folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Matematik İle İlgili Aktif Site Önerisi Olan

Matematik İle İlgili Aktif Site Önerisi Olan

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Matematik ile ilgili soru sorabileceğim öğrenebileceğim güncel insanların olduğu bir forum vb bir site arıyorum netten araştırdım. son atılan konu 2013 görünce koşarak uzaklaştım. ha 2015 felanda buldumda sonuçta birşey sorsam cevabı gelmeyecek enerjimi alacak biliyorum. matematik öğrenme ile ilgili varsa bir site paylaşırsanız memnun olurum. kpss matematiği değil temelden genel.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    livane
    livane's avatar
    Erkek

Hocam bu genel konu olsun o zaman matematikle alakali. Sen yardim iste biz anlatalim. Elimden geldigince anlatirim ben. Daha once bir arkadaş içinde demiştim eger bursadaysan bi yerde bulusupta anlayabilirim bildigim kadarini.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

ben en öküz sorumlarımı bile quora'ya sordum, geçen sene hızlı cevap gelmişti.

Bu sene bir bilgisayar bilimleri sorusu sordum, cevap gelmedi fakat quora'dan iyisi olacağını düşünmüyorum.

Şu an aktifler mi bilmiyorum, stackoverflow'un çatıları güzel, matematik ve fizik gibi, orada da şansımı kesin denerim.

Soru öncesi ön hazırlık istersen bir sürü site var, mesela temelden neyi sormak istiyorsun ? http://www.purplemath.com/ güzel temel konular için, en temelden 0'dan başlayacağım diyorsan www.mathisfun.com'dan oku, çok güzel çok yararlı bir site.

Matematiği adam akıllı temelden öğrenme niyetindeysen, zamanı boş bulduğum gibi sorunu cevaplar, kaynaklar veririm.

f : R → R gibi bir ifade ne demek bilmek istiyorsan https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mathematical_symbols bu kaynak güzeldir. (f öyledir ki Real sayılardan Reel sayılara eşlenir[map], kısacası verdiğin Reel sayı girdisinin çıktısının reel sayı olmasını bekle. Mesela bir teori oluşturursun kafanda, 20 ile 230 arası sayıların toplamı ve çarpımı birşeye eşittir, bunun nasıl ifade edileceğini sana bırakıyorum, listedeki semboller ile bunu yapabilirsin, bu "notasyon" insanların fikirlerini daha kolay anlamak için ortak bir mantık dili gibi diyebilirim. "Şu şöyleyse, bunun tersi Her şu değeri için şöyledir" gibi, önemli olan düşünceler olduğu için bu sembollere kısıtlı kalmadan aklına geleni yazı ile ifade et, dönüştürebildiğin mantığı sembole dönüştür. "İçki içen alkoliktir, AKP'ye oy veriyorsa değildir" = "AKP'ye oy veriyor ⇒ ¬ Alkolik", veya yaşamak için özgür olmalı ve özgürlük için yaşamak, hayatta olmak gerekli demek istersen " yaşamak ⇔ özgürlük ", wikipedia daki örnek, "∀ n ∈ ℕ: n2 ≥ n." = Doğal sayılar kümesine mensup [pozitif sayılara neden doğal dendiğini, negatifllerin neden doğal görülmediğini araştırabilirsin] her sayının [burada "her n ifadesi" kullanılmış, n'de bir verilecek sayıyı temsilen zamir olduğu için (parametre, değer verirsen argüman olur), n de diyebilirsin, her sayı da, ahmette diyebilirsin.] karesi kendisinden büyüktür veya ona eşittir. Kelime kelime eşleştir simgeleri cümle ile.)

Bir tane de güzel olduğunu umduğum matematiği benim istediğim gibi tarihsel gelişimiyle anlatan bir e-kitap var fakat tam olarak öyle olmadığına dair yorum gördüm ve daha ilk sayfalarındayım, istersen onu da vereyim. http://www.goodreads.com/book/show/383087.Mathematics

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

Vereyim telefon numaramı istediğin zaman whatsapptan sor hocam en geç akşamına cevap yollarım. Yada @livane ni dediği gibi burayada çözeriz ama sıkıntı resim çekip paylaşım yapmak oluyor bazn burda.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    clogu bunu yazdı

Vereyim telefon numaramı istediğin zaman whatsapptan sor hocam en geç akşamına cevap yollarım. Yada @livane ni dediği gibi burayada çözeriz ama sıkıntı resim çekip paylaşım yapmak oluyor bazn burda.

http://www.dessci.com/en/products/mathtype/trial.asp

bunu indiriyor, iki dakikada sadece arayüz düğmeleriyle denklemini yazıyor. TeX olarak çıktısını alıyor, google'a "tex to image" yazıyor, online bir editör yardımı ile resim çıktısı alyor, bunu bir yere upload ediyor ve paylaşıyor.

