folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Kaptan Ve Oğlu [Allah Belasını...]

Kaptan Ve Oğlu [Allah Belasını...]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yurtse
    yurtse's avatar
    Erkek

hoca dergiye mail a falan gerek google da arasan yeter. zaten derginin internet sayfasında çozumune dair bişeyler yazmışlar. işte linki

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=13&soru_id=1132

oncelikle soru eksik çunku yaşların tam sayı oldugunu soylemiyor. en nihayetinde 12.5 yaşındada olabilir bir insan. cevabı okudugunuzda

adam en sonunda x^2=3n+2 denklemin x ve n tam sayı için çozumu olmadıgını soluyor. aslında dogr gibi ben bunu excell de çeşitli sayılar vererek denedim gercekten olmuyor. aslında bir sayını karesinin bir eksigi yada kendisi 3 e bolunuyor iki eksigi bolunmuyor. ama benim ama benim bu onermeyi ispatlaycak bir fikrim yok

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsDayGoesBy
    AsDayGoesBy's avatar
    Erkek
    bu mantığa göre çözülmesi gerekli ben tekrar deniyorum....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsDayGoesBy
    AsDayGoesBy's avatar
    Erkek

demin verdiğim çözüm mantığına göre tekrar yaptım sonuç

işlem hatam yok ise cevap bu olmalı

oğlu kök içinde 8.777777777777777.......

kendisi 34.77777777777777..........

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek
    TheLastWar bunu yazdı:
    -----------------------------

doğruysa helal olsun :D 

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SWAT
    SWAT's avatar
    Erkek
    eger cevap tam sayı cıkmıyosa hic guzel bi soru degil..Matematikte yaslar tam sayı olarak kabul edilir cunki...Adam akıllı sorsalarmıs o zaman su denklemin cozumu ne diye..İlla bi hikaye uydurcaz diye s**mıslar sorunun icine...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsDayGoesBy
    AsDayGoesBy's avatar
    Erkek
    YesTERFoX bunu yazdı:

doğruysa helal olsun :D 

teşekkürler , işlem hatası yoksa tabii , Verilen hikayede uygun çıktı sonuc sanırım doğru :d

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek
    Athzai_Khaine bunu yazdı:

şimdi kaptan oğluna demişki "senin yaşının karesinin üç katına yirmialtı eklersen benim yaşımı bulursun" kaptanın yaşı kaçtır?

(x)2 = 3(y)2 + 26

iks kare eşittir üç ye kare artı yirmi altı

ikinci dereceden iki bilinmiyenli denklem, bi haftadır uğraşıyoz çıkmıyo amk, bi amuda kalkıp denemediğimiz kaldı, matematik zümresine sorduk 7 tane matematik hocasına yok souç çıkmıyo amk, çocuğa 1'den 20'ye kadar bütün değerleri, kaptanada 20'den 90'a kadar bütün değerleri verdik hala çıkmıyo, e amk yaş bu, ne köklü olur nede kesirli, sikerim böyle soruyu anasını satıyım, saçlarım beyazladı la bi allahın kulu çıksın yapsın şu soruyu ya... [1990 Ekim ayının bilim & teknik dergisinden]

Athzai_Khaine bunu yazdı:

şimdi kaptan oğluna demişki "senin yaşının karesinin üç katına yirmialtı eklersen benim yaşımı bulursun" kaptanın yaşı kaçtır?

(x)2 = 3(y)2 + 26

iks kare eşittir üç ye kare artı yirmi altı

ikinci dereceden iki bilinmiyenli denklem, bi haftadır uğraşıyoz çıkmıyo amk, bi amuda kalkıp denemediğimiz kaldı, matematik zümresine sorduk 7 tane matematik hocasına yok souç çıkmıyo amk, çocuğa 1'den 20'ye kadar bütün değerleri, kaptanada 20'den 90'a kadar bütün değerleri verdik hala çıkmıyo, e amk yaş bu, ne köklü olur nede kesirli, sikerim böyle soruyu anasını satıyım, saçlarım beyazladı la bi allahın kulu çıksın yapsın şu soruyu ya... [1990 Ekim ayının bilim & teknik dergisinden]

Kardes cildirtici birsey gercekten :D en sonunda programa dokeyim dedim fakat tam sonuc bulamiyor galiba aradigin cevap virgullu sayilar..

/*
    (x)2 = 3(y)2 + 26
    "senin yaşının karesinin üç katına yirmialtı eklersen benim yaşımın karesini bulursun" kaptanın yaşı kaçtır?
    */
    #include <stdio.h>
    #include <stdlib.h>
    #include <math.h>
    int main()
    {
        float x;
        float y;

for(x=1.0;x<10000;x++)
        {
          for(y=1.0;y<10000;y++)
          {
            if( pow(x,2)==((3*(pow(y,2)))+26) )
            {
                printf("Captain is %f years old \n");
                printf("His son is %f years old \n\n\n");
            }
          }
        }

system("PAUSE");
        return EXIT_SUCCESS;
    }

boyle birseyle denedim 10000 e kadar yaslari ama bulmuyor tabi :) 

hatta  x++ 1 arttirmayi biraktim :)
          y=y+(0.01);

x=x+(0.01);    yaptim kardes 0.01  artsin diye ,yinede olmuyor :) delircektim bende..neyse iyi calismlar soru uzerinde 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adanakebap
    Khaine
    Khaine's avatar
    Erkek
    TheLastWar bunu yazdı:

hacı yukarda arkadaşında dediği gibi buçuklu, köklü yaşmı olur amk, zaten türevden gidersek çocuğun yaşı 5 ila 6 arası bişi çıkıyomuş anasını satıyım, 

yani demek istediğim  yaş dediğin tam sayı olur, biri yaşını sorduğunda 18,697777 diemi cvp veriyon amk? adammı taşaklıyo lan bunlar? ayak üstü herifmi s*kiyolar? s*kerim lan böyle soruyu, alalala kaptanında anasını, oğlununda bacısını.... illa küfrettircekler adama ya

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsDayGoesBy
    AsDayGoesBy's avatar
    Erkek

Tekrar Çözdüm Ama hiç güzel olmadı sonuç çocuk 0.3333 yasnda cıktı :D daha konusmaya bebeğe nası yasını soruyo :D yaptığım işleme dikkat et bide sen yap böyle olcak sanırım

Çözüm işte :D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yurtse
    yurtse's avatar
    Erkek
    TheLastWar bunu yazdı:

Tekrar Çözdüm Ama hiç güzel olmadı sonuç çocuk 0.3333 yasnda cıktı :D daha konusmaya bebeğe nası yasını soruyo :D yaptığım işleme dikkat et bide sen yap böyle olcak sanırım

Çözüm işte :D

hoca iki bilinmeyenli bir denklemi iki farklı turlu yazıp birbirine eşitliyosun ve bi sonuc buluyosun!! (orta okul ogrencisi bile bole bişey olmayacagını bilir) yok ole bişey iki bilinmeyenli bir denlemin sonsuz tane çozumu vardır. x yerine 6 koy y yi bul sonra 7 koy başka bir sayı bul sonra 8 koy başka bitane. tek denklemle bir tane çozum bulmazsın yukarda yaptın yanlış. verdik ya yukarda çozumun linkini soruda kastedilen yaşların tam sayı olması. o zaman da çozum bole birşeyin olmaması. 

Toplam Hit: 5056 Toplam Mesaj: 38