Karpal Tünel Önlemleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Bilirsiniz bilgisayar ile çok uğraşan kişilerde karpal tünel oluşmaya başlıyor. Buna ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Benim aldığım önlemler;

- Her 3-4 saatte bir (Genelde molalar vs oluyor) 10 dk avucumu açıp kapatıyorum yumruğumu sıkmaya çalışıyorum ama o kadar güçsüz kalıyor ki elimi hissetmiyorum :D

- Ortopedik mouse pad kullanıyorum.

- elimi tam kavrayacak mouse kullanıyorum. EVEREST SGM-x7

Ortopedik mouse : https://www.trendyol.com/trust/ozel-jel-yalitim-mouse-pad-bilek-destekli-p-3227082?boutiqueId=411304&merchantId=105221&gads=true&popup_id=2044348680&gclid=CjwKCAjwrcH3BRApEiwAxjdPTWlm52qmoG6DnITbQ4iwH8t6NtqJld-G6xBnHn1CiERK3iOL-ifFChoCREgQAvD_BwE

Sizin aldığınız önlemler nedir ? Daha önce bu illet hastalığa kapılan var mı?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Yatarak bilgisayar kullaniyorum.

vatandaşa kafam girsin!..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@Nautilus bunu da gördüm de bunu kullanıp kullanmamak konusunda endişelerim var gerçekten etkili mi bilemiyorum. Birde o şekilde mouse rahat kullanabiliyor musun?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

https://uhs.berkeley.edu/sites/default/files/pointers2016_0.pdf

Bana kalırsa, mouse kullanmadığın anlarda elini mouse'tan kaldırma alışkanlığı kazanmak en iyisi. 

+ Küçük bir timer ayarla her 15-20-30dk neyse o aralıkta uyarı verdirip eli fareden kaldırıp bir dakikalık pozisyon değişikliği-büro egzersizleri gibi birşeyler yapmak.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

benim kullandigim mouse su, nedense türkiye'de satilmiyor https://www.digitec.ch/de/s1/product/logitech-m720-triathlon-kabellos-maus-5891309

birde bilek destekli mousepad https://www.digitec.ch/de/s1/product/kensington-foam-mouse-wristrest-s-mausmatte-449493

bunun jelli olanini da is yerinde kullaniyorum ancak jel olmayani daha rahat..

Klavye icin evde kullandigim klavye https://urun.n11.com/klavye/microsoft-natural-ergonomik-klavye-P405323160

asagi tarafinda yumusak bir destek var gayet iyi olur memnunum. Eskiyince bir tane daha alacagim aynisindan :) bunlarin yeni modelleri de var ama hosuma gitmedi pek.

Yine harici olarak klavye icin pad var bilekleri koymak icin ama kullanmiyorum, kullanmak biraz zor, alismak zor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Merhabalar,

Bilirsiniz bilgisayar ile çok uğraşan kişilerde karpal tünel oluşmaya başlıyor. Buna ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Benim aldığım önlemler;

- Her 3-4 saatte bir (Genelde molalar vs oluyor) 10 dk avucumu açıp kapatıyorum yumruğumu sıkmaya çalışıyorum ama o kadar güçsüz kalıyor ki elimi hissetmiyorum :D

- Ortopedik mouse pad kullanıyorum.

- elimi tam kavrayacak mouse kullanıyorum. EVEREST SGM-x7

Ortopedik mouse : https://www.trendyol.com/trust/ozel-jel-yalitim-mouse-pad-bilek-destekli-p-3227082?boutiqueId=411304&merchantId=105221&gads=true&popup_id=2044348680&gclid=CjwKCAjwrcH3BRApEiwAxjdPTWlm52qmoG6DnITbQ4iwH8t6NtqJld-G6xBnHn1CiERK3iOL-ifFChoCREgQAvD_BwE

Sizin aldığınız önlemler nedir ? Daha önce bu illet hastalığa kapılan var mı?

Hocam youtube da bunun için antremanlar vardı ingilizce olarak aratırsan bulursun faydalı şeylerdi zaten profesyonel doktorlar gösteriyordu buruşit değil yani.

Sonra bazı top ya da bilek için kasma germe yaptıran TOOL lar olması gerekiyor.

İlk cümlene gelecek olursak ''yatkınlık varsa'' ya da her halükarda donanımdan ziyade bence '' sandalyede oturuş + senin tutuşun '' bozuksa muhakkak gerçekleşiyor bu karpal tünel diye düşünüyorum zira senin pc ile geçirdiğin vakitleri x2 say benim ortalamamı bulursun ben de yok herahngi bir bilek sorunu misal ki çok konforsuz çok yokluk zamanları da çektik genç yaşlarımızda.

Çok bela hastalıktır dikkat et ilerlemesine izin verme.

Kurtlar tasma takmaz....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@ComputerWolf hocam zaten mouse çok ama çok az kullanıyorum. Bilgisayar başındaki süremin %80 i klavye üzerinde geçiyor zaten. Mouse genelde araştırma yaparken kullandığımı fark ettim. Ama yaklaşık 10 yıldır pc başında düzensiz işler yaptığım için geç olmadan önlemler alayım diyorum. Ama söylediğini yapabilirim her 45dk da bir pc başından kalkmak gibi bir düşüncem var yada bir 5 dk ara vermek gibi. Ama bu de yemiyor hocam :P Kodu yazarken dalınca bir bakıyorsun akşam olmuş :D

@unbalanced abi genelde laptop üzerinde çalışıyorum. Masaüstü yok hiç. Şirkette de laptop. O yüzden Harici klavye ile zor oluyor masaya sığamıyorum öyle masam çok dolu :D Anca laptop'u kasa olarak kullanacağım. Bir süre touchpad kullandım da onda da sürükle bırak veya çoklu satır seçiminde çok zorlanıyorum :D O yüzden sinir bozucu olmaya başlamıştı bıraktım onu da. Genelde touchpad kullanımını da öneriyorlar bütün bileğin ve kolun hareket ettiği için.

@LaNCeLoT araştırdım hocam daha öncesinde de farklı ürün yada fikir edinirim diye konu açtım. Bununla ilgili doktora da gittim bir şey yok sadece ara ara kolunu hareket ettir ve avcunu açıp kapat demişti. Genelde 35-40 lı yaşlarda , şeker hastalarında vs olmaya başlıyormuş. Ben erkenden önlem alayım dedim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Haftada 3 gün 5 6 km yürüyüş.  Korona hariç  ne olursa olsun gerekirse akşam gece çıkıp yıllarda yürüyorum 

Haftada 1 sefer 25 30km bisiklete binip iyice ter atıyorum  .

5kg dambıl var  çok çok  az kullanıyorum ama olsum ne kadar olsa işe yatıyor  

Unutmayın insan vücüdü zorlanmayı  sever . 

Ve masada her zaman  

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Powerball diye bi alet almıştım. 15 senedir kullanırım. 

ftw
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı

Powerball diye bi alet almıştım. 15 senedir kullanırım. 

Hocam bu şey sağa sola hareket ediyor da sen bunu sabit tutmaya mı çalışıyorsun tam anlamadım? Fakat güzel bir şeye benziyor bunu alabilirim molalarda vs kullanırım :D

Toplam Hit: 2084 Toplam Mesaj: 17
karpal tunel