Kim Özgürdür???

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayfuga
    ayfuga's avatar
    Erkek

geçenlerde özgürlüğün değişik bir tanımını duydum.sizinle paylaşmak isterim.

bi grup arkadaş yol kenarında sohbet ettinizi düşünün. yolun karşı tarafından gelen mini etek giymiş bir bayan hayal edin ( ama hayale fazla dalmayın.:))  ). doğal olarak bayanı fark edenler gözlerini malum yöne çevireceklerdir. malum yöne bakılmsının sebebine baktığımızda karşımıza neyin çıktığını tahmin edebiliriz. Nefis. yani kişi, o yöne, nefsi emrettiği için bakmaktadır ve de nefsine karşı koyamamaktadır. aynı şey mini giyen bayan için de geçerlidir. nefsi ona "güzelliklerini ortaya koy, tefriş et" emrini verdiği için ve erkeklerin ona bakmalarından hoşladığı için, dikkat çekmek istediği için (yine nefsinin emirleri doğrultusunda) o şekilde giyinme ihtiyacı duymaktadır. işte tam burda o tanım devreye giriyo.

nefsinin kölesi olmayan insan özgürlüğün doruklarındaki insandır....  şeklinde bir tanım.ilginç geldi aktariyim dedim. selametle...

Sıradan Sürülen Olmayın, Sınırlarınızı Zorlayın...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dipLoit
    dipLoit's avatar
    Erkek

Wala dogrudur..

itaat etmesi gereken birine nefsine agir geldigi icin itaat etmeyen biri ozgur degil, nefsinin esiridir..

oysa nefsini hicesayip o kisiye itaat ederse o zaman asil ozgurdur cunku ozgurluk, ilk once kendi icinden baslamali derim ben..

bir imzam bile yok
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    ayfuga bunu yazdı:

nefsi ona "güzelliklerini ortaya koy, tefriş et" emrini verdiği için ve erkeklerin ona bakmalarından hoşladığı için, dikkat çekmek istediği için (yine nefsinin emirleri doğrultusunda)

Burada bir yanlışın war arkadaşım,kadınların hepsinin eteği veya mini eteği neyse erkekleri tahrik etmek ne biliim onları etkilemek için giymediğini bilmeni isterim;ben bayan değilim ama biliyorum ki hemde çok iyi kadınların bir coğu sadece hoşlandıkları için giymek istedikleri için bunu giyiyorlar hem böyle bir konuyu tartışmak bile yersiz isteyen istediğini giyer isteyen istediği yere bakar.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bortecine357
    bortecine357's avatar
    Erkek
    bu nefis yüzünden bazı kadınlar erkekleri ele geçiriyor bu yüzden kadınlardan korkulur kadınlara kapılmıyacan yoksa ne özgürlük kalır nede sen kalırsın

SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR SEN SAHİP OLURSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sorcerer
    sorcerer's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

En özgür Güvercinlerdir :D ne kadar salak bi cvp

boşuna özgürlüğün simgesi değil onlar :D

Coco cola gibiyim hayatın tadıyım, rocco gibiyim çok şekerim, albeniyim bahanem çok, çikolatalı gofretim beni sevmeyen yok!...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dipLoit
    dipLoit's avatar
    Erkek

iyide arkadas zaten kizlar mini etek giymesin yada erkekler bakmasin diye bisey dememiski o sadece konuya giris.

asil sormak istedigi nefsinden kurtulmus adamin ozgurlugu..

bir imzam bile yok
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ir2
    ir2's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    tam tersi nefsine karşı çıkmak kendini nefsinin isteidği şeyden başkasını yapmaya zorlamak özgürlük değildir istediğini yapmakdır özgürlük... o an içinden bakmak geldiyse bakar bu özgürlükdür ama içinde bakma hissi warken kendini kasarsa asıl özgürlük orda biter
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayfuga
    ayfuga's avatar
    Erkek

ir2 bunu yazdı

tam tersi nefsine karşı çıkmak kendini nefsinin isteidği şeyden başkasını yapmaya zorlamak özgürlük değildir istediğini yapmakdır özgürlük... o an içinden bakmak geldiyse bakar bu özgürlükdür ama içinde bakma hissi warken kendini kasarsa asıl özgürlük orda biter

"bizim geçrek kıldıklarımıza onların hayalleri erişemedi" Fatih Sultan Mehmet  

tabi, yukarıda yapılan özgürlük yorumu biraz din içerikli bir yorum. bana mantıklı gelmesinin sebebini bi açıklayayım. belki hemfikir oluruz. izlenimlerim veya tecrübelerim bana, insanın başına gelen pisliğin hep nefsi yüzünden geldiğini söylüyor. mesela, hırsızlık yapan hırsız nefsine yenik düşmüş bir hırsızdır çalışıp para kazanmak nefsine ağır geldiği için bu yolu tercih etmiştir. tecavüze yeltenen zat uyuşturucu kullanan kişi vs. bunlar hep nefsine yenik düşen kişilerdir. bu yapılan eylemler hiç düşünülmeden yapılan eylemler gibi geliyo. kişi biraz düşünse ( tecavüz eden kişiyi bir annenin dünyaya getirdiği, hırsızlık yapanın da aynı olaya maruz kalabileceği ve uyuşturucu kullananın vücudunu sona hazırladığı ) yaptıklarının sadece nefsine şuursuzca hizmet ten öteye gitmediğini görecektir. küçük tavizlerin büyük tavizlere aralanan kapılar olduğu konusunda eminim hepimiz mutabıkızdır. nefis, yaptırdığı hizmetlerden sonra hep daha fazla hizmet bekler. önce bayanların oralarına buralarına baktırır. daha sonra bu, kişiye az gelir ve ilişkiye girme isteği duyar. önce ellemeler vs. ve sonra "içeriye giriş". beyler bunun böyle olmadığını inkar edemezsiniz. olaylar hep böyle gelişir. sonuç olarak yapılan bu icraatlerde hep bir "şuursuzca hizmet" söz konusudur. ben de bu "şuursuzca hizmet" e kölelik gözüyle bakıyorum ve bunun özgürlük olmadığı düşüncesine kapılıyorum.

