folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Kredi Çekecekler - Katılım Bankalarına Bulaşmayın

Kredi Çekecekler - Katılım Bankalarına Bulaşmayın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

Hocalar,

Konut almak için bi katılım bankasından kredi çektim (kredi masrafı diğer bankalara göre 4-5 bazı bankalara göre 6-7 bin tl daha ucuzdu) zaten hepsinin oranı 0.99'du ne fark ederdi böylece cebimde ekstra para kalacaktı. Fakat faizler 0.74'e indi hatta ING'de 0.84. Kesinlikle hiçbir faiz oranıyla oynamıyorlar. Diyorsunki maaşım veya gelirim yükseldi ödicem tutarı yükselticem. Bunada hayır. Ne derseniz diyin herşeye hayır diyorlar. Katılım bankaları güya İslami usüllere göre iş yapıyorlar. 10 yıl sonrasının ev fiyatından ev satıyorlar fakat nedense faiz (pardon katılım payı) hepsiyle aynı. E diyorsunki şu anki aldığım araba veya ihtiyacım 10 yıl sonra daha ucuz daha az. O fiyattan sat. onada olmaz diyorlar.

Normal bankalarla görüşeceğim bu hafta. Krediyi transfer ettirebilecekmiyiz bakalım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

katılım bankaları kredi yani direkt para vermiyor bildiğim kadarıyla.

ben şu evi alacam diyorsun, o evi banka alıp üzerini kârını koyarak sana taksitle satıyor. sende taksit taksit ödüyorsun.

o yüzden de anlaşılan fiyat sabit kalır, tekrardan yeniden değerlendirme falan yapılmaz.

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Hocam cok detayina girmeyecegim ama kendi icinde tutarli bir is yapiyorlar. Islami olarak anlasma yapildiktan sonra rakamlarla oynamazsin, anlasma imzalanmis ve bitmistir sonrasinda iki taraf da anlasmanin uzerine dusen kismini yerine getirir. Her ne kadar dogru oldugunu dusunmesem de bu sabitledikleri oran isi "islami" yapan sey. Asagidaki arkadasin dedigi gibi aslinda banka sana vekalet veriyor ve sen banka adina o daireyi satin aliyorsun ve banka sana o daireyi taksitle geri satiyor. Dolayisi ile taksit oraninda degisiklik yapmiyorlar hicbir sekilde.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kont239
    kont239's avatar
    Erkek

Katılım bankalarında sözleşme akdi var. İlk anlaştığın neyse sonucu da o şekilde oluyor.

Faiz hassasiyeti olan insanlar bunu göz önünde bulundurarak katılım tercih ediyor. Tabi buradaki kurallarda genel çerceve olarak islam şeriatinde nasılsa öyle oluyor.  İllaki tartışmalı kısımları vardır ama herşeyin bir dayanağı bulunarak işlem yapılıyor. Bununda ona göre bir mevzuatı var. Bu mevzuata göre dediğin işlem katılım bankalarında yapılamıyor olabilir.

4641544948---53415249544153
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

Bu durum katılım bankacılığının temel prensiplerine aykırı olduğundan maalesef yapılmıyor ancak bunu zaten size finansmanı sağlarken belirtimiş olmaları ya da sözleşmede yazıyor olması gerekiyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Kuvetten 150K Çektim 210K ödüyorum. Aldığım evin yan yön alt üst katları 300K+ dan satılıyor. Heçen hafta 320 den satıldı 1 yaşında ev. 

edit: 2017 nin ilk çeyreğinde çektim tabi :D

dcpromo tarafından 22/Haz/20 18:07 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Senin mantıkla faizler yükseldiğinde de yansıtmaları gerekir. 

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

peki bunlar evin fiyatinin ustune ne kadar "kar" koyacaklarini nasil hesapliyorlar? gene enflasyona, piyasa faiz oranlarina vs. bakmiyorlar mi?

g2k[et]tahribat[dat]com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek
    g2k bunu yazdı

peki bunlar evin fiyatinin ustune ne kadar "kar" koyacaklarini nasil hesapliyorlar? gene enflasyona, piyasa faiz oranlarina vs. bakmiyorlar mi?

konuyu açtım dışarı çıkmam gerekti. tam bu soruyu sormak için girdim ki sen sormuşsun. Faiz 0.99 heryerde. 10 yıl sonra 100bine aldığım evin değeri diyelimki 300bin oldu. 0.99 oranıyla bu tutarlı olmuyor. Neye göre hesaplıyorlar. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek
    yunusemre bunu yazdı

hocam ben faiz oranında bi değişim istemedimki. 0.99'dan 60 aya indir dedim onada yok diyorlar. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek
    HanDSomE bunu yazdı
    yunusemre bunu yazdı

hocam ben faiz oranında bi değişim istemedimki. 0.99'dan 60 aya indir dedim onada yok diyorlar. 

Yanlış anlamışım hocam. Haklısın. Umarım başka bir bankaya taşıyabilirsin.

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
Toplam Hit: 2150 Toplam Mesaj: 20
banka katılım hepsiaynı faiz