folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Lozan Antlaşmasının Gizli Maddeleri

Lozan Antlaşmasının Gizli Maddeleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Murat Bardakçı'nın 25 temmuz 2012 tarihli yazısı

İŞTE LOZAN'IN GİZLİ MADDELERİ

Dün, Lozan Anlaşması'nın imzalanmasının 89. yıldönümüydü. Bu yıldönümü vesilesi ile size bu anlaşmanın gizli tutulan, dolayısı ile

bilinmeyen bir başka özelliğinden bahsedeyim... Lozan'ın, üzerinde 'çok gizli' yazan 21 maddelik bir ek protokolü vardır ve 24 Nisan 1923

günü imzalanmış olan anlaşmanın asıl maddeleri, işte bu bölümdedir! Herkesin bildiği yayınlanmış maddelerin hükmünün sadece yüz

seneliğine, yani geçici olduğu ifade edilir. Son maddede de anlaşmanın asıl hükümlerinin, imzalanmasının 100. yıldönümünde, yani 24

Nisan 2023'te yürürlüğe gireceği vurgulanır.

GİZLİ PROTOKOL(!)

Bendeniz, anlaşmaya taraf olan bir Avrupa ülkesinin devlet kasasında muhafaza edilen bu gizli protokolü, yani Lozan'ın bilinmeyen

maddelerini bundan senelerce önce çok güçlü bir dostumun vasıtası ile okuyup notlar alma bahtiyarlığına erişmiş nâdir kişilerden biriyim.

Ama, yıllardır muhafaza ettiğim bu tarihî sır zamanla bana son derece ağır gelmeye başladı, taşıyamaz oldum ve bir başlangıç olarak, bazı

maddeleri sizlerle paylaşmaya karar verdim... Bu kararı almamın ardında hem tarihe ve gerçeklere hizmet arzusu, hem de bir gazeteci

sıfatıyla Lozan'ın aslını yayınlama önceliğine sahip bulunma hissi vardı...

İşte, Lozan Anlaşması'nın gizli maddelerinden bazıları:

MADDE 2: Türkiye, Boğazlar üzerindeki hâkimiyetinden 24 Nisan 2023'ü 25 Nisan 2023'e bağlayan geceyarısı tamamen vazgeçecek ve

bölge, anlaşmada imzası bulunan diğer devletlerin hâkimiyeti altına girecektir.

MADDE 7: Türkiye 24 Nisan 2023 tarihi itibariyle bütün yeraltı servetlerini ve doğal kaynaklarını kullanma hakkından feragat edecek, bu hak

anlaşmada imza sahibi olan diğer memleketlerin olacaktır. İş bu maddeye ormanlar, madenler ve bütün enerji kaynakları da istisnasız

dahildir.

MADDE 9: Türkiye, Fener Patrikhanesi'nin ekümenik olduğunu kabul edecektir. Patrikhane 24 Nisan 2023'ten itibaren milletlerarası hükmî

şahsiyete sahip olacak, Aya Yorgi Kilisesi merkez kabul edilerek 25 kilometre çapında ve Ayasofya'yı da içine alacak olan arazi bedelsiz

olarak Patrikhane'ye devrolunacak ve burada daha sonra kurulacak olan Vatikan benzeri yeni devlet, geçmişin Bizans'ının hatırasını ihyâ

edecektir.

MADDE 10: Ayasofya yeniden kilise hâline getirilecek ve Yeni Bizans Devleti'ne ait olacaktır.

MADDE 13:Hristiyan dünyasının organize edeceği her türlü misyonerlik faaliyeti serbest bırakılacak, Türkiye din değiştirmek isteyen

vatandaşlarına her türlü desteği verecektir.

MADDE 17: Bu anlaşmanın imzalanmasından önce yürürlükte bulunan ama Türkler'in 1919 ile 1922 seneleri arasında sürdürdükleri silâhlı

başkaldırı yüzünden uygulama imkânı kalmayan Sevr Anlaşması'nın bazı maddeleri de yine 24 Nisan 2023'ten başlamak üzere hayata

geçirilecek; öncelik Ermenistan, Lâzistan ve Kürdistan projelerine verilecektir.

MADDE 21: İşbu anlaşma 24 Temmuz 1923 günü Lozan Palas Oteli'nin kömürlüğünde Türkiye Hariciye Vekili İsmet ile İstanbul'daki İngiliz

Yüksek Komiseri Sir Horace George Montagu Rumbold tarafından gizli olarak imzalanmıştır.

