folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder MAC Adresi Değişikliği.

MAC Adresi Değişikliği.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bauer
    Bauer's avatar
    Erkek

Online bir oyunda makro çalıştırıyorum ve bu oyun kurallarına göre yasal değil.  Banlanma durumuna karşı, farklı hesaplar ile bu işi yapıyorum; ancak elde edilen malın bir şekilde ana hesaba, oyun içi alışverişi ile geçmesi lazım... Velhasıl, oyun masterlarının şüphelenmesi durumunda yapacakları ilk iş makrocu karakterlerin ait olduğu IP ile başka karakterler eşleşiyor mu diye bakmak.. Hadi bunu değiştirebiliriz o kolay. Ama, bir diğeri de MAC adresini de kontrol etmeleri...
    Benim bilgim: "MAC adresinin değişmesi söz konusu değil" şeklindeydi. Sonuçta MAC adresleri, dünyadaki tüm bilgisayarların kendilerine ait bir kimlik numarasıydı. Ama internette biraz araştırma yapınca "MAC adreslerinin değiştirilebileceğini" okudum. Bunlardan biri de aşağıdaki yöntem :

Link..

Yukarıda bahsettiğim üzere, benim oyun içi yapacağım alışveriş öncesi, linkteki yöntem ile birlikte ayrıyeten IP adresini değiştirmem, sizce güvenliğimi sağlar mı?

Teşekkürler..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    KaptanMagaraAdami's avatar
    Erkek

MAC adresi değiştirilemez; makinaya kullandığı MAC adresi yerine şu MAC adresini kullanıyormuş gibi yap denebilir (MAC Spoofing).

Ama herhangi bir program doğrudan ethernet kartına erişip MAC adresini kontrol ettiğinde hep aynı MAC adresini görür.

Bunun için ilgili kontrol programının kullanıcının bilgisayarında çalışması şarttır.

Diğer türlü, IP bağlantı üzerinden MAC adresi kontrol edilmesi diye bir şey söz konusu olmaz; her "HOP" noktasında MAC adresi olarak o "HOP" noktasının MAC adresi kullanılır. Her HOP noktası bir "router" demektir.

PC (MAC1)--Modem(MAC2)--X(MACX)--...-Y(MACY)-(SERVER)

PC[IP1]--MODEM[IP2]--X[IP2]--...-Y[IP2]-SERVER

Server MAC adresi olarak MACY ile IP adresi olarak  IP2'yi görür.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Mağara adamı hocam durumu network tabanında zaten acıklamış fakat,

Mevcut durumda, sen oyunu kendi pc'n üzerinde calıştırdığın için, admin mevcut yazılımın elverdiği ölçüde pc üzerindeki herhangi bir bilgiyi alabilir.

Bu bilgiler genellikle, işletim sisteminin kurulum zamanı, Pc ismi ve Kullanıcı ismin, Mac adresin, Mevcut diskin seri numarası gibi bilgilerdir...

Eğer adminin sadece mac adresinden tespit ettiğini biliyor isek şöle bir durum var;

Oyunlar gibi mac adresini işletim sisteminden sorgulayan yazılımlar genellikle işletim sisteminin verdiği mac adresini alırlar. Yani sen windows üzerindeki mac adresini değiştirdiğinde, orjinal ethernetin mac adresini değiştirmez ve / veya değiştiremezsin ama, windowsun mac adresi sorgulandığında başka mac vermesini sağlayabilirsin...

Senin durumunda %99 bu işe yarayacaktır.

Mağara adamı hocam bi vakit bulayımda gelip cayınızı içeyim yaw :)

Not : Bu arada disk seri numarası hddnin üzerindeki fiziksel seri numarası değil, format işlemi sırasında partitiona atanan seri numarasıdır. Genellikle türk malı muhasebe programlarının lisanslanması bu hdd seri numarası üzerine yapılır, pcyi formatlayınca gene adamları aramak zorunda kalırsın :) Yazılımla buda değiştirilebilir, ama konumuz bu değil. Mevcut hdd seri numaranı başlat calıştır cmd yazdıktan sonra ilgili diske geçip vol komutu ile alabilirsin...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bauer
    Bauer's avatar
    Erkek

