Macos Güncellemesini Kaldırmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Mac'e çok fazla aşina değilim, yeni güncelleme çıkmıştı yükleyeyim dedim, (8 gb ram var) ama pişman oldum, işlemci fanı çalışıyor sık sık bu da rahatsız ediyor beni, bi önceki versiyonda böyle sorun yoktu.. 

neyse güncellemeyi kaldırma gibi bir olay yokmuş araştırdığım kadarıyla, eski sistemi baştan yükleyin diyor. şimdi ben bootcamp ile windows yükledim, ona bir şey olur mu? ayrıca elimde cd falan da yok (zaten cihazın her hangi bir dvdrom u falan yok), bu seçenekler nasıl çıkıyor yani windowstaki recovery tarzı seçenekler nasıl geliyor?

teşekkürler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek

Anlaşılan benim gibi retina mbp ya sahipsin ram değişmiyor dvd rom yok mavericks önce performans çok iyiken mavericks ten sonra leş

ötesi bir hal aldı ve saçmalıyor oldukça . mesela sistemi direkt kapat dediğimde kapanması 30sn sürerken . oturumu kapat,sistemi

kapat yaparak oturumun kapanmasıyla sistemin kapanması toplamda 5sn sürüyor 1 kere yerine 3 kere biryerlere tıklamış oluyorum ve

bu saçmaşığın sebebinide çözemedim. herkes temiz bir kurulum diyor ama yedek alıcak ve temiz bir kurulum yapacak zamanımda yok.

edit:alırken retina mbp lerde ram değişiyor diye kandırılmamda cabası . değiştirilmediğini ram yükseltmeye gittiğimde öğrendim . 

PsychoDawn tarafından 13/Mar/14 13:23 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

retina da mbp yi hiç duymadım zaten bir yerde yazdığını görmedim? ama ramde bir sıkıntı yok, 8 gb iyi ama bu güncellemeyi pek sevmedim. aslında güncellemeyecektim ama indirmiştim devam et dedim.. pişmanım şimdi :)

ama hala nasıl baştan kuracağımı bilmiyorum. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

uppp

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Mavericks için fresh install lazım ama güncellediysen de daha güncelleştirmeyi kaldıramazsın, ayrıca makiada ssd olması da şart artık şu saatten sonra, ssd siz makinelerde Mavericks in sapıttığını gözlemledim.

Kurulum için flash diskini hazırla öncelikle.

Kurarken bootcamp olan sürücüye hiç dokunma, şuanki Mavericks yüklü partition'ı erase et, üzerine tekrar kurulum yap, bootcampe birşey olmuyor.

Ehl-i Byte
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

disk ssd hocam zaten ama hoşuma gitmedi, belki ön yargıdır..

kaldırma yöntemini anladım ama kaldırma olayına nasıl geleceğimi bilmiyorum. yani erasing işlemini nereden açmalıyım.. mesela windows da f8 e basarak çeşitli seçenklere ulaşabilyoruz ya da bilmem F kaça basınca recovery mod açılıyor windowsta..

işte bunun mac tarafını soruyorum, tekrar başa dönderecek (anladığım kadarıyla baştan silip yükelyecek) menüye/seçeneğe nasıl ulaşacağım? kendi recovery modu yok mu? sonuçta bana işletim sistemini vermediler o halde sistemde recovry olarak yüklü olması lazım değil mi?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

disk ssd hocam zaten ama hoşuma gitmedi, belki ön yargıdır..

kaldırma yöntemini anladım ama kaldırma olayına nasıl geleceğimi bilmiyorum. yani erasing işlemini nereden açmalıyım.. mesela windows da f8 e basarak çeşitli seçenklere ulaşabilyoruz ya da bilmem F kaça basınca recovery mod açılıyor windowsta..

işte bunun mac tarafını soruyorum, tekrar başa dönderecek (anladığım kadarıyla baştan silip yükelyecek) menüye/seçeneğe nasıl ulaşacağım? kendi recovery modu yok mu? sonuçta bana işletim sistemini vermediler o halde sistemde recovry olarak yüklü olması lazım değil mi?

Bootable usb ni takıp yeniden başlatırken "c" tuşuna basılı tutarsan direk harici medya (cd, dvd, usb flash disk vs.) üzerinden boot yapar, ya da "option" tuşuna basılı tutarak açarsan boot menu gelir, görsel olarak seçersin oradan.

Ehl-i Byte
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

retina da mbp yi hiç duymadım zaten bir yerde yazdığını görmedim? ama ramde bir sıkıntı yok, 8 gb iyi ama bu güncellemeyi pek sevmedim. aslında güncellemeyecektim ama indirmiştim devam et dedim.. pişmanım şimdi :)

ama hala nasıl baştan kuracağımı bilmiyorum. 

mbp  MacbookPRO nun kısaltılmış ismi hocam yanlış anladın sanırım :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

sağol hocam anladım dediğini şimdi, sanırm bilgisayarın kendisinde kayıtlı bir recoverysi yok. flash disk de bootable olacak orası da tamam. o halde internetten uygun sürümü bulup flash belleğe atacağım bootable olacak şekilde, ama bunlarda lisans olayı v.s. yok mu? garantiye götürdüğümde bana demesinler mi sistem orjinal değil v.s.? O yüzden bu kadar takla atıyorum, yoksa benim de kafamda flash diske kurulumu atıp kurmak var ama sistemin orjinalliğini yani ilk geldiğindeki işletim sistemini kurmanın mümkün olduğunu düşünmüştüm..

@PsychoDawn, evet hocam bilmiyordum bu kısaltmayı :) macbook pro bendeki makine. 8 gb ram var ve dediğin gibi retina ekran, ssd var v.s. demek bellek değişimi yapılmıyor.. macdeki sistem nasıldır bilmiyorum, atıyorum anakartta 2 tane 4 gblik bellek varsa, bunların yerine iki tane 8 lik takamam mı anakart mı desteklemiyor? 

unbalanced tarafından 13/Mar/14 20:51 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

sağol hocam anladım dediğini şimdi, sanırm bilgisayarın kendisinde kayıtlı bir recoverysi yok. flash disk de bootable olacak orası da tamam. o halde internetten uygun sürümü bulup flash belleğe atacağım bootable olacak şekilde, ama bunlarda lisans olayı v.s. yok mu? garantiye götürdüğümde bana demesinler mi sistem orjinal değil v.s.? O yüzden bu kadar takla atıyorum, yoksa benim de kafamda flash diske kurulumu atıp kurmak var ama sistemin orjinalliğini yani ilk geldiğindeki işletim sistemini kurmanın mümkün olduğunu düşünmüştüm..

OS X Mavericks ücretsiz dostum, herhangi bir kaynaktan yüklemekte özgürsün.

Ehl-i Byte
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

:) sanırm derdimi anlatamadım.. bende zaten mavericks yüklü şimdi, ben daha önce yüklü olan sürüme geçmek istiyorum.

Toplam Hit: 1299 Toplam Mesaj: 13