Kuran'da Cehennem

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Şimdi Kuran'da der ki inanmayan kim olursa olsun cehenneme gider. Biçok din alimi bunu kabul eder zaten ama yine de "olur mu ya öyle şey, Kuran'ı oku da gel kardeşim" vs. dememesi için buraya "bikaç" örnek ayet koyuyorum çünkü bu Kuran'da bariz belirtilen ender şeylerden.

İçlerinden kim: "Ben, O'ndan başka bir ilâhım" derse, biz ona cehennemi ceza olarak veririz. Zalimleri biz böyle cezalandırırız.(ENBİYA/29)

Kim de âyetlerimizi yalanlar ve onlara karşı büyüklük taslarsa, işte onlar cehennemliktirler ve orada ebedî olarak kalacaklardır. (A'RAF/36)

İnkâr eden ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar, cehennemliktirler. (MAİDE/10)

Siz ve Allah'dan başka taptıklarınız, cehennemin yakıtısınız; oraya gireceksiniz. (ENBİYA/98)

Yani ayetlerden apaçık anlaşılacağı üzere istersen ölene kadar ömrünü iyilikle geçirmiş ol, eğer müslüman değilsen cehenneme gidersin. Allah için senin ona inanıp inanmaman geri kalan her şeyden daha önemli çünkü. İnanmışsan belki de pek çok günahın sadece inandığın için affedilebilir ama inanmamışsan ağzınla kuş tutsan boşa.

İkince konu da cehennemden çıkış olmaması. Yani cehennemin sonsuz olması. Bunu da yine direk kabul eden alimler var ve bence bu da Kuran'da apaçık belirtilmiş bir olgu ama yine de bulduğum bikaç örnek ayeti yazayım.

Cehennem ateşinden çıkmak isterler. Ama oradan çıkacak değillerdir. Onlar için devamlı bir azap vardır. (MAİDE/37)

Burda sizin aklınıza gelen benim de aklıma geldi. bu belki de sadece özel bir günahı işleyenler içindir diye. hemen maide 36. ayetine baktım ve tek belirtilen kişinin kafir olması. kafirin kelime anlamı ise;

İslam dini terminolojisinde küfür işleyerek dinden çıktığı düşünülen veya hiç Müslüman olmamış kişiye denir.(vikipedi)

Onlar bu (lanetin) içinde ebedî kalacaklardır. Kendilerinden ne bu azab hafifletilir, ne de yüzlerine bakılır. (AL-İ İMRAN/88)

Yine 87. ayetde sadece iman etmeyenler hedef alınmış. Özel bir günah yazılmıyor.

Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir. (BEYYİNE/6)

Burada kastedilen kesim zaten belli.

Eeee yani diyecek olursak olay şu ki eğer bi yaratıcı varsa onun yarattığı kişileri her şeyden önce kendine inanıp inanmasına göre sınıflandırması benim aklıma da mantığıma da yatmıyor. Size yatıyorsa bana da anlatırsanız sevinirim görüşlerinizi. Ayrıca muhtemelen burayı okuyan herkes anasının babasının dinine mensub. Peki ya hristiyan bir ailede doğsaydınız ? Büyük ihtimalle islamiyeti araştırıp müslüman olurdunuz di mi.. Bu kadar kolay zaten.  Neyse sorum budur. Bu olay benim mantığıma sığmıyor sizce bir mantığı varsa buyrun..

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

ya herkes tatlısu müslümanı bu forumda ya da alayı ateist :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Hacı ben bi açık kapı bırakıyorum nolur nolmaz inanıyoruz :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    isoT
    isoT's avatar
    Erkek

Müslümanlar prensip olarak böyle delil ve kaynaklara dayanarak, kibar bir üslupla sorulan soruları yanıtlamazlar.

Düşüncem şu ki; tanrı herkese eşit ve hoşgörülü olmak zorunda değil. İsterse bütün herkesi insanları cenneti cehennemi ve kendini yok edebilir :) Tanrıya inanıyorsan teknik olarak  onu sorgulayamazsın. Mutlak güç ve karar onundur. Bu durum inanç dediğin şeyin temelidir.

Yani anlattığın şeyin aslında savunulacak bir yanı yok. Bu da sorduğun soruyu yanıtsız bırakıyor. Yıllarca ailenin, çevrenin ve kendinin düşünceleriyle oluşan ahlak ve vicdanınla bu durumu yorumlayıp tanrıya inanmayı veya inanmamayı seçebilirsin.

(not:inanmıyorum)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ne bekliyoırdum diyanet forumu değil bilişim sitesiş bura

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    badass
    badass's avatar
    Erkek

Ya daha 100 yil onceki savaslarda olanlari gunluk okudugumuz tarih kitaplari hep yanlis bilgi ile anlatiyor 1500-2000 sene onceki kitap bugune kadar en az bir 1000 defa degismistir. 

Bugun bile politikacilar istedigi gibi herseyi yapiyorlar. bundan 500 sene once astigi astik padisah o kitabi kendi isine nasil geliyorsa oyle yazdirmistir. sonra yine degismistir. 

