folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Macos Kullanan Tecrübeli Arkadaşlardan Tavsiyeler

Macos Kullanan Tecrübeli Arkadaşlardan Tavsiyeler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Uzun yıllar sonra windows ekosisteminden mac ekosistemine geçme kararı aldım bir kaç aya belki imac almayı düşünüyorum forumda elbet kullanan arkadaşlar var bu arkadaşlardan öneri almak için sizlere sormak istiyorum.

Senelerden beri gelişmeyen aynı içeriğe sahip windows'tan, hatalarından artık sıkıldım o yüzden windows önerecek arkadaşlar hiç yazmasın. O paraya çok daha iyi pc alınır gibi yorum yapmayın lütfen.

Bu cihazda yapacağım şeyler genelde fotoğraf ve video edit olacak. Lightroom,Photoshop, stabilite için finalcut pro olur büyük ihtimal.

Model olarak 2019 imac 27 - 5k i5 3.0Ghz olan modeli düşünüyorum aslında mac mini de olabilir ama belirsiz.

En merak ettiğim şeylerden birisi bu model 5k çözünürlükte olduğu için programlarda stabilitesi nasıl olur sizce?

Çözünürlüğün yüksek olması programlarda lag vs takılmalara sebep olur mu?

Bir de şöyle bir durum var tüm cihazlarda macbook lar falan 8GB ram var yetiyor mu bu 8GB bu cihaza? 16GB yükseltme yaparım zaten de alayında 8 GB var yaa 

Şöyle bir durum da var kime sorduysam eski imac cihazı olanlar kaç yıllık makine hala memnunum diyor bu kadar stabil herhalde

Mac kullanıcıları söylemek istediğiniz yada önerileriniz nedir?

Şu anki pc donanımı

intel i5 6600 - 16 GB ram - evga 1060 6GB

KNOWLEDGE IS POWER!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Hocam alacağın modellerin çoğunda default olarak fusion drive harddisk oluyor. Çoğu kişi alırken onu ya farketmiyor ya da fiyat olarak daha makul oluyor diye onu tercih ediyor. Mümkünse alırken SSD'li almanı tavsiye ederim. Fusion Drive bir süre sonra yavaşlamaya başlıyor ve özellikle dediğin programlarda kasıyor. Hatta günlük hayatta kullanırken de o yavaşlama hissediliyor. 3 yıl 5k 27 inch fusion drive'lı modeli kullandım. Ssd'li macbook air ondan daha hızlıydı. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    herrero bunu yazdı

Hocam alacağın modellerin çoğunda default olarak fusion drive harddisk oluyor. Çoğu kişi alırken onu ya farketmiyor ya da fiyat olarak daha makul oluyor diye onu tercih ediyor. Mümkünse alırken SSD'li almanı tavsiye ederim. Fusion Drive bir süre sonra yavaşlamaya başlıyor ve özellikle dediğin programlarda kasıyor. Hatta günlük hayatta kullanırken de o yavaşlama hissediliyor. 3 yıl 5k 27 inch fusion drive'lı modeli kullandım. Ssd'li macbook air ondan daha hızlıydı. 

Bunu öğrendiğim iyi oldu gerçekten hemen notumu alayım :) Yaa aslında macbook pro modelleri de hoşuma gidiyor 13 inch biraz ufak 16 inch fiyat olarak uçuyor resmen lanet olası para birimi bizi beter ediyor her geçen gün.

imac ile bakıldığında performans farkı da var gerçi çalışmalarda ne derece etki eder bilmiyorum. Aralarında çok fark biliyorum sence macbook pro mu imac mi :)

Bir de şu klavye muhabbeti var eski tasarıma sahip klavye yapısı yapışıyor muymuş neymiş kullanıcılar çok fazla geri bildirim yapmış klavye yapısı değişmiş eskiye göre iyi olmadığı söyleniyor bilgin var mı?

KNOWLEDGE IS POWER!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

OCEANUS bunu yazdı
    herrero bunu yazdı

Bunu öğrendiğim iyi oldu gerçekten hemen notumu alayım :) Yaa aslında macbook pro modelleri de hoşuma gidiyor 13 inch biraz ufak 16 inch fiyat olarak uçuyor resmen lanet olası para birimi bizi beter ediyor her geçen gün.

imac ile bakıldığında performans farkı da var gerçi çalışmalarda ne derece etki eder bilmiyorum. Aralarında çok fark biliyorum sence macbook pro mu imac mi :)

Bir de şu klavye muhabbeti var eski tasarıma sahip klavye yapısı yapışıyor muymuş neymiş kullanıcılar çok fazla geri bildirim yapmış klavye yapısı değişmiş eskiye göre iyi olmadığı söyleniyor bilgin var mı?

Hocam eski Macbook'larda kullanılan klavye ne yazık ki sorunluydu. Apple klavye değişim programı başlattı. Hatta retine ekranlarda yansıma önleyici kaplama sorunu da var. O sebeple macbook pro lardan biraz çekti Apple. iMac o açıdan sorunsuz bir cihaz. Performans olarak keyif almak istiyorsan yüksek ram ve SSD birleşimi tam istediklerini karşılar. Retina 5k ekran gerçekten çok güzel. Büyük ekranda çalışması çok keyifli oluyor. Malesef bizim ülkemizde acayip pahalı. Ona ne yazık ki çare yok. Alırken ucuza kaçıp fusion drive lı alma önemli olan o. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hocam yerinde olsam şu anki pcye hackintosh kurup denerdim. macos nvidia desteklemediği için sadece onboard hd530 u kullanabileceksin ama yeterli olur belki. ya da nvidia kartını satıp amd kart alabilirsin.

ya da onboard ekran kartı yeter dersen nvidiayı satıp güzel bi monitör alırsın falan. en kötü imac almadan bi deneyimlemiş olursun falan

macos kurmak için https://osxinfo.net/ forumuna bakabilirsin, baya yardımcı oluyorlar takıldığın yerde.

