folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Masaüstü PC Toplayacağım. Yardıma İhtiyacım Var.

Masaüstü PC Toplayacağım. Yardıma İhtiyacım Var.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

Amaca gore degisir ama su sogutma yerine hava sogutma al

Intel yerine amd topla, su an pahalida olsa mumkunse ddr5 olsun

Psu sormussun psu isi biraz muallak su an yeni nesil ekran kartlarindaki fislerin direk uzerinde oldugu modeller gelecek onlara bakabilirsin acelen yoksa, ancak psu piyasasina %10 zam gelecek model farketmeksizin

Ne icin kurucan sistemi

Yazılım kod yazma hocam. Arada belki oyun

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

Alacağım mönitör ile işlemcinin grafik arabirimi uyumlu mu? Bilgin var mı o konuda. Freesync muhabbeti hakkında

tam olarak anlamadım ama zaten oyun oynamıcaksın ekran kartı bile almıyorsun yani freesyncin sana kod yazarken nasıl bir faydası olacağını anlayamadım 

yanlşım varsa düzletin

monitorün yenileme hızından daha yüksek fps alırsan yada daha düşük alırsan oyunlarda screen tearing dedikleri şey oluyor freesync g-sync gibi şeyler bunu önler

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı
    Hannibal_King bunu yazdı

Alacağım mönitör ile işlemcinin grafik arabirimi uyumlu mu? Bilgin var mı o konuda. Freesync muhabbeti hakkında

tam olarak anlamadım ama zaten oyun oynamıcaksın ekran kartı bile almıyorsun yani freesyncin sana kod yazarken nasıl bir faydası olacağını anlayamadım 

yanlşım varsa düzletin

monitorün yenileme hızından daha yüksek fps alırsan yada daha düşük alırsan oyunlarda screen tearing dedikleri şey oluyor freesync g-sync gibi şeyler bunu önler

O zaman tamam hocam. Hiç bilgim bu konularda dediğin gibiyse tamamdır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    TurkForces bunu yazdı

yaw intel mi kaldı.. Tek çekirdek de intel lakin oyunlar tek çekirdek kullanıyor. çokluda amd affetmez. 

https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-asus-prime-x670e-pro-wifi-amd-am5-ddr5-atx-fiyati,2121951582.html

https://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-amd-ryzen-7-7700x-sekiz-cekirdek-4-50-ghz-fiyati,2120928839.html

https://www.incehesap.com/kingston-fury-beast-kf560c36bbek2-32-32gb-ddr5-6000mhz-gaming-ram-fiyati-58370/?ref=akakce&v=1.77.1

https://www.amazon.com.tr/dp/B08GS7748F/ref=asc_df_B08GS7748F1674464400000/?tag=akakcetr-21&creative=380333&creativeASIN=B08GS7748F&linkCode=asn

monitöre bişi demiyorum tercih meselesi.

750watt psu al 

İşlemci soğutucu sıvı almana zerre ihtiyaç yok fantazi olsun diye alabilirsin lakin hava soğutma sıvıdan daha iyi onu bil. zaten yapacağın işte öyle aman aman bi soğutma lazım olmayacak.

mesela alınabilir bu. sıvı soğutma ileriki süreçlerde pompa arızası tıkanma gibi sorunlar yaşatabilir. 

https://www.hepsiburada.com/arctic-freezer-a35-a-rgb-amd-ryzen-uyumlu-adreslenebilir-argb-ledli-4x-isi-borulu-pwm-fanli-islemci-sogutucu-ar-acfre00115a-p-hbcv00001cs0rk

Neden Vatan onu da anlamadım boşuna kazık yeme.

Teşekkürler hocam 

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-mpg-a850gf-850w-80-plus-gold-guc-kaynagi.html

bunu alacağım o zaman. Dediğin gibi hava soğutma alırım CPU için. Anakart üzerinde net bir karar vereyim sonra CPU sogutucuya bakarım.

Vatan bilgisayarın mağazası var diye dedim. Ben ugrasmazdım onlar toplardı. Şimdi parçaları farklı yerlerden alırım sonra problemli cıkar uğraş dur. Ama varsa önerdiğin yer link atabilirsin.

Dediğin gibi AMD iyi olabilir. Benim bildiğim konular değil. Intel alışkanlığı olmuş bi kere.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Ben son kez gene amd al derim arti neden topluyorsun ki butcene gore hazir toplanmış sistem al kesinlikle senin toplayacağindan daha ucuza gelir

Gaming gen tr

Itopya

Teknobiyotik vs gibi yerlere bak

destination@tahribat.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kara_Mc
    Kara_Mc's avatar
    Erkek

1-ekran kartı almayacak ama iyi kötü oyun oynayacaksan grafik işlemcisi olan bi işlemci tercih etmelisin. Misal 5600g gibi. youtube'tan işlemciyle oynanan oyunlara iyi kötü bakarak verdiği performansı da az çok kestirirsin. 

