folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kaçak Elektriğin Faturası Batı"Ya

Kaçak Elektriğin Faturası Batı"Ya

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnt
    cnt's avatar
    Erkek
    KAÇAK ELETRİĞİN FATURASI BATI'YA

Kâr eden şirketlerin zarardakilere destek vermesi uygulaması uzatılacak.

Kaçak elektrik kullanımının yaygın olduğu illerin açığının diğer bölgelerden kapatılması uygulamasının 2014'e kadar uzatılması gündemde. Buna gerekçe olarak özelleştirmelerin tamamlanmaması gösteriliyor.

Bu yıl İstanbul'dan toplanan elektrik paralarından yaklaşık 600 milyon lirası diğer bölgelere aktarıldı.

Fiyat eşitleme mekanizması çerçevesinde kâr eden elektrik dağıtım şirketlerinin, kaçağın fazla olduğu zarardaki şirketlere para desteği vermesi uygulaması 2012'de sona eriyor.

Dağıtım özelleştirmelerinin gecikmesi sebebiyle bu uygulamanın iki yıl uzatılması gündemde. Enerji yönetimi ön çalışma başlattığı çalışmaların sonuçlanmasıyla Ulusal Tarife olarak da adlandırılan sistem 2014 yılı sonuna kadar uzatılacak.

Halen yürürlükte olan fiyat eşitleme mekanizması sistemine göre, kâr eden elektrik dağıtım şirketleri, zarar eden ve kaçağın yüksek olduğu dağıtım şirketlerine nakit para desteği veriyor.

Enerji yönetimi çevrelerinden alınan bilgiye göre, dağıtım özelleştirmelerinin gecikmesi sebebiyle fiyat eşitleme mekanizmasının iki yıl daha uzatılması gündemde.

Bunun için Enerji yönetimi ön çalışma başlattı. Çalışmaların sonuçlanmasıyla Ulusal Tarife olarak da adlandırılan sistem 2014 yılı sonuna kadar uzatılacak.

Yürürlükteki sisteme göre bu yıl İstanbul'un iki yakasından toplanan elektrik paralarından yaklaşık 600 milyon lira (yaklaşık 400 milyon dolar) başta Diyarbakır'ın da içinde yer aldığı Dicle olmak üzere diğer dağıtım bölgelerine gönderildi. Para aktarımı, oluşturulan ortak havuz üzerinden yapılıyor.

Elektrik sektöründe serbest piyasanın oluşturulması için, üretim ve dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesine karar verildi. Hazırlanan Strateji Belgesi ile, ilk olarak dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi gündeme alındı ve 2006 sonu itibarıyla satış sürecinin tamamlanması hedeflendi.

Ancak, bazı bölgelerde elektrik kayıp-kaçağının yüksek olması, ihale sürecini olumsuz etkiledi. Bunun önüne geçmek ve özelleştirme sürecinde bölgeler arası fiyat farklılıklarını ortadan kaldırmak için 2006-2010 dönemi için fiyat eşitleme mekanizması uygulamaya konuldu.

Temmuz 2008'de uygulama 2012 yılına uzatıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) belirlediği sistem, bölgesel tarifeye geçene kadar ulusal tarifenin uygulanmasını esas alıyor.

Bu çerçevede bir geçiş dönemi tespit edildi. Geçiş, maliyet tabanlı olmayan mevcut tarife sisteminden, hedeflenen maliyet tabanlı yapıya sorunsuz ve aşamalı bir geçiş sağlayacak şekilde tasarlandı.

2012'ye gelindiğinde abone gruplarının büyük bir bölümü maliyet bazlı tarifeye geçmiş olacak. Ulusal Tarife ile bazı bölgeler yüksek gelir elde ederken, bazı bölgeler kayıp-kaçak sebebiyle geliri düşük kalacak.

Fiyat eşitleme mekanizmasıyla bölgeler arası gelir transferine imkan sağlandı.

