folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kafama Takılan Bir Konu!!!

Kafama Takılan Bir Konu!!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    ertan hocam cem evinde gördüğün hangi manzara hoşuna gitmedi bi söyle bende biliyim ?

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    bunu söylemek istemezdim ama madem istedin.. bunun herşekilde ispatını da yaparım problem değil

gümüşhaneli alevi bir arkadaşım var,birgün cem evine gitmiş,sevdiği kızda tabii orda, neyse arada bir boşluk falan olmuş çocukta almış mikrofonu eline hakan altundan bilmem ne şarkısını söylemiş (aşk).. bunu anlatan kendisi tasdik eden arkadaşlar da..

sence bir ibadethanede böyle davranışlara nasıl müsama gösteriliyor, kadınlı erkekli bir ibadet biçimi belirlenirse böyle aptallıklar da olur

yeter mi?

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    bak işte şimdi senin dediğin olayıla alevilik arasındaki bağlantıyı hemen kuruyorum adamın e adam şarkı söylemiş yetmezmi diyosun ?

ordaki hangi olay aleviliği bağlar sana söylüyüm ordaki alevi dedelerinin yaptığı davranışlar bağlar işte bu tekil kavramlar yüzünden insanlar yanlış tanınıyor peki ben sana sünniliği kötülüyümmü sapık imamım biri şöyle yapmışdiye giriyimmi hayır tabikide çünkü bu olaylar kişileri bağlar o düşüncedeki insanları bağlamaz...

Kadaınlı erkek li ibadet denilern olayıda sana söylüyüm eğerki bi insanın içinde kötülük olduktan sonra ister çarşaf lara sarılıp birtek gözünü göstersin istersede mayoyla gezsin...

Eğerki hala erkekler bi yanda kadınlar bi yanda olunca ibadet din mi sayılıcak işte alevililer ile sünnilerin (büyük bir bölümüarasındaki fark budur)

Yani işin özü insanın içinde kötülük olduktan sonra her ortamdada bu olayı gerçekleştirir ozaman kadın erkek yanyana durmasın otobüse binmesin senin mantıa göre demi biraz geniş düşünelim demi ama

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GolgeleR
    GolgeleR's avatar
    Erkek
    ibrahim kardes Mevlana su anki afganistandan gelmiştir Ahmed Yesevi Hazretlerinin öğrencisidr.! Nasıl Alevi olduğunu iddia edebiliyorsun anlamıorum!

BAN
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    bak ibrahim, eğer o ortam da o kız olmasaydı o çocuk o şarkıyı bir ibadethanede söylemeyecekti, bak sorun çözüldü

gelelim kadın erkek ilişkisine

islam dini niyet üstüne kurulmuştur.Evt içi temiz olmayan müslüman olamaz ama aynı şekilde dış görünüşün de önemi var,müslüman kendini hem iç hemde dış görünüşle belli etmeli..

şimdi bak, cem evinde ibadette kadın erkek yanyana, ben ne kadar temiz olsam olayım, bir bayana sürtündüğümde kötü şeyler düşünürüm, Ali rıza demircanın bir sözü vardı, ben 60 yaşında olmama rağmen bazen dayanamıyorum (cinsel anlamda söylüyor)

bu insan belli mertebelerden geçmiş türkiyenin en büyük ilahiyatçılarındandır.bu insan böyle duruma düşüyorsa .... gerisini sen getir

bir kadın benim önümde eğilse ben tamamen Allah a kendimi veremem,bir kadın bana sürtünse ben yine allah a kendimi veremem, dikkat dağılır arkadaşım, için istediği kadar temiz olsun, şeytan insanı kolay kandırır merak etme... Koskoca h.z. adem i kadnıran şeytan bizi nasıl kandırmaz

resulallah (sav) dönemini incele biraz.O dönemde kadınlı erkekli namaz kılınırdı ama kadınlar arka saflardaydı, karışık değillerdi, arkada olmalarının nedeni de o zaman ki imkanların olmayışı idi..

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    gölgeler kardeşim şunu kısaca bi oku anlarsın olayı:

Mevlana aslinda Hem Alevidir Hemde Sunni, bu nasil mi oluyor diyorsunuz.

