Mach3 Cnc Kullanan Varmı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

Takım tanıtmamak başlıca problem fakat artcam takım atarken eksik bir şeyler var gibime geldi, artcamda takım seçerken takım boyu varsa onu doğru girmeye çalış.(takımı düzenle)

Takım boyuna büyük değerler girersen en azındna makineye zarar gelmez, tablaya yaklaşmaz, buna dikkat yoksa makinenin kendi tablasına dalabilir.

bu video belki yardımcı olur,

https://www.youtube.com/watch?v=SVIYac21tu0

https://dosya.co/txg3hxkpt6ym/test.dxf.html  denemen için

Memento_mori tarafından 02/Eyl/19 20:04 tarihinde düzenlenmiştir

boş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek
    Memento_mori bunu yazdı

Takım tanıtmamak başlıca problem fakat artcam takım atarken eksik bir şeyler var gibime geldi, artcamda takım seçerken takım boyu varsa onu doğru girmeye çalış.(takımı düzenle)

Takım boyuna büyük değerler girersen en azındna makineye zarar gelmez, tablaya yaklaşmaz, buna dikkat yoksa makinenin kendi tablasına dalabilir.

bu video belki yardımcı olur,

https://www.youtube.com/watch?v=SVIYac21tu0

https://dosya.co/txg3hxkpt6ym/test.dxf.html  denemen için

Teşekkür ederim hocam ilgin alakan için.  Cnc'nin kendi tablası yok 4 metre uzunluğunda 2 kat mdf var, derinlik alma konusu ise bıçağı malzemenin üstüne indirdikten sonra bıçak mdf tablaya kadar indi kendi kendine ben extra birşey yapmadım  bu seferde ise çift dikiş gidiyor kestiği yeri 2 kez kesiyor. Deneme çalışmasına yarın bakayım  tekrardan teşekkür ederim. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Ek olarak en route programının ne gibi görevleri var cnc de 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek
    Aress bunu yazdı

Teşekkür ederim hocam ilgin alakan için.  Cnc'nin kendi tablası yok 4 metre uzunluğunda 2 kat mdf var, derinlik alma konusu ise bıçağı malzemenin üstüne indirdikten sonra bıçak mdf tablaya kadar indi kendi kendine ben extra birşey yapmadım  bu seferde ise çift dikiş gidiyor kestiği yeri 2 kez kesiyor. Deneme çalışmasına yarın bakayım  tekrardan teşekkür ederim. 

Ek olarak en route programının ne gibi görevleri var cnc de 

En route programı nedir hiç bir fikrim yok, önceki postunda attığın fotoğrafta koda bakarsan Z-8 devam ediyor tabladan sıfırlama aldıysa tablaya dalması çok normal çünkü -8 çalışıyor.

Artcam da bıçak tanımlama ve atamayı doğru yaparsan sorun kalmayacak gibi. Yapabiliyorsan bıçağı havada çalıştır, şimdilik malzeme kesme işlemi yapma, el kumandası varsa onunla kontrollü yavaş yavaş ilerlet.

boş
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Hocam çok teşekkür ederim

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Tekrardan selam :)

Artcamde tanımlı takımlar varmış 3mm forex 4mm forex vb, attığın deneme çizimini artcam import ettim artcamde cnc tabla ölçüsünü belirttim keseceği yöne doğru çalışmayı yerleştirdim malzeme kalınlığını belirttim mdf tabla deriniğini finish depth ile ayarladım tablaya dalmaması için mac2mm deneme.cnc olarak çalışmayı kaydettim x-y-z-4 yönlerini sıfırladım starta bastım ama, makine aşırı hızlı kalkış yapıyor kesim noktasına gelirken, tak diye vurup kendini kitliyor makineyi yeniden çalıştırmayınca hareket etmiyor.

