folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kader Konusuna Volkan Konak Bakışı

Kader Konusuna Volkan Konak Bakışı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Demin haber sitesinde gördüm ve hoşuma gitti söyledikleri..

http://www.youtube.com/watch?v=rAvW0-643IQ

buradan videoya bakabilirsiniz.. Maalesef genellikle "cahil" insanlar kader ile avutuluyorlar. Tıpkı recep tayyip in madencilik için dediği bu işin kaderinde bu var lafı gibi, ya da çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik de bunun kaza değil kader olduğunu söyleyenlerden..

Kafasının içinde birazcık beyin taşıdığını iddia eden insanlar bu tarz olayların böyle gelişmemiş ülkelerde yaşandığının farkında değil mi? Bir 17 ağustos depremi atlattık, kader denilip binlerce insanın ölmesi normal karşılandı, oysa japonya da sürekli deprem oluyor.. ? Demek ki bizdeki kader değil ihmalkarlık.. Şuan istanbul'da deprem olsa yine bu kadar insan ölecektir, 5 yıl sonra yine olsa yine ölecektir. Çünkü önlem alınmamıştır..

Soma'da bir sürü insan öldü, ne oldu ? şehit dendi bilmem ne dendi.. bu istatistiklere bi bakalım..

inşaattaki asansör düşmesi nedir? davutoğlu diyor onlar şehit hükmündedir.. Yahu adam asansörden birilerinin öküzlüğü yüzünden düşmüşse şehitlikle ne ilgisi var bunun? Bunu söylemese toplumsal tepkiden korkuyorlar..

ya trafik kazaları? avrupada en çok türkiyede ölümlü kaza yaşanıyor.. ya tershanelerdeki kazalar?

türkiyedeki orana bakın? Kader mi bu da ? Kaç kişi emniyet kemeri takıyor? Kaç kişi yayalara yol veriyor? Kusura bakmayın ama öküz topluluğu olmuş .. 

Yani her şeye böyle kader deyip neden geçiyoruz. Bunlar ihmakarlıktan oluyor... Biz kaza ve kaderin Allah tan geldiğine inanıyoruz müslümanlar olarak, ama bunların hepsi insanlardan geliyor ve biz bunu Allah a bağlıyoruz.. 

Kader olayı maalesef çok yanlış bilindiği düşüncesindeyim. Her türlü ölüm bizde oluyor, gavur avrupada böyle ölümler olmuyor.. Müslümanın kaderden daha çok mu etkileneceği yazılı bir yerde de biz mi bilmiyoruz?

Ve işin kötüsü, böyle ihmalkarlığa kader diyen kesim de artıyor.. 

Kısacası arkadaşlar bu işlerin fıtratında ölüm yoktur, bu bazı şerefsizlerin yalanıdır, insanların tepki göstermelerinden korktukları için yumuşatma yöntemidir, işin içine dini terimler sokarak uyutma işidir.. ve uyanık olması gereken müslümanlar bilmem kimin k*çının kılı oluyorlar..yazık gerçekten..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Allah bizi yarattı ama yapacağımız işlerde bizi zorlamıyor. Sadece ne yapacağımızı biliyor

Bu arada konuya lütfen inanmayanlar kin dökmek veya hakaret etmek amaçlı yazmasın. Kendinizi küçük düşürmeyin boşuna inanmıyorsan yazmasın olur biter.

Volkan Konak tam olarak doğru söylemiyor hocam. Hatta çoğu şeyde yanlış söylüyor. Kader limitlerde değildir. Yani insanın 200 sene yaşayamaması kader ama insanın başına ağaç düşüp ölmesi kader değil DİYEMEYİZ! Kader konusu bu kadar basit bir konu değil "Eğer öyleyse insanlar niye hapiste, bu bir çeliş ki değil midir?" diye cevaplanabilecek bir cevap değil. Kader yapacaklarımızın Allah tarafından bilinmesidir. Yapacağımız hiçbirşey zorla yaptırılmıyor, yapacağımız şey Allah tarafından biliniyor.

Yani sen kâfir olmayı seçtiysen Allah seni kafir yaptığından kafir olmuyorsun. Sen seçtiğin için kafir oluyorsun.

Ama Allah senin kafir olacağını biliyor.

İrade sende ama ne yapacağın bilgisi önceden biliniyor. Yani zorla dayatma yok.

Kader çok derin bir mevzu, ben herkesin anlayabileceği bir mevzu olduğuna inanmıyorum.

Bir kere önlem almamak veya alamamakta kaderdir.

Veya cennete gidip gidemeyeceğimiz bile kaderdir.

Ha ihmalkarsızlıktan ölüme sebep verirsin buna kader deyip geçmen saçmalıktır. Aslında bunu söylemesi gerekmekte. Ama yanlış söylüyor.