Enerji yönetiminden bir kaynak, asıl hedeflenenin bölgesel fiyat tarifesi olduğunu söyledi. Özellikle Diyarbakır, Van, Şanlıurfa gibi bazı Doğu ve Güneydoğu illerinde kayıp-kaçak oranının yüzde 60-70'leri geçtiğine işaret eden aynı yetkili, şu bilgileri verdi:

"Bunun için de bir geçiş dönemi ortaya kondu. Bu dönemde kaçağı az ve kârı yüksek olan iller veya dağıtım şirketleri, kaçağı yüksek olan ve zarar eden illere-şirketlere nakit yardımı yapıyor. Bu da oluşturulan havuz sistemi üzerinden yapılıyor."

Sistem nasıl işliyor?

Enerji yönetiminden edinilen bilgiye göre, 'ulusal tarife' uygulamasında sistem şöyle işliyor: Örneğin Diyarbakır bölgesinde (Dicle Dağıtım) kaçak kullanım fazla.

Şirketin abonelere elektrik satabilmesi için elektrik alması gerekiyor. Ancak, kaçak yüksek olduğu için tahsilat yapamıyor ve bunun sonucunda alacağı elektriğin parasını ödeyemiyor.

Buna karşılık İstanbul'da kayıp-kaçak olduğu için dağıtım şirketlerinin kârı yüksek. Bu şirketlerden alınan para, havuz üzerinde Dicle Dağıtım'a aktarılıp şirketin aldığı ve abonelere verdiği elektriğin parası ödeniyor.

Aksi halde, elektriğin kesilmesi gerekiyor. Bu uygulama diğer kâr ve zarar eden dağıtım şirketleri için de geçerli. Bu uygulamayla hedef, geçiş dönemi sonrası özelleştirmelerle bölgesel tarifeye geçmek. Böylece, herkes kendi kayıp kaçağının parasını ödeyecek seviyeye gelecek.

En çok kaçağın olduğu iller

Mardin 72,7

Şırnak 70,9

Batman 66,5

En az kaçağın olduğu iller

Denizli 1,3

Karabük 2,1

Bilecik 2,9

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Hem ülkenin nimetlerinden ücretsiz yada ucuza faydalanırlar, hemde ülkede adalet yok diye isyan ve kargaşa çıkarırlar, ve hala onlar korunurlar.

Adalet mi lan bu ? Bize her yıl %20 lerde ve üstünde zam gelirken elektiriğe adamlar beleş kullanıyor. Allah belanızı versin o.ç ları.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xzxz
    xzxz's avatar
    Erkek

EmiRReiS bunu yazdı:
    -----------------------------

Hem ülkenin nimetlerinden ücretsiz yada ucuza faydalanırlar, hemde ülkede adalet yok diye isyan ve kargaşa çıkarırlar, ve hala onlar korunurlar.

Adalet mi lan bu ? Bize her yıl %20 lerde ve üstünde zam gelirken elektiriğe adamlar beleş kullanıyor. Allah belanızı versin o.ç ları.

allahtan önce düşmanına belasını sen vereceksin ...

kürtlerin yaptığı bütün bu zulme şerefsizliğe ibneliğe sessiz kalan Türk toplumu tecavüzü fazlası ile hak ediyordur. Kürtlerden önce tepki göstermemiz gereken düşmanından kaçan tepkisiz Türklerdir hatta ve hatta birçoğu "hepimiz kardeşiz , din kardeşiyiz , halklar kardeştir" modunda düşmanına aşık olmuş taşşaklarını yalayacak moda gelmiş durumda

Düşman herzaman vardır ve olacaktır , kürtü ezersin eminim başka bişey çıkar ama biz neden savaşamıyoruz elmiz kolumuz nasıl bu kadar bağlı diye düşünmedikten sonra hepsi boş.

