Matematiğin Bittiği An

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Symbian
    Symbian's avatar
    Erkek

bu soruyu bana bır arkadasım sormusdu o kadar kafa patlattım ama bır turlu bulamadım:S

sızlerler paylsıym dedm belkı bı bılen cıkar yada sorunun cwp'ını bılen warsa paylasır:)

3 kişi düşünün. Para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar. Radyo 30 lira. Hepsi 10’ar lira koyup radyoyu alıp gidiyorlar.

Fakat sonra tezgahtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü hatırlıyor. Çırağına 5 lira verip gidip para üstünü iade etmesini istiyor. Çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp 2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor.

Böylece radyoyu 9’ar liraya almış oluyorlar.

Şimdi: 9 x 3 = 27

Çırak da cebine 2 lira attı 27 + 2 = 29

Peki geri kalan 1 liraya ne oldu?

Ewet arkadaslar buyrun cozunn:)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek

Yolda yere düşmüş gibi şaçma cevap mı?

yoksa mantıklı birşey mı çıkıyor? 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakat-at
    sakat-at's avatar
    Erkek

bakalım...

30-5=25

25+3=28

28/3 = 9,3333...

şimdi neymiş herkesten 9 lira değilde 9lira33,3333.. kuruş çıkmış :)

bu durumda  kayıp 1 lira bulunmuş oldu :) 

a.k.a. wyrus , kelle verilir kal-a verilmez!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

O iş öle hesaplanmaz...

3 kişi 9 liradan 27 lira verdi, 2 lirayıda cırak hiç etti, zaten teyp 25 liraydı...

Cıarğın cebine attığ 2 lira - olarak işlemesi gerekirken sen 27 nin üstüne ekliosun..

Bu arada ters mantıkla gidersen, 30 liraını 2 lirasını cırak aldığına göre onlar 27 değil 28 lira ödedilerde diyebiliriz... yani ödenen para toplamda 28/3

Basit bi şartlandırma psikolojisi sorusu...

forumda belki 30 tane vardır :)

sonucu hatırlamıodum ama şimdi çözdüm...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cerololo
    Cerololo's avatar
    Erkek

2005 senesinde kafa karıştıran bir soruydu :)

http://www.bilimfeneri.gen.tr/phpBB2/viewtopic.php?t=1920&highlight=

Sieg, Heil, Mein Fuhrer ! - Dingilleri kaldırıp eve dönmek gibi seviyorum seni.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    Bu soru daha önce sorulmuştu + bu kadar hesap yapana kadar kalan para üstünü almam bırakırım daha ii :D

Hackerlar gece ölür bunu yalnız hacker bilir Botnet değmiş gibi, DDoS yemiş gibi Malware bitmiş gibi, hackerlar gece ölür...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakat-at
    sakat-at's avatar
    Erkek

Bu arada ters mantıkla gidersen, 30 liraını 2 lirasını cırak aldığına göre onlar 27 değil 28 lira ödedilerde diyebiliriz... yani ödenen para toplamda 28/3

tamam işte niye kızıyon aynı olay :d benimki biraz daha artistik :D 

a.k.a. wyrus , kelle verilir kal-a verilmez!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tyler_Dayi
    Tyler_Dayi's avatar
    Erkek
    bu soruyu bide utanmadan sormuşlarmı, way.....

all this pain is an illusion...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kartalkethuda
    kartalkethuda's avatar
    Erkek
    abi radyo zaten 25 lira. heriflere verdiği 1er lira ile 28 lira yapar. o şerefsizin cebine attığı 2 lirayıda koyarsan 30 lira işte. :)

maşiyi görüyon mu maşiyi?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zep_lin
    Zep_lin's avatar
    Erkek
    sakat-at bunu yazdı:
    -----------------------------

tamam işte niye kızıyon aynı olay :d benimki biraz daha artistik :D

----------------------------- 

abi kusura bakma ama senin dedigin yanlis eninde sonunda  her biri 9 liradan 27 lira odedi 28 degil. hepsi 27 odedi 2 ciraga 25 kasaya gitti olay bu.

illa 30 lira uzerinden dusunecem diosan, 30 liranin 25 i kasaya, 2 si ciraga gitti, 3 u de geri dagitildi. ne yani ben 10 lira versem bakkala, o bana geri bir lira verse ben 9,33 mu odemis olacagim? lutfen matikli olalim 9,33 diyenler ;) 

Evil Finds Its Way Home
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    petrucci
    petrucci's avatar
    Erkek

Aldatmaca var soruda. 25 kasada + 2 çırakta+1+1+1 elamanlarda tmm işte 30 oluo

sen diosun kı 9*3 =27 cırakda 2 cebe attı 29  .Neden topluosun kı cıkaracaksın kasaya verilen para buluncak 27-2=25

2 cırakta +1+1+1 =30 işte :D

yani elemanlar 3 kişi toplamda çırağa 2 lira vermiş oluolar kişi başına 2/3=0.66666... yani :D

Toplam Hit: 3619 Toplam Mesaj: 29