folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Lütfen Türkçe Olsun!

Lütfen Türkçe Olsun!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kotusirine
    kotusirine's avatar
    Dişi

Lütfen Türkçe !..

Türkçe

Türkçe'si varken ingilizcesini kullanan bütün insanlara yazıklar olsun. Türkçe'mizin tam 2000 yıllık tarihi var. O özendiğiniz aptal ingilizcenin ise sadece 250

Siz şimdi koskoca 2000 yıllık tarihi olan güzelim Türkçe'mizi dandik ingilizceye satıyorsunuz. Unutmayalım ki bir ülkenin milli benliğini, bütünlüğünü bozmanın en kolay yolu ana dilini unutturmaktır. Siz şimdi günlük dilinizde bile "Abi beachteyim" , "Yanımda securityler var" , "Olaya focuslanamadım" gibi laflar ediyorsunuz ve kendinizi ne kadar küçük duruma düşürdüğünüzün de farkında değilsiniz.

Biraz önce bahsettiğim "Olaya focuslanamadım" cümlesini de Cine 5'e Ece Uslu denilen hanfendi söylemiştir ki duyduğum anda kendisini gırtlaklayasım gelmiştir. :irked:
    Telefonu kapatırken de bye bye denmesinden nefret ediyorum. Bye bye daha mı sevimli geliyor, yoksa türkçe karşılığını mı bilmiyorsunuz?. Bilmiyorsanız söyleyeyim "GÜLE GÜLE" demek.

Bir kelimenin Türkçe'sinden mi utanıyorsunuz?.. Örneğin su kelimesine water deyince daha mı çekici oluyor? Bunlar saçmalıktan başka bir şey değil. Şu anda dünyanın büyük bir bölümünün kullandığı işletim sistemine adam pencereler ismini takabiliyorsa, siz de mesela daha önceden yapıldığı gibi Türk yapımı arabaya ANADOL BÖCEK ismini gururla takmalısınız.

Türk dil kurumu da sağolsun ne kadar yabancı kelime varsa Türkçe'ye sokma çabasında... En son "mortgage" kelimesini tutulu satış olarak Türkçe'ye geçirmekle de beni hayretler içerisinde bırakmışlardır. Benim bildiğim Eski Türkçe'de tutu çinko demektir. Nasıl bir bağdaştır ya da bağdaşla alakası yok mudur orasını bilemeyeceğim :D

Şu anda Türk Dil Kurumu sitesinin sözlük bölümünde 104.481 anlam bulunmaktadır. Bu kadar zengin bir dilimiz varken ingilizce özentiliğine kapılmayın. Hatta abartın ve adı yabancı kelimelerden oluşan kafelere bile gitmeyin. :coffee:

İngilizce : monkey
    Türkçe : :heart:

"Ülkesinin yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır." MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kotusirine
    kotusirine's avatar
    Dişi
    YA ben türkçeyi seviyorum ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    decameron
    decameron's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Bilgi/Destek Madalyası Savaş Madalyası
    Erkek
    /target kotusirine  , you fail...

Etinden korkanın kemiğini sikeyim!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Logo da 2 tane hatan var...

1- Önde ingilizce arkada Türkçe varsa, E-Mail neden arkada ?
    Aynı şekilde, Nötr neden arkada ?

2- "Türk dil kurumu da sağolsun ne kadar yabancı kelime varsa Türkçe'ye sokma çabasında... En son "mortgage" kelimesini tutulu satış olarak Türkçe'ye geçirmekle de beni hayretler içerisinde bırakmışlardır. Benim bildiğim Eski Türkçe'de tutu çinko demektir. Nasıl bir bağdaştır ya da bağdaşla alakası yok mudur orasını bilemeyeceğim "

TDK nın uydurdugu kelimelerin kulaga cok itici gelmesi konusunda itirazın olmaz sanıyorum ? 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

destekliyorum bacım Atatürk ün sözüyle;

