Kaç Meryem Var?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Serser1
    Serser1's avatar
    Erkek

Meryem ile ilgili kayıtlar karışık. Kısaca toparlarsak durum şu;

Meryem'in babasının adı İmran(?), annesinin adı ise Hanna (veya Anna).Hanna ismi ne Kuran'da, ne de diğer kutsal metinlerde geçmiyor. Meryem’in bir erkek kardeşi yok. Hanna uzun bir süre çocuk sahibi olamamış, Allah'a yalvararak kendisine bir çocuk vermesini istemiş. Dileği kabul olmuş ve Meryem'e hamile kalmış. Meryem daha doğmadan babası (Kuran'a göre İmran) ölmüş. Yani bu duruma göre (eğer Hanna daha sonra başka birinden bir çocuk doğurmadıysa) Meryem tek çocuk. Hanna'nın (bazi iddialara göre Meryem'in kız kardeşi - zayıf bir iddia) kız kardeşinin adı İysa. İysa Zekeriya'nın karısı. Fakat bazı kayıtlar Zekeriya'nın Meryem'in dayısı olduğunu söylemekte. İysa'da Meryem'in teyzesi olduğuna göre, Zekeriya ve İysa kardeşler. Eğer kardeş iseler bu durumda ortaya "ensest" durumu çıkıyor. Fakat Luka İncil'inde Zekeriya'nın karısının adı Elisabeth.

Meryem'in kocası (veya nişanlısı) Yusuf, Matta İncil'ine göre Meryem'in amcasının torunu. Luka İncil'inde ise bir başkasının torunu. Meryem yetim doğduğundan, bakımını yakın bir akrabasının üstlenmesi gerekmiş. Tam 29 kişi bu görevi üstlenmek istemiş (Neden? Bu kadar çok kişi değersiz bir kız çocuğuna, İsa'nın anası olacağını bildikleri için mi vasi'lik yapmak istemiş?). Bu kadar çok kişi göreve talip olunca kura çekilmesine karar verilmiş. Herkes nehire bir ok atmış, kimin oku batmaz yüzerse görev ona verilecekmiş. Zekeriya'nın oku batmamış.

Kuran'da Meryem'in babasının adının İmran olduğu söylense de, bir karmaşa var: Kuran'da iki Ayet'te İmran ismi geçiyor;

Ali İmran-33 'Gerçekten Allah, Adem'i, Nuh'u ve İbrahim ailesiyle İmran hanedanını süzüp alemler üzerine seçti.'

Ali İmran-35 'İmran'ın karısı: "Ya Rab! Ben karnımdakini kayıtsızca sana adadım, hemen kabul et bunu benden; çünkü sadece Sensin işiten, bilen Sen!" dedi.'

Yukarıdaki Ayet'lerde geçen İmran isimleri hakkında görüşler farklı. Bu İmran'ların aynı İmran'lar olmadığı söyleniyor. 33. Ayet'te geçen İmran'ın Musa'nın (aynı zamanda Harun'un) babası olduğu, 35. Ayet'te söz edilen İmran'ın Meryem'in babası olduğu iddia ediliyor.

Fakat Hristiyanlar Meryem'in babasının adının İmran olduğunu reddediyorlar. Hristiyanlara göre Meryem'in babasının adı JOACHIM. İlginçtir ki, Meryem'ın babasının adının Joachim olduğu söylense de, Meryem'in annesi Hannah gibi, babasının ismi de Hristiyanlığın el kitabında geçmiyor. Fakat Kuran’da bir isim geçiyor..

Tevrat'ın Çıkış bölümü incelendiğinde karşımıza bir isim çıkıyor; MİRYAM (Meryem veya Miriam). Tanrı ile de konuşmuş (Sayılar12/4-8) bu kadın, Tevrat'a göre bir peygamberdir. Peki, kimin nesidir, kimdir bu Meryem (Miryam)? Tevrat açıklıyor;

Çıkış.15: 20 Harun'un kızkardeşi Peygamber (Nebiye) Miryam tefini eline aldı, bütün kadınlar teflerle, oynayarak onu izlediler.

Çıkış.15: 21 Miryam onlara şu ezgiyi söyledi: «Ezgiler sunun RAB'be, çünkü yüceldikçe yüceldi, atları, atlıları denize döktü.»

Görüldüğü gibi, bir deri hastalığı nedeniyle ölen bu Meryem, Musa ile Harun'un kızkardeşidir.

Kuran'daki Meryem Sure'sinde bir Ayet var. Bu Ayet, Meryem'in başından geçenler anlatılırken bulunuyor. Okuyalım;

Meryem-28 'Ey Harun'un kız kardeşi! Senin baban kötü bir insan değildi; annen de iffetsiz değildi.'

