Linux Ati Ekran Kart Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musdawdaf
    musdawdaf's avatar
    Erkek

Aslinda sorun sadece ati ile alakali degil

linuxu bu yil boyunca lubuntu ile tanistiktan sonra daha da cok kullanir oldum ama gel gorki yeni laptop aldiktan sonra linux kullanim olum

simdi bu laptop HP-DV6 3114-et i5-560m işlemcili hem ati 5650 hem de intel HD pro var

http://i.imgur.com/YmMNq.jpg

windowsta boyle istedigimiz arasi gecis yabiliyoruz.

Ama linuxta birakin gecis yapmayi ati ekran kartini yukleyemedim bile

sikinti su. daha yeni yuklenmis ubuntu yada mint her neyse driver bul diyorsun atiyi buluyor bi yukluyoruz.bi restart sonra ne kadar yirtinirsam yirtinayim acilista kara bi ekrandan kurtulamiyorum. login sayfasi falan gelmiyor kapkara kaliyor oyle.

cozum olarak ati yi yuklemiyorum ama bilgisayar bildigin lubuntu da 120 mb ram %2-3 işlemci ile ısınıyor fanlar bagiriyor.Buyuk ihtimalle ati ekran karti arkada calisiyor ama taninmadigi icin performansta yok.

aranizda ati 5650 ile intel ekran kartini beraber kullanan varsa ve linuxu da rahatcada kullaniyorsa bi yardimci olsun artik bu derdime.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hocam ati ekran kartlı bir laptopa kurdum 1 hafta kullanamadık. Ekran kartından dolayı yine windowsa döndük. Nvidia ekran kartlı olan benim pc de de çok güzel çalışıyor.  İnşallah bir çözüm çıkar. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

hocam çift ekran kartlı bir notebook ilk defa duydum şoktayım... umarım iyi birşeydir.

onun dışında çift ekran kartı arasında seçim için birşey var mı linuxta bilmiyorum... senin sıkıntın muhtemelen linux başlarken hangisini kullanacağını bilmiyordur yani sen driver yüklediğin zaman hangi kartı birincil kabul ederek x11 server ı başlatacağını bilmiyordur o nedenle başlamıyordur. yani benim aklıma gelen mantıklı senaryo bu... bu noktada nasıl çözülecek dersen... sandman a sor derim.

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Milamber bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam çift ekran kartlı bir notebook ilk defa duydum şoktayım... umarım iyi birşeydir.

http://www.hepsiburada.com/Liste/dell-inspiron-5110-intel-core-i7-2630qm-2ghz-4gb-500gb-156-tasinabilir-bilgisayar-b63f45/ProductDetails.aspx?productId=bd760565&categoryId=98

hocam 2 ay sonra alıyorum ellerinden öper kendisinde hem

512 MB ATI HD 6470   hemde 1 GB Nvidia GT525 bulunmakta 

umarım ben linux da böyle bir sorun ile karşılaşmam :(

driver sorununu yaratan ati linux da hep böyle nvidia lar ise daha rahat çözümler bulunabiliyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek

aynı sorun bendede var.bıkdım usandım ATİ driveri yüzünden.linuxdan soyudum.ATİ sorununu düzelmeyen kadar linux kullanmam,zaten unix`im var onu kullanıyorum server için,desktop olarakda Windows,linuxda bilgisayar şimdi yanacak diye koruyordum,win`da daha iyi,zatne bok etdim HP aldım.almayın şu HPni,tabii laptop felan diyorum,serverlerini ala bilirsiniz :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilinmeyen
    Bilinmeyen's avatar
    Erkek

yükleyin windows keyfinize bakın, ne uğraşıyorsunuz anlamıyorum hep problem linux

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mywts
    mywts's avatar
    Erkek

ati'nin kendi sitesinden indirip kurmayı denesene. ben ubuntunun donanım ara kısmından kurduğum drivera göre daha çok performans aldım bu yolla.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musdawdaf
    musdawdaf's avatar
    Erkek

atinin kendi sitesindekini kurdum zaten ilk denedigim oydu eger deneyecek varsa

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx

eger cok bilgim yok diyorsaniz .run nasil calistirilir bilmem falan onu da yazayim.

mesela benim downloadlarima iniyor bu

1)Terminali acin

2)terminalde downloads dosyasina gecin bunun icin ben  cd /home/mstf/downloads yaziyorum.sizin dosya nerede ise onu yazin

3)sonra chmod +x ornek.run yazip enterlayin ornek yerine inen ati drivera sag tiklayip properties den tum ismi kopyalayin

4)./ornek.run yazip enterlayin . da var orada onu unutmayin

simdi sikinti ati den ziyade linux hybrid ekran kart desteginde arastirirken onlarca denk geldim nvidia olanlar da sikinti yasamis.Sadece ati driveri yuklemek sikinti degil yani ben yuklerim ama sonra intel kart ile acarsan memory corruption falan yiyorsun .Aslinda acarsan degil kendisi otomatik intel ekran karti ile aciyor. Cunku onu da denedim.

sadece intel ekran kartini yukleyip ati yi de engellersem uzun sure calisti ama sonra yanlislikla bi update uctu direk :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gecement
    Gecement's avatar
    Erkek

Bilinmeyen bunu yazdı:

yükleyin windows keyfinize bakın, ne uğraşıyorsunuz anlamıyorum hep problem linux

yapma böyle :) hadi linux bedava sanki windows parayla :)

Solak Cerrah
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blod707
    blod707's avatar
    Erkek

bios dan acaba acılısı hangi kart ile yapabılecegini secebiliyomusun

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:

Milamber bunu yazdı:

http://www.hepsiburada.com/Liste/dell-inspiron-5110-intel-core-i7-2630qm-2ghz-4gb-500gb-156-tasinabilir-bilgisayar-b63f45/ProductDetails.aspx?productId=bd760565&categoryId=98

hocam 2 ay sonra alıyorum ellerinden öper kendisinde hem

512 MB ATI HD 6470   hemde 1 GB Nvidia GT525 bulunmakta 

umarım ben linux da böyle bir sorun ile karşılaşmam :(

driver sorununu yaratan ati linux da hep böyle nvidia lar ise daha rahat çözümler bulunabiliyor.

Yanlışın var,aynı anda hem HD6470 hemde GT525 yok sadece bu iki ekran kartının bulunduğu iki model var ve masaüstünde yani yüksüz durumda intel 3000 serisi ekran kartı devrede oluyor ama yük durumunda HD6470 veya GT525 devreye giriyor ayrıca taşınabilir olduğu doğrı ama eğer evden arabaya ordanda işyerine gidiyorsan doğru taşınır ama eğer araban yoksa ve evden çıkıp toplu taşıma araçlarında yol katedeceksen ve birde birazda yürüme mesafen varsa o taşınabilir 3Kiloluk alet pek taşınacak bir şey olmuyor,şimdiden allah kolaylık versin.

Toplam Hit: 3261 Toplam Mesaj: 18