folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Kablosuz Kamera Sistemi Kurma

Kablosuz Kamera Sistemi Kurma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    winchester
    winchester's avatar
    Erkek

Projenin%20Şekli

* Bir evin etrafını gözetlemek için yapmaya çalıştığım kamera sistemi.

*. Böyle bir şey yapsam çalıştırabilir miyim

* oradaki modem normal internete bağlandığım modem ama interneti bağlamayacağız, kameraları internette İp kamera diye
    geçen kameralardan alsam modemle bağlatısını sağlayıp kullanabilir miyim
    * birde orada nasıl bir modem kullanıyım modem 300-500 metreye yayın yapması lazım nasıl bir modem önerirsiniz.

* Başka bir önerisi olan var mı.

Ölüm Bizimle Gelecek...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    KaptanMagaraAdami's avatar
    Erkek

Bütçen var mı ?

Para yok; ama bu sistem çalışsın diyorsan :)

Ne kadar ekmek o kadar köfte diyorsan:

Her IP kamera için bir "bridge" (IP67); bilgisayarın bulunduğu noktaya da bunları karşılayacak "bridge"ler.

Piyasada satılan, görece ucuz olan ürünler var; şansını bunlarla deneyebilirsin.

Daha profesyonel ve "lisansız" bantta çalışan ve görece daha pahalı "bridge"ler var; bunları kullanabilirsin.

Kablo çekme imkanı varsa bunu da değerlendirirsin.

Eğer takmak istediğin kameralar belli bir fiyatın altındaysa kamera olmuş olmamış çok farketmez. Kamera ürünlerini bizzat kullanmıyorum. Yine de Bosch marka HD kameralar için iyi şeyler duydum. Kameralarda dış ortam (IP67) olmalı.

Kolay gelsin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    winchester
    winchester's avatar
    Erkek

Bütçe var ama kısıtlı ve de ucuza mal etmeye çalışıyorum

söylediğiniz bridgeler ip kamera bağlantısını sağlamak için mi wreless modemle bağlantı kuramayız mı

Ölüm Bizimle Gelecek...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    Guvenlik Kamerasi kayit sistemlerinin yapisinda 3 farkli cihaz bulunmaktadir.

1.Kayit Cihazlari (DVR, NVR, PC)
    DVR (digital video registrator)
    NVR (network video registrator)
    2. Kameralar (IP ve Analog)
    3. Veri yedekleyicisi (HDD ve NAS Server)

CCTV kapali devre kamera kayit sistemi
    CCTV Kapali devre kamera kayit sistemi local yapida calismaktadir.DVR tarafindan alinan goruntuler yine DVR cihazlari sayesinde internet uzerinden yayin saglanmaktadir. DVR 4 - 8 - 16 - 32 ve 64  kanalli olmak uzere gruplandirilir. DVR tarafindan alinan goruntuler kendi icerisinde bulunan HDD uzerine kayit etmektedir. Kayit suresinin uzunlugu DVR cihazi icerisinde bulunan HDD nin boyutu ile dogru orantili artmaktadir. Ayrica bu kayit sistemi otomatik dongu ile hic durmadan HDD ye belirlenen sure dahilinde yazma yapar. Ornek olarak 45 gun kayit alan bir sistem 45 gun doldugunda 46. gunu kayit altina alabilmek icin 1. gunun verisinin bulundugu yeri silerek o bolgeye tekrardan yazmaya baslar yani tarihleme ile anlatacak olursak 01.01.2012 tarihinde kayit almaya baslayan cihaz 15.02.2012 tarihinde 01.01.2012 ye ait olan goruntuleri silerek ustune yazmaya baslar.

Sistemde bulunan diger bir yapisal cihaz ise kameralar dir. Kameralarin 2 degisik veri iletisim yolu mevcuttur.

1. Koaksiyel kablolarla saglanan ve local agda kayit yaptirmayi gerektiren kameralar.
    2. IP kameralar NVR veya bir PC uzerine alinan verileri yedeklemeye yarayan kameralardir.

CCTV sisteminde kullanilan kamera 1. secenekte bulunan kamera tipleridir. Bu kameralar TVL cozunurlugu kullanilarak yayin saglamaktadir.