Acikliyayim,

Mevlananin iki donemi vardir,Sems-i Tebriziden oncesi ve Sems-i Tebriziden sonra.Hz.Mevlana Sems-i Tebrizi ile tanismadan,muhabbet etmeden once Sunni idi Fakat can dostu,dunya ve ahiret kardesi olan Sems-i tebrizi ile muhabbete basladiktan sonra Alevi olmustur.Ve geriye hem Sunni oldugunu gosteren hemde Alevi oldugunu gosteren kaynaklar birakmistir.Bunun icin mevlevilerin bir kismi Sunni bir kismi Ise Mevlevilige bagli olarak baska Tarikatlarla Alevidir.

Ozellikle Hz.Mevlananin en buyuk ve onemli eserlerinden biri olarak gosterilen Nati Ali ye bakarsak,Mevlanadaki Hz.Ali sevgisinin hat safhada oldugu anlasilmaktadir.

Naa"ti Ali

MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ

O açıklayıcı imam, o tanrı velisi safa ehlinin vücut güneşidir. Yerde, gökte, makânda, zamanda Hakla duran o imamın zati, iç ve dış temizliğiyle Vasıflamak vaciptir. Çünkü küfürden, ikiyüzlülükten kurtulmuştur, temizdir...
    Onun konağı birlik âlemidir. Dünyevi ve beşeri sıfatlardan dışarıdır. o, insanın hakikati ve canı gibiydi. Her şey fanidir, fakat can yaşar, ölmez. Onun hareketi kendinden diri olan ezeli varlıktandır. Beka çevresinde döner dolaşır, yaratıkları yaratanın zati gibi o bakidir. Hakkın yüksek sıfatlarını Ali"nin vasfıdır.
    Hakkın sıfatları zaten ayrı değildir. O, Tanrının yapışmış olmuştur. Hani duyduğun lâhûtun o gizli hazinesi yokmu; işte odur.
    Çünkü o, haktan hakla görünmüştür. O hazinenin nakdi, tükenmez ilimdi. İşte o ilimden maksût, yüce Ali"dir. Hakkın hikmetini ondan başka kimse bilemez. Zira o hakimdir, her-
    şeyin bilginidir. İbtidasız evvel o idi, sonsuz ahirde odur. Peygamberlere yardım eden o idi, velilerin gören gözü de hakikatten odur. Yüzünün nurlu pırıltısı, kendi ziyasından bir güneş yarattı. O, hak iledir; hak ondan görünür. Hakka ki, o hak ile ebedidir.
    Âdem"in toprağı onun nurundan idi. O sebeple meleklerin tacı oldu; Allah"ın isimlerini ondan belirledi. O temiz ve yüce imamın ilmi sayesinde, Âdem herşeyi anladı. O nur tek olan
    yaradanın nuru olduğu içindir ki, melekût onun huzurunda secde ettiler. Evet, muhakkak ki, Âdem, o imamın nuru ile bütün ilahi isimleri bildi...
    Şit, kendinde Ali"nin nurunu gördü ve yüksek alemi öğrendi. Nuh, kendinde yüksek menzile ulaştırıncaya kadar, istediğini hep ondan buldu. Gene ondandır ki kurtuluşa eren Nuh, dehir de gayret tufanını buldu da beladan kurtulmuş oldu. Halil Peygamber, dostlukla onu andı da, ateş ona al lale oldu Nemrud"un ateşi, o Allah"ın dostuna hep gül, nesrin, lale oldu. Gene o idi ki, keyfiyle kendi koyununu İsmail"e kurban etti. Yûsuf, kuyuda onu andı da o saltanat mülkünü süsleyen tahtı buldu. Yakup onun önünde bir çok inledi de Yûsuf"un kokusunu alıp gözleri açıldı. İmran"ın oğlu Mûsa, onun nurunu gördü de uzun geceler hayran kaldı.
    Kırk gece kendinden geçti; kavuşma ve görüşme zevkine daldı.
    Sonra dediki: Yarabbi! Bana bu lütuftan bir âlâmet ver. Hak ona işte sana Yed-i Beyza (Nurlu el)"i verdim;dedi. Gene Ali"nin vergisidir ki, Meryem"e arkadaş oldu da İsa
    vücuda geldi...
    O şeriatte ilim şehrinin kapısıdır. Hakikatte ise iki cihanın beyidir. İki cihanın sultanı Muhammet, hakka yakınlık gecesinde, Allah"a kavuşmanın harem yerinde onun sırrını gördü.
    Ali"nin nutkunu, Ali"den dinledi. Ali ile birleşilen o yerde Ali"den başkası bulunmaz.(1)
    Allah yolunda gidenler isteyicidirler; Ali istenilendir. Söyleyenler söylerler, susarlar. O susmaz söyler. Ebedi ilim, onun göğsünde parlayıp görüldü. Vahyolunanların sırlarını,
    o hakikat olarak bildi ve bildirdi. Ümmetine haykırdı:
    -- Allah yolunda Ali, sizin kılavuzunuzdur. Allah"a içi doğru olanlar yüzlerini ona çevirmişlerdir. Zira o şahtır, doğru yolu gösterendir, efendidir...
    O bütün peygamberlerin sırrında idi. Cenabı Mustafa:
    -- Benimle açıkça beraber bulundu dedi. (2)
    Dinde evvel, ahır o idi. Allah ile içli dışlı idi...
    İşte bunları söyledim ki, bu yüksek mananın nüktesini öğrensin de yüksek velayete ersin. Sence apaçık bilinsinki, hakkiyle yüce olan odur.
    Ey efendi! Benimle boşuna kavga etme bu böyledir. Hakikat budur ki, hepimiz zerreyiz, güneş odur. Biz hepimiz damlayız, deniz odur. (3)
    Cihan var oldukça Ali var olur Cihan var olurken de Ali vardı.
    Cihanın temeli suret buluncaya kadar var olan Ali idi.
    Yer resmedilinceye, zaman husule gelinceye kadar var olan Ali "idi.
    Veli, vasiy olan Şah Ali, cömertliğin, keremin, bağışın Sultanı Ali idi.
    Ali"den ötürü melekler Ademe secde ettiler. Adem bir kıble gibi idi, secde olunan Ali idi., Adem de, Şit de, Eyyub da, İdris de, Yusuf da, Yunus da, Hud da, Musa da, İsa da, İlyas da, Salih peygamber de, Davud da Ali idi.
    Nefsin tamamından ötürü cihan sofrası üzerinde elini bulaştırmayan kahraman aslan Ali idi. Kur"an"ın yer yer, ayetlerinde Tanrı"nın ismetini vasf ile övdüğü Kur"an sırlarının kaşifi Ali idi.
    Kapısının toprağı kadir ve kıymette Arşın semasından daha ileri geçen, o durmadan hakka secde eden arif Ali idi.
    İslamın yolunda iş düzelmedikçe , durup dinlenmeyen o şerefli, vekarlı Şah Ali idi.
    Hayber kalesinin kapısını bir hamlede koparıp açan o kalalar fatihi Ali idi.
    Afaka her bakışımda gördümki, yakın yüzünden her varlıkta var olan Ali idi. Bu küfür olmaz, küfrolan bu söz değildir. Cihan var oldukça Ali var olur, cihan var olurken de Ali vardı.
    Tebriz"in Şems-ül Hakkı cihanın gizli ve açık sırlarından her ne gösterdinse hepside Ali idi.(4)

