folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Kapalı PC Yi Ağdan Açmak

Kapalı PC Yi Ağdan Açmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selam gençler

https://www.msi.com/Motherboard/B450M-A-PRO-MAX

şu anakarttan var elimde ve dahili ethernet var işte. 

bu aleti modemin yanında koydum, ethernetle bağladım rdp ile kullanıyorum. (canavar gibi çalışıyo, rdp de olduğumu unutuyorum . merak eden varsa)

lakin bunu ağdan açmayı beceremedim bir türlü. ağ kartının ayarlarında wake on lan, wake on magic packet vs. bunla ilgili ne bulduysam açtım. lakin hala ağdan açamıyorum ya da uyandıramıyorum aleti. bios ta bununla ilgili bir ayar bulamadım , acaba bios mu desteklemiyor ?

uyandırmak için şunu kullanıyorum bu arada : https://www.nirsoft.net/utils/wake_on_lan.html

deneyebileceğim başka bir şey var mı ? şansıma mı küseyim

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

selam gençler

https://www.msi.com/Motherboard/B450M-A-PRO-MAX

şu anakarttan var elimde ve dahili ethernet var işte. 

bu aleti modemin yanında koydum, ethernetle bağladım rdp ile kullanıyorum. (canavar gibi çalışıyo, rdp de olduğumu unutuyorum . merak eden varsa)

lakin bunu ağdan açmayı beceremedim bir türlü. ağ kartının ayarlarında wake on lan, wake on magic packet vs. bunla ilgili ne bulduysam açtım. lakin hala ağdan açamıyorum ya da uyandıramıyorum aleti. bios ta bununla ilgili bir ayar bulamadım , acaba bios mu desteklemiyor ?

uyandırmak için şunu kullanıyorum bu arada : https://www.nirsoft.net/utils/wake_on_lan.html

deneyebileceğim başka bir şey var mı ? şansıma mı küseyim

Wake on lan 1 veya 10 veya 11 portunu istiyordu hatırladığım, eğer o port açıkca lga 775 anakartta bile var o 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

Bende de MSI eski bir anakartı var. Onda bile varsa bunda kesin vardır. Bende uzaktan açma işe yarıyor. Zyxel modem var port felan açmak ta gerekiyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

Aynı ağdayim, evin içinde açıp kapamak için istiyorum bunu. Bu yüzden modeme bakmadım hiç bunla ilgili bir ayar varmı diye ama bakayım bi. Port yönlendirme falan gerek yok sanırım zaten mac adresiyle uyandırmaya çabalıyorum 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek

pc üzerinden gerekli ethernet için wake on lan ayarını yaptıktan sonra uyandırma işini ağa eriştiğin ve wake on lan seçeneği olan cihaz ile uyandıracaksın. ben modem üzeirnden yapıyorum. keenetic modem kullanıyorum.dışarıdayken nas cihazını açmak için kullanıyorum.  örnek olması adına keenetic modem için izlediğim yol.modem arayüzüne eriştikten sonra--> cihaz listesine giriyorum sonra çevrimdışı olarak önceden adlandırdığım kaydettiğim cihazın adına tıklayıp gelen ekran seçeneklerinden wake on lan'a tıklıyorum. cihaz saniyesinde çalışmaya başlıyor. modemden ekran görüntüsü aşağıdaki gibi. umarım faydalı olur.

.

edit: merak ettim şimdi denedim. cep telefonundan başlatabilecekmiyim diye. ev içerisinde cep telefonuma PlayStore'dan WolON uygulamasını kurdum. lan device deyip, aygıt adı mac adresi ve broadcast addresini girerek kaydettim. aynı ağa wifi ile bağlı olduğum için listeden eklediğim cihaza çift tıklayarak herhangi birşeye erişmeden direkt olarak başlattım. 

broadcast Address kısmına modemin örn: 192.168.2.1 ise sen 192.168.2.255 yazacaksın.

ErQun tarafından 07/Oca/21 23:49 tarihinde düzenlenmiştir

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    ErQun bunu yazdı

pc üzerinden gerekli ethernet için wake on lan ayarını yaptıktan sonra uyandırma işini ağa eriştiğin ve wake on lan seçeneği olan cihaz ile uyandıracaksın. ben modem üzeirnden yapıyorum. keenetic modem kullanıyorum.dışarıdayken nas cihazını açmak için kullanıyorum.  örnek olması adına keenetic modem için izlediğim yol.modem arayüzüne eriştikten sonra--> cihaz listesine giriyorum sonra çevrimdışı olarak önceden adlandırdığım kaydettiğim cihazın adına tıklayıp gelen ekran seçeneklerinden wake on lan'a tıklıyorum. cihaz saniyesinde çalışmaya başlıyor. modemden ekran görüntüsü aşağıdaki gibi. umarım faydalı olur.

.

edit: merak ettim şimdi denedim. cep telefonundan başlatabilecekmiyim diye. ev içerisinde cep telefonuma PlayStore'dan WolON uygulamasını kurdum. lan device deyip, aygıt adı mac adresi ve broadcast addresini girerek kaydettim. aynı ağa wifi ile bağlı olduğum için listeden eklediğim cihaza çift tıklayarak herhangi birşeye erişmeden direkt olarak başlattım. 

broadcast Address kısmına modemin örn: 192.168.2.1 ise sen 192.168.2.255 yazacaksın.

aynı şekilde denedim bende uyanmadı. lakin şimdi baktım da pc kapalıyken ethernet link ışığı yanıyo modemde (pcnin bağlı olduğu portta) hala umudum var

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    ErQun bunu yazdı

.

aynı şekilde denedim bende uyanmadı. lakin şimdi baktım da pc kapalıyken ethernet link ışığı yanıyo modemde (pcnin bağlı olduğu portta) hala umudum var

Hocam port açık olmadan s..n uyanmaz; yapı itibariyle port'tan veri iletimi oluyor zaten.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

modem üzerinden pc ethernet mac adresini static ip reserve edip port olarakda 7-9 portlarını o ipye yonlendirmelisin. güvenlik duvarında wantolan olmalı . ayrıca modemin ping koruması varsa kaldırmalısın. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Aynı network üzerinde ne port açması ne firewall'u?

Burada bir çözüm sunmuşlar: https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/ak3gnz/does_my_msi_b450m_mortar_titanium_not_support/ Kısaca bios'ta  wake by PCI-E seçeneğini enabled yap diyor.

Burada da windows üzerinde yapılacak ayarlar var: https://forum-en.msi.com/faq/article/wake-on-lan-wol

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    YeniHarman bunu yazdı

Aynı network üzerinde ne port açması ne firewall'u?

Burada bir çözüm sunmuşlar: https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/ak3gnz/does_my_msi_b450m_mortar_titanium_not_support/ Kısaca bios'ta  wake by PCI-E seçeneğini enabled yap diyor.

Burada da windows üzerinde yapılacak ayarlar var: https://forum-en.msi.com/faq/article/wake-on-lan-wol

aynen ben de anlamadım port mevzusunu :D

abi gördüm o postu da bende böyle bir seçenek yok, ben mi göremedim acaba. monitörü bağlayıp bi daha bakayım.

@cybermole knk alet kapaliyken ip almiyor ki, ben o mac adresine paket yolluyorum sadece ip olmadan. ama statik ip ile de denerim

Toplam Hit: 8051 Toplam Mesaj: 21
wake on lan