folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Kod Yazmanın Mantığı, Giriş

Kod Yazmanın Mantığı, Giriş

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hurgeneral
    Hurgeneral's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    Hurgeneral bunu yazdı

Yani bu işin meali "ben şiir ile ilgili gerekli bilgiye sahibim(örn:redif, kafiye, uyak, ölçü vs.) ama bunları kullanarak şiir yazamıyorum." gibi bir şey mi ?

katılıyorum. bir örneklendirebilirsek güzel olur.

Hocam, benim de pek bilgili olduğum söylenemez ama tavsiyem: öğrenirken, sürekli uygulayın. Mesela bugün öğrendiğiniz şey diyelim ki for döngüsü; for döngüsünün işlevini, ileride nasıl ve nerelerde kullanacağımızı daha iyi anlamak adına öğrendikten hemen sonra ufak tefek uygulamalar yazmayı deneyin(örn:girdiğiniz metni ekranda 10 defa yazdıran bir uygulama). Yarın başka bir şey öğrendiyseniz yine aynısını uygulayın ve öğrendiklerinizi birleştirerek daha geniş çapta uygulamalar yazın. Pratiğe döktükçe onları kullanmayı öğrenecek ve belli bir seviyeden sonra aklınızdan geçenleri derleyiciye daha rahat dökebileceksiniz. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    Hurgeneral bunu yazdı

Yani bu işin meali "ben şiir ile ilgili gerekli bilgiye sahibim(örn:redif, kafiye, uyak, ölçü vs.) ama bunları kullanarak şiir yazamıyorum." gibi bir şey mi ?

Bu dediğin sorun bende syntax tabanlı var. Bir syntax'ı anlayamıyorum ki o da javascript oluyor. Ancak typescript denilen meret ile javascript'in keşmekeşliğini nasıl düzeltebileceğimi gördükten sonra artık bu şekilde düşünmeyi bıraktım. Yazılım dillerini anlamak ve okumak normal konuşma dilini anlayıp okumaktan çok da farklı değil ama nitekim herkes yazar ya da şair yani aslında yazılımcı olamaz. Taklit eder, tıpkı başarısız şairlerin, yazarların ilham aldıkları kişileri taklit etmesi gibi ancak kendi bir şeyler yapmaya geçtiğinde tıkanır kalır. 

Bir de bu konuyu buraya açtığımda yazamıyorsun çünkü projen yok demişti bi hocamız. Gayet de haklıydı ortada proje ya da bir sorun yokken hadi kod yazayım bir şeyler çıksın diye işe başlanmaz. Tüm yazılımlar, uygulamalar vs bir ihtiyaçtan ve onun beraberinde getirdiği sorunlardan dolayı ortaya çıkmış ve şuanki halini almıştır. Önce ihtiyacın ne olduğunu belirle o yolda giderken ki sorunları çöz kendi başına değil böyle bir şeyin imkanı yok zaten internetten bir başkasının yazdığı bir koddan bile başına gelen sorunları çözebilirsin. Kopyalamaktan çekinme bazen en doğru ve basit yol gözünün önündedir kendim yapacağım diye çırpınma.

Diyeceklerim bu kadar hocam umarım mantığını kavrarsın.

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    Hurgeneral bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    Hurgeneral bunu yazdı

Hocam, benim de pek bilgili olduğum söylenemez ama tavsiyem: öğrenirken, sürekli uygulayın. Mesela bugün öğrendiğiniz şey diyelim ki for döngüsü; for döngüsünün işlevini, ileride nasıl ve nerelerde kullanacağımızı daha iyi anlamak adına öğrendikten hemen sonra ufak tefek uygulamalar yazmayı deneyin(örn:girdiğiniz metni ekranda 10 defa yazdıran bir uygulama). Yarın başka bir şey öğrendiyseniz yine aynısını uygulayın ve öğrendiklerinizi birleştirerek daha geniş çapta uygulamalar yazın. Pratiğe döktükçe onları kullanmayı öğrenecek ve belli bir seviyeden sonra aklınızdan geçenleri derleyiciye daha rahat dökebileceksiniz. 

Teşekkür ederim dostum

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    Cayan bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    Hurgeneral bunu yazdı

Bu dediğin sorun bende syntax tabanlı var. Bir syntax'ı anlayamıyorum ki o da javascript oluyor. Ancak typescript denilen meret ile javascript'in keşmekeşliğini nasıl düzeltebileceğimi gördükten sonra artık bu şekilde düşünmeyi bıraktım. Yazılım dillerini anlamak ve okumak normal konuşma dilini anlayıp okumaktan çok da farklı değil ama nitekim herkes yazar ya da şair yani aslında yazılımcı olamaz. Taklit eder, tıpkı başarısız şairlerin, yazarların ilham aldıkları kişileri taklit etmesi gibi ancak kendi bir şeyler yapmaya geçtiğinde tıkanır kalır. 