Yani kaderimizde HERŞEYİMİZ bellidir. Peki madem böyle, cennete veya cehenneme gideceğimiz belli diyelim niye sınanıyoruz?

22 Temmuz TEK e TEK Murat Bardakçı, Ahmet Mahmut Ünlü, Fatih altaylının bir programı var yaklaşık 5 Saat sürüyor. O programda bu konuya çok takılmıştı fatih altaylı, ahmet hoca bu konuyu güzel açıklamıştı ancak kaçıncı dk.sında o mevzuya giriyorlar bilmiyorum. O yüzden incelemeniz lazım Tümünü...

http://www.youtube.com/watch?v=vHUgIZrIcbQ

10 DK lık şu vidyodada biraz birşey var. Şuradada biraz açıklamış.

http://www.youtube.com/watch?v=-ZYjxYBCyhk

DrKill tarafından 12/Eyl/14 20:14 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elcondor
    elcondor's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Kendi düşüncesidir sonuçta, kimse de çıkıp böyle konuşamazsın diyemez ama bana göre bu adamın kader anlayışı yanlış veya eksik .. Kader ve Kaza birbiriyle bağlantılıdır şöyleki; bir müslümanın inancına göre " Allah'ın ezelde takdir ettiği olaylara kader, bu olayların vakti geldiğinde meydana gelmesine kaza denir"..

Nasılda başıma gelecek bir şey varsa gelir mantığı da yanlış, elbette tedbir alınmalıdır. Herkes empati yapsin, tehlikeli bir iş yapıyoruz diyelim tüm tedbirleri aldığından eminsin herşeyi defalarca kontrol ettin ve gözümden bir şey kaçtımı acaba diye başkalarına da kontrol ettirdiğin halde yine başına bir kaza geliyorsa buna cinayet demek bence haksızlık..

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

türkiye hak ettigini yasıyor. yarın büyük bir deprem olsa, binlerce kisi ölse yine "yarabbi sükür" diyecekler nasıl olsa.

http://newsoffice.mit.edu/2014/seismic-gap-earthquake-istanbul-0911

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Kader basit birşey değil diyerek tüm gençliğin zihni sikildi. Şuan kimse kadere tanım yapamıyor yok abi okadar basit değil diyor.

Saçmalık.

Kader kavramı benim inancımda şu cümleyle açıklanacak kadar basittir. 

Allah önünüze kapılar sunar hangi kapıdan gireceğinize karışmaz ama her kapının sonunda ne olacağını da hangi kapıyı seçeceğinizi de bilir.

Olay bu. Hatta daha başka bir örnekle (riskli deniyor falan ama bence alakası yok mantığına bakarım) oyuncaklarınız var ve bunları siz kodladınız tasarladınız onlarla oyun oynuyorsunuz. Sizin ürettiğiniz o oyuncaklar nezaman bozulur nasıl bozulur nereye gidebilir hepsini biliyorsunuz ama sonsuz gücünüz olduğundan 'irade' 'düşünce' gibi kompleks kavramlar eklemişsiniz. 

Bana göre tanrı kader insan yaratılmışlık vs tüm herşeyin bu şekilde kısa cevapları var. Derine indikçe uzaklaştırıyorsunuz insanları.

iyibu! yeniden..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Adam trafoda elektrikle uğraşır eldiven takmaz. Yüksekte çalışır halat bağlamaz. inşaatta çalışır kask takmaz. Bir şey olduğunda da kaderimizde varmış. Hadi senin kaderinde salaklığın yüzünden bunlar var da. Senin salaklığın yüzünden ben neden sorumlu oluyorum.

Hocam onlarca kişiye iş güvenliği kitaplarından öğrendiklerimi anlattım. Bu hacı hoca takımına laf geçiremedim.

Yine Müdürümüz ile sürekli iş güvenliği için çalışmalar yapıyoruz. Yaşadığı bir iş kazadan dolayı mahkeme ile çok uğraşmış o yüzden çok dikkat ediyor. Herkesin dediği şu ne gerek var. Bir keresinde trafo patladı. İçindeki kaynar yağ etrafa saçıldı. Şimdi etrafını çevireceğiz. En yakınında çalışan Bu hacı hoca takımı ne gerek var diyor. Ya düşün artık adam devletin parası boşa gitmesin diyor. Güvenlik onlar için gereksiz. Kader varya olacak ile öleceğe çare yokmuş. Düşünceye bakar mısın. Malesef hocam kaza ve kader inancı yanlış algılanıyor. Ve uygulanıyor. Şehit muhabbeti de çok kullanılır oldu. Toplumsal gelişmemiz lazım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HowL
    HowL's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Allah bizi yarattı ama yapacağımız işlerde bizi zorlamıyor. Sadece ne yapacağımızı biliyor

Bu arada konuya lütfen inanmayanlar kin dökmek veya hakaret etmek amaçlı yazmasın. Kendinizi küçük düşürmeyin boşuna inanmıyorsan yazmasın olur biter.

