Linux Kurmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gecmis Olsun
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

s.a. arkadaşlar windows sonuçta paralı. kaçak maçak kullanıyoz. ben bile win10 kullanıyorum. en sonunda adamların parayla sattığı bişeyi bedava kaçak kullanıyoruz. ben bi gidip geldiğim için (: bu işin bide ahiret boyutu yokmu? esas orda rahat etmemiz lazım. bu yüzden bedava olan linux kullanmak derdindeyim. bu linuxun usbden kurulumu var mı? bilen varsa bi paylaşabilir mi? bide yeğenlerimle kullanıyoruz bilgisayarı. ilk etapta hem windows hemde linux kullanılıyordu galiba nasıl olacak?

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dyrnade
    dyrnade's avatar
    Erkek

Rufus ile ubuntu isosunu yazdirin. Sonra kurabilirsiniz.Sadece burda dikkat etmeniz gereken sistem uefiyse ona gore secim yapmak rufusta.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek

Merhaba, ilk geçiş aşamasında Linux Mint kurmanızı tavsiye ederim. Genel olarak kullanım açısından alışma sürecini azaltır. Tahminen yeğenin oyun oynayacaktır bu nedenle windows'un kurulu kalması gereklidir. En temel olarak yapılması gereken, eğer mümkünse temiz bir windows kurmak ve kurulum esnasında harddiski iki parçaya bölmek, eğer mümkün değilse partition yapılarak linux mint kurulumuna geçmek. (Temiz kurulumu tercih ederim.) Rufus'a ihtiyacınız yok, linux mint iso indirin, herhangi bir dvd yazıcı programı ile yazdırın. CD'den boot ettiğinizde, linux çalışır halde gelecektir, yükleme işlemi oldukça basittir, takıldığınız yer olursa yardımcı olabilirim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raul
    raul's avatar
    Erkek
    uguraba bunu yazdı

Merhaba, ilk geçiş aşamasında Linux Mint kurmanızı tavsiye ederim. Genel olarak kullanım açısından alışma sürecini azaltır. Tahminen yeğenin oyun oynayacaktır bu nedenle windows'un kurulu kalması gereklidir. En temel olarak yapılması gereken, eğer mümkünse temiz bir windows kurmak ve kurulum esnasında harddiski iki parçaya bölmek, eğer mümkün değilse partition yapılarak linux mint kurulumuna geçmek. (Temiz kurulumu tercih ederim.) Rufus'a ihtiyacınız yok, linux mint iso indirin, herhangi bir dvd yazıcı programı ile yazdırın. CD'den boot ettiğinizde, linux çalışır halde gelecektir, yükleme işlemi oldukça basittir, takıldığınız yer olursa yardımcı olabilirim.

başkan ben linux mint 17.3 cinnamon'u usb'den kullanıyorum . usb 3.0 flash belleğim var bilgisayar da 3.0 ı destekliyor . böyle kullansam ağır uygulamalarda (örn. oyunlarda) standart kuruluma oranla yavaşlık yaşar mıyım ? 

standart kurulum yapmak bana daha yüksek hız sağlar mı ? yoksa bi fark yok mu ? 

böyle usb'den kullanarak hard disc sesinden de kurtulmuş oluyorum 

What you know about them cats That be spendin the dough Every day drink Henney and a bottle of Mo Ride whips, hittin chicks
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

hocam ama bu mantıkla ne var ne yok herşeyi lisanslı mı kullanalım yani?

pc deki herşeyin lisanslı mı?

Ben şuana kadar tek bir lisans bile satın almadım. oyunlardan tut da windowsda yazılımlara kadar. tercih meselesi ama senin mantığınla youtbedan bile muzik dinlememen lazım. 

telefonunda ki mp3 lerin hepsini satın aldınmı hocam ?

"bea"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    ExpirE bunu yazdı

Teknik olarak, öz itibarıyla evet.

Erişim kontrolsüzlüğü ve denetimsizlik ile çayır çimen at koşturmak bunu meşrulaştırmaz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    ExpirE bunu yazdı

Ben şuana kadar tek bir lisans bile satın almadım. oyunlardan tut da windowsda yazılımlara kadar. tercih meselesi ama senin mantığınla youtbedan bile muzik dinlememen lazım. 

Dini açıdan kul hakkı, dini olmayan açıdan ahlak sorunu. Hangi açıdan bakarsan bak emek çalınıyor.

Benim bilgisayardaki herşey lisanslı. Zaten fazla Windows kullandığım yok gerçi ama Steam sağolsun oyunda iyi kötü alabiliyoruz.

