Macbook Pro Vs Msi GT70

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erenn
    erenn's avatar
    Erkek

Yıllardır windows pc kullanıyorum,mac doğru düzgün kullanmadım.Mac kullanan arkadaşların ısrarları üzere Macbook Pro nun en iyi modelini almaya karar verdim ki MSI ın laptop modelini gördüm.

Başlıca Adobe'un birçok programını kullanacak olduğumdan performans çok önemli.Bildiğiniz üzere normal pc lerin sistem özellikleri ne olursa olsun macintosh gibi stabil çalışmıyor artı olarak büyük bir kalite farkı da var arada.

Fiyatları hemen hemen aynı olan bu 2 modelin özelleri arasında neredeyse uçurum var.Siz olsaydınız tercihiniz ne olurdu ?

Başlıca özellikler :

MSI GT70 2PE-1861UK Dominator

Intel Core i7, 4 Core 4810MQ Brand: MSI Processor Speed: 2.8GHz - Turbo up to 3.8GHz
    1TB 7200rpm HDD + 384GB Solid State Drive
    8GB GDDR5 NVIDIA GeForce GTX 880M

RAM Size: 32 GB

----
    Apple Macbook Pro 

2.5GHz Quad-core Intel Core i7, Turbo Boost up to 3.7GHz
    1600MHz DDR3L SDRAM 512GB PCIe-based Flash Storage
    NVIDIA GeForce GT 750M with 2GB of GDDR5 memory
    RAM Size: 16 GB

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

oyun ile aran yoksa tabiki mac al geç.

windows a özel uygulamarı sanallaştırma veya dual boot ile çaliştirablirsin.

bende i7 6 gb ramli makınama linux kurma arifesindeyim. 1-2 eksik ayarı kaldı.

sora elveda windows 

PanxeR tarafından 05/Eki/14 20:04 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Windows'daki stabilite sorunu windows 7 ile ya da 8.1 ile tarihe karıştı. Unutun bunu. Win XP den kalma laflar bunlar. Çok stabilite arıyorsanız debian kurun, ya da freeBSD kurun beyler.

Olması gereken tavsiye;

Mobilite çoksa mac al derim. Ya da osx 'e veya ios a yazılım geliştireceksen.

Donanım gücüne çok ihtiyacın varsa msi al derim. Ya da windows taraflı yazılımlar kullanacaksan.

Paran çoksa ikisinide al derim.

Ama mac alıp windows kuracaksan kendini camdan aşağı at derim. Böyle adamlar var çünkü.

DrKill tarafından 05/Eki/14 20:13 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Windows'daki stabilite sorunu windows 7 ile ya da 8.1 ile tarihe karıştı. Unutun bunu. Win XP den kalma laflar bunlar. Çok stabilite arıyorsanız debian kurun, ya da freeBSD kurun beyler.

yok hocam tarihe karıştı felan :D bildiğin android gibi kullandıkça yavaşlıyor makina.

kabul bir senedir format atmadım ama istiyor artık :) 

+ mac alip içine windows kurmak çok önemli 1-2 program için kabul edilebilir fakat hep öyle kullanacaksan intihar et daha iyi .D

elemantary os akar bu arada.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Ne desek boş, kağıt üzerindeki pc donanımı ile bir Macbook karşılaştırması tamamen yanlış olur. Para sorun değil ise ve kalite anlayışın var ise Macbook Pro alırsın, bir derdin kalmaz.

Msi kötü demiyorum ama Apple kadar kaliteli malzeme kullanmadığını tahmin ediyorsundur, bugün bir Casper'ın içinde de 16gb ram, i7 haswell cpu var ama o kadar kalitesiz malzemelerle üretilmiş bir anakartla geliyor ki, aletin üzerindeki harici ekran kartı neredeyse onboard kart kadar hızlı çalışabiliyor, parçaların birbiriyle haberleşmesinde bile veriyolu darboğazları oluşuyor, o yüzden kağıt üzerindeki konfigürasyona kanma.

En basit örnek, Macbook un içindeki ssd disk, diğer herhangi bir pcdeki gibi sata slotuyla bağlı değildir, PCIe slotundan bağlı, Apple'ın özel ürettirdiği chiplerle yapılır, performansını başka bir ssd diskle karşılaştırman bile komik olur. Kaldı ki rakipsiz retina ekranı, kaldı ki diğer nimetleriyle tam olarak parasının karşılığıdır Macbook Pro.

Ehl-i Byte
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Full artı Full Passat vs mercedes e serisi

Edit: 2yıl sonra birinin pili hala beş altı saat idare ederken diğerinin ki yarım saate bitecek,  biri hala yeni gibi dururken diğeri gözüne hoş görübmeyecek 

mataramasuko tarafından 05/Eki/14 20:37 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fuzulli
    Fuzulli's avatar
    Erkek

Windows'un iyisinide kötüsünü de biliyorsun. Apple çok parası olup da nereye harcıyacağını bilmeyen adamların girmesi gereken bir yol. MSI GT70 hayvani bir kasaya sahip biçimsiz bir laptop olabilir ama performans canavarıdır. Aynı donanımla aynı para ile imac görünümde Sony Vaio da alabilirsin. Adobe ürünlerini bahane edip apple almak bana çok aptalca bir bahane gibi geliyor sonuçta bir çok insan adobe programlarını kullanıyor.