Mevlana"dan
    1- Çünkü Tanrı Kur"an da kendini (Ali) diye vasfediyor.
    2- Tanrı (Ali"yi her peygambere gizli gönderdi, benimle ise açık
    gönderdi) hadis-i şerifinden alınmıştır.
    3- Divan-ı Kebir"den Seçme Şiirler Milli Eğitim Bakanlığı
    Yayınları :1148 1. cilt /s.3-4-5 (1989 İstanbul)
    4- Divan-ı Kebir"den Seçme Şiirler Milli Eğitim Bakanlığı
    Yayınları : 912 2.cilt /s.156-157 (1989 İstanbul)
    *yazı alıntıdır

neyse arkadaşlar şimdi çıkıyorum yarın bakarım konu nereye dallanıp budaklamış diye (:

neyse fazla uzatmayalım isterseniz konuda ne sorulmuş biz ne söylüyoruz... hepinize iyi akşamlar

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    1) çünkü tanrı kur'an'da kendini ali diye vasfediyor.
    (2) "tanrı ali'yi her paygambere gizli gönderdi, benimle ise açık gönderdi" hadis-i şerifinden alınmıştır.

kaynak: divan-ı kebir'den seçme şiirler, milli eğitim bakanlığı yayınları 1148, cilt i, s. 3-4-5 (1989, istanbul)

şunu bil arkadaşım, bu bir çevirmedir ve 80 döneminden sonra yazılmış milli eğitim yayınevli bir kitaptır. Hiç bir büyük islam alimi Allah a tanrı demez. Google da araştırma yaptım, sadece alevi forumlarda,alevi yandaşlarında bu tip şeylerden bahsediliyor

ulan şuraya bak

çünkü tanrı kur'an'da kendini ali diye vasfediyor.