Bu hitap İsa'nın annesi Meryem'e yapılıyor.

Peki, İsa'nın annesi Meryem'den söz edilen bu bölümde söylenen "Ey Harun'un kız kardeşi!" hitabı ne anlama geliyor?

---------------------------------

evet merak ettiğim bi konu..bilen eden varsa açıklayabilirse sevinirim..

dil, kültür, renk değil..emektir yüce olan..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maydonoz07
    maydonoz07's avatar
    Erkek
    bi yazı okumuştum adamın biri askere gitmemek için mahkemede ifade veriyordu ben bi bayanla evlendim babam o bayanın kızıyla evlendi ben babamın babası oldum kızımda gelinim oldu  babaın oğlu benim hem torunum hem  kardeşim oldu  yeğenim oldu amca dayı hala öle gidiyordu bu meryem işide ona benzemiş bence mahkemeye verelim onlar gereğini yapsınlar en iyisi bu

Türk"üz, Türkçüyüz, Atatürkçüyüz, Atsızcıyız, Turancıyız. Basbuğumuz: Atatürk, Yol Göstericimiz: Nihal Atsız, Silahımız: Damarlarımızdaki asil kan, Hedefimiz: Turan! Soyumuz; Saf Türk Soyudur, Dilimiz; arınmıs Türkçe"dir, Töremiz; ne Arap"ın, ne kürdün ne de Batı"nın töresidir, özbeöz Türk"ün töresidir. Türk"ün töre ve kültürünü, yasam tarzı olarak benimseyip yaşar ve yaşatiriz. GökTanrı Türk"ü Korusun..... TÜRK IRKI SAĞ OLSUN....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErK
    ErK's avatar
    Erkek
    abü kutsal kase de aslında meryem değilmiydi ya da tam tersi???

hangi çılgın beni banlayacakmış şaşarım...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

yazıyı okudum BİLEREK çok karışık yazılmış ve demogoji bol.. ayrıca kaynak göstermi yok.. Yazan kişi kendi kafasına göre kaynaklarda bu var diyor.Sonra diyor ki bu var ama zayıf.. Ayrıca benim bildiğim 400 incil çeşidi var ve hangisine göre yapıyor bu yorumları?

en iyi cevabı almak istiyorsan bu maile mail at.. aydınlatırlar seni hemde her konuda :)

misyonerlerecevap@yahoo.com

ek olarak eğer mailden ccvp gelmeyebilir.. o yüzden garantili olarak şurdaki yönergeleri takip ederek sorunu sorabilirsin

http://www.islamustundur.com/soruncevapverelim.html

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    Hocam "Aşçı, şöförü, şöför bahçıvanı, bahçıvan uşağı sonra hepsi uşağı." olayına dönmüş bu.

while (1<2)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Serser1
    Serser1's avatar
    Erkek
    ertan bunu yazdı:
    -----------------------------

yazıyı okudum BİLEREK çok karışık yazılmış ve demogoji bol.. ayrıca kaynak göstermi yok.. Yazan kişi kendi kafasına göre kaynaklarda bu var diyor.Sonra diyor ki bu var ama zayıf.. Ayrıca benim bildiğim 400 incil çeşidi var ve hangisine göre yapıyor bu yorumları?

en iyi cevabı almak istiyorsan bu maile mail at.. aydınlatırlar seni hemde her konuda :)

misyonerlerecevap@yahoo.com

ek olarak eğer mailden ccvp gelmeyebilir.. o yüzden garantili olarak şurdaki yönergeleri takip ederek sorunu sorabilirsin

http://www.islamustundur.com/soruncevapverelim.html

hocam yazıyı okuduğuna emin msn incillerden bahsederken hangi incil olduğunu söyliyor..zaten en son 4 incile indirmişlerdi(bildiğim kadarıyla)..neyse böyle bi mesaj bekliyodum..

bi bilgin varsa paylas..ben bu doğrudur demiyorum yanlıssa bilen warsa bizle paylassın diyorum..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

1-Matta incilini kaçırdım.. ayrıca bu 4 e kim indirmiş..Ayrıca onlar o doğruluğunu nasıl yapıyorlar? Bu vatikanın tekelinde değil mi? Adam işine geldiği gibi çeviriyor.. Ayrıca o incilin orjinalliğiğni kanıtlamaz.. Okuduğum incil de hala tanrının oğlu diye bahsedilir.. Bu incile hangi mantıkla inanılır?

