folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Laptop Fan Hızını Kontrol Edin (En Basit Yol)

Laptop Fan Hızını Kontrol Edin (En Basit Yol)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

Her yaz ararım bir yöntem bulamam, b sefer buldum ve epeyce kolay bir program. 

Sitenin linki:

http://www.lifehacker.com.au/2014/04/this-handy-tool-keeps-your-laptops-fan-under-control/

sayfada zaten gerekli açıklama ve desteklenen modeller yazılı.

siteye ne kadar güvenilir bilinmez bendeki koruma yazılımları sıkıntı çıkarmadı.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bladex38
    bladex38's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

İşe yarar çalışıyorsa

Full Destek Notebook Onarım Merkezleri...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

HP kullanıcıları bunu sevdi.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek

Sıcaklık kaç derecenin üzerine çıktığında sıkıntı doğmaya başlar ? Benim ki de oldukça ısınıyor. Altında şu laptop soğutuculardan var ama öyle çok da işe yaradığını söyleyemem.. Isıyı düşürmek için fan hızını arttırmak mı lazım ?

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Program desteği olarak çok kısıtlı bir model listesi var. Listede benim bilgisayarım dahil hiçbir oyun bilgisayarı modeli yok.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek
    TR-SCOPJE bunu yazdı

Sıcaklık kaç derecenin üzerine çıktığında sıkıntı doğmaya başlar ? Benim ki de oldukça ısınıyor. Altında şu laptop soğutuculardan var ama öyle çok da işe yaradığını söyleyemem.. Isıyı düşürmek için fan hızını arttırmak mı lazım ?

laptop'un normalde ısı yükseldikçe otomatik olarak fan hzını yüseltir fakat eğer benimki gibi ısıyı her tarafına yayan(aslında iyi bir özellik) bir makinen varsa düşük sıcaklıkta bile yaz aylarında elini terletiyor, yakıyor vs. 

bu yüzden gerek olmasa bile fan hızını 100% de tutmak benim işime geliyor. arkada da şurdaki (http://tahribat.com/Forum-Trap-197399/) müzikler çalıyor tabiki (fan gürültüsü)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    TR-SCOPJE bunu yazdı

Hocam, işlemcinin normal çalışma sıcaklığı bilgisayar modeline göre değişiklik gösterse de genel olarak işlemcinin 35-55 °C aralığında bir normal çalışma sıcaklığı olması gerekir. En yüksek sıcaklık diye soracak olursanız 100-110 °C'nin üzerine çıkmamalıdır, aksi halde transistör yakmaya başlayabiliyor :) Gerçi yeni işlemcilerde aynı şey devam ediyor mu bilemem, araştırmak lazım ama soğutması yeterli olan bir bilgisayarın işlemci sıcaklığı en yüksek 85-90 °C civarı olmalı. Ama zaten dizüstü bilgisayarlarda işlemci ısındıkça eğer soğutma yeterli gelmiyorsa bilgisayar otomatik olarak kendini korumaya almak için performansı düşürüyor.

Bu bilgileri çok genelleyerek verdim. Kendi dizüstü bilgisayarımda çift fan olmasına rağmen uzun ve ağır kullanımda bazı metal aksamlarının ısındığına şahit oldum ama hiç sıcaklık miktarına bakma gereksinimim olmadı :)

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    farisenki
    farisenki's avatar
    Erkek

Benim casper marka bi laptopum var ve fanı çok ısınınca kendini kapatıyor bu programın bana zararı yararı olurmu ?

Kaçak Marlboro
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

mac kullanicilari icinde scmFanControl diye bir program var fan hizini ayarlayan bilginiz olsun

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ARIZALI
    ARIZALI's avatar
    Erkek

bir de speedfan var, onu da tavsiye ederim. pc kullanirken cok isime yaramisti.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek
    farisenki bunu yazdı

Benim casper marka bi laptopum var ve fanı çok ısınınca kendini kapatıyor bu programın bana zararı yararı olurmu ?

en yakın zamanda içini temizletmeye götür en azından kompresörle temizlesinler. diğer türlü zor.

Toplam Hit: 4447 Toplam Mesaj: 14