folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Machine Learning Ve Data Mining Soru

Machine Learning Ve Data Mining Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhaba mürit ve mürideler.

Kafamda bir soru işareti var bunu örneklendirerek anlatmak istedim. Yoksa cümleler ile ifade edebilmem pek mümkün değil..

Öncelikle şöyle bir hayal kuralım.

1 sınıf var (Normal okullardaki sınıflar işte.)

1 Adet öğretmen var

10 Adet de öğrenci var.

Bu öğretmen her ders sonunda öğrencilerden 1 tanesine artı atıyor ama sadece 1 tanesine bu şart var ve kesinlikle her gün atıyor.

Şöyle bir Data var elimde  diyelim

1 Yıl boyunca her gün öğretmenin attığı oyun datası var.

Öğretmen de artı atarken şu kriterlere bakarak artı atıyor ;

*Göz rengi ? 

*Not ortalaması en yüksek  kimler ? 

*Bu gün derste en çok soru çözeneler kimler ?

*Yaşı en büyük olanlar kimler ?

*En çok devam eden öğrenciler kimler ?

Öğretmen bu kriterlere bakarak bir karar veriyor. Fakat karar verirken neye ne şekilde baktığını bilmiyoruz.

Elimden bütün öğrencilerin Günlük durumu var diyelim ve hangi gün hangi öğrencinin seçildiği var.

Yapmak istediğim şu ; Öğrencilere atılacak artının bir sonraki gününü tahmin etmek.

Yani Öğrencilerin duruma göre bir karar ağacı oluşturmak istiyorum.

Hangi yolları izlemeliyim ? Bu datalar benim için yeterli midir ? 

Umarım anlatabilmişimdir.

Sanırım c4.5 algoritması işimi görecektir birde size sormak istedim.

Bu data kendi kendine öğrenmeli. Her gün data değişecek. Yani makinaya Artı atmayı öğretmeliyim.

Teşekkürler.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    x-t0xid
    x-t0xid's avatar
    Erkek

Takip 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

Öğretmenin ruh hali datasıda var mı?

bana öğrencilerin durumundan çok ruh hali karar veriyor gibi geldi,

DuPi tarafından 26/Şub/18 15:27 tarihinde düzenlenmiştir

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    DuPi bunu yazdı

Öğretmenin ruh hali datasıda var mı?

bunu öğrencilerin durumundan çok ruh hali karar veriyor gibi geldi,

Hocam zaten karar ağacı oluşturulacak otomatik.  Bu yüzden data mining yapıyoruz ? Yanlış mı biliyorum ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

yok doğru biliyorsun da?

elindeki veriler ile karar verme nasıl yapılır bilmiyorum çünkü karar sürecini en fazla etkileyen o hocanın o anki ruh hali, mutluysa rastgele seçebilir hatta tembel birini bile, baskı veya stres altındaysa

derse en çok katılana, kızgınsa sadece en çalışkana gibi ,

yazarken düşündüm de :)

o zaman veriler içinde not verme alışkanlığına göre ruh hali ataması yapılır.

ruh haline göre de + koyulacak kişi seçilebilir.

DuPi tarafından 26/Şub/18 15:27 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    DuPi bunu yazdı

yok doğru biliyorsun da?

elindeki veriler ile karar verme nasıl yapılır bilmiyorum çünkü karar sürecini en fazla etkileyen o hocanın o anki ruh hali, mutluysa rastgele seçebilir hatta tembel birini bile, baskı veya stres altındaysa

derse en çok katılana, kızgınsa sadece en çalışkana gibi ,

yazarken düşündüm de :)

o zaman veriler içinde not verme alışkanlığına göre ruh hali ataması yapılır.

ruh haline göre de + koyulacak kişi seçilebilir.

