folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptoptaki 2. Ssd Slotunun Çalışması Nasıl Durdurulur?

Laptoptaki 2. Ssd Slotunun Çalışması Nasıl Durdurulur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek

Laptopta iki bellek slotu var. 1 tb ve 500 gb lık ssd ler takılı durumda. Birinde windows yüklü diğerinde ise linux. 

Ben hangi işletim sistemini kullanıyorsam ona ait ssd aktif olsun diğeri çalışmasın, yani herhangi bir güç tüketimi, yazma okuma vb yapmasın istiyorum. Böyle bir şey yapılabilir mi ? 

Catapat tarafından 12/Haz/23 17:10 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Bios destekliyorsa oradan disable edebilirsin sanirim.

Olursa oradan yapabilirsin.

Veya disk yöneticisinden offline i secebilirsin ama yine enerji tüketiyor sanirim.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

windows ta donanım yöneticisinden disable yap.

linuxta da aynısını yapabilirsin diye hatırlıyorum.

az insan çok huzur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Başlık biraz hatalı olmuş, ram slotu anladım ama önemli değil.

PC çok eski değilse, açılışta bios giriş tuşu dışında birde boot select seçim menu tuşu vardır. (Genelde ESC olur) PC açılırken o tuşa basarsan hangi hdd den boot edeceğini seçebilirsin.

Eskiden ve hala varlar; multiboot veya dualboot gibi free yazılımlarda mevcut.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

Bios destekliyorsa oradan disable edebilirsin sanirim.

Olursa oradan yapabilirsin.

Veya disk yöneticisinden offline i secebilirsin ama yine enerji tüketiyor sanirim.

Disk yöneticisinsen offline seçtiğimde enerji tüketimi oluyorsa işime yaramaz hocam. Bilgisayar çalışıyorken ben komutla ssd yi tamamen devre dışı bırakayım istiyorum fiziksel olarak çıkarmış gibi. Anca Windowsu reboot ettiğimde tekrar görülsün ssd

Konuyu şöyle açayım. Genelde windows kullanmakla birlikte ihtiyaç duyduğumda linux da kullanıyorum ve bunlardan hangisini kullanacağımı dualboot ile başlangıçta seçebiliyorum hali hazırda. 

Ama mesela sistemi windows olarak başlattığımda diğer ssd ye ( içinde linux kurulu olan) erişme ihtiyacım yok aynı şekilde  sistemi linux  olarak başlattığımda da windowsun  kurulu olduğu ssd nin çalışmasına  gerek yok. 

Hangi işletim sisteminde olursam olayım, kullanmadığım ssd nin aktif olmamasını istiyorum. Bunu bios a dokunmadan halledebilme imkanım var mı onu merak ediyorum. Sistem açıldığında birkaç clickle veya ufak bazı komutlarla yapılabilen bir şey olması yeterli benim için. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

ssd den kasit m2 nvme ssd ise

NVMe SSDs use semiconductor modules to store and access data, thus significantly reducing power consumption. The average power consumed by a standby NVMe SSD is 0.0032 W, while that of an active NVMe is 0.08 W.

yani tukettiği enerji dikkate alınacak bir şey değil.

az insan çok huzur.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı

NVMe SSDs use semiconductor modules to store and access data, thus significantly reducing power consumption. The average power consumed by a standby NVMe SSD is 0.0032 W, while that of an active NVMe is 0.08 W.

Evet hocam m2 nvme. Ancak güç tüketim değerleri bundan fazladır diye düşünüyorum. Bazı yerlerde idle da 3 watt a kadar çıkabileceğini okudum. Ssd ye göre değişir tabi de bahsettiğiniz değerler çok düşük geldi bana. Keşke öyle olsa :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CenkSertoz
    CenkSertoz's avatar
    Erkek
    Catapat bunu yazdı
    abdullahazad bunu yazdı

Evet hocam m2 nvme. Ancak güç tüketim değerleri bundan fazladır diye düşünüyorum. Bazı yerlerde idle da 3 watt a kadar çıkabileceğini okudum. Ssd ye göre değişir tabi de bahsettiğiniz değerler çok düşük geldi bana. Keşke öyle olsa :)

standby

The Beginning and The End.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek
    CenkSertoz bunu yazdı
    Catapat bunu yazdı
    abdullahazad bunu yazdı

standby

Hocam ifadenin devamında  active tüketim değeri de yazıyor ona istinaden bana düşük geldiğini söylemiştim aslında.

Güç tüketimini konu dışı tutarak, 2. SSD yi disable etme yöntemi var mıdır?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Konudan bagimsiz olarak ve konu sahibinden ozur dileyerek aklima gelmisken yasadigim bir problemi yazmak isterim...

Daha once linux kurdugum bir james donkey ssd taktim makineme. oneceki makine de hp idi ama eski bir anakartti kendisi.

Simdi yeni makinede o linux sistemini boot edemiyorum, diski goruyor ama acmiyor. neden olabilir?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Hocam arkadaşlar doğru söylemiş. NVMe harcadığı elektrik hiçbirşey. Pile katkısı en fazla %1-2 geçmez.

Onun yerine cpu, fanlar, ekran parlaklığı gibi tüketimler ssd göre kat kat fazladır. Eğer problem enerji tasarrüfü ve pil süresi ise diğer bileşenlere bak.

Toplam Hit: 1600 Toplam Mesaj: 13
ssd