Tabi inanan inansin bu sadece benim dusuncem. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Hocam niye yaratıcı'nın ilk olarak kendisine inanılıp inanılmadığını ön şart olarak koşması saçma geliyor?

Geçen gün kendi yaşadığım bir olayı anlatayım.

Bir dişi kangal köpeğimiz var. Annem yemek yerken hep kızdırır. Ama 3 senedir yanımızda olmasına rağmen bana hiç saldırmamıştı yemek yediği zamanlarda. Geçenlerde bir yerden boynuz bulmuş kemiriyordu. Annem'e de yemek yerken bir gıcığı var anında saldırıyor köpek. Bende alayımda ağzından köpek mikrop kapmasın dedim. Bana öyle bir saldırdı ki bi anlık olsa köpeğimizden soğudum.

Köpekten, kediden bile sadakat gelmediğinde sokağa atan, soğuyan bir yaratığız bizler. Bu yaratıklardan biri olan sana göre Allah'a sadık olmamamız (Allah(cc)'a inanmamamız) nedeniyle cehenneme atılmamız saçma mı ?

Bana göre çok mantıklı. Sahibi olduğun şeylerin sana sadık olmadığı zaman, o şeylere neler yapacağını sen düşün. Sahibi olduğun şeyleri düşünme sadece. Mesela annen diyelim seni küçük yaşta aşırı derecede dövseydi, sokağa atsaydı, evi terk edip başkasına kaçsaydı, ona ne olursa olsun , büyüdüğünde kol kanat gerer miydin? Allah (cc) nün emirlerine uymak demek ona sadakatını belli etmek demektir. Ama bu emirlerden en büyüğü olan ona inanmak, ona en büyük sadakat göstergesidir.

DrKill tarafından 19/Haz/14 00:02 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Daha yeni dinci arkadaslarla muabbetini yaptık, diğer dinlere mensup olanlar iyiyse kısa süre cehennemde yanıp cennete gidecek diyorlardı. İslamdan eskide yaşamış afrika kabilelerini fln sorunca onlar sadece figuran, dekor gibi bişey diyorlar.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    The_Cure bunu yazdı

Hacı ben bi açık kapı bırakıyorum nolur nolmaz inanıyoruz :D

yaptığın ne kadar doğru usta ? inanıp inanmamak böyle bir şey mi gerçekten ? yani bi yaratıcı var ve sen sırf böyle de olsan inandığın için cennete ben cehenenneme gideceksem afedersin sokayım öyle allahın işine ben.

SeRDaR bunu yazdı

ne bekliyoırdum diyanet forumu değil bilişim sitesiş bura

derin konular bölümü hacı bura ve herkes ister istemez dini hakkında düşünüodur heralde.

DrKill bunu yazdı

Hocam niye yaratıcı'nın ilk olarak kendisine inanılıp inanılmadığını ön şart olarak koşması saçma geliyor?

Bir dişi kangal köpeğimiz var. Annem yemek yerken hep kızdırır. Ama 3 senedir yanımızda olmasına rağmen bana hiç saldırmamıştı yemek yediği zamanlarda. Geçenlerde bir yerden boynuz bulmuş kemiriyordu. Annem'e de yemek yerken bir gıcığı var anında saldırıyor köpek. Bende alayımda ağzından köpek mikrop kapmasın dedim. Bana öyle bir saldırdı ki bi anlık olsa köpeğimizden soğudum.

Köpekten, kediden bile sadakat gelmediğinde sokağa atan, soğuyan bir yaratığız bizler. Bu yaratıklardan biri olan sana göre Allah'a sadık olmamamız (Allah(cc)'a inanmamamız) nedeniyle cehenneme atılmamız saçma mı ?

Bana göre çok mantıklı. Sahibi olduğun şeylerin sana sadık olmadığı zaman, o şeylere neler yapacağını sen düşün. Sahibi olduğun şeyleri düşünme sadece. Mesela annen diyelim seni küçük yaşta aşırı derecede dövseydi, sokağa atsaydı, evi terk edip başkasına kaçsaydı, ona ne olursa olsun , büyüdüğünde kol kanat gerer miydin? Allah (cc) nün emirlerine uymak demek ona sadakatını belli etmek demektir. Ama bu emirlerden en büyüğü olan ona inanmak, ona en büyük sadakat göstergesidir.

sahip olduğum şey bana naparsa yapsın kelimenin tam anlamıyla naparsa yapsın, elimde güç olsa bile asla onu sonsuza dek yakıp yanmasını izlemezdim. bunu benim ne yüreğim kaldırır ne vicdanım. 

HolyOne bunu yazdı

Daha yeni dinci arkadaslarla muabbetini yaptık, diğer dinlere mensup olanlar iyiyse kısa süre cehennemde yanıp cennete gidecek diyorlardı. İslamdan eskide yaşamış afrika kabilelerini fln sorunca onlar sadece figuran, dekor gibi bişey diyorlar.