Youtube üzerinden sanatçının kendi sayfasından falan dinlersen yine sıkıntı yok. Hem kendi koymuştur hem de para kazanıyordur. (veya Spotify, Deezer falan da yasal.)

Şimdilik tek sıkıntı flim izleme konusunda. Netflix Türkiye de biraz daha büyürse o sıkıntı da ortadan kalkacak.

------------------------------------------------

Konuya gelirsek arkadaşlar zaten yazmışlar. Dedikleri gibi tek dikkat edilmesi gereken nokta UEFI. O konuda şuradaki talimatlar yardımcı olur:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

Yüz yüze görüşebilme imkanı olsa ben direkt gelir kurardım hocam. Şu UEFI olayı biraz can sıkabiliyor.

SkynetX tarafından 24/Haz/16 13:20 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gecmis Olsun
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    ExpirE bunu yazdı

evet hocam.

yoo win10 ama...

müzik işi başka hocam. sonuçta tvlerde de müzik var ordan dinleyebilirsin.

ne telefonu hocam hayatımda hiç mp3 satın almadım. alanıda duymadım (: bence bu  farklı bi mevzuu benim derdimle pek bağlaşmıyo.

arkadaşlar cd falan uğraştırmayın beni usbden olmuyor mu?

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı
    ExpirE bunu yazdı

evet hocam.

yoo win10 ama...

müzik işi başka hocam. sonuçta tvlerde de müzik var ordan dinleyebilirsin.

ne telefonu hocam hayatımda hiç mp3 satın almadım. alanıda duymadım (: bence bu  farklı bi mevzuu benim derdimle pek bağlaşmıyo.

arkadaşlar cd falan uğraştırmayın beni usbden olmuyor mu?

Merhaba, sonuç olarak .iso dosyasını usb'ye yazdırıp kullanabilirsin, ancak direk olarak .iso dosyasını atmakla olmuyor, ufak işlemleri var öncesinde.

Konuya değişik bir bakış açısı olarak, bedava ücretsiz lisanslı lisanssız konularının haricinde, windows ve mac gibi işletim sistemlerinin sahiplerine veri sağlamak istememekte bu konuya farklı bir bakış açısı olabilir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanacasta
    sanacasta's avatar
    Erkek

http://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-2.0.2.3.exe

bu programcıkla usb'den kurulum yapılabilir.

https://twitter.com/ElliotticianRB
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    ExpirE bunu yazdı

Dini boyutu kul hakkı değil mi demek istiyorsun fetva mı veriyorsun onu anlamadık? Kul hakkı bu,  kul hakkı değil diyorsan bile etik değil ki öyle birşey diyemezsin emek çalıyorsun.

Bu arada 800 tl aldığım parayla windows 8.1 pro retail, beyond compare, matlab 2016a hepsi lisanslı kullanıyorum. Demek ki istenirse oluyor muş. mp3 de dinlemiyorum. Spotify, youtube zaten var.

Yani saydığın şeyler bahane değil.

Adam binlerce mühendis çalıştırıyor. Sana bir yazılım yapmış. Kullanmama hakkını kullanabilirsin. Tekel değiller. Linux var alternatifleri var. Ama sen "ben konsolla ayar felan uğraşmadan işletim sistemi istiyorum!" "bu adamlar mühendis çalıştırıyorsa çalıştırıyor beni ilgilendirmez o işletim sistemi ücretsiz olarak benim hakkım!" gibi saçma bir yorum yapıyorsan zaten konuşmanın anlamı yok.

Ya da "ben online oyuna para veriyorum, kullandığım işletim sistemine para vermiyorum" diyorsan millete fetva vermeyi kesin bari. Senin kendi vicdanındır diyip konuyu kapatalım.

Burada kimseye korsan kullanıyorsanız ıhh kaka boklusunuz demiyorum. Korsan kullanmak istemeyen insanın fikrinin haklı olmadığınız halde değiştirmeye çalışmayın diyorum. Dine inanıyorsanız islami açıdan, inanmıyorsanızda etik açıdan konuştuğunuz boş cümlelerin bir anlamı yok.

konuya gelelim:

Bana göre en iyi dağıtım: Linux Mint en mantıklısı(son kullanıcı için), Sunucu için debian kullanıyorum.

Üstüne vlc player, codecler, wine ile windows yazılımları, linux için native steam ve gerekli derleyiciler (program yazıyorsan IDE'LER) netbeans, eclipse vs.

Linux e alışırsan, bazı şeyleri biraz zor olsada (özellikle açık kaynak sürücülerin, özel donanıma olan uyumsuzlukları)

Ciddi anlamda windows'u aratmıyor.

DrKill tarafından 25/Haz/16 01:57 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 1681 Toplam Mesaj: 15
linux kurmak