Volkan Konak tam olarak doğru söylemiyor hocam. Hatta çoğu şeyde yanlış söylüyor. Kader limitlerde değildir. Yani insanın 200 sene yaşayamaması kader ama insanın başına ağaç düşüp ölmesi kader değil DİYEMEYİZ! Kader konusu bu kadar basit bir konu değil "Eğer öyleyse insanlar niye hapiste, bu bir çeliş ki değil midir?" diye cevaplanabilecek bir cevap değil. Kader yapacaklarımızın Allah tarafından bilinmesidir. Yapacağımız hiçbirşey zorla yaptırılmıyor, yapacağımız şey Allah tarafından biliniyor.

Yani sen kâfir olmayı seçtiysen Allah seni kafir yaptığından kafir olmuyorsun. Sen seçtiğin için kafir oluyorsun.

Kader çok derin bir mevzu, ben herkesin anlayabileceği bir mevzu olduğuna inanmıyorum.

Ha ihmalkarsızlıktan ölüme sebep verirsin buna kader deyip geçmen saçmalıktır. Aslında bunu söylemesi gerekmekte. Ama yanlış söylüyor.

Yani kaderimizde HERŞEYİMİZ bellidir. Peki madem böyle, cennete veya cehenneme gideceğimiz belli diyelim niye sınanıyoruz?

22 Temmuz TEK e TEK Murat Bardakçı, Ahmet Mahmut Ünlü, Fatih altaylının bir programı var yaklaşık 5 Saat sürüyor. O programda bu konuya çok takılmıştı fatih altaylı, ahmet hoca bu konuyu güzel açıklamıştı ancak kaçıncı dk.sında o mevzuya giriyorlar bilmiyorum. O yüzden incelemeniz lazım Tümünü...

http://www.youtube.com/watch?v=hRHvX-2jxnU

Buyur hocam...

Mutluluk çatık kaşlıdır ve ciddidir. Bizim gibilerin sonu en fazla sürpriz olur :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek
    HowL bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

http://www.youtube.com/watch?v=hRHvX-2jxnU

Buyur hocam...

https://www.youtube.com/watch?v=0J3cLy86Ors

daha dur :)

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

kertenkele sevap pointden sonra olayların seyri değişir:D

Bizim insanımız sorumluluk almayı sevmez her muhabbeti allah'a bağlar demez mallık ettşm düşünemedim diye klasik olarak:

hakkımızda böyle hayırlıymış der geçerler

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bazıları için cübbeli bir din alimi v.s. olabilir ama benim için şebekten farkı yok.. hurafelerden başka bir şey anlatmıyor.. aman düşünmeyin benim söylediğime inanın diyor.. bu adamın bilgisiyle mi ineceğim kuyuya?  birileri çıkıp diyecek efendim o adam şunu biliyor bunu biliyor.. bana ne ya? o adamın 10 beyni mi var sanki? 

ben kendimden sorumluyum, açarım kur'an ı okurum, ve Allah ın bana verdiği beyin ve kapasiteyle anlamaya çalışırım. Zaten insanlar kapasitesi kadar sorumludur. En azından bir tane üfürükçünün, ne olduğu belli olmayan adamın dediğine inanmayıp kendi anladığım şekilde davranırsam kayıp etmiş olmam.. 

kusura bakmayın ben aklımı kiraya vermem.. başkasının beyniyle düşünmeye gerek yok.. diğer türlü ottan farkın kalmaz..

benim bahsetmek istediğim kader aslında konuda geçen kader değil tam olarak. Yani bu siyasetçilerin iki de bir bu işin kaderinde bu var demesi üzerinden gitmek istedim.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rhodostethia
    rhodostethia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Benim olaya bakış açım şu.

Kader: Kainatta olacak şeylerin zamanını, yerini, özelliklerini ve nasıl olacağını Allah'ın ezelde bilmesi ve takdir etmesine denir.

Kaza: Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerin zamanı gelince bu takdire uygun olarak yaratmasına denir. 

Sonrası Karar. Yani önüne bi alkol koydular bir de süt. Senin kararın kötüyü seçmekse kötüyü yaşarsın eğer iyiyi seçmekse iyiyi.

Allah akıl vermiş kullan olayı burda devreye giriyo zaten. 

Volkan konak bazı söylediklerinde haklı. Herşeye kader diyemezsin. bknz : Önce tedbir,sonra tevekkül.

Toplam Hit: 4447 Toplam Mesaj: 30