IP Kamera Kayit Sistemi

IP Kamera kayit sistemi network agida calisan ve yayin yapisini CAT kablolardan saglayan kamera sistemlerinin baslica adidir. Bu tip sistemlerde kameralardan alinan goruntuler bir bilgisayar yardimi ve NVR ile islenip hddler ve nas sunucular tarafindan kayit altina alinmaktadir. Bu sistemler genel olarak kablo mesafesi uzak ve network agi guclu olan yerlerde kullanilir.  NVR cihazlarinin en buyuk ozelligi 256 kanala kadar destek vermesidir. Bu sebepten dolayi bu sistemler genel olarak sehir guvenlik sistemlerinde (MOBESA) ve havaalani gibi cok fazla kamera gerektiren yerlerde kullanilir. Veriler 100/1000 mbits networklerden tasindigi icin yuksek cozunurluklu kameralar rahatlikla kullanilabilmektedir.

bu yaziyi oku onun uzerine uzerinde calisalim ok

delimiyim ben?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    Erkek
    winchester bunu yazdı

söylediğiniz bridgeler ip kamera bağlantısını sağlamak için mi wreless modemle bağlantı kuramayız mı

Eğer sonuç almak istiyorsan ve bütçen kısıtlı ise 5000-10000 $ arası harcaman gerekir.

IP kameradan bridge cihazına, oradan da merkez noktadaki bridge cihazına...

Birde bunlar için direk dikilmesi gerekecektir sanırım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    winchester
    winchester's avatar
    Erkek
    KaptanMagaraAdami bunu yazdı
    winchester bunu yazdı

Eğer sonuç almak istiyorsan ve bütçen kısıtlı ise 5000-10000 $ arası harcaman gerekir.

IP kameradan bridge cihazına, oradan da merkez noktadaki bridge cihazına...

Birde bunlar için direk dikilmesi gerekecektir sanırım.

Pahalıya geliyor ben daha ucuza mal ederim diye düşünmüştüm yani bridge kullanmadan yaparım diye düşünmüştüm;

ip kameralarla modeme bağlantı kurup bilgisayardan da her kameranın ip numarasını girerek görüntüyü modem üzerinden alırım diye düşünmüştüm. bu olayıda kendimce şuradan çıkardım S3 cep telefonumu ağa bağlayarak bilgisayar üzerinden kamerasını açıyorum ağ çekim mesafesinde cep telefonumun gösterdiği görüntüyü alıyorum.

amacım görüntüyü kayıt etmek değil canlı anlık görüntü almak, olursada bilgisayarın hard diskine kaydetmek.

Ölüm Bizimle Gelecek...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    winchester
    winchester's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı
    Guvenlik Kamerasi kayit sistemlerinin yapisinda 3 farkli cihaz bulunmaktadir.

1.Kayit Cihazlari (DVR, NVR, PC)
    DVR (digital video registrator)
    NVR (network video registrator)
    2. Kameralar (IP ve Analog)
    3. Veri yedekleyicisi (HDD ve NAS Server)

CCTV kapali devre kamera kayit sistemi
    CCTV Kapali devre kamera kayit sistemi local yapida calismaktadir.DVR tarafindan alinan goruntuler yine DVR cihazlari sayesinde internet uzerinden yayin saglanmaktadir. DVR 4 - 8 - 16 - 32 ve 64  kanalli olmak uzere gruplandirilir. DVR tarafindan alinan goruntuler kendi icerisinde bulunan HDD uzerine kayit etmektedir. Kayit suresinin uzunlugu DVR cihazi icerisinde bulunan HDD nin boyutu ile dogru orantili artmaktadir. Ayrica bu kayit sistemi otomatik dongu ile hic durmadan HDD ye belirlenen sure dahilinde yazma yapar. Ornek olarak 45 gun kayit alan bir sistem 45 gun doldugunda 46. gunu kayit altina alabilmek icin 1. gunun verisinin bulundugu yeri silerek o bolgeye tekrardan yazmaya baslar yani tarihleme ile anlatacak olursak 01.01.2012 tarihinde kayit almaya baslayan cihaz 15.02.2012 tarihinde 01.01.2012 ye ait olan goruntuleri silerek ustune yazmaya baslar.

Sistemde bulunan diger bir yapisal cihaz ise kameralar dir. Kameralarin 2 degisik veri iletisim yolu mevcuttur.

1. Koaksiyel kablolarla saglanan ve local agda kayit yaptirmayi gerektiren kameralar.
    2. IP kameralar NVR veya bir PC uzerine alinan verileri yedeklemeye yarayan kameralardir.

CCTV sisteminde kullanilan kamera 1. secenekte bulunan kamera tipleridir. Bu kameralar TVL cozunurlugu kullanilarak yayin saglamaktadir.

