folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Mayın Tespit İmha Robotu-Yapım Devam Ediyor, Fikirlerinize İhtiyacım Var

Mayın Tespit İmha Robotu-Yapım Devam Ediyor, Fikirlerinize İhtiyacım Var

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

Mrb müritler,

laf cok uzadı, okumak istemeyen arkadaslar direkt paragraf basındaki ok işaretinden (->) devam edebilirler

Daha önce konu acıp 3 kişilik ekibimizle boyle bişey yaptıgımızı soylemiştim. Yapımını 2 aylık bi sürede bitirmeyi planladııgmız proje hem, projenin kompleks bir araca donusmesi hemde malum nedenler :D den dolayı biraz yavas ilerliyor. Ama bu aracın eninde sonunda bitmesi gerekiyor, haberleri izledikçe beynime kan fıskırıyo, ben bu şeyi her ne pahasına olursa olsun yapmak için kendime soz verdim. belki artık bi mayın imha aracına ihtiyac kalmıcak ama aracın uzeirndeki robot kol modifiye edilerek baska işlerde kullanılabilir. sonucta tsk için dusman unsurlara karsı kullanılabilecek birşey yapmak istiyorum, beni anladıgınızı sanıyorum..

Deginmem gereken bir konu var, guvensizlik.. atıp tuttugumu dusunebilirsiniz belki ve haklısınızda, gormediginiz bişeye, dogru duzgun tanımadıgınız birinin anlttıklarıyla inanmak.. ya da siz kimsiniz ki bole bişe yapabiliosunuz ne uzmanlıgınız var sizin vs diyenlerde cıkıyo. beni tanıyanlar da var burada ve bana bu konuda maddi manevi cok destek oldular, cok tesekkur ediyorum. projenin devammında ihtiyac duyacagımız bazı seyleri yapma sozu aldık birilerinden :)  buraya resim koymamı istemeyin, foruma koyamam ama msn e vs. eklerseniz, resim gosterebilirim. konusabiliriz vs...

Arac hakkında biraz bilgi vereyim. parca uydurmaca yok. tum parcaları en bastan kendimiz cizip, tornada vs yaptırıyoruz, bu yuzden zaman alıyor ve cok para harcıyoruz. paletli, elektirikle calısan bi arac. bu tur aracları gormussunnuzdur mutlaka. bunu digerlerinden ayıran ozelligi dedigim gibi mayını tespit edebilmesi.. en onemlisi imha da edebilmesi. mayın imhasında yasanan kazalar olum veya sakatlanmalarla sonuclanıyo. mayın tespitinde kullanılan bi kac yontem, baskalarınında yaptıgı gibi bulunan seyin mayın oldugunu kesinleştirmek için bir arada kullanılıyo. burada bazı elektronik ve elektrik muhendisi abiler bize cok yardımda bulundu, onlara da tekrar tesekkur ediyorum. mayını tespit ve imha konusunda bı kadar bilgi yeterli sanırım :) daha fazlasını şimdi vermek olmaz dimi :D max 25 km/saat hızda, 8kg/cm torka sahip 8 saat calısma kapasitesine sahip yuruyen aksamı var. onune cıkan her engeli asabilecek sekilde tasarlkamaya calısıyoruz.  bunun yapımı hala bitmedi ama calısıyoruz. electronic speed controller larımız sayesinde elektrrik motorlarını istedigimiz hızda calıstırabiliyoruz. aracın uzerinde bir bilgisayar var.

-> şimdi bu topic i acma nedenim olan sorumuza gelelim, arac iletişimi. bu işde kullanılabilecek rf üniteleri var ama 5000$ civarında satılıyo. boyle bişeye kesinlikle gucumuz yetmez, yetsede kullanamayız, bu kadar yuksek maliyetli bi arac işe yaramaz cunku. uretilebilir, ucuz birşey olmalı. 25 e yakın kontrol (şimdilik, ilerde daha fazla da olabilir) var. bunların içinde servo kontrolleri step motor kontrolleri gibi kontroller de var. aracın uzerinde bir pc oldugu için bu konuda yukumuz baya hafiflemiş oluyor. sorun dedigim gibi arac uzerindeki pc ile, kumanda pc si arasında ki baglantı. benim aklıma gelen: pc den cıkan sayısal sinyalleri adc tarzı bir devre ile uydu telefonu uzerinden analog olarak gondermek ve tekrar robot uyzerinde sayısal sinyale çevirip uygulamak. bu baya zaman alacak bişey olacak. sizin baska fikirleriniz varsa....? ayrıca biliyorsunuz uzaktan  kumandalı mayınlar da var. cep telefonuyla calısan. bu yuzden arac etrafında ki cep tlf u sinyallerini bloke ediyor olmalı acaba bu uydu telefonunu da bloke eder mi? yada standart bir cep telefonunun sinyal cıkıksını bir devreyle kuvvetlendirip (elektronik