@ KaptanMagaraAdami  Elinize sağlık, çok detaylı bir açıklama yapmışsınız. Teşekkür ederim. Sanırım, 7-8 defa  tekrar tekrar okudum :)
    @ renegadealien Size de teşekkür ederim. Sanmıyorum ilgilendiğim oyunun çok detaylı bir araştırma yapabileceğini, sadece işletim sistemi üzerinden bir araştırma yapıldığını varsayarak, daha doğrusu elimden gelenin sadece bu olduğuna kanaat getirerek bulduğum yöntemi deneyeceğim ya da hiç bulaşmayacağım :) Ayrıca HDD seri numaraları ile ilgili vermiş olduğunuz bilgi de benim için çok yerinde oldu. Nitekim muhasebeciyim ve şirketin bilgisayarlarından da sorumluyum :) Çok yerinde bir "not" olmuş^^

Zaman ayırdığınız için teşekkürler..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stux
    stux's avatar
    Erkek
    kısaca mac değiştirme programları aslında pek bir işe yaramıyor ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SALDIRAY
    SALDIRAY's avatar
    Erkek

bu olayı ben bir örnekle açıklamak isterim. okuduğumuz üniversitede wireless ağı var idi. ve çevre yurtlardan okul neti sömürüldüğü için okuldaki çok bilmiş hocalarımız mac adres filtreleme yöntemine gittiler. bu durumdada okul içerisinde notebook kullanan öğrencilerden mac adreslerini istediler. ben mac adresimi vermek istemedim. sonra kendi kendime macera yaratıp bi arkadaşın laptop macini aldım kendi macimi değiştirip arkadaşın mac yaptım :) ve işe yaradı. yani bu durumda sen mac adresini değiştirirsen işe yarar hocam!

Kendi şansımı yaratırım...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    chelishky
    chelishky's avatar
    Erkek

@stux 

Duruma göre değişiyor demek daha uygun düşer aslında. Her zaman işe yaramıyor ama işe yaradığı durumlar da az değil :)

chelishky.wordpress.com|| Büyük devrimlere gereksinimin kalmayacak kadar devrimci kal yeter!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

http://hotfile.com/dl/134897629/86bb4e9/macmakeup195d.rar.html

bu prg.la değiştirebilirsin.

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

programa gerek yok kendinde yapabilirsin :

win7 de

Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ ve Paylaşım Merkezi\Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir :

-wireless mac için kablosuza sağ tık -> özellikler -> "microsoft ağları için istemci" -> yapılandır -> gelişmiş ->"yerel olarak yönetilen mac adresi"

-kablolu bağlantı için sağ tık -> özellikler -> "microsoft ağları için istemci" -> yapılandır -> gelişmiş ->"Network Adress"

değiştirdikten sonra kontrol için cmd  den "ipconfig -all"

birde yazdığın mac adresinin sağlaması gereken bazı özellikler var aşağıdaki gibi

x2-xx-xx-xx-xx-xx
    x6-xx-xx-xx-xx-xx
    xA-xx-xx-xx-xx-xx
    xE-xx-xx-xx-xx-xx

10-
    A1-
    13-
    14-

bende bunların dışında adres kulanınca değiştirmiyordu ...

valar morghulis ...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bauer
    Bauer's avatar
    Erkek

Teşekkür ederim, yeni mesajlarınız için, bakma fırsatım olmamıştı uzun bir süre. <3

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

bazı uygulamalarda değişiyor. erişimdede sıkıntı yaratmıyor. mesela ben adsl modeme mac filtreleme yaptığımda, 32 makinaya kadar kaydedebiliyordum. ama bazen gelen misafir makinalar yüzünden bu sayı yetersiz geliyordu. aynı wireless kartı kullanan makinaların mac adreslerini klonlayınca aynı macden birden fazla cihazı nete sokabiliyordum. modemler bunu anlamıyor. örnek teşkil etmesi bakımından anlattım. senin kullanacağın uygulamadan nasıl davranır bişey diyemem.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
Toplam Hit: 3567 Toplam Mesaj: 12