Bir yerde okumuştum;

" İşi ile ilgilenenmek isteyenler windows kullanır, bilgisayarı ile ilgilenmek isteyenler Gnu/linux kullanır " 'diye üç sistemi de kullanan biri olarak bence çok mantıklı bir cümle idi.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

yok hocam tarihe karıştı felan :D bildiğin android gibi kullandıkça yavaşlıyor makina.

+ mac alip içine windows kurmak çok önemli 1-2 program için kabul edilebilir fakat hep öyle kullanacaksan intihar et daha iyi .D

SSD siz kullanıyor isen çok normal. Windows 7 ile birlikte 2 sene format atmadan ilk defa bilgisayar kullandım. Sıkıntı şu ki windows için yapılmış malware, adware ve bilimum yazılım o kadar çok ki. Kurduğu ücretsiz yazılımlar bile yanında bi sürü yazılım kuruyor. Mac kullanan kişilerin sayısı belli win kullananların sayısı belli. Bende adware yazacak olsam windows için yazarım. Yazılım kullanma bilincin MAC kullananlar gibi belliyse, kaynağı belli olmayan (kaynak kodu kastetmiyorum) yazılımlar kullanmıyorsan, kullandığım yazılımlar belli ve bilinçli yazılım kurup siliyorsan, windows şişme felan yapmıyor hocam. MAC deneyimi olan birisiyim.

DrKill tarafından 05/Eki/14 20:39 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmRee
    EmRee's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

winodws 8 i ancak 1 ay kullanma fırsatım oldu ama win 7 en iyi şekilde kullanılsa bile belli süreden sonra istiyor 

http://i.hizliresim.com/Eby6gB.gif
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

SSD siz kullanıyor isen çok normal. Windows 7 ile birlikte 2 sene format atmadan ilk defa bilgisayar kullandım. Sıkıntı şu ki windows için yapılmış malware, adware ve bilimum yazılım o kadar çok ki. Kurduğu ücretsiz yazılımlar bile yanında bi sürü yazılım kuruyor. Mac kullanan kişilerin sayısı belli win kullananların sayısı belli. Bende adware yazacak olsam windows için yazarım. Yazılım kullanma bilincin MAC kullananlar gibi belliyse, kaynağı belli olmayan (kaynak kodu kastetmiyorum) yazılımlar kullanmıyorsan, kullandığım yazılımlar belli ve bilinçli yazılım kurup siliyorsan, windows şişme felan yapmıyor hocam. MAC deneyimi olan birisiyim.

hocam windows da exe indirip kuruyorsun

mac de ise onaydan geçmiş appstore uygulamarını kuruyorsun 

olay sadece pazar payı degil yani , aynen market olayı linux da da sorunsuz çalışıyor bir windows ayak uyduramadı.

ayrıca olayın ssd ile alakası yok tamma SSD yükleme sürelerini kısaltıyor çok büyük bir nimet ama win kullana kullana yavaşlayan bir işletim sistemi bende normalde bir kaç ay da bir format atardım win8 öncesi artık yılda bi oda crackli uygulama kurmuyorum adam gibi anti virüsüm çalışıyor arkada ve hep lisanslı ürün kullanıyorum yinede program ekle kaldır oyun ekle kaldır sıkıntı olmuyor degil.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

hocam windows da exe indirip kuruyorsun

mac de ise onaydan geçmiş appstore uygulamarını kuruyorsun 

olay sadece pazar payı degil yani , aynen market olayı linux da da sorunsuz çalışıyor bir windows ayak uyduramadı.

ayrıca olayın ssd ile alakası yok tamma SSD yükleme sürelerini kısaltıyor çok büyük bir nimet ama win kullana kullana yavaşlayan bir işletim sistemi bende normalde bir kaç ay da bir format atardım win8 öncesi artık yılda bi oda crackli uygulama kurmuyorum adam gibi anti virüsüm çalışıyor arkada ve hep lisanslı ürün kullanıyorum yinede program ekle kaldır oyun ekle kaldır sıkıntı olmuyor degil.

Şöyle birşey var ki MAC de sadece store'dan kurmak zorunda değilsin hocam. Unix based işletim sistemi olduğu için terminaldende bir sürü araç indirilip derlenip kurulabiliyor. Ayrıca store dayatması çoğu konuda dezavantaj. Exeleri indirip kurmak çoğu zaman bir avantaj sağlıyor. Store'un asıl amacı kâr marjlarını yükseltmekten ileriye gitmez. Kullanıcıyı koruyoruz felan hepsi hikaye.

Benim demek istediğim şu ki. Windows'a yazılım silip kura kura kevgire çevirirsen normaldir format istemesi. Hele ki temel anlamda windows'u hedef alan zararlı yazılımları ister istemez kuruyorsan ne alâ. MAC kullanıcılarının yıllık yeni yazılım kurup silme istatistiklerine baksan, birde windows kullanıcılarınınkilerine baksan zaten olayı anlarsın.

Olay her zaman bilinçli kullanımdan geçiyor.

DrKill tarafından 05/Eki/14 21:11 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 3531 Toplam Mesaj: 26