Hocam anladım bu data içerisinde öyle duygusal  veri yok. Ben örnek  verdim sadece :) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

aklıma gelen ilk çözüm; öğrencileri one-hot encoding ile represent edecek şekilde bir feedforward neural network eğitirdim. input olarak feature matrixi belirlerdim (yani senin dediğin artı atma kriterleri) output olarak da hangi öğrencinin artılandığını ifade eden bi one-hot vector.

yani bir matrix o günkü öğrencilerin her birinin değerleri olacak, outputta da sadece artı atılan öğrenci 1 diğerleri 0 olacak, bunla train edip sonrasında günlük feature matrixi verdiğinde sana seçimi yapacaktır sanırım.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

aklıma gelen ilk çözüm; öğrencileri one-hot encoding ile represent edecek şekilde bir feedforward neural network eğitirdim. input olarak feature matrixi belirlerdim (yani senin dediğin artı atma kriterleri) output olarak da hangi öğrencinin artılandığını ifade eden bi one-hot vector.

yani bir matrix o günkü öğrencilerin her birinin değerleri olacak, outputta da sadece artı atılan öğrenci 1 diğerleri 0 olacak, bunla train edip sonrasında günlük feature matrixi verdiğinde sana seçimi yapacaktır sanırım.

işte işi anlamayan biri(ben) ile anlayan birinin(light) arasındaki fark :)

ben kafadan sallama algoritma oluşturuyorum :)

neyse,

hocam ruh halini sen oluştur :)

mesela haftanın günlerini baz al , havanın açıklık kapalılık durumu, buna göre ruh hali ver geçmiş verilere bakarak bundan birşey çıkartabilirsin diye düşünüyorum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@DuPi , hocam bu dediklerin ihmal edilecek. Benim yapmak istediğim bu değil zaten bu bir örnekti. Duyguyu vs bırakmak gerekiyor. Yani Öğretmen ahmetten hoşlanıyormuş. Arkadaşının çocuğuymuş falan bunları es geç.

@Lightsaber , hocam o anki sınıf durumu da önemli sanırım. Kimse tahtya kalkmadı ise 1 kişi 2 defa tahtaya kalktı didiğeri 3 defa kalktı. Bu durumda + yı hak eden 3 defa kalktığı için hak etmiş oluyor. Diğer kriterleri hemen hemen eşit veya diğer kriterler seçimde önem derecesi daha az , tahtaya kalkma durumu daha fazla önem arz ediyor diyelim. Ama geçen hafta mehmet 20 defa tahtaya kalkmıştı. Bu sefer vektörler arasında çok büyük bir fark olmaz mı ? Sınıflandırma algoritmaları daha iyi sonuç getirmez mi ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

sağlık olsun :) 

ben sadece katılım sağlamak adına girdim bu yarışmaya :)

güzel işler yapan kişileri boş göndermek olmuyor :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@DuPi , hocam bu dediklerin ihmal edilecek. Benim yapmak istediğim bu değil zaten bu bir örnekti. Duyguyu vs bırakmak gerekiyor. Yani Öğretmen ahmetten hoşlanıyormuş. Arkadaşının çocuğuymuş falan bunları es geç.

@Lightsaber , hocam o anki sınıf durumu da önemli sanırım. Kimse tahtya kalkmadı ise 1 kişi 2 defa tahtaya kalktı didiğeri 3 defa kalktı. Bu durumda + yı hak eden 3 defa kalktığı için hak etmiş oluyor. Diğer kriterleri hemen hemen eşit veya diğer kriterler seçimde önem derecesi daha az , tahtaya kalkma durumu daha fazla önem arz ediyor diyelim. Ama geçen hafta mehmet 20 defa tahtaya kalkmıştı. Bu sefer vektörler arasında çok büyük bir fark olmaz mı ? Sınıflandırma algoritmaları daha iyi sonuç getirmez mi ?

Değerler arasındaki farkları birbirine yakın tutmak için regularization kavramını araştırabilirsin. En basitinden her değeri o feature için uç değerlerin farkının mutlak değerine bölebilirsin.

Sınıflandırma algoritması dediğin nedir, hangisi mesela? Benim anlattığım şeyle de bir nevi sınıflandırma yapıyorsun

EDIT: Bir de sorunu böyle öğrenci-öğretmen benzetmesine girmeden direk anlatırsan daha anlaşılır olacağı kanaatindeyim.

Lightsaber tarafından 27/Şub/18 10:37 tarihinde düzenlenmiştir

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
Toplam Hit: 2030 Toplam Mesaj: 19
machine learning