2- Bu konu uzmanlık ister hoca.. öyle basit bi konu mu olduğunu düşünüyorsun.. Bilen bir adam olduğunu düşünmüyorum bu sitede.. Söyleyecek adam da iki kelime söyler.. Ben sana en doğru şekilde cevabı nasıl alabileceğini söyledim.. Tabii işine gelmiyor gerçekleri öğrenmek.. Aramızda uzman olmadığından bu soruya miillet armut yemiş gibi durur!

Eğer sen samimi olsaydın

bi bilgin varsa paylas..ben bu doğrudur demiyorum yanlıssa bilen warsa bizle paylassın diyorum..

bu cümleyi yazmazdın.Çünkü öğrenmek isteseydin ki tamam ertan o verdiğin linke bakacağım derdin.Amacın başka?

Ayrıca sözüm senden dışarı..  hristiyanlık ile ilgili araştırmalar yapan sayın Aytunç Altındal ın kitaplarını okuyabilirsiniz!

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seretide
    seretide's avatar
    Erkek

ErK bunu yazdı:
    abü kutsal kase de aslında meryem değilmiydi ya da tam tersi???

Sen iyice birbirne karıştırdın kutsal kase isanın karısı gibi bişey olması lazım

Saçma
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Serser1
    Serser1's avatar
    Erkek
    ertan bunu yazdı:

1-Matta incilini kaçırdım.. ayrıca bu 4 e kim indirmiş..Ayrıca onlar o doğruluğunu nasıl yapıyorlar? Bu vatikanın tekelinde değil mi? Adam işine geldiği gibi çeviriyor.. Ayrıca o incilin orjinalliğiğni kanıtlamaz.. Okuduğum incil de hala tanrının oğlu diye bahsedilir.. Bu incile hangi mantıkla inanılır?

2- Bu konu uzmanlık ister hoca.. öyle basit bi konu mu olduğunu düşünüyorsun.. Bilen bir adam olduğunu düşünmüyorum bu sitede.. Söyleyecek adam da iki kelime söyler.. Ben sana en doğru şekilde cevabı nasıl alabileceğini söyledim.. Tabii işine gelmiyor gerçekleri öğrenmek.. Aramızda uzman olmadığından bu soruya miillet armut yemiş gibi durur!

Eğer sen samimi olsaydın

bu cümleyi yazmazdın.Çünkü öğrenmek isteseydin ki tamam ertan o verdiğin linke bakacağım derdin.Amacın başka?

Ayrıca sözüm senden dışarı..  hristiyanlık ile ilgili araştırmalar yapan sayın Aytunç Altındal ın kitaplarını okuyabilirsiniz!

tamam uzmanlık isterse bu werdiğin link uzman bi yer mi?

bnm söylemek istediğim Kuran'ı okuyan wardır elbet belki snde okumusundur..bundan yola çıkarak bişiler söyleyecek war mıdır anlamında..ama konudan güzel çekmişsin lafı..neyse hocam snde tam bilmiyorsun..eğer bu iş burda olmuyorsa orda da olmaz..snn werdiğin linke baktım az çok ama neyse..

bn gerçekten merak ettim nasıl düşünürsen düşün bilen eden wardır belki dedim zaten bilmiyenler pek bişi yazmamıs yani..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

Serser1 bunu yazdı:
    Hanna ismi ne Kuran'da, ne de diğer kutsal metinlerde geçmiyor.

hocam bu cümlede anlatım bozukluğu var.

bu bozukluğun giderilebilmesi için yüklem pozisyonunda bulunan "geçmiyor" sözcüğünün "geçiyor" şeklinde değiştirilmesi gerekir.

not: yarın öss ye giricem :D 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

:) ordaki insanlar bu işin okulunu okumuş insanlar (ilahiyat) ayrıca kendini sadece o fakültede aldıkları bilgi ile yetinmeyip kendini geliştiriyorlar.. özellikle ideolojik sistemlerde ve bilimsel konularda yaratılışı savunmak için..

kuran o kadar basit değil maalesef.. her okuyan onu anlayamaz.. tek bir ayetin açıklaması onlarca cilt kitaptır... O yüzden gerçekten bu iş basit değil.. Zaten dikkat edersen ben birşey yazmadım..Sadece yüzeysel olan şeylerden bahsettim.. Ve yine söylüyorum eğer samimiysen gidip onlara sorunu sorabilirsin!

Konuyu dağıtmamak ve tartışmamak için(çünkü her tartışmada kalpler kırılır) bir daha bu konu ile ilgili yazı yazmıyorum..

eminim bi kötü niyetin yoktur.. Belki ben biraz stressliyim.Yanlış bir söz,kalp kırıcı bir laf etmişsem kusuruma kalma

Toplam Hit: 2990 Toplam Mesaj: 12