bunu mevlana söyleyecek he.h.z. ali ye haşa Allah diyecek ve kuranda söylenecek bu. Hoca ordan burdan alıntı yapma. Bana gerçek kaynağından örnek ver.Bana kurandaki bir ayette sözde mevlananın bahsettiği

1) çünkü tanrı kur'an'da kendini ali diye vasfediyor.

bunu ima eden bir ayet göster, islamı karalamaktan vazgeçin artık.Alevilik mezhep değildir, sadece islamı parçalamak isteyenlerin oynadığı bir oyundur,yok h.z. ömer çıkarcıymış,yok peygamber efendimizin kızı küsmüş onlara bilmem ne.Onlar cennetlik insanlar,hele alevilik ile ilgili okuduğum kitaplarda h.z. ömer e öyle laflar söylenmiş ki.O Allah dostuna o halifeye nasıl böyle bir yakıştırmada bulunulmaya cesaret ediliebilir ki.H.z. ali r.a. yaşasaydı emin ol ki bunları söyleyenlerin yüzüne tükürürdü

onun güzel bir sözü var,bunu kim düşünebiliyor...h.z. aliyi çok seviyorsunuz madem,ki bizde çok severiz ama siz açık farklılıkla diğer halifelerden ayırt ediyorsunuz

namaz kıldığımda küçük ayak parmağım oynuyor, vallahi billahi tillahi o parmağı oraya çivilerim

sözde biraz eksiklik olabilir ama ana esas bu yönde. H.z. ali gibi düşünsenize bakalım.Var mı böyle bir müslüman.H.z. alinin bu laflarını neden ön plana çıkarmıyorsunuz.Alimlerin babası h.z. ali

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    ewet cewap biraz geç oldu ama yanıtlıyım tüm söylediklerini
    ---------------------------------------------------
    ertan saidssssss:
    şunu bil arkadaşım, bu bir çevirmedir ve 80 döneminden sonra yazılmış milli eğitim yayınevli bir kitaptır. Hiç bir büyük islam alimi Allah a tanrı demez. Google da araştırma yaptım, sadece alevi forumlarda,alevi yandaşlarında bu tip şeylerden bahsediliyor

ulan şuraya bak

çünkü tanrı kur"an"da kendini ali diye vasfediyor
    ---------------------------------------------------------
    işte ordaki çekilen laflar Türlçenin nereye çekilse oraya kaymasındandır şimdi oyazının aslı şudur :
    MEVLANA'NIN DİLİNDEN HZ. ALİ ("NA'AT-I ALİ")

O açıklayıcı imam, o Tanrı velisi safa ehlinin vücut güneşidir. Yerde, gökte, mekanda, zamanda Hak'la duran o imamın zatı, iç ve dış temizliği ile vasıflanmak vaciptir. Çünkü küfürden, ikiyüzlülükten kurtulmuştur, temizdir...

Onun toprağı birlik alemidir. O, insanın hakikati ve canı gibiydi. Herşey fanidir, fakat can yaşar, ölmez. Onun hareketi kendinden diri olan ezeli varlıktandır. Beka çevresinde döner dolaşır, yaratıkları yaratanın zatı gibi O bakidir. Hakkın yüksek sıfatları Ali'nin vasfıdır. Hakk'ın sıfatları zaten ayrı değildir. O, Tanrı'nın zatına yapışmış "O" olmuştur. Hani duyduğun lahutun gizli hazinesi yok mu; işte o odur. Çünkü o, Hak'tan Hak'la görünmüştür. O hazinenin nakdi, tükenmez ilimdi. İşte o ilimden maksat, yüce Ali'dir. Hakkın hikmetini ondan başka kimse bilemez. Zira o hakimdir, herşeyin bilginidir.

İptidasız evvel o idi, sonsuz ahir de o olur. Peygamberlere yardım eden o idi, velilerin gören gözü de hakikaten odur. Yüzünün nurlu parıltısı, kendi ziyasından bir güneş yarattı. O, Hak iledir; Hak ondan görünür. Hakka ki, o Hak ile ebedidir.