Bir de bu konuyu buraya açtığımda yazamıyorsun çünkü projen yok demişti bi hocamız. Gayet de haklıydı ortada proje ya da bir sorun yokken hadi kod yazayım bir şeyler çıksın diye işe başlanmaz. Tüm yazılımlar, uygulamalar vs bir ihtiyaçtan ve onun beraberinde getirdiği sorunlardan dolayı ortaya çıkmış ve şuanki halini almıştır. Önce ihtiyacın ne olduğunu belirle o yolda giderken ki sorunları çöz kendi başına değil böyle bir şeyin imkanı yok zaten internetten bir başkasının yazdığı bir koddan bile başına gelen sorunları çözebilirsin. Kopyalamaktan çekinme bazen en doğru ve basit yol gözünün önündedir kendim yapacağım diye çırpınma.

Diyeceklerim bu kadar hocam umarım mantığını kavrarsın.

güzel yaklaşmıssın dostum konuya teşekkür ederim, problem yazılım dili ile konuşmayı anlamak aslında dili öğrensek konuşmaya başlayacağız evelallah. ama dilin alfabesini soruyorum harfleri falan sonra onları birleştireceğim ama anlaşamadık bir türlü. ))

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

https://www.dosya.tc/server28/n9pw5e/C_ve_C___Programlama_-_Deitel.pdf.html

Bahsettiğim kitap bu kitap hocam ama kendini çok kasıyorsun, sal kendini. Yani neden değişken tanımlayacağız sorunun cevabını açıklamak için binary sisteme kadar gitmek lazım ama özeti şu: bilgisayarlar akıllı varlıklar değiller. Üzerinde işlem yapacağın bir durum için neredeyse herşeyi belirtmen lazım. Yani sen bilgisayara a ile b'yi topla dersen bu a ile b'nin bilgisayar için anlamlı olması gerekiyor. Yani bilgisayar şöyle düşünmeli; a ve b'yi toplayacağım ama bunlar neymiş dönüp bir bakayım. Haaaa bunlar karakter değil sayı. Ben bunları toplayabilirim. Gibi gibi.

Attığım linkteki kitabı incele. Bu kitap biraz başucu kitabı gibi. Yani başlangıçta keyif alırsın ama ilerleyen kısımlarda detaylar boğabilir seni. O yüzden bundan başla. Birde dr.şadi evren şekerin çevirdiği bir algoritmalar kitabı var. Onu edinirsen çok yararı olur senin için.

Ama ilk tavsiyem bilgisayarların çalışma mantığını anlamak için birkaç video incelemen veya makale okuman olur. 

www.kriptopedi.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Senin sorunun,aslında var olmayan bir sorunun varlığına inanmak. Öğrenilmiş çaresizlik. Ya da komutları bilmiyorsun. Kafandaki algoritmayı yazamamanın başka açıklaması olamaz :D

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı

Bahsettiğim kitap bu kitap hocam ama kendini çok kasıyorsun, sal kendini. Yani neden değişken tanımlayacağız sorunun cevabını açıklamak için binary sisteme kadar gitmek lazım ama özeti şu: bilgisayarlar akıllı varlıklar değiller. Üzerinde işlem yapacağın bir durum için neredeyse herşeyi belirtmen lazım. Yani sen bilgisayara a ile b'yi topla dersen bu a ile b'nin bilgisayar için anlamlı olması gerekiyor. Yani bilgisayar şöyle düşünmeli; a ve b'yi toplayacağım ama bunlar neymiş dönüp bir bakayım. Haaaa bunlar karakter değil sayı. Ben bunları toplayabilirim. Gibi gibi.

Attığım linkteki kitabı incele. Bu kitap biraz başucu kitabı gibi. Yani başlangıçta keyif alırsın ama ilerleyen kısımlarda detaylar boğabilir seni. O yüzden bundan başla. Birde dr.şadi evren şekerin çevirdiği bir algoritmalar kitabı var. Onu edinirsen çok yararı olur senin için.

Ama ilk tavsiyem bilgisayarların çalışma mantığını anlamak için birkaç video incelemen veya makale okuman olur. 

