folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Linux - Sistem Geneli Proxy Ayarlamak

Linux - Sistem Geneli Proxy Ayarlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selam gençler

linuxta (tercihen debian ve türevleri) sistem genelinde bi proxy ayarlamak istiyorum.

google da arattım ama çok farklı şeyler çıkıyor genelde . ya linuxu proxy server yapmak çıkıyor ya da apt proxy vs.

benim istediğim: bi proxy kurayım ordan çıkan bütün trafik proxy üstünden çıksın. olurda proxy koparsa makinanın interneti komple gitsin.

bununla ne yapıcam: 

bi makinada 10 tane docker konteyner çalışacak. hepsine farklı proxy vericem. farklı iplerden gibi çalışıp bişeyler scrape edecekler.

ip adresimi piç etmeden scraping yapmak istiyorum.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek

Hocam bildiğimden değil de, meraktan soruyorum; vpn ile halledemiyor musunuz? Docker mantığına aşırı hakim değilim ama sandbox gibi vm gibi çalışıyor sanırım. Dockerlara ayrı ayrı openvpnclient de eklenemez mi?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Silvanus bunu yazdı

Hocam bildiğimden değil de, meraktan soruyorum; vpn ile halledemiyor musunuz? Docker mantığına aşırı hakim değilim ama sandbox gibi vm gibi çalışıyor sanırım. Dockerlara ayrı ayrı openvpnclient de eklenemez mi?

hocam proxy baya ucuz ya ondan proxy ile çözmeye çalışıyorum. bi de baya kolay.

https://www.webshare.io/proxy-server

şurdan 3 dolara 100 tane proxy ip alıp ipleri değişip değişip kullanıcam. bu paraya vpn bulamadım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Silvanus bunu yazdı

hocam proxy baya ucuz ya ondan proxy ile çözmeye çalışıyorum. bi de baya kolay.

https://www.webshare.io/proxy-server

şurdan 3 dolara 100 tane proxy ip alıp ipleri değişip değişip kullanıcam. bu paraya vpn bulamadım.

Okey o zaman söylediğimde mantıksal bir hata olup olmadığını merak etmistim. Sizin konu daha cok butcesel sanırım. Protonvpn kullanıyorum bir cok işimde, ovpn destekliyor. Mesela ucretsiz uyelikte 3 ülke var ama bu ulkerlerin altında da asagi yukarı 20ser ip var. Hepsi icin ayrı config olusturularak eklenebilir, baslangix olarak deneme amacli.

ama burda da su sorun olabilir, free access ip leri başkaları da benzer amacli kullanabilir ve blackliste alabilir (ne kadar olası kestiremiyorum). 

proxy alındıgında oda shared bi sey mi yoksa size ait mi oluyor acaba?

Not: bu arada kafama tam oturmuyor nedense sonucta docker internete çıkarken host makina üzerinden çıkacak, kendilerine ait network kartı olmadığı için eninde sonunda hepsi aynı yerden çıkmaz mı? Gece gece beynim gidip geliyor kusura bakmayın.

Silvanus tarafından 20/Oca/24 00:47 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ya kendi kendin proxyleri her container için ayrı ayrı export eden basit bir script ile halledersin ve iptables ile de proxy yoksa network down olsun gibi bir kural eklersin veya zaten yapılmisi var bunun dersen de "squid"

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    ComputerWolf bunu yazdı

Ya kendi kendin proxyleri her container için ayrı ayrı export eden basit bir script ile halledersin ve iptables ile de proxy yoksa network down olsun gibi bir kural eklersin veya zaten yapılmisi var bunun dersen de "squid"

hocam konteynera nasıl "şu proxy yi kullan " diyeceğimi çözemedim ? 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek

Dockerfile dosyasına ENV HTTP_PROXY=http://proxyadresi satırını eklersen işin çözülür. Diğer muhabbet için de bir bash script dosyası çalıştırman gerekiyor. Bash scriptiyle konteynerın nereye bağlı olduğunu tespit edip gerekirse direkt internet erişimini kerebilirsin. Bunu da systemd üzerinden çalıştırırsan konteyner yeniden başlatılsa bile script çalışmaya devam eder. 

Bir diğer seçeneğin de kurduğun konteyner'a terminal üzerinden erişip istediğin değişikliği elle yapmak. Bu biraz zahmetli olur, bir tane dockerfile oluşturup binlerce konteyner ayağa kaldırabilirsin

Bir cinayet işleniyorsa tek suçlu katil değildir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

tailscale

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

export HTTP_PROXY=kullanıcı_adı:kullanıcı_adı@[proxy-web-or-IP-address]:portnumara
    export HTTPS_PROXY=kullanıcı_adı:kullanıcı_adı@[proxy-web-or-IP-address]:portnumara
    export FTP_PROXY=kullanıcı_adı:kullanıcı_adı@ [proxy-web-or-IP-address]:portnumara
    Eğer proxy yoksa burdan devam etsin dersen de bu komutu girdiğinde çalışması lazım
    export NO_PROXY=localhost,127.0.0.1,::1
    Yani sunucu direk proxy ile internete erişecek

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    JpnTr bunu yazdı

Dockerfile dosyasına ENV HTTP_PROXY=http://proxyadresi satırını eklersen işin çözülür. Diğer muhabbet için de bir bash script dosyası çalıştırman gerekiyor. Bash scriptiyle konteynerın nereye bağlı olduğunu tespit edip gerekirse direkt internet erişimini kerebilirsin. Bunu da systemd üzerinden çalıştırırsan konteyner yeniden başlatılsa bile script çalışmaya devam eder. 

Bir diğer seçeneğin de kurduğun konteyner'a terminal üzerinden erişip istediğin değişikliği elle yapmak. Bu biraz zahmetli olur, bir tane dockerfile oluşturup binlerce konteyner ayağa kaldırabilirsin

hocam bunu denedim lakin hala karşı taraf benim ip mi görüyor. daemon.json içine de ekledim.

proxy de sorun var diye düşünüp başka yerden proxy aldım, benim dockerda sorun var diye düşünüp yeni bi makina açıp docker kurup onda denedim vs .

"curl benimsite.com" şeklinde deniyorum

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    yolbulucu bunu yazdı

olurda proxy koparsa makinanın interneti komple gitsin.

şu olayı yazılım tarafında kontrol ederek çözmeye karar verdim. ip döndüren bi endpoint yazdım, ordan dönen ipye bakıp gerçek ip adresimse proxy de sorun var diye düşünüp proxy değişicem 

Toplam Hit: 905 Toplam Mesaj: 16
proxy debian