IP Kamera Kayit Sistemi

IP Kamera kayit sistemi network agida calisan ve yayin yapisini CAT kablolardan saglayan kamera sistemlerinin baslica adidir. Bu tip sistemlerde kameralardan alinan goruntuler bir bilgisayar yardimi ve NVR ile islenip hddler ve nas sunucular tarafindan kayit altina alinmaktadir. Bu sistemler genel olarak kablo mesafesi uzak ve network agi guclu olan yerlerde kullanilir.  NVR cihazlarinin en buyuk ozelligi 256 kanala kadar destek vermesidir. Bu sebepten dolayi bu sistemler genel olarak sehir guvenlik sistemlerinde (MOBESA) ve havaalani gibi cok fazla kamera gerektiren yerlerde kullanilir. Veriler 100/1000 mbits networklerden tasindigi icin yuksek cozunurluklu kameralar rahatlikla kullanilabilmektedir.

bu yaziyi oku onun uzerine uzerinde calisalim ok

Teşekkür ederim Ayhun bu bilgi iyi oldu bu bilgilere göre profesyonel bir sistem kurarım ama ben basit ama kolay olur diye yukarıda çizdiğim gibi bir sistem düşünmüştüm oda sanırım bridge kullanmadan çalışmaz.

Ölüm Bizimle Gelecek...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

400 metre var kameralar arası. onu modemle yapamazsın sadece.

araya accsess point falan koyabilirsen, mesela 100 mt de bir tekrarlaman lazım. bu şartlarda, sanırım, 4 kamera,20 civarı accsess point modem olursa sanırım çalıştırabilirsin. (accsess pointleri 100 mtde bir olarak hesapladım kabaca rakam verdim.)

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    winchester
    winchester's avatar
    Erkek
    crimeangel bunu yazdı

araya accsess point falan koyabilirsen, mesela 100 mt de bir tekrarlaman lazım. bu şartlarda, sanırım, 4 kamera,20 civarı accsess point modem olursa sanırım çalıştırabilirsin. (accsess pointleri 100 mtde bir olarak hesapladım kabaca rakam verdim.)

modemi ortalarına aldığımda modemin mesafesi her kameraya 200-250 metre olacak, dolayısıyla ben bunu sadece modemle halledemez miyim yani çap olarak 400 metretye yayın yapan bir modem bulabilir miyim bu işimi görmez mi tam olarak onu anlayamadım.

Ölüm Bizimle Gelecek...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    Erkek
    winchester bunu yazdı
    crimeangel bunu yazdı

modemi ortalarına aldığımda modemin mesafesi her kameraya 200-250 metre olacak, dolayısıyla ben bunu sadece modemle halledemez miyim yani çap olarak 400 metretye yayın yapan bir modem bulabilir miyim bu işimi görmez mi tam olarak onu anlayamadım.

Sorunun net cevabı ideal sonuçlar göz önüne alınarak: Hayır.

Sağdan,soldan 100$, 200$ malzeme alırım, 5 tanesini bağlarımla bu işler yürümüyor; mutlaka sorunlar çıkıyor ve/veya istenen sonuca ulaşılamıyor.

Bu işin ucuzu yok işte; ucuza buldum, yaptım diyenler sistemi verimli kullanamadığı gibi bir süre sonra bir kenara atmak zorunda kalıyor.

İşin kötü tarafı müşteri, genel anlamda bizler, takıldığımız zaman takılıyoruz. İlla kendi kafamızdaki ucuz, hızlı, güvenli (sistemin stabil çalışması da buna dahil) nitelikler aynı anda olsun isteriz.

Sen de tam o kıvamdasın şu anda :) .

* Dış ortam için iş görecek kameranın en ucuzuna kaçarsan tanesi sadece 300-500 Euro; o konuyu hiç açmayalım ;)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek

hocam deneyimimi paylaşmak isterim kesinlikle ip kamere önermiyorum okadar çok baş ağrıtıyorki zaten elektirik hattı çekilecek mecbur. kablolu bir kamera ve sırf o iş için kullanılan kayıt cihazlarını alıp kullanmak çok büyük rahatlık yoksa en kaliteli ip kamerayada alsan ayda bir yerinden söküp yeniden kurulum yapmak gerekecekki zamanla çook can sıkıcı oluyor sonuç olarak 3-5 fazla ver çağır bir şirketi kursun adamlar :d. Ben şirkete kurdurduğumdan beri tek sorunal karşılaşmadım. 

Toplam Hit: 2763 Toplam Mesaj: 20