2- monitör oyun oynanmayacaksa çok kasmana gerek yok.  Hatta sağlam olduğunu bildiğin 2.el bile tercih edebilirsin. Ancak monitör sürekli değiştireceğin parça da değil. Oyunlarda konfor sağlayan özellikleri de destekleyen monitör alarak uzun süreler de kullanmak senin elinde. 

3- sıvı soğutma hava soğutma eğer bilgisayarına yük bindirmeyeceksen gereksiz. Kutu içeriğinden gelen stok fanlar gayet güzel iş görüyor.  Gelmeyen bir işlemci tercih edersen o zamanda fazla para kaçırmadan yeterli bi fan alırsın olur biter. 

4- kasa güç kaynaklı al geç. Keyfine göre görseline bak. Fanlı 3-4 tane olsa yeter. İlerleyen zamanlarda kasa içini güncellersin kasanın yeterliliğine göre. 
    güç kaynağıda 600watt yeter.  Tutup 800-900watt güç kaynağına çılgın paralar verme. 

5- işlemcine göre anakart seçersin. 
    16 gb ram kâfi

son olarak şehir neresi.  İzmirse vatan olarakta dışardan da destek olurum. 

Kahpe Dostun Olacağına Delikanlı Düşmanın Olsun....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    Kara_Mc bunu yazdı

1-ekran kartı almayacak ama iyi kötü oyun oynayacaksan grafik işlemcisi olan bi işlemci tercih etmelisin. Misal 5600g gibi. youtube'tan işlemciyle oynanan oyunlara iyi kötü bakarak verdiği performansı da az çok kestirirsin. 

2- monitör oyun oynanmayacaksa çok kasmana gerek yok.  Hatta sağlam olduğunu bildiğin 2.el bile tercih edebilirsin. Ancak monitör sürekli değiştireceğin parça da değil. Oyunlarda konfor sağlayan özellikleri de destekleyen monitör alarak uzun süreler de kullanmak senin elinde. 

3- sıvı soğutma hava soğutma eğer bilgisayarına yük bindirmeyeceksen gereksiz. Kutu içeriğinden gelen stok fanlar gayet güzel iş görüyor.  Gelmeyen bir işlemci tercih edersen o zamanda fazla para kaçırmadan yeterli bi fan alırsın olur biter. 

4- kasa güç kaynaklı al geç. Keyfine göre görseline bak. Fanlı 3-4 tane olsa yeter. İlerleyen zamanlarda kasa içini güncellersin kasanın yeterliliğine göre. 
    güç kaynağıda 600watt yeter.  Tutup 800-900watt güç kaynağına çılgın paralar verme. 

5- işlemcine göre anakart seçersin. 
    16 gb ram kâfi

son olarak şehir neresi.  İzmirse vatan olarakta dışardan da destek olurum. 

hocam tam tersi yük binecekse hava sogğutma alınır

su soğutma agır yuklerde render gibi sıcıyor.

destination@tahribat.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

İlk mesajda yazdığım parçaları aldım. Monitör vardı mağazada onu hemen aldım. Diğer parçalar hafta içi gelecek. Kasayı birleştirip beni arayacaklar. 

Pc geldiğinde yapmam gereken testler var mı? Parçaların sağlam olduğuna ilişkin? Tavsiye ettiğiniz benchmark programları vs. varsa paylaşırsanız sevinirim. Faturada seri no yazacağı için AIDA benzeri bir araçla kontrol edebilirim değil mi seri no ları? 

Toplamda 32,250 TL verdim 6 taksit yaptılar.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

32k ya ne aldın bi tam liste atsana :)

destination@tahribat.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

İlk mesajda yazdığım parçaları aldım. Monitör vardı mağazada onu hemen aldım. Diğer parçalar hafta içi gelecek. Kasayı birleştirip beni arayacaklar. 

Pc geldiğinde yapmam gereken testler var mı? Parçaların sağlam olduğuna ilişkin? Tavsiye ettiğiniz benchmark programları vs. varsa paylaşırsanız sevinirim. Faturada seri no yazacağı için AIDA benzeri bir araçla kontrol edebilirim değil mi seri no ları? 

Toplamda 32,250 TL verdim 6 taksit yaptılar.

hayirli olsun hocam.

Test icin aklima ilk gelen sey monitörde ölü pixel sorunu. Cesitli siteler var bu testleri yapiyorlar, onlarla bak ölü pixel var mi monitöründe. Maalesef belirli bir ölü pixel üzerinde olanlari degistiriyorlar. Atiyorum bir kac tane cikarsa degistirmiyorlar. Ölü pixeller zamanla yayilir deniyor (mantigini ya da gercekligini bilmiyorum). 

Onun disinda sifir ürün oldugu icin bence test edecek pek bir sey yok. Sikinti varsa zaten sistemin calismayacaktir. 

Sadece dogru parcalarin takildigindan emin ol. Atiyorum 1 TB yerine 512 GB takmislar mi? Ya da 32 gb ram yerine 16 gb mi.. X model yerine Y model mi.  Seri noyla bakma olayi da mantikliymis :) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 1814 Toplam Mesaj: 23
toplama pc