herşeyin bir şeyi vardır
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

kendilerine yine kendi cümleleriyle cevap vermek istiyor ve "hassiktir diyoruz hassiktir"

ezilme muhabbeti de yapmıyolar mı tut kafasına kafasına vur!!! 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxspiderxx
    xxspiderxx's avatar
    Erkek

hadi bi de doğu-batı ayrımı çıkarın :S

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zefyhr
    zefyhr's avatar
    Erkek

xxspiderxx bunu yazdı:

hadi bi de doğu-batı ayrımı çıkarın :S

yokbu doğu-batı değil büyük şehirlerdede böyle gettolar centrumlara göre daha çok kaçak kullanıyo.. şuda var fakirlik bir süre sonra insanı şey yapıyo biraz yani şey... yüzsüz.

bizde eskiden çok kullandık... elektrikli sobayla ısındık fln. ama ibnelik olsun die diil.paramız oduna kömüre yetişmeddiği için.. sonra bikaç kez elektrikçi arkadaşa rüşvet vermk zorunda kalınca kol gibi girdi uyndık...

bide yılmaz erdoğanın şöyle bişeyi var..bilmem siz ne deriniz.

http://video.google.com/videoplay?docid=2861397005348435898#

8:10dan itibaren ileyin :)) ''kamu'' nedir?

hııvfffffffff.... fhüüüüüüüüüüüüü.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

xzxz bunu yazdı:

allahtan önce düşmanına belasını sen vereceksin ...

kürtlerin yaptığı bütün bu zulme şerefsizliğe ibneliğe sessiz kalan Türk toplumu tecavüzü fazlası ile hak ediyordur. Kürtlerden önce tepki göstermemiz gereken düşmanından kaçan tepkisiz Türklerdir hatta ve hatta birçoğu "hepimiz kardeşiz , din kardeşiyiz , halklar kardeştir" modunda düşmanına aşık olmuş taşşaklarını yalayacak moda gelmiş durumda

Düşman herzaman vardır ve olacaktır , kürtü ezersin eminim başka bişey çıkar ama biz neden savaşamıyoruz elmiz kolumuz nasıl bu kadar bağlı diye düşünmedikten sonra hepsi boş.

Biz sustukça, bizi daha güzel s.. yorlar. Açılım, ergenekon derken hem alttan zamları sokuyorlar, haklarımızı azaltıp işlerine gelecek yasaları güzelce çıkarıp, oy uğruna herkeze eyvallah diyorlar.

Kendilerini azınlık olarak gören gruplar, kendileri için pay çıkarmaya başladılar. Daha dün e kadar kuyruğunu sıkıştırıp oturan patrik, bugün bizi çarmağa geriyorlar deyip, dünyaya bunlar faşistdir mesajı veriyorlar.

Biz faşist olmadığımız için zaten önüne gelen at koşturuyor...

Bir gün bu halk patlayacak, sadece tek bir kıvılcama bakar hocam o zaman kimse karşımızda duramayacak...

zefyhr, abi durumu olmayıp kullanmak ayrı ona diyecek bir şeyimiz yok. ama beleşi sömürmeyi hayat politikası edinip, şükredeceği yerde hala yediği çanağa sıçanlara sözümüz..

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JohnD
    JohnD's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

batıdaki parayı havadanmı kazanıyo?

DOM..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnt
    cnt's avatar
    Erkek

JohnD bunu yazdı:

batıdaki parayı havadanmı kazanıyo?

bizim para sıçtığımızı düşünüyolar sanırsam :/

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Şimdi şöyle düşünelim. Mardin'deki Mardin'lilerden çok İstanbul'da Mardin'li yaşıyor. Demek ki fatura batıya yüklenince otomatikmen ordaki mardinlilere de yükleniyor?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

HaYVaN bunu yazdı:

Şimdi şöyle düşünelim. Mardin'deki Mardin'lilerden çok İstanbul'da Mardin'li yaşıyor. Demek ki fatura batıya yüklenince otomatikmen ordaki mardinlilere de yükleniyor?

memo bunun konuyla ne alakası var ?

neyse konuya donim

normalde sövmem gerek ama banlanırım değmez bunlar gibilere..

az insan çok huzur.
Toplam Hit: 2034 Toplam Mesaj: 15