folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop Donanim Yukseltme

Laptop Donanim Yukseltme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

laptopuma ram ve hdd eklemeyi dusunuyorum ama pek tecrubem yok. hdd olan laptopu ssdye gecirmistim daha once ama ekstra slot vs hic anlamiyorum. ozellikle ram icin su mhz muhabbetlerini.

laptop: asus FX502VE (ama satilan yerlerde Asus ROG GL502VE-DM032 olarak geciyor)

https://www.technopat.net/sosyal/konu/asus-rog-gl502ve-fx502ve-incelemesi.532557/

burdakiyle aynisi muhtemelen. acip bakmadim ama adamin dedigine gore 1 adet hdd slotu ve 1 adet ram slotu var.

Özetle:

Bu bilgisayara uygun 1 TB HDD ve 8-16 GB ram tavsiyeleri verebilir misiniz ? HDD için en çok merak ettiğim 7200rpm 5400rpm muhabbeti. 7200 almaya değer mi ve çok ses yapar mı 5400e göre ?

hayırlı forumlar hocamlar

nurulmac11 tarafından 11/Oca/19 01:35 tarihinde düzenlenmiştir

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

iç tasarım fx502vm ile aynıysa 1 tane m.2 slotu 1 tane 2.5" hdd var. ram için gömülü olan rame bakmak lazım aynı zamanlamalara frekansa sahip bir ram alınabilir aynı kapasitede. CPU-Z ya da HWiNFO göstermesi lazım. hdd slot boş olması lazım, sistemdeki 256gb ssd m.2 slotunda gibi gözüküyor. 7200rpm ile 5400rpm arasında duyulabilir bir fark yok eğer aşırı hassas kulaklara sahip değilsen.

TheM4D tarafından 11/Oca/19 09:42 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeknikA
    TeknikA's avatar
    Erkek

Yapacağın şu DDR4 serisinden bir tane 8 GB ram ayarlamak. Aynı zamanda iki tane hardisk takma yeri varmış. Ucuzundan iki tane SSD 480 GB Hardisk tak olsun bitsin.

Dahası için grafik kartını degistirmen lazım. Laoptoplarda kartı takacak slot yok sanırsam

TeknikA tarafından 11/Oca/19 09:50 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek
    TeknikA bunu yazdı

Yapacağın şu DDR4 serisinden bir tane 8 GB ram ayarlamak. Aynı zamanda iki tane hardisk takma yeri varmış. Ucuzundan iki tane SSD 480 GB Hardisk tak olsun bitsin.

Dahası için grafik kartını degistirmen lazım. Laoptoplarda kartı takacak slot yok sanırsam

soruyu okumadan cevap yazmışsın sanırım laptopun slotlarına baktığını da zannetmiyorum

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Aida64 ile anakart ram frekansina bak kac mhz destekliyo, benimkinde 2400mhz var ama kart 2133mhz destekliyo bakmadan alsaydim fazla para verecektim bosuna 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

Aida64 ile anakart ram frekansina bak kac mhz destekliyo, benimkinde 2400mhz var ama kart 2133mhz destekliyo bakmadan alsaydim fazla para verecektim bosuna 

vermişsin zaten(?)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek
    TheM4D bunu yazdı
    Tnrsk bunu yazdı

vermişsin zaten(?)

Ustunde 8gb 2400 ve 4gb 2133 vardi hocam, 4'ü cikarip 8 takacaktim anakarta baktim 2133 destekliyo ben de 8 gb 2133 aldim 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı
    TheM4D bunu yazdı
    Tnrsk bunu yazdı

vermişsin zaten(?)

Ustunde 8gb 2400 ve 4gb 2133 vardi hocam, 4'ü cikarip 8 takacaktim anakarta baktim 2133 destekliyo ben de 8 gb 2133 aldim 

cl zamanlamaları uyuyorsa pek sorun olmaz uymuyorsa biraz anakarta bağlı

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı
    TheM4D bunu yazdı
    Tnrsk bunu yazdı

vermişsin zaten(?)

2si ayni mhz degilse verimsiz calisiyor geyigi yok mu ramlerde

black implies white, self implies other, life implies death.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

dvd writer ı sök. Hdd kızağı alıp hdd yi dvd nin yerine tak. Ssd kalsın

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    manhyak bunu yazdı

dvd writer ı sök. Hdd kızağı alıp hdd yi dvd nin yerine tak. Ssd kalsın

HDD kalın ise cd yuvasına oturmuyor... bu gün arkadaşa kurdum.

SSD ler ince olduğu için CD yuvasına rahat oluyor 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 1793 Toplam Mesaj: 15
asus upgrade laptop yükseltme hdd ram