folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Kaplumbağa Öndeyse Tavşan Asla Onu Geçemez

Kaplumbağa Öndeyse Tavşan Asla Onu Geçemez

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Bilirsiniz tavşanla kaplumbağanın yarış hikayesini.

Lisedeyken felsefe dersinin birinde hoca bunu anlatmıştı.

Örnekle anlatalım,

50 metrelik yol olsun. Kablumbağa 10 metre önce başlasın.

Bunların sonuca ulaşmak için önce yolun yarısını gitmesi gerekiyor.

Yani Tavşan: 25 Kaplumbağa: 20 metre gider. Tavşanın 25 metresi Kablumbağanın 20 metresi kalır. Fark: 5 metre.

Sonra kalan yolun yarısı gidilir.

Tavşan 12.5 metre Kaplumbağa 10 metre gider. T'nin: 12,5 K'nin 10 metresi kalır. Fark 2,5 metre.

Yarılanarak bu işlem devam eder. Fark hiç bir zaman kapanmayacağı gibi hiç biri finish e varamaz.

Hatırladığım bu. Bu fikirden yola çıkarak limit bulunmuş oradan yaklaşım hesabı felan iddia edilmiş diye hatırlıyorum.

Tabii sallıyor ve saçmalıyorda olabilirim.

Yani: Bir yolun sonuna varmak için sürekli yolun yarısını kat ederken yarılanma sonsuza dek gidip sıfırlanmayacağına göre sonuca nasıl varıyoruz ?

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Sıfır ile bir (bütün tam sayılar arasında da etc) arasında sonsuz tane sayı var ki bu da dediğin gibi matematikteki limit konusu. öğrendiğimiz şeyler hep bir biri ile alakalı ama işte biz ezberleyip geçiyoruz. 

Şunu diye bilirim bana matematiği sevdiren limit türev integral oldu. insanın tıkanık beyin hücrelerini açıyorlar, ufuk katıyor. Benim uluslararası ilişkiler okuduğum tezatı ayrı konu :))))

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

valla tavşan amına bile kor, ikisi aynı hızda gitmiyor ki.

su kaplumbağasıysa bilemem o piçler sağlam koşucu

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı

keke davşan havucu gördümü deparı atar kampulbaağa balan kalmaz 
    insanada havucu göster bak nasıl gidiyor 
    yani bir başlangıç ve bitiş var yolun başlangıç noktası ilk başladığın yer ve bitiş noktası son olarak referans alınır ve kapalı sistemdir yani sen yolun yarısına gelince kapalı sisteminde (yol x olsun) x/2 kadar yol alırsın kalır x/2 yolun bu yolun ortasına gelirsen 3x/2 yoluna ulaşmış olursun yolun yarısına değil

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=ME0GgHtDeEA

http://www.leyladansonra.com/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek

sonuca varmıyorusun aslında tam manasıyla diyelim. sen senin istediğin olman gereken şeyin olmasını zafer kabul ediyorsun. saliselik farklar bile hayatında bir çok şeye etki edebileceği gibi saatler bile hiç bir şey yapamayabilir paralel evren gibi yani. bir yola çıkıyorsan sonuna varsan bile önünde değiştirdiğin yada giderken değiştireceğin binlerce ihtimal var. 

Living Death
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

ortaokul dershanede mat hocası 2 kere 2 aslında 4 değil demişti bende orda kaldım hala acaba ne demek istedi diye

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=oGxCTLTB90k&list=TL2K_MzN5KfbRPLY3xRNpkJT90D2BUKCTC#t=4003

1:06:40 'dan itibaren izleyiniz =)

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Bilirsiniz tavşanla kaplumbağanın yarış hikayesini.

Lisedeyken felsefe dersinin birinde hoca bunu anlatmıştı.

Örnekle anlatalım,

50 metrelik yol olsun. Kablumbağa 10 metre önce başlasın.

Bunların sonuca ulaşmak için önce yolun yarısını gitmesi gerekiyor.

Yani Tavşan: 25 Kaplumbağa: 20 metre gider. Tavşanın 25 metresi Kablumbağanın 20 metresi kalır. Fark: 5 metre.

Sonra kalan yolun yarısı gidilir.

Tavşan 12.5 metre Kaplumbağa 10 metre gider. T'nin: 12,5 K'nin 10 metresi kalır. Fark 2,5 metre.

Yarılanarak bu işlem devam eder. Fark hiç bir zaman kapanmayacağı gibi hiç biri finish e varamaz.

Hatırladığım bu. Bu fikirden yola çıkarak limit bulunmuş oradan yaklaşım hesabı felan iddia edilmiş diye hatırlıyorum.

Tabii sallıyor ve saçmalıyorda olabilirim.

Yani: Bir yolun sonuna varmak için sürekli yolun yarısını kat ederken yarılanma sonsuza dek gidip sıfırlanmayacağına göre sonuca nasıl varıyoruz ?

matematıkte dızıler mıydı serıler mıydı onunla alakalı ıdı . 

ornegın topu havadan bırakıyorsun belırlı bır yukseklıkten her defasında o yukseklıdın 4/3 yukseklıgıne kadar zıplıyor 

yanı 100 mtden 1. dusus sonrası 75 sonra 75.4/3 kadar h sonra sonrasında (75.4/3)4/3 kadar yukselıyor vs. 

bu felsefecı mantıgı degıl dırekt matematıkcı mantıgı ıle yakalayamama olmus acıkcası. 

bırde tavsanın hızını devamlı mesafeye baglı olarak azalttıgından bahsedıyor bu mallık kı zaten yavas yavas dusurecegıne hıc gıtmesın. 

duruyorsan zaten sonsuza gıdıyorsundur. o yolu bıtıremezsın kı. 

bır karıncanın 100 kmdır sonsuzlugu bır ucagın 1mılyon km dır bır uzay gemısının 300 mılyar kmdır sonsuzlugu .

felsefecı sıze felsefe yaparak ayagını yorganına gore uzatırsan her daım ayagın yorgan ıcınde kalır demıs . ama herkesın boyunun farklı oldugunu hep yorgan ıcerısınde tutmak ısteyecegını dusunmemıs pek . sızı kısıtlamıs . 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

diyelim ki ikisinin ağırlıkları aynı olsun karadan finişe doğru değilde bunları 50 m yüksekte aşağıya sallasak birini 10 metre önden gidicek şekilde erken bıraksak şimdi yere çakılmıyacak mı bunlar .d :D 

..Morali hep bozuk olan insan..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

https://www.wolframalpha.com/input/?i=sum+from+x%3D1+to+infinity+1%2F%282*x%29

1'den buyuk oldugu icin de yakalar.

http://yigitdemirag.com
Toplam Hit: 3423 Toplam Mesaj: 40