Kitabı satın alacaktım ama pdften deneyim göz yormaz ise devam ederim. Açıklamalarını anladım hocam, deneye deneye öğreneceğiz artık. C# la başladım o beni yordu belki basic bir dil ile başlasam konuşmayı öğrenir daha iyi zamanı değerlendirirdim. Sağolasın. Bu arada konu bilgisayarın anlayacağı dile çevirmek değil konu bilgisyarın ekranına ışık değilde renk ve desen gelmesi aşamasına kadarki süreci biliyorum. Sağolasın

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

Kitabı satın alacaktım ama pdften deneyim göz yormaz ise devam ederim. Açıklamalarını anladım hocam, deneye deneye öğreneceğiz artık. C# la başladım o beni yordu belki basic bir dil ile başlasam konuşmayı öğrenir daha iyi zamanı değerlendirirdim. Sağolasın. Bu arada konu bilgisayarın anlayacağı dile çevirmek değil konu bilgisyarın ekranına ışık değilde renk ve desen gelmesi aşamasına kadarki süreci biliyorum. Sağolasın

Hocam eğer satın alacak durumun varsa satın almanı öneririm. Ama şöyle bir durum var, C dili öğrenilmesi neredeyse en zor dillerden birisidir. Bilgin olsun

www.kriptopedi.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

hocam yapman gerekenler basit ama ne kadar süreceği sana bağlı şeyler eğer aklın bu işe yatkınsa kolaylıkla anlarsın değilse biraz daha fazla emek harcayıp anlarsın bu her iş için böyledir

her programlama dilinde 5 şey sabittir sadece yazılışları değişir

1) Kullanıcıdan veri alma - input

2) Ekrana veri basma - print

3) Koşullar - if else

4) Döngüler - While For

5) Değişken tanımlama - i = 5

gibi bunların sadece yazılışları değişir bunada syntax denir yapman gereken basit bu 5 temel şeyin ne olduğunu iyice araştırıp kavrayacaksın

sonrası proje yani bir proje olacakki deneyesin kafandan rasgele birşey bul mesela faktöriyel hesaplayan kod yazacam de ve yazmaya başla yazarken ne kullanman gerekir o esnada düşün a burda değişken tanımlamam lazım burda while yapmam lazım veya ulan burda niye while kullanıp 2 satır fazladan yazıyorum ki for kullanarak 2 satırdan kurtulabilirim tarzında acabayla düşünmen lazım acaba başka nasıl yapılır düşün netten bolca araştırmaya hazır ol bazen 5 gün birşeyi araştırıyorum bulamıyorum pes etmek üzereyken 2010 yılında yazılmış bir forum konusunda aradığımı buluyorum 

Bol bol kod yazmaya çalış yapamasan bile yazmayı dene bu işler bol pratik gerektiriyor

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

beyler kod yazma ile ilgili anlayamadığım bir aşama var, bunun mantığını nasıl çözebilirm. Algortimayı kod yazmaya nasıl çeviriyoruz.

yani kafamda algoritma kurabiliyorum. kağıdın üstünede yazabiliyorum ama bunu derleyiciye yazamıyorum,  yazanlarıda anlayamıyorum.

veri tabanının mantığını çözdüm. ama kod yazmanın mantığını çözemedim. 1 satır bile yazamıyorum. bu arada yazıyorum ama anlamadan. ben bir şeyi kafada anlayamadan iş yapamam, bir işe yaramaz. kafada biraz oturtursamda güzel işler çıkartabilirim.

Özetle: google da arama yaptım. derdim şudur.

tamda aradığım cevabı buldum ama adama soru soramam ekşi sözlükte çünkü hesabım yok.

-------------------------------------------------------------------

cok basit bir ornek vereyim. dilimiz c olsun.

int i;
    i=0;
    while(i<20)
    i=i+1;

simdi bunu koda ilk baslayan adam aynen soyle yorumluyor: ya birader simdi i dedigin sey zaten belli. ne gerek var simdi int i falan yaziyoruz basa. sonracigima "i=i+1" ne demek lan? boyle sacma sey mi olur. i dedigin i'dir.

programlama mantığıni anlayan adam bunu soyle yorumluyor. bastan basliyoruz. "int i" diyoruz ki compiler once bir i'yi tanisin. sira ona bir deger vermeye geliyor. i'yi 0'a esitliyoruz. daha sonrasinda soldaki degisken sagina denk gelen degeri alacagi icin i once 1 oluyor. sonra 2 oluyor, vs. vs. kisacasi adam compiler'in nasil calisacagini okumus anlamis. artik ona komutlar vermeye hazir.

--------------------------------------------------------------------------------------

Ben ilk parağrafa takılıyorum. bu konuda egzersiz yapmam gereken programlama öğrenmek değil başka bir şey. adını bilmiyorum. onu bana ne olduğunu anlatabilen olursa bu işi öğreneceğim.

kalın yaptığım yerde kodla yazmakla ilgili olduğunu düşünmüyorum

onu diyem kişi büyük olasılıkla ilk okulda orta okulda (evet ilkokuldan bahsediyorum) matematik dersinde bunlar bizim ne işimize yapacak diyen adamlar

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 5281 Toplam Mesaj: 46
programlama temeli mantığı