“Milli his ile dil arasındaki
    bağ çok kuvvetlidir.
    Dilin milli ve zengin olması, milli
    hissin gelişmesinde başlıca etkendir.
    Türk dili, dillerin en
    zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil
    şuurla işlensin.
    Ülkesini, yüksek bağımsızlığını
    korumasını bilen Türk milleti,
    dilini de yabancı
    diller boyunduruğundan
    kurtarmalıdır…”

edit : mesela günümüzde atv vs kanalları izleyip bir güzellikten hoşlandığımız zaman abi ben manyak oldum demeye başlamış insanlar sahi biz manyakmıyız neden bu millet kendine manyak der anlamadım gitti 

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xtlan
    xtlan's avatar
    Dişi
    Musket bunu yazdı:
    -----------------------------

Logo da 2 tane hatan var...

1- Önde ingilizce arkada Türkçe varsa, E-Mail neden arkada ?
    Aynı şekilde, Nötr neden arkada ?

2- "Türk dil kurumu da sağolsun ne kadar yabancı kelime varsa Türkçe'ye sokma çabasında... En son "mortgage" kelimesini tutulu satış olarak Türkçe'ye geçirmekle de beni hayretler içerisinde bırakmışlardır. Benim bildiğim Eski Türkçe'de tutu çinko demektir. Nasıl bir bağdaştır ya da bağdaşla alakası yok mudur orasını bilemeyeceğim "

TDK nın uydurdugu kelimelerin kulaga cok itici gelmesi konusunda itirazın olmaz sanıyorum ? 

ayni seyler dikkatimizi cekmis musket :) tdk disinda birde oktay sinanoglunun boyle calismalari var yabanci kelimeleri turkceye kazandirmak maksatli. gulmek icin giriyorum ara ara cok sacma sapan seyler tdk ile ayni hamama yakisir cins seyler. anket falan duzenliyorlar su kelimenin anlami ne olsun tarzi :)

basketbol (Toplam Oy: 17)
    cembertopu (12%)
    hedefçember (24%)
    çembertop (6%)
    sepettopu (47%)
    eltopu (6%)
    ağtopu

(6%)

edebiyat (Toplam Oy: 1)
    savdızı (100%)

futbol (Toplam Oy: 12)
    ayaktopu (75%)
    tepik (17%)
    ayaktop (8%)

komik gereksiz seyler.

"Toros dağlarının tepelerinde tek bir Türkmen evinin bacası tüter halde kalmış ise, ben bu milletten umudumu kesmem, bayrağımı göğsüme sarar, milletimin istiklali uğruna ölürüm. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK"
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsun
    efsun's avatar
    Erkek

kasma kendini bu kadar

Her türlü piping işleriniz itina ile yapılır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    8mm
    8mm's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Logoda esas anlatılmak istenendir. Anlatmak istediğini bold diğerini düz şekilde yazarsan bence daha net anlatabilirsin.

Kimse sana özgürlük veremez. Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın. 8mm@tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiGGest
    BiGGest's avatar
    Erkek
    Logo değil resim o .. Türkçe diyoruz :/

BiGGest was here! [ C.r {YesileV GrandMaster} ]
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    8mm
    8mm's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Logo küçük ünlü uyumuna uyuyor bence sorun yok :)

Kimse sana özgürlük veremez. Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın. 8mm@tahribat.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsun
    efsun's avatar
    Erkek
    BiGGest bunu yazdı:
    Logo değil resim o .. Türkçe diyoruz :/
    BiGGest

6/4/2007 1:18:00 PM
    Güneş"in Battıqı Yerden..
    Erkek Üye

maden o kadar Türkçe die yırtınıyorsunda... neden battıgı yer değiş de battıqı yer. "Q" bizim harfimiz mi ?

Her türlü piping işleriniz itina ile yapılır.
Toplam Hit: 8058 Toplam Mesaj: 57