folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Lisansta Iken Akademik Makale Yayınlamak ??

Lisansta Iken Akademik Makale Yayınlamak ??

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Merhabalar, 

Merak ettiğim bir konu var. 

Lisans öğrencileri akademik makale yayinlayabiliyorlar mı? 

Süreç nasil işliyor? Bilimsel dergilerde falan yayınlanıyor mu? 

Hocalar nasıl yaklaşıyorlar? 

Tecrübeli muritlerin yorumunu bekliyorum. :)))

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

herkes makale yayınlayabilir fakat bu makalenin uygun kriterlere sahip olması gerekir.

bunun için hocalarından yardım isteyebilirsin.

ftw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adsizcengaver
    adsizcengaver's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı

herkes makale yayınlayabilir fakat bu makalenin uygun kriterlere sahip olması gerekir.

bunun için hocalarından yardım isteyebilirsin.

Aynen. Hatta bunu başarabilirsen emin ol akademi yolu da açılır sana. Ulusal bir dergide yayımlamaya gayret et.

"Algısız kavramlar boş, kavramsız algılar kördür."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Yayınlatabilirsin. Ama SCI SSCI AHCI gibi indexlerde taranan dergilerde yayınlatmak çok zor. Çok özgün ve spesifik bir meseleye odaklanmış olmak gerekir. Biraz zor yani. Ama mesele lisans öğrencisi olmak değil, lisans düzeyindeki öğrencinin bulunduğu konum itibarı ile tecrübe ve birikim yönünden yetersizliğidir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_kiyatrist
    pc_kiyatrist's avatar
    Erkek

Son sınıftayken yazdığım tez birçok  üniversitedeki sempozyumlar için davet almıştı. Ama ben kabul etmedim ve öyle duruyor. Sorularını cevap vermek isterim.

- anlat + "malı Arap Faik'ten alıyorduk, Karabük'te ikinci yükleme yapılıyordu. Adana'ya kadar da ben kullanıyordum kamyonu" -ne diyorsun? + ne diyeceğim, siz kaçırdınız, siz anlatın..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

MBG okuyorum, arkadaşımın 7 tane makalesi var 5 tanesi SCI ve pubmed indexli,  6 sı original article, bi arkadaşımında 3 tane 1. sıradan isimli makalesi var ve google scholarda indexli ve bulduğu bi bakteri suşunun pmid numarası aldı ve bu sene içerisinde patent başvurusu yapıcak, bir başka arkadaşım amgen bursu aldı, onunda yurtıdşından bi makalesi çıkıcaktı mezun olmadan ne yaptı bilmiyorum ama en az 8 10 impact lı bi dergiye girer diyoduk. ''10 impact'' hala aklıma geldikce uzaklara dalarım.

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

hocam hakemli dergilerde yayınlatabilirsin ama hiçkimse o yazıları kaale almaz akademik kariyerinde hiç bakmıyorlar benzer bir senaryoda takınılan davrı sordum.. hoca aynen şunu dedi hiç denk gelmedim ama doktoradan önce yazılanlar için siktir çekerim dedi :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

sağolun arkadaşlar cevaplar için.

küçük üniversitelerde hocalar pek takmıyor herhalde. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

sağolun arkadaşlar cevaplar için.

küçük üniversitelerde hocalar pek takmıyor herhalde. 

Aslında tam tersi, küçük üniversitelerde daha çok şansın var.

Büyük ünivlerde senin gibi yüzlerce var ama küçük ünivlerde birkaç tane, hocaların da böyle tiplere ihtiyacı var.

Önemli yerlerde makale yayınlayabilmek için 2-3 sene araştırma yapan yüksek lisans mezunu arkadaşım var, lisans öğrencisinin bilgi birikimi yetersiz olacaktır.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

internet cagindayiz kardesim, makale yayinlamak icin ille de hoca gerekmiyor. hoca ille de yol gostermiyorsa, ille de surekli geri ceviriyorsa, ilgini ceken alanla ilgili arastirmalar yap, makaleleler oku, konuyla ilgili guncel durumu gor, sonra yapmak istedigin seyi dene. yanil, dene, yanil. sonra yaz bir makale, goster hocana. okumaktan da acizse, baska hocaya okut, baska da hoca bulamazsan getir biz okuyalim. 

ama kaanin dedigi gibi fazladan bir makalede adi gececekse kucuk universitelerdeki hocalar uzerine bile atlayabilir. tabi hocanin hayattan beklentilerine de bagli bu durum :)

All I need is a possibility.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Merhaba,

Şuanda senin yapman gereken en önemli iki şey, OKUMAK ve ARAŞTIRMAK.

Bir şey okumadan, fikir sahibi olamazsın. Bir sayfa yazabilmen için en az yüz sayfa okuman gerekiyor. Bir konu hakkında yazmak için de araştırma yapmak gerekiyor. O konuda neler yazılmış, eksik olan tarafları neler, sen buna ne katkı sağlarsın. Bunları araştırmak gerekiyor. 

2008 yılında bir doç artık yüksek lisans yapanları bile dikkate almıyorlar demişti. Daha da yükselmen gerekiyor. 

Tek başına yazma, hocanla beraber yaz. Kendi üniversitenin hakemli dergileri olur, onlara ver. Tek başına yazarsan çöp olur.

Hocanla gönderdin, geri geldi. Yılma, verdiğin yere mail at, nedenleri sor. Hatalarını bulmaya çalış. Ama hiçbir şekilde yılma. 

Eğer tek başına yazmak istiyorsan düşünce kuruluşları var. Onlarla iletişime geç. Ama hiçbir şekilde YILMA.

Bu arada ben de yüksek lisansı bitirdim. Allah nasip kısmet ederse Kazan'a doktoraya gidiyorum. @literatur de yüksek lisans mezunu. Gerçi o da yazmış. O bu konuları benden daha çok bilir. Tabi yine de herkesin alanı farklı. 

İyi geceler, akademik kariyerinde başarılar diliyorum. 

Toplam Hit: 4266 Toplam Mesaj: 28
akademik araştırma