folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Kilimden Anlayan Arkadaşlar Var Mı ?

Kilimden Anlayan Arkadaşlar Var Mı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sanalcaptan
    Sanalcaptan's avatar
    Erkek

Arkadaşlar elimde eski bir kilim var durumu çok iyi . Fakat şimdi şöyle bir durum var ben bu kilimin gerçek değerini bilmiyorum satmaya çalıştıgım zamanda degişik rakamlarda teklifler alıyorum. Durum şu ki ben kilimin fotoğraflarını atıp durumunu söylesem bana tahmini değerini söyleyebilicek arkadaşlar varmıdır ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

fotoyu pm at hacı yardımcı olayım. dayım kilim işiyle ilgileniyor.

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Fotosu var mi ? Ebatları nedir ? Hikayesi nedir ?

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    livane
    livane's avatar
    Erkek

Sağlam el dokumasıysa artvinde yaklaşık 2m karesi 600 liraydı. 

livane tarafından 19/Ağu/17 10:27 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bir adamla röportaj yapıyorlardı. Hiç unutmam şöyle demişti

" Anneannem babaannemin eski kilimi diye getirip 50 tlye bana satiyorlardı bende hiç ses etmeyip alıp turistlere bunu servet değerinde veriyordum" 

Kalitesi cidden nasil anlasılıyor. ?

Kenari sökülmeye baslamis bir halimiz var. Zengin etsin istiyorum :))

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sanalcaptan
    Sanalcaptan's avatar
    Erkek

Fotosu bu ; ebatları : boy: 1.85 en : 1.20 

https://i.hizliresim.com/y3kYlk.jpg

https://i.hizliresim.com/WQjBZm.jpg

Hikayesini bilmiyorum 70 yıllık el dokuma ve ipek 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sonsabah27
    sonsabah27's avatar
    Erkek

70 yıllıklar 1000 TL den aşağı olmaz..

http://www.antikahali.net/antika-kilimler.aspx

ahaburdan bakabilirsin..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hocam kilim gayet güzel, arkasınında fotosunu çekme şansın var mı ? Önden bakınca aynı renklerin hafif farklı tonlarından falan kök boyası olduğu anlaşılıyor. Ancak arka tarafında dokuma tarihi, oba adı vs. var mı ?

Senin kilimde gözüme çarpan elibelinde motifi ve küpe motifleri . Muhtemelen gelin bir kızın dokuması, kendi çeyizi için. Yine kilimdeki göz ve yılan motifleride öne çıkıyor. Göz bildiğimiz gibi nazar için, yılan motifide daha çok alevilik inancına saygı için dokunan bir sembol.  Bunlarla birlikte o büyük kuş motifleri(büyük ihtimalle tavus kuşu) kadınların hasretini , yol gözlemesini temsil eder. Belki de dokuyan gelinin yavuklusu savaşa veya çalışmaya gurbete gitmiş onun yolunu gözlerken bunu dokumuş olabilir. Daha çok bu kuş motifleri doğuanadolu yörüklerinin kullandığı bir sembol. 

Yerinde olsam 1000-2000 lira için böyle hikayesi olan bir kilimi satmam, evimin bir köşesinde korurum, çoruma çocuğuma anlatacak hikaye olarak bırakırım. Üzerindeki motifleri oturup detaylı incelediğimizde çok daha derin hikayeler çıkarır bize.

Bu tip yörük-türkmen kilim-halılarının değeri motifine, işlemenin kalitesine ve çıkrık-kök boyasına bağlıdır. Bunun yanında ütülenmesi, yıkanması gibi ek işlerinde iyi yapılmış olması gerekir. Ticaretini yaptığımdan değil, kültürüne sahip olduğumdan değerini biliyorum. Şimdi bu iş iyapan neredeyse kalmadı. Çukurova, Kaz dağları, biraz Kürtlerde falan kaldı bunları dokuyan(kök boyasıyla).  Dükkanlarda satılan bir çok ürün yine yerleşik hayata geçmiş yörüklere dokutulan fabrika boyası ürünler oluyor genelde. Çok değerli değiller.

edit1:

gözüme çarpan bir diğer noktada , insan motifi ile erkek çocuk beklentisi anlamı çıkarabiliriz. + boyun sembolünü netleştiremedim ama İGDİR Türkleri olabilir. 

edit2:

Hocam Ermeni halısı olma ihtimalide var veya içiçe yaşanıldığı için kültür etkileşimi nedeniyle birçok ortak motif var ama , halının en dış 2. kenardaki mavi şeritte yer alan sembolün içerisinde haç işareti oluyor genelde Ermeni halılarında. Bunda yok, yani bence yine İGDİR Türkleri ve Ermeni kültürü arasından çıkmış bir kilim bu. Türk veya Ermeni farketmez , bence çok güzel bir kilim.

ComputerWolf tarafından 19/Ağu/17 12:45 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sanalcaptan
    Sanalcaptan's avatar
    Erkek

arkasında hiçbirşey yazmıyor @computerwolf açıklama için teşekkürler. Bazı kişiler iran kilimi demişlerdi.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Kuşun ortasındaki yukarı bakan E harfinin üzerine gitmek gerek biraz . Belki o daha karesteristik bir bilgi verebilir ama dediğim gibi zaten İgdir Türkleri, Ermeniler ve İran kültürü üçü bahsettiğim noktada kesişiyor.(Iğdır tarafı ) :D Kilimde hiç haç işaretinin olmaması Ermeni halısı olması noktasından uzaklaşıyor biraz. Vakit olursa daha detaylı bakarım, şimdi kaçıyorum.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek

Ben olsam böyle bi halıyı satmam.

1000 tl beni zengin etmez diyip saklardım.

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
Toplam Hit: 2077 Toplam Mesaj: 12
kilim bilgeadam tarihi eser exper guru