Kira Sigortası Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek
    Turania bunu yazdı
    hellboy4tr bunu yazdı

peki kiraci diyelim normal sekilde cikti evden, baska kiraci aradik bi-iki ay bos kaldi, bos kaldigi surededeki kira gelirini sigortadan alabiliyor muyuz?

garanti ise bunuda kapsamali yoksa kullanissiz. geliri garanti altina aliyorsa bunuda kapsamali yoksa %60 vermeye ne hacet ilk uc ay alamiyorsun falan zaten.

Hayır dostum kiracı çıktı mı ödemiyor. Türkiye de böyle bir teminat verirsen neler yaparlar düşünebiliyor musun sen? 😄

%60 vermenin neresini fazla buldun onu da anlamadım her ay vermiyorsun ki bunu yılda bir kere 20 günlük kiranı veriyorsun gerisi garanti. İlk 3 ay muhabbetinde de adam zaten ilk ayı girerken veriyor geriye 2 ay kalıyor..

Ne yapacaklar, ortada kira sozlesmesi var, bankadan yatan kira. Kira gelirini garantiliyor diyorsa vermesi lazim adi kira gelirini garantiyse. Yurtdisinda sistem boyle, diger turlu zaten avuka vs masraflarinida alabiliyorsun kiracidan. Vede adi yanlis bu sistemin kira gelirini garanti altina falan almiyor. Tamam belki tam degeri degilde en azindan yari kira bedelini falan karsilasa bos kaldigi surede hem kotuye kullanim olmaz hemde cazip olur ancak bu sekilde bence bir gerekliligi/gecerliligi yok. 

Sen neresini normal buldun %60in,
    Anladik sigortacisin ama kendi kiracina yaptirmayacagina eminim :)
    Trollemek gibi algilama ama savundugun konu yanlis, telefonda satis yapanlar gibi sadece olaya tek yonden yaklasiyorsun ve soylemek istedigimi anlamadin;
    kiraci zaten ilk birkac ayda belli eder kendini, o adamin sorun cikarip cikarmiyacagi belli olur, duzgun odiyen adam icin bosuna sigorta sirketini zengin etmeye ne gerek var. zaten vergi veriliyorsun, zaten kaporasiz evde verilmiyor bu devirde. zaten masraflarida tahsil edebiliyorsun olay yargiya tasininca. 
    Bence olmasi gereken garanti soyledigim sekilde, belki sirketle paylasir gelistirirsin tam bir kapsam olur, yapilmayani yaparsiniz bu ulkede, yada musterilereine 'neresi fazla' diyerek kestirip attirisin.. 

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek
    hellboy4tr bunu yazdı
    Turania bunu yazdı
    hellboy4tr bunu yazdı

peki kiraci diyelim normal sekilde cikti evden, baska kiraci aradik bi-iki ay bos kaldi, bos kaldigi surededeki kira gelirini sigortadan alabiliyor muyuz?

garanti ise bunuda kapsamali yoksa kullanissiz. geliri garanti altina aliyorsa bunuda kapsamali yoksa %60 vermeye ne hacet ilk uc ay alamiyorsun falan zaten.

Hayır dostum kiracı çıktı mı ödemiyor. Türkiye de böyle bir teminat verirsen neler yaparlar düşünebiliyor musun sen? 😄

%60 vermenin neresini fazla buldun onu da anlamadım her ay vermiyorsun ki bunu yılda bir kere 20 günlük kiranı veriyorsun gerisi garanti. İlk 3 ay muhabbetinde de adam zaten ilk ayı girerken veriyor geriye 2 ay kalıyor..

Ne yapacaklar, ortada kira sozlesmesi var, bankadan yatan kira. Kira gelirini garantiliyor diyorsa vermesi lazim adi kira gelirini garantiyse. Yurtdisinda sistem boyle, diger turlu zaten avuka vs masraflarinida alabiliyorsun kiracidan. Vede adi yanlis bu sistemin kira gelirini garanti altina falan almiyor. Tamam belki tam degeri degilde en azindan yari kira bedelini falan karsilasa bos kaldigi surede hem kotuye kullanim olmaz hemde cazip olur ancak bu sekilde bence bir gerekliligi/gecerliligi yok. 

Sen neresini normal buldun %60in,
    Anladik sigortacisin ama kendi kiracina yaptirmayacagina eminim :)
    Trollemek gibi algilama ama savundugun konu yanlis, telefonda satis yapanlar gibi sadece olaya tek yonden yaklasiyorsun ve soylemek istedigimi anlamadin;
    kiraci zaten ilk birkac ayda belli eder kendini, o adamin sorun cikarip cikarmiyacagi belli olur, duzgun odiyen adam icin bosuna sigorta sirketini zengin etmeye ne gerek var. zaten vergi veriliyorsun, zaten kaporasiz evde verilmiyor bu devirde. zaten masraflarida tahsil edebiliyorsun olay yargiya tasininca. 
    Bence olmasi gereken garanti soyledigim sekilde, belki sirketle paylasir gelistirirsin tam bir kapsam olur, yapilmayani yaparsiniz bu ulkede, yada musterilereine 'neresi fazla' diyerek kestirip attirisin.. 

Hocam senin nasıl bi kafan var ben anlamadım ifadelerin kelimelerin çok abuk. Düşünce tarzın da çok abuk kiracı çıktığı halde bu sigorta kira ödemeye devam ederse Her ev sahibi kiracı anlaşıp yüksek kiradan kontrat yapar eve girer 3 ay sonra evden çıktı gösterir adam kirasını sigorta şirketinden alır vs. Veya zorla baskıyla vs. Kiracıyı çıkartır tekrar başkasına kiraya verir bi yandan şirketten para koparır. Kısaca ortalığın a...na koyarlar. Biraz kafası basan hiç kimse böyle bir poliçe üretmez aptallıktan başka bişey değil. 

Evet ben sigortacıyım evim olsa da Tanımadığım birine kiraya veriyorsam hiç düşünmeden yaptırırım ev sahipleri de yaptırıyor. Son 1 Aydır en az 50 emlakçıyla görüştüm. Remax Coldwell banker Century gibi firmalarla anlaştık onlarla dayanışma halinde çatır Çatır da satıyoruz bulunduğum yerde. Hangi emlakçıyla hangi ev sahibiyle konuşsak Harika ürün diyor senin düşünce tarzını anlayamadım. 

Evet avukatlık mahkeme masraflarını kiracıdan ev sahibi zaten alma hakkına sahipte mahkeme bitecek adam icralık olcak ordan para gelecek diye bekleyecek 5 sene sonra alır kirasını avukatlık masrafını ama burda anında alıyor. Bunu nasıl bir tutabilirsin? Ona bakarsan kirayı da aynı şekilde ev sahibi alma hakkına sahip mahkeme icra bi ton uğraşıp beklerse alır o zaman sigorta hiç yaptırmasın . 

Ayrıca adam 500 liraya vereceği evi 530 liradan verse zaten poliçe primi çıkıyor veya depozitonun yarısıyla yaptırabilir cebinden harcamasına gerek kalmıyor. 

Yine ayrıca her mal sahibinde 50-100 lira az olsun kiram garanti olsun anlayışı var bu ona da gerek bırakmıyor. 

Öğrenciye bekara özel sektörde çalışana bile millet ev vermeye çekiniyor istemiyor kira alabilir miyim diye evler aylarca boş kalıyor bu sayede buna da gerek kalmıyor. 

Trollediğini düşünmüyorum da anladığım kadarıyla bi şekilde piyasadan ticaretten sigorta ve risk algısından çok uzaksın ama düşüncene saygı duyuyorum. 

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

Ben açıklayayım eski emlakçıyım. Babam hala devam ediyor. Kontrat yaparken senet sepet kefil alır lakin bunlarla uğraşmak yerine %60 gerçekten iyi rakam. 

Ayrıca bugün trafik sigortalarında ki artışın temel nedeni de usulsüz tutulan tutanaklar. Sen 300 tl lik evine yapma. Ama adam boğazda ya da villasını kiraya verirken bunu seve seve yapıyor. 3 ay öder. 4. Ay maaş alamadım? İşten çıktı ya da hastalandı sakatlandı. Başımıza gelmedi mi ? 8 ay kol bacak kırık gezdi. İyileşti piyasa borçlarına öncelik verdi. Totalde 16 ay sonra aldık parayı. Ne gerek var stress e ? 

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

bazı önemli bilgileri okudum sitesinden. 

diyoki. parayı alamazsanız önce avukata bildirip icraya vereceksiniz. icra takip işlemlerini v.s 3 iş günü içerisinde sigorta acentenize göndereceksiniz. icra takipsizlik kararı verirse sigorta size garabtiliyo alacaklı olduğunuz parayı.

okuduğumu yanlışda anlamış olabilirim. yanlışım varsa Turania düzeltsin.

yani avukatlık icralık olduktan sonra sigortaya pek gerek kalmıyo zaten icra ve avukat %90  olayı çözmüyomu. yada adamdan icra alacak bişi bulamayınca mı sigorta devreye giriyor.

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek
    MuhammeT bunu yazdı

bazı önemli bilgileri okudum sitesinden. 

diyoki. parayı alamazsanız önce avukata bildirip icraya vereceksiniz. icra takip işlemlerini v.s 3 iş günü içerisinde sigorta acentenize göndereceksiniz. icra takipsizlik kararı verirse sigorta size garabtiliyo alacaklı olduğunuz parayı.

okuduğumu yanlışda anlamış olabilirim. yanlışım varsa Turania düzeltsin.

yani avukatlık icralık olduktan sonra sigortaya pek gerek kalmıyo zaten icra ve avukat %90  olayı çözmüyomu. yada adamdan icra alacak bişi bulamayınca mı sigorta devreye giriyor.

hocam 6. maddede anlatmıştım aslında bu süreci ama tekrar anlatayım,

Şimdi Sigortalı mal sahibi kirasının yatmadığını farkettiği zaman avukattan ödeme emirli ihtar çekiyor. Bu ihtarı 3 iş günü içinde şirkete bildiriyor. ihtarnamede belirtilen sürede kiracı ödemez ise Sigorta şirketi kirayı ödemeye başlıyor. Bu sırada da icra takibiyle tahliye istemli dava açılıyor. Dava sonuçlanana kadar da poliçe kirayı ödemeye devam ediyor. 

Sigortan olmasa da icra ve avukat olayı çözüyor da mal sahibi parasını alsa bile 1-2 yıl sonra ancak Kopartabilirse alıyor. Bu sistem içinde her ay tıkır tıkır almaya devam ediyorsun.

Mesela krediyle ev alıp kiraya verenler var Kiranın üstüne biraz daha ekleyip borcunu öderken ev sahibi olanlar. Kiracısından parasını alamasa 5-6 ay mahkeme icra filan derken adamın çıkması 8-9 ayı bulur bu sürede kendi kredi borcu avukatlık falan olacağı için büyük sıkıntıya düşüyorlar.

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
Toplam Hit: 2077 Toplam Mesaj: 16
kira sigortası trink