folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Laptop'a Linux Kuracağım Aklıma Takılan Sorular Var

Laptop'a Linux Kuracağım Aklıma Takılan Sorular Var

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

s.a

beyler şimdi pc'ye ayrıyetten linux kuracağım windows ile beraber fakat

bundan iki yıl önce backtrack kurmuştum sarmayınca siliyim dedim silerken amına koduğumun windowsunuda aradan çıkardık bütün bilgiler gitti aq.

şimdi linuxmint 17 cinnamon kuracağım.diyelimki buda sarmadı beni silicem.bu siktiğimin os'yi silerkende windows'a zarar verir mi?

ayrıyetten saçma olucak belki ama mesela backtrack kurduğumda hani os'yi başlatmadan önce os seçme ekranı geliyor ya orda backtrack üste diye ben tuşa basmayı unutunca direk backtrack açılıyodu.acaba orda windowsu default olarak şeçme şansım var mı?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    d3lete
    d3lete's avatar
    Erkek

hocam sanal pc ye kur dene hosuna giderse kurarsın hdd ye

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek
    d3lete bunu yazdı

hocam sanal pc ye kur dene hosuna giderse kurarsın hdd ye

ya hocam onla uğraşmak istemiyorum zaten alışıp alışamadığımı anlamak en az 2 ay alıyor.şimdi sanal diske kursam ben onu unuturum gider:)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

a.s

Hocam silmek için bir live cd ile o partition'ı ntfs'e çevirebilirsin.

Hayır silerken Windows'a zarar vermez, ama ilk denemelerde genelde tüm sistemin içine edilir, ondan sonra öğrenilir :D

Evet onu da değiştirebilirsin, sıralamayı kendi kafana göre ayarlayabilirsin ( bekleme süresi de dahil ).

Şu arama ile istediğin bilgiye ulaşabilirsin : "how to edit grub order"

Edit: Ayrıca linux mint başlangıç için çok güzel bir tercih hocam. Ben de Linux Mint Debian Edition ile başlamıştım, hala da ona dönesim var kullandığım en sağlam sistemdi.

pcdoktor636 tarafından 07/Eyl/14 12:04 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı

a.s

Hocam silmek için bir live cd ile o partition'ı ntfs'e çevirebilirsin.

Hayır silerken Windows'a zarar vermez, ama ilk denemelerde genelde tüm sistemin içine edilir, ondan sonra öğrenilir :D

Evet onu da değiştirebilirsin, sıralamayı kendi kafana göre ayarlayabilirsin ( bekleme süresi de dahil ).

Şu arama ile istediğin bilgiye ulaşabilirsin : "how to edit grub order"

Edit: Ayrıca linux mint başlangıç için çok güzel bir tercih hocam. Ben de Linux Mint Debian Edition ile başlamıştım, hala da ona dönesim var kullandığım en sağlam sistemdi.

hee tamam doktor.o zaman ben kuruyorum sistemi bişey olursa 2 ay sonra sendeyim ona göre:)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    🧿
    BlackApple
    BlackApple's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

bilgisayarında windows varken alışamazsın hocam, doğru düzgün kulanıp öğrenmek istiyorsan sadece linux kur. başlangıç için mint iyi ,

iyice öğrenmek kavramak istiyorsan arch kur ilk zamanlarda sıkılırsın ama sonra alışırsın  

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek
    x bunu yazdı

bilgisayarında windows varken alışamazsın hocam, doğru düzgün kulanıp öğrenmek istiyorsan sadece linux kur. başlangıç için mint iyi ,

iyice öğrenmek kavramak istiyorsan arch kur ilk zamanlarda sıkılırsın ama sonra alışırsın  

dibine kadar haklısın fakat gömülü sistemler ile uğraştığım için bazı programlar sadece windows tabanlı.bu yüzden windowsun kalması gerekli.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

linux kullanacaksan hacı sadece linux kur. win+linux olmuyo. bi yere kadar iyi sonra cıvıtıyo.

win prog kullanıyom mecbur demişsin ona yapacak bişey yok. varsa linux muadili kullanıcan, yoksa al 200 liraya bi netbook onda işini gör :P

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    x bunu yazdı

Haklı 5 ay önce windowsu tamamen sildim evet oyun oynuyorum ama bu sayede oyunu bıraktım ki linuxa acayip derecede alıştım windows zor geliyor şimdi :)

Aklına takılan soruyu şöyle çözebilirsin senin pc nin gitme sebebi büyük ihtimal grup önyükleyicisini bozman olabilir yanında 1 tane windows x (hangisini kullanıyorsan) cd olsun linuxu sildikten sonra bunu tak sistem onarma dan komut isteminden bootloader ı onarırsan windowsun çalışır benimde başıma gelmişti anlatamamış olabilirim affola

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek
    x bunu yazdı

Birebir katılıyorum. Ne kadar cengaver varsa  linux deneyeyim diyen  makinede windows varken direk eli kayıyor. Eğer alışayım istiyorsan oturursun yedeklersin dosyaları. Çekersin sana uygun desktop olan bi dağıtım bakarsın yoluna başlangıç için Xubuntu öneririm. (Benim sevdiğim masaüstü.) Makinenin özelliğine göre istersen gnome falan takılabilirsin. Şimdiden KDE'yi siktir et diyorum gereksiz janjanlı :F

Mr_Dark tarafından 07/Eyl/14 15:40 tarihinde düzenlenmiştir

!!!!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

windowsta donanımsal bir olaya bulaşmıyorsan

virtualbox içindeki xp işini fazlasıyla görecektir

windows bahanen kalmaz böylece

Toplam Hit: 1254 Toplam Mesaj: 11