YOKSA İNANDINIZ MI?

Lozan'ın nasıl kan ve gözyaşı ile dolu senelerin ardından ve hangi şartlar altında imzalandığını düşünmeyi bir türlü akıl edemeyip yıllardan

bu yana "Lozan'ı zafer falan zannetmeyin, apaçık bir yenilgidir", "Bağımsızlık belgesi falan değil, Türkiye'yi ele geçirme planıdır",

"İmzalanmasının üzerinden hele bir asır geçsin, bilmem nemizi işte o zaman göreceğiz" diye geveleyenler var ya... Aslı astarı olmayan

hayâlî bir gizli protokolün maddeleri imişçesine yukarıda yazdığım maddeleri bu zavallıların verdiği ilhamla uydurdum... Ama uydurduklarım

da birşey mi? Bunlar "Lozan zafer değil, hezimettir" diye geveleyenlerin daldıkları rüyada saçmaladıklarının ve etraflarını sarmış birkaç

zavallıyı da ikna ettikleri palavralarının yanında zemzemle yıkanmış gibi kalır!

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elrosse
    Elrosse's avatar
    Erkek

Hocam okudum okudum içimden sövdüm sövdüm  sinirlendim sonuna geldiğmde yüzümde bi gülümseme oluştu . Ve sinirim geçti :D

I dont care.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

ulan bi ara " vay amk dedim.. " sonra güldüm geçtim :W

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

bende sizlerle aynı duyguları paylaştığım için buraya yazmak istedim. Etrafımda çokça duyduğum bir efsane hakkında araştırma yaparken buldum bu yazıyı :)

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Düzenleme: Kimse sonuna kadar okumamış herhalde, sonunda kurmaca olduğu yazıyor

GusFring tarafından 30/Oca/13 11:06 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

ne demek istediğin tam anlaşılmıyor kuytul :) anlam eksikliği var. 

Şimdi sen bu lozan'ın gizli anlaşmalarına inanıyor musun? yoksa daşşak mı geçiyosun :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neyzen
    giriftzen
    giriftzen's avatar
    Erkek

okurken şunu dedim: HASİKTİR.

yüzümün alldığı şekli görmeniz lazım müridler.  rahatladım yahu, bardakçı, tam dayaklık adamsın vesselam.

fuck the system!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elmor
    elmor's avatar
    Erkek

Komurluk iyidi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackglove
    blackglove's avatar
    Erkek

Aslı astarı olmayan 

hayâlî bir gizli protokolün maddeleri imişçesine yukarıda yazdığım maddeleri bu zavallıların verdiği ilhamla uydurdum

İts My Life. NOW or NEVER
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

tek kelimeyle güzel..

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Daha ilk yazılan maddeden hepsinin palavra olduğu sonucu zaten çıkıyor. Neden mi?

İkinci dünya savaşına kadar İstanbul ve Boğazlar, zaten NATO benzeri Avrupa askerlerinden oluşan bir birlik tarafından korunuyordu. Türk askerlerinin bu bölgeye yaklaşması dahi yasaktı. Ancak, ikinci dünya savaşı başında çıkan Alman tehlikesini fırsat bilen o zamanki Türk hükümeti, "Olası bir Alman saldırısında burayı elinizde tutamazsınız" gerekçesi ile bölgenin Türk askerine bırakılmasını talep etti. Avrupa Devletleri de aldıkları ortak karar ile "aralarındaki herhangi bir devletin itirazı olmadığı müddetçe bölge Türk Askeri himayesine bırakılmıştır" hükmü kondu.

Bu yüzdendir ki Türkiye Boğazlarından geçen gemilerden geçiş bedeli alamaz.

Bunları bilmesek dahi, yazıdaki "çok güçlü dostlarım vasıtasıyla" gibi komik bir tabir kullanmasından palavra olduğu anlaşılabiliyor. Söylediğine göre de antlaşma, imzalanan devletin kasasında duruyormuş. Antlaşma İsviçre'de yapıldı, o "çok güçlü dost" İsviçre kasasına mı erişebilmiş? Size de komik gelmiyor mu :) Bunları yazan kişi gerçek olduğunu iddia etse bile insanın gözüne çok şey batıyor.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
Toplam Hit: 8839 Toplam Mesaj: 61