Ya da bu sitenin yöneticileri konulara MathJax kütüphanesini ekliyorlar, direk cevapların için TeX yazıyorsunuz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Sanırım ben kendimi yanlış ifade ettim . kpss matematiği değil derken normal milli eğitim literatüründe olsun kökenine inmek eflatunun yorumlarında açık arama düşüncesinde felan değilim. tamamen cahilim :)

4 işlemi bile zor yaptığımı çarpım tablosunda bile zorlandığımı herşeyi calc yazıp pc üzerinde hesapladığımı fakettim. tabi sınavlarda da 1 tane bile soru çözemediğim için Matematikle içli dışlı olmaya karar verdim

bugün neler yaptım.

matematik hakkında temel bilgiler edindim.

tanınan matematikçileri okudum. taş devrine kadar gittim.

daha sonra güncel meb yayını olan ilkokul 1. sınıfın 4 kitabından 2 sini bitirdim.

siz böyle yazınca Utandım valla ha.

kvasir hocam ayrıntılı yorumun için teşekkür ederim.

livane @ Malesef burda isen derken İstanbuldan bahsediyorsan Antalyadayım. bir bayan arkadaş var matematiği iyi ona durumumu bahsettim fena hevesli istekliyim dedim. bana sarıyor sarmasa iyide bir kaç birşey gösterdi çıldırdı kaçtı gitti nasıl bukadar hiç temelin yok diye. gitti de giderken ödevde vermedi. ama çağırsam bişeyler göster diye gelir sıkıntı yok.

ben en azından lise seviyesini kendim bitririp ondan sonra artık yüz yüze ona yüklenirim.  durum vaziyet bu beyler kusura bakmayın.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

siz böyle yazınca Utandım valla ha.

Hocam utanılacak sıkılacak bir şey yok, kaldı ki matematik öğrenme güçlüğü (diskalkuli 'dyscalculia') denilen bir sıkıntı da var.
    Vitamin Eğitim'in sitesine bakabilirsin. Eğer kardeşin ya da okuyan bir akraban varsa eba.gov.tr'ye onların kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaparak içeriklerden ücretsiz faydalanabilirsin. Tabi en güzeli bir öğretmen tanıdık bulmak, onun bilgileriyle eba.gov.tr'ye giriş yaparsan çok daha fazla kaynak bulacaksındır.

vatandaşa kafam girsin!..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Etrafımdakilerin matematik bilgisini şu soruyla ölçüyorum.

Bir ayakkabı mağazasında %20 indirim varsa 70liralık ayakkabı kaç paraya düşer? 

Bence matematik tamamen pratik zekadan ibarettir.Benim sana tavsiyem şudur hocam.Açıp konu filan çalışmana gerek yok.rasyoneli kesiri türevi bi işe yaramaz(sınavlara hazırlık yapıyosan başka tabi).kafadan işlemler yap.topla çıkar böl.

mesela bir sayı  0,5 ile nasıl çarpılır? 0,5 ile çarpmak ne demek?

%50 ne demek? %30 ne demek?

aynı işlemleri defalarca yap. Beyni yor.zamanla ne kadar yol aldığını anlayacaksın.

PRATİK PRATİK PRATİK

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanqerLine
    DanqerLine's avatar
    Erkek

www.matematikozelders.com incele hocam

ABONE OLUN BEYLER PARA KASACAZ : https://www.youtube.com/gecehayatimiz
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Hacılar benim temel var zaten iyi kötü mühendislik okuyorum ben nasıl daha derine inebilirim?

Çok daha ne biliyim özel şeylerle uğraşmak istiyorum.  Türev, trigonometride kullanılan formüller nasıl elde ediliyor gibisinden şeyler.İspattır odur budur işte anladınız umarım.

kitap falan var mı?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

Matematik bilenlere cok sayginduyuyoruk onlarin kafasi sanki bizimkinden farkli calisiyor gibi

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
Toplam Hit: 2694 Toplam Mesaj: 14
matematik eğitim site forum