şeyh bunu ben de çok tartıştım dincilerle bana hep şey o öyle değil iyiyse gider veya iyiyse allah onu doğru yola döndürür falan filan gibi şeyler saçmaladılar..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

DrKill bunu yazdı

sahip olduğum şey bana naparsa yapsın kelimenin tam anlamıyla naparsa yapsın, elimde güç olsa bile asla onu sonsuza dek yakıp yanmasını izlemezdim. bunu benim ne yüreğim kaldırır ne vicdanım. 

söylediğin cevap hiç samimi değil ya da gözünde canlandıracak yeterli örneği bulamadığım için böyle söylüyorsun. Bilmiyorum artık ama şu var ki bu dünya'ya gelmemiz yaratılış amacımızla ilgili. O konulara girmen lazım. Muhtemelen aradağın cevap orada gizlidir. Gerçi o konularda ayrı derin konular. Bizim aklımız bazı konulara erecek kadar iyi değil. Dünya'da mikroorganizma kadar küçük canlılarız. Dünya dediğin bir sisteme bağlı sistem galaksiye galaksi evrene bla bla bla.  Bu kadar büyük bir sistemde herşeyin sana göre mantıklı bir cevabını bulabileceğini bekleme. Zira böyle bir sistemde herşeyi anlayabilmemiz bu kapasitemiz ile IMKANSIZ.

Var olan, yaratılan sistemi bile milyar yıldır anlayamamamıza rağmen, Allah(cc) her emirinin BİZE göre bir mantıklı açıklamasını anlamakta beklenemez.

Soruna cevap vermekten kaçınmak için bunları yazmıyorum. Zira cevaplayabilek kadar yeterli bilgi birikiminede sahip değilim. Ama anektod  olarakta belirtmek istedim.

O konulara girmeden önce Niye yaratıldık? Nereden var olduk? Kâderimiz belli ise niye sınanıyoruz gibi sorularıda araştırman lazım.

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/7938/kafirlerin-ebedi-cehennemde-kalmasi-nasil-adalet-olur-cehennem-azabi-neden-ebedi-olsun-allah-in-sefkati-anne-sefkatinden-daha-cok-oldugu-halde-neden-cehennemi-yaratti.html

DrKill tarafından 19/Haz/14 01:19 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

DrKill bunu yazdı

söylediğin cevap hiç samimi değil ya da gözünde canlandıracak yeterli örneği bulamadığım için böyle söylüyorsun. Bilmiyorum artık ama şu var ki bu dünya'ya gelmemiz yaratılış amacımızla ilgili. O konulara girmen lazım. Muhtemelen aradağın cevap orada gizlidir. Gerçi o konularda ayrı derin konular. Bizim aklımız bazı konulara erecek kadar iyi değil. Dünya'da mikroorganizma kadar küçük canlılarız. Dünya dediğin bir sisteme bağlı sistem galaksiye galaksi evrene bla bla bla.  Bu kadar büyük bir sistemde herşeyin sana göre mantıklı bir cevabını bulabileceğini bekleme. Zira böyle bir sistemde herşeyi anlayabilmemiz bu kapasitemiz ile IMKANSIZ.

Var olan, yaratılan sistemi bile milyar yıldır anlayamamamıza rağmen, Allah(cc) her emirinin BİZE göre bir mantıklı açıklamasını anlamakta beklenemez.

Soruna cevap vermekten kaçınmak için bunları yazmıyorum. Zira cevaplayabilek kadar yeterli bilgi birikiminede sahip değilim. Ama anektod  olarakta belirtmek istedim.

O konulara girmeden önce Niye yaratıldık? Nereden var olduk? Kâderimiz belli ise niye sınanıyoruz gibi sorularıda araştırman lazım.

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/7938/kafirlerin-ebedi-cehennemde-kalmasi-nasil-adalet-olur-cehennem-azabi-neden-ebedi-olsun-allah-in-sefkati-anne-sefkatinden-daha-cok-oldugu-halde-neden-cehennemi-yaratti.html

cevap vermekten kaçınmak için yazmıyorum demişsin ama tam anlamıyla yaptığın bu usta. o sitede zamanında aklıma takılan her şeyi araştırdım ve internetteki en saçma dini kaynak gerçekten. 

senin dediklerine gelirsek amenna insan aklı her şeye ermez ama aklımın ermeyeceği şeyler varken ben neden kurana güvenip de ona inanayım ? kuran da aynı şeyi söyler incil de afrikalı kabilelerin inandıkları da. hepsi çıkış yolu bulamayınca her şeyi de bilemeyi orası iman der.  bu mudur gerçekten ? sadece kuranın doğru olduğuna inanır ve iman ederim ya da etmem ? olay bu kadar basit bir tercih meselesi mi ? eğer bir yaratıcı olsa kendini bu kadar geri çekip onu bulmayı bu kadar zor kılıp, sonra da kendine inanmayanları cehenneme atar mıydı ?

Toplam Hit: 2525 Toplam Mesaj: 26