folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Matematik Dahisi Olan Varmı

Matematik Dahisi Olan Varmı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maxwell
    maxwell's avatar
    Erkek
    turev ın mantıgı lazım da

MY GIRLFRIEND's blacker then the darkest night
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hamy
    hamy's avatar
    Dişi
    kafam biraz çalışır bu işlere ama daa hazırlıkta olduum için kendilerinin adını duydum ama tanışmadım walla kusura bakma yane olsa hemen anlatırdım ama napiimki neyse bulunca banda yolla belki işime yarar

god will provide me justice
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    robertcan
    robertcan's avatar
    Erkek
    turev ın mantıgı lazım da

dahi olmaa gerek yok
    turev ve difransiyel boyutlararasi gecisi saglar (uzay filmindeki boyutlar degil)

ornegin bir dogru parcasi dusun.
    bu dogru parcasinin bir ucunu sabit tut.180 derece dondur.olusturacagi iz bir daire olusturacaktir

bu dairenin ortahattindaki farazi cizgiyi kipirdatmadan kendi ustunde dondur

dairenin bu hareket sonunda yapacagi iz bir kure olusturacaktir

turev ve difransiyel bilginle(bildigin alan,hacim formulu disinda) eger dogru parcasinin uzunlugunu bulursan kurenin hacmini hesaplarsin yani:
    2 boyuttan 3 boyuta gecis yaptin.bu senin anlayacagin 3 boyuttu

matematikte bir takim hesaplari kisa yoldan halletmek icin 4. 5. veya N. boyutlar ve formulleri kullanilir ve bunlar turev ve difransiyeller ile cozulur.

yani bir cizgi filim adam olsaydi,kagit uzerinde cizili bir yaratik olacakti.Kagidin ucundan diger ucuna gitmesi kagidin eni kadar mesafedir.Ama bi de soyle dusun:Eger kagidi katlarsan ve bir anlik bu 2 boyutlu adama 3. boyudu verirsen adam kagidin diger tarafina direk gecer.

iste turev ve difransiyel aslinda bize gecici olarak islemleri kisaltmamiza yatiyor.

verdigim basit ornekleri kafanda biseylerin olusmasi icin verdim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ssakgul
    ssakgul's avatar
    Erkek
    Dostum, sen samimi yardım arıyorsan ne yap ne et bana ulaş. Bu işleri daha lisedeyken kaptım ve ODTÜ"de Calculus dersine devamsızlık tutulmadığı için hiç devam etmememe rağmen notum BA geldi. Ben sana ister Türkçe ister Tarzanca anlatırım. ssakgul@yahoo.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samurai
    samurai's avatar
    Erkek
    sana ilginç bir şey söyleyeyim.bizim okullarda gördüğümüz türev tek katlı türev.Mimar Sinan Sülamaniye Camii'ni yaparken 33 katlı türev kullanmış.

Mart 31 cekiyorsa Tahribat napsin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek
    Biri beni çağırdı zannedersem

CeLeKatireJeotuzbeş
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kokainman
    kokainman's avatar
    Erkek
    zuhahaha başlığı görür görmez aklıma sen geldin zaten

... sorcerer & musket ...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    CLK matematik mi okuyorsun sen?

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    Bildiğim kadarıyla öss ye hazırlanıyor.Tam emin değilim ama öyle biliyorum. bir el şuna kerem :D

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    robertcan hocam ne guzel aciklamissin da yanlis aciklamissin... turev degiskendleri yok etmek icin kullanilan bi tekniktir... genelde hesaplari ve grafikleri daha anlasilabilir yapmak icin kullanilir... alanla bi alakasi yoktur... gelelim senin anlattigina, biz grafikte alan bulma islemine INTEGRAL diyoruz, ki bu da turevin ters fonksiyonudur... Yani ozetle turev sadece grafikleri kolaylastirmak, formulleri kisaltmak icin yapilan bi yuvarlama islemidir... yani mesela senin maliyet formulun (X^5+x^2+2813782137812) bunun grafigini cizsene.. yada bunla hesap yapsana, cok zor oldugu icin adamlar degisken olmayanlardan kurtulalim demisler... bunun turevini aldiginda o sacma sapan sayi gidicek... yani kalan formul 5x^4+2x olucak ki hesaplanilmasi daha kolay bise... zor bise diil yani hocam..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek
    metematik benden sorulur..010101100101001 1+1=2 :) puahah

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
Toplam Hit: 6747 Toplam Mesaj: 27