Erkek olursa Esat Oktay, kız olursa Sabiha Gökçen
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

iş yerinde 2013 imac var hdd yi söküp ssd taktık cihaz uçuyor zaten işletim sistemi sorunsuz çalışıyor oyun derdi de nvidia ile bitti artık 

önemli olan nokta kesinlikle ssd ve kapasite bütçene göre olabildiğince yüksek olsun. 

web sitesi yönetimi

yazı yazmak broweser kullanımı

foto video editlemek düzenlemek

bunlar zaten mac cihazlarda çok daha rahat yapılan şeyler.

muhtemelen iyice alışınca evde apple tv ve ipad pro da kullanmak isteyeceksin :)

PanxeR tarafından 13/Nis/20 01:03 tarihinde düzenlenmiştir

Alldebrid Türkiye / IDM Türkiye yetkili bayi. ulaşmak isteyen mail atsın tyfn.panxer@gmail.com yada telegram https://t.me/PanxeR
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

hocam yerinde olsam şu anki pcye hackintosh kurup denerdim. macos nvidia desteklemediği için sadece onboard hd530 u kullanabileceksin ama yeterli olur belki. ya da nvidia kartını satıp amd kart alabilirsin.

ya da onboard ekran kartı yeter dersen nvidiayı satıp güzel bi monitör alırsın falan. en kötü imac almadan bi deneyimlemiş olursun falan

macos kurmak için https://osxinfo.net/ forumuna bakabilirsin, baya yardımcı oluyorlar takıldığın yerde.

+1  

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

hacım bende 2010 macbook pro var yatakta her türlü iş görüyor aplikasyonları torrentten çekebileceğin güvenilir bir adres bulman lazım sadece..

..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

mac ta crack olayı sıkıntı , çoğu programı kullanamayacaksın . para verip alman lazım . yeni güncelleme geliyor . eski crackler gidiyor .  + kaynak sıkıntı . torrent yok adam gibi . seed yok . 3 gb şey 1 hafta .

my4 tarafından 13/Nis/20 05:15 tarihinde düzenlenmiştir

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

herrero

Şimdiki klavye basma hissiyatı biraz kalitesiz gibi diyorlar ama denemeden de bir şey diyemiyorum ki gidip incelemek lazım. Fusion drive meselesi ilk sırada yıldızlı bir şekilde yerini aldı hocam sağolasın. +

yolbulucu

Harbi bunu yapmayı denedim aslında aşamaları falan izlemiştim bayaği bir yöntem var zahmetli bir iş olduğu için ne bileyim yapmadım gerçekten ama şu windows biraz cozutursa format aşaması gibi o esnada bunu yapmayı düşünebilirim. Kurduk diyelim makineyi açarken sistem bana hep soracak mı windwos ile mi macos ile mi açılsın diye nasıldı?

PanxeR

Evet hocam üstte arkadaşın bahsettiği gibi SSD olması gereken başlıca şeylerden birisi istediğim modelde fusion drive var SSD için apple sitesinden almam gerekecek sanırım +SSD ücreti ödemem gerekecek tüm sitelerde 1 Tb fusion drive ile geliyor.

Apple TV - ipad var hocam çok memnunum valla bu cihazlar kendileri arasında birbirine bağlı ya o mükemmel bir durum yaa bu durumdan çok seviyorum apple ürünlerini :)

Wort

Deneyecem hocam bakalım nasıl oluyor görecez :) şu yeni windows güncellemesi yayınlanana kadar böyle idare edeyim temiz kurulum yaptığım için direkt güncellemeyi yapıp ilerlemem hiç titizlik başa bela :)

Realist

Yoğun olarak kullandığın durumlar ne oluyor hocam? o yılda çıkan modelin stabilitesi falan nasıl?

my4

Crack yapmam hocam adobe aboneliğim var zaten ödüyorum her ay alırsam ek olarak final cut pro var onu satın alırım başka da bir programa ihtiyaç duyarsam genelde paralı alırım crack olayına karşıyım. Yani sistem temiz stabil çalışacak abi benim prensiplerim :) üstte dediğim gibi titizlik başa bela. sağolasın

KNOWLEDGE IS POWER!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Hocam bu sorunlu olan klavyeler "butterfly" mekanizma dediklerindendi. Yapışkan hissi ya bastığında algılamama gibi birtakım sorunlar oluyordu. Yeni modelle "scissor" mekanizmaya geçildi, temelde aslında eskiye dönüldü. Önceden mac ler bu scissor denilen mekanizmayla üretiliyordu sonra bir ara butterfly diye icat çıkardılar başına bela oldu, sonra da tekrar eskiye dönmek zorunda kalındı. Klavye mevzusu bundan ibaret. Taşınabilirlik önemli değilse iMac güzel alet, memnun kalırsın. 

Toplam Hit: 871 Toplam Mesaj: 20
apple macos apple 5k