigini kullanim klavuzunda gorebilirsin. 

Balata spreyini benzinlikten alirsan 2 kat fazla odersin, en yakin oto sanayiye git ve hirdavatcidan al.

Ayrica arkadasin videodaki gibi ateslemeyi disarda goz ile test etmek tam bir cahillik, bunu da belirtmem gerek.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bedeng
    bedeng's avatar
    Erkek

wd 40 pas sökücü gibi birşey galiba

bujiyi temizlemek için ince bi zımpara kullanabilirsin özellikle uç kısımdaki aralığı temizle yada tel fırça kullan tertemiz yapar

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek

kullandığı sprey balata temizleyici. wd40 gibi yağlı malzemeleri elektronik şeylerde kullanmanı önermem. 

buji temizlenir bu arada lakin ömrü bitmemiş ise. kurumlanır hava yakıt karışımı ayarsızdır tırnak aralığı açılır o zaman temizlersin lakin onun dışında buji nin bir kullanım ömrü var o dolduğu zaman değiştirmek gerekir. 

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

buji diyosak benzinli bir jeneratörden bahsediyoruz haliyle portatif birşey olsa gerek.. hem bujileri sıkarken çok abanmamak lazım onun bi sıkma tork değeri var.