Sonra bıçağı direk malzeminin üstüne indirdim öyle çalıştırdım bu seferde ise, malzemenin bir kısmını çizerek gidiyor kesime öyle giriyor.  Örnek çalışmalar atıp  bıçak havada kestiriyorum bu seferde ya ortada ya arkada bir yerlerde kesime başlıyor, hepsinde ise hızlı kalkışta cnc rayları kitleniyor resmen tak edip vuruyor. attığın video için teşekkür ederim baya faydalı oldu aynı adımları yaptım ama farklı sonuç aldım :) 

Aress tarafından 03/Eyl/19 13:58 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

a.selam,

Şimdi hiç bahsetmediğim bir konu var, bu alphacam, artcam gibi programlardan makineye atarken her makinenin çalışma prensibine göre yazılan bir ara tercüman var. Diyelim ki lisanslı alphacam aldın gelip kuruyorlar makineye göre de aracı yazıyorlar sonucun da senin programda yapmış olduğun işlemi koda dökerken kendi makinana özel kod döküyor. Yani gideyim herhangi bir cnc ye artcam,alphacam kurayım kullanayım olmuyor, mutlaka bahsettiğim ara tercüman gerekiyor. Tercüman doğru ismi değil hatırlayamadığım için öyle yazdım.

Konuya dönecek olursam ara  tercüman seçilmemiş ya da hiç yazılmamış olabilir, yani çizimde verdiğin komutları koda başka bir biçimde döküyordur. Çizimde bıçak emri verirken güvenli mesafe,dalış mesafesi girmen gerekli giriyorda bunu yapıyorsa koda dökme de bir hata var ya da bıçak ayarları tablaya sıfırlanmamıştır.

Kilitlenme vs yapıyorsa, reset atıp tekar referans alıyorsan, makine limit dışına çıkıyordur bu da yine kodlar hatalı olduğu için olabilir.

Kendine kayıtlı bıçaklar, eğer önceden işyeri sahibi vs kaydetmişse, program için de bir sürü bıçak kayıtlı oluyor ama bunları kullanamazsın.Kendin tanımlama yapman lazım (bıçağı bağladığın pens den bıçak ucuna kadar ölçmek,ya da tablaya sıfırlayıp cnc programında tool1 şu an sıfırdadır diye tanımlamak lazım.

hangi şehirde bu makine

N10 @90=0.
    N20 @91=0.
    N30 G58
    N40 G0 G17 G40 G49 G80 G90
    N50 M06 T3
    N60 S20000 M3
    N70 G00 G90
    N80 G43 H3 Z120
    N90 G0 Z100.
    N100 G0 X300. Y555.
    N110 G0 Z50.
    N120 G1 Z4. F5000
    N130 G1 Y220. F10000
    N140 G1 X1940.
    N150 G1 Y555.
    N160 G1 X300.
    N170 G0 Z100.
    N180 M05
    N190 M100
    N200 Y2200.
    N210 M30

problem çıkmaması için bıçağı çıkarıp bu kodu txt olarak kaydet ve dene,

cnc bilgisayar da daha önce başarlı bir şekilde çalışan hiç kod, dosya yok mu? (Kendi çıkardığın kodların başlangıç ve sonlarını karşılaştırman için)

boş
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Benden önce cnc kullanan kişinin hazırladığı çalışmalarıda atıyorum onlarda da aynı sonuç oluyor. CNC Antalya altınova'da. 

Ben mi yanlış yapıyorum yoksa makine mi arızalı orasını bilmediğimden dolayı bu makine arızalı benlik bir şey yok deyip kenara çekilemiyorum. Bütün takımlarda güvenli Z noktasını girmişler. Attığınız text dosyasını bıçağı söküp deneyeceğim. Bir de şöyle bir saçmalık var bu makineyi kullanabilen kimse yok ben de zaten en başından söylemiştim bana bunu öğretebilecek birisi olmadığında kendi kendini öğrenmen lazım mış iyi hoş da oyuncak arabadan bahsetmiyoruz koskoca CNC bakalım artık sonumuz hayır olsun.  Bir de cnc'nin panosundaki bulunan elektronik kart üzerinde bazen kırmızı ışık yanıp sönüyor. Elektronik kart raspberry ye benziyor

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

@Memento_mori Müride çok teşekkür ediyorum, kendisi ile 1saatten fazla konuştuk uzaktanda bağlantı kurdu. Müride madalya taleb ediyorum. :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

Faydalı olduysa ne mutlu, umarım en kısa süre de çözersin.. İşin gücün rast gelsin.

boş
Toplam Hit: 1596 Toplam Mesaj: 21
mach3 mach3cnc artcam2011 cnc