açık saçık giyen bayana geldiğimizde, kendine yakıştığı için giydiğini  (hep ama hep) söyleeer durur. ama gel gör ki durum böyle diildir. kendine bakılmasından hoşlandığı için o şekilde giymediğini, güzel bacaklarını ortaya koymanın kendisine yakıştığı için yaptığını, kesinlikle nefsi istediği için böyle bir şey yapmadığını kimse iddia edemez. böyle söylemek sadece bir savunmadan ibarettir.. kız arkadaşıma çıkıştığımda "neden böyle giyiniyosun, seni seven biri zaten var başkalarına kendini göstermenin bi anlamı yok" dediğimde "bana yakıştığıı için böyle giyiniyorum" cevabını veriyor. ama nedense bütün kızların ortak cevabı bu. kendilerini kandırma yönteminden başka bir şey değil. nefislerinin emrettiği şekilde davrandığını tabiki söylemez çünkü bunu söylemek de nefislerine ağır gelir.

bilmiyorum ben böyle düşünüyorum. paylaşıyım dedim. kabalık ettimse affola.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayfuga
    ayfuga's avatar
    Erkek

tabi, yukarıda yapılan özgürlük yorumu biraz din içerikli bir yorum. bana mantıklı gelmesinin sebebini bi açıklayayım. belki hemfikir oluruz. izlenimlerim veya tecrübelerim bana, insanın başına gelen pisliğin hep nefsi yüzünden geldiğini söylüyor. mesela, hırsızlık yapan hırsız nefsine yenik düşmüş bir hırsızdır çalışıp para kazanmak nefsine ağır geldiği için bu yolu tercih etmiştir. tecavüze yeltenen zat uyuşturucu kullanan kişi vs. bunlar hep nefsine yenik düşen kişilerdir. bu yapılan eylemler hiç düşünülmeden yapılan eylemler gibi geliyo. kişi biraz düşünse ( tecavüz eden kişiyi bir annenin dünyaya getirdiği, hırsızlık yapanın da aynı olaya maruz kalabileceği ve uyuşturucu kullananın vücudunu sona hazırladığı ) yaptıklarının sadece nefsine şuursuzca hizmet ten öteye gitmediğini görecektir. küçük tavizlerin büyük tavizlere aralanan kapılar olduğu konusunda eminim hepimiz mutabıkızdır. nefis, yaptırdığı hizmetlerden sonra hep daha fazla hizmet bekler. önce bayanların oralarına buralarına baktırır. daha sonra bu, kişiye az gelir ve ilişkiye girme isteği duyar. önce ellemeler vs. ve sonra "içeriye giriş". beyler bunun böyle olmadığını inkar edemezsiniz. olaylar hep böyle gelişir. sonuç olarak yapılan bu icraatlerde hep bir "şuursuzca hizmet" söz konusudur. ben de bu "şuursuzca hizmet" e kölelik gözüyle bakıyorum ve bunun özgürlük olmadığı düşüncesine kapılıyorum.

açık saçık giyen bayana geldiğimizde, kendine yakıştığı için giydiğini  (hep ama hep) söyleeer durur. ama gel gör ki durum böyle diildir. kendine bakılmasından hoşlandığı için o şekilde giymediğini, güzel bacaklarını ortaya koymanın kendisine yakıştığı için yaptığını, kesinlikle nefsi istediği için böyle bir şey yapmadığını kimse iddia edemez. böyle söylemek sadece bir savunmadan ibarettir.. kız arkadaşıma çıkıştığımda "neden böyle giyiniyosun, seni seven biri zaten var başkalarına kendini göstermenin bi anlamı yok" dediğimde "bana yakıştığıı için böyle giyiniyorum" cevabını veriyor. ama nedense bütün kızların ortak cevabı bu. kendilerini kandırma yönteminden başka bir şey değil. nefislerinin emrettiği şekilde davrandığını tabiki söylemez çünkü bunu söylemek de nefislerine ağır gelir.

bilmiyorum ben böyle düşünüyorum. paylaşıyım dedim. kabalık ettimse affola.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    haydaa gene başladık özgürlük muhabbetine
    uyarmadı demeyin Allah din peygamber muhabbetine döndürmeyin bu konuyu da ona göre.

ftw
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek

Özgürlük = Başkasının özgürlüğünü kısıtlamadan dilediğini yapmak

doru değildmi?

kendinize ayığ olunuz
Toplam Hit: 6408 Toplam Mesaj: 24