Ademin toprağı onun nurundan idi, o sebeple meleklerin tacı oldu; Allahın isimleri ondan belirdi. O temiz ve yüce imamın ilmi sayesinde Adem, herşeyi anladı. O nur tek olan yaratanın nuru olduğu içindir ki, melekler onun huzurunda secde ettiler. Evet, muhakkak ki, Adem, O imamın nuru ile bütün ilahi isimleri bildi...

Şit, kendinde Ali'nin nurunu gördü ve yüksek alemi öğrendi. Nuh, kendini yüksek menzile ulaştırıncaya kadar, istediğini hep ondan buldu. Gene ondandır ki kurtuluşa eren Nuh, dehirde gayret tufanını buldu da beladan kurtulmuş oldu. Halil peygamber, dostlukla onu andı da, ateş ona al lale oldu. Nemrudun ateşi, o Allahın dostuna hep gül, nesrin, lale oldu. Gene o idi ki, keyfiyle kendi koyununu İsmail'e kurban etti. Yusuf kuyuda onu andı da, o saltanat mülkünü süsleyen tahtı buldu. Yakup, onun önünde birçok inledi de Yusuf'un kokusunu alıp gözleri açıldı. İmran'ın oğlu Musa, onun nurunu gördü de uzun geceler hayran kaldı. Kırk gece kendinden geçti; kavuşma ve görüşme zevkine daldı. Sonra dedi ki: "Yarabbi! Bana bu lutfundan bir alamet ver." Hak ona: "İşte sana nurlu eli verdim" dedi. Gene Ali'nin vergisidir ki, Meryem'e arkadaş oldu da İsa vücuda geldi...

O, şeriatte ilim şehrinin kapısıdır. Hakikatte ise iki cihanın beyidir. İki cihanın sultanı Muhammed, hakka yakınlık gecesinde, Allaha kavuşmanın harem yerinde onun sırrını gördü. Ali'nin nutkunu, Ali'den dinledi. Ali ile birleşilen o yerde Ali'den başka bulunmaz.(1)

Allah yolunda gidenler isteyicidirler; Ali istenilendir. Söyleyenler söylerler, susarlar. O, susmaz, söyler. Ebedi ilim, onun göğsünde parlayıp göründü. Vahyolunanların sırlarını, o hakikat olarak bildi ve bildirdi. Ümmetlere haykırdı:
    -Allah yolunda Ali, sizin kılavuzunuzdur.

Allah'a içi doğru olanlar yüzlerini ona çevirmişlerdir. Zira o şahtır, doğru yolu gösterendir, efendidir...

O, bütün peygamberlerin sırrında idi. Cenabı Mustafa:
    -Benimle açıkça beraber bulundu, dedi.(2)

Dinde evvel, ahır o idi. Allah ile içli dışlı o idi...

İşte bunları söyledim ki, bu yüksek mananın nüktesini öğrenesin de yüksek velayete eresin. Sence apaçık bilinsin ki, hakikatte yüce olan O'dur.

Ey efendi, benimle boşuna kavga etme. Bu böyledir. Hakikat budur ki, hepimiz bir zerreyiz, güneş odur. Biz hepimiz damlayız, deniz O'dur.
    -------------

Mevlananın Bu sözleri söylemesindeki kasıt [zaten kendi açıklıyor yazısının içinde]:

İşte bunları söyledim ki, bu yüksek mananın nüktesini öğrenesin de yüksek velayete eresin. Sence apaçık bilinsin ki, hakikatte yüce olan O'dur. yani kimse Hz.Ali yi Allah yapmamıştır sadece Hz.Ali'nin önemini vurgulamak için öyle tasvir etmiştir...
    -------------------------------
    ertan saidsss:
    bunu mevlana söyleyecek he.h.z. ali ye haşa Allah diyecek ve kuranda söylenecek bu. Hoca ordan burdan alıntı yapma. Bana gerçek kaynağından örnek ver.Bana kurandaki bir ayette sözde mevlananın bahsettiği
    ------------------

Şimdi zaten kimse bahsetmemişki Hz.Aliyi Allah diye sadece sen oşekil anlamışsın zaten ordaki sözler mevlananın kasiderinden yada yazılarından alınmıştır kuranla alakası yok....
    kaynak olarakta : http://www.ziyababa.org.tr/biliyormusun/kaside.asp

------------
    ertan saids:
    bunu ima eden bir ayet göster, islamı karalamaktan vazgeçin artık.Alevilik mezhep değildir, sadece islamı parçalamak isteyenlerin oynadığı bir oyundur,yok h.z. ömer çıkarcıymış,yok peygamber efendimizin kızı küsmüş onlara bilmem ne.Onlar cennetlik insanlar,hele alevilik ile ilgili okuduğum kitaplarda h.z. ömer e öyle laflar söylenmiş ki.O Allah dostuna o halifeye nasıl böyle bir yakıştırmada bulunulmaya cesaret ediliebilir ki.H.z. ali r.a. yaşasaydı emin ol ki bunları söyleyenlerin yüzüne tükürürdü

onun güzel bir sözü var,bunu kim düşünebiliyor...h.z. aliyi çok seviyorsunuz madem,ki bizde çok severiz ama siz açık farklılıkla diğer halifelerden ayırt ediyorsunuz

namaz kıldığımda küçük ayak parmağım oynuyor, vallahi billahi tillahi o parmağı oraya çivilerim

sözde biraz eksiklik olabilir ama ana esas bu yönde. H.z. ali gibi düşünsenize bakalım.Var mı böyle bir müslüman.H.z. alinin bu laflarını neden ön plana çıkarmıyorsunuz.Alimlerin babası h.z. ali

---
    Yukardaki söylediklerinin cümlelerde hiç bir mantık yok bundandan dahada evvel sen aleviliği bilmiyorsun alevilik islamı parçalmak için dir diyorsun işte bu cümleden sonra söyleyecek lafım yoksana

Yok bir alevi adam kitap yazmış Hz.Ömeri kötülemiş bu ne iş varmı böyle bi saçmalık bir kişinin yaptığı bir kavramı tüm alevilere yüklemek... Peki ben Sünni kişilerin yaptığı olayları tüm sünnilere yüklüyormuyum? Tabiki Hayır
    ---------
    Mesela senin cem evinde duyduğum şeyler diye dewam etmiştin çocuk mikrofonu alıp ilanı aşk ta bulunmuş diye peki bir başkası imam vaaz verirken elinden mikrofonu alıp da tüm mahallaye karşı böyle bir şey deseydi o zaman o mahalleyi ya taşırlardı yada camiyi mahallede kız var diye işte olay bundan ibarettir...
    -------------

Alevilik insanlık demektir....

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Bunları ertan için yazmadım onunla konuşmuştuk msn de bu yazıyı onun kurduğu cümleleri acıklamaya çalıştığım için yazdım yani arkadaşlar mevzu derin kim ne tarafa çekmek isterse o tarafa gidiyor....
    -------------

Bide bol bol mail atmışlar [boş bleş şeyler yazmışlardı]

Sen kürtsün ondan savunuyorsun yoksa kürtle aleviliğin hiç bir alakası yok diye[mail atanların hiç birine cewap vermedim şimdi açıklıyım]

Bizim kökenimiz Urfalıdır.Orda Dedemin Dedeleri Türkmüş orda bir kadınla evleniyor[kadın kürt] işte çocukları falan oluyor sonra kan davası yüzünden Dedemin Dedesi vuruluyor sonra kabile malatyaya göç ediyor buraya kadar herkes sünni sonra kabile malatyada 2 ye bölünüyor birisi başka bir köy kuruyor diğeri başka bir köy bizim yerleştiğimiz köy alevi kültürünü benimseyip alevi oluyor[köyün adı tersihan] onlar ise sünni olarak kalıyor[köyün adı çayköy]. Ama aile Türk olarak yetişiyor baba Türk olduğu için ailede türkçe konuşuluyor ve türklük özellik bulunuyor...
    Bu olayıda daha yeni öğrendim asli kökenimizi babannem anlattı banada
    -------------

Yani arkadaşın ilk topicde açtığı başlığın cevabı aleviliğin Irk ı olmaz düşüncesi olur kim alevilik kültürünü benimserse o alevidir

Konu altına yazı yazmassanız sevinirim çünkü sorunun cewabı verildi
    -----

Bana bişey sormak isteyenler konunun altına değilde

ibrahimEr3n@hotmail.com a mail/msndende soralar iyi olur

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gfb_soldier
    gfb_soldier's avatar
    Erkek
    siz neden namaz kılmıosunuz? merak ettim,ertan abü sn cvp verme lütfen:)

http://twitter.com/#!/yasiinergul
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek
    anıl hemşo bi konu açtın valla oku oku bitmiyo yaff ertan naptınızz geberiodum okucam diyeee :D:D:D:D

Living Death
Toplam Hit: 4618 Toplam Mesaj: 40