Klima Konusunda Yardım BTU Vs Watt

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

Merhaba müridler.

Klima alma macerasına atıldım normal klima alacaktım ama binanın eski olması ve yaşadığım yerdeki yasalar gereği normal klima alamıyorum. bende mobil/protable klima almaya karar verdim.

https://www.mediamarkt.hu/hu/productcomparison.html

sağda bulunan beyaz orion marka olanı aldım 9k btu vardı odayı soğutmadı geri verdim. daha sonra siyah olanı gördüm 12k btu. sonra bunları karşılaştırdım ve orion marka olanın watı yüksek sencor olanın da btu'su yüksek.

orion olan odaya yetmedi gerçekten. 

hangisini almam gerek şimdi?

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    viperstrike
    viperstrike's avatar
    Erkek

Burada watt dan ziyade btu önemli. Çünkü bu değer soğutma kapasitesini vermekte. Watt neden önemli değil derseniz buradaki watt değeri aslında enerji harcamasını gösterir. Yani btu su yüksek watt değeri düşük olan bir sistem hem daha verimli hemde daha çok soğutma kapasitesine sahip olacaktır. 

Tango 1 Never Die
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Watt'da Btu da teknik olarak aynı. Watt=joule/saniye, Btu ise ingiliz birimi. Arabadaki motorum kW ve Hp gibi düşünebilirsin. Klima tasarım hesaplarını yapmıştım ama şu an işine yarar bir hesap sunamıyorum. Hazır bir site buldum işine yarar sanırım.

https://klima-btu.hesaplama.net

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı

Watt'da Btu da teknik olarak aynı. Watt=joule/saniye, Btu ise ingiliz birimi. Arabadaki motorum kW ve Hp gibi düşünebilirsin. Klima tasarım hesaplarını yapmıştım ama şu an işine yarar bir hesap sunamıyorum. Hazır bir site buldum işine yarar sanırım.

https://klima-btu.hesaplama.net

2 niz farkli sey aoylediniz. Bu klimalardan hangisi daha güçlü 

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    viperstrike
    viperstrike's avatar
    Erkek

Watt yüksek olabilir çünkü kullanılan pompanın verimi düşüktür. O yüzden watt bir kıstas değil. Benim tavsiyem BTU değeri yüksek olanı tercih etmendir. 

Tango 1 Never Die
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Normalde benim dediğim doğru. Ben böyle öğrendim yani. Odadan şu kasar watt ısı atman gerekir veya odadan şu kadar btu ısı atmam gerekir gibi. Ama hakim olan birim Btu olduğumdan galiba ordaki watt elektrik çekme gücü. Aslında ikimizde doğruyu söylüyoruz galiba.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

viperın dediği doğru skyvaletin dediği eksik. btu soğutma birimidir, watt ise enerji, btunun kaç watt tükettiği dönüştürülebilir evet, ama btu soğutma gücünü temsil eder. yani kısaca özetle 1000watt 10btu da olabilir 2000w 10btu da olabilir.temel bakman gereken şey soğutmanın yüksek olması için btunun yüksek olması. aynı btu düşük watt bulursan tercih edebilirsin.

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    sir bunu yazdı

viperın dediği doğru skyvaletin dediği eksik. btu soğutma birimidir, watt ise enerji, btunun kaç watt tükettiği dönüştürülebilir evet, ama btu soğutma gücünü temsil eder. yani kısaca özetle 1000watt 10btu da olabilir 2000w 10btu da olabilir.temel bakman gereken şey soğutmanın yüksek olması için btunun yüksek olması. aynı btu düşük watt bulursan tercih edebilirsin.

btu'su yüksek olanı aldım az önce. burada klima sistemleri çok kötü. klimacı bulup ortak olsak baya para kazanılır burada ama yurt dışı. 6 ile 10 gün arasında mağzada olacakmış. mağzadan da bana gelmesi sürer biraz. bakaım öbür ayın sonunda elimde olur

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek
    sir bunu yazdı

https://www.hizliresim.com/q3r7rxb  Yani siz diyorsunuz ki. W,in kW olur. Q,l ve Q,h sadece Btu birimindedir. Bu düşünceden emin misiniz? Eminseniz bende doğrusunu öğrenmek isterim. Size göre kcal/h de bir soğutma birimi olamaz o zaman değil mi?. Ayrıca yüksek lisansınız hangi alandan merak ettim.

skyvalet tarafından 25/Haz/21 00:23 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

NEDEN YASAK ONU MERAK ETTİM 

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı
    sir bunu yazdı

https://www.hizliresim.com/q3r7rxb  Yani siz diyorsunuz ki. W,in kW olur. Q,l ve Q,h sadece Btu birimindedir. Bu düşünceden emin misiniz? Eminseniz bende doğrusunu öğrenmek isterim. Size göre kcal/h de bir soğutma birimi olamaz o zaman değil mi?. Ayrıca yüksek lisansınız hangi alandan merak ettim.

pasif agresif post alertt.. =)

destination@tahribat.com
Toplam Hit: 2702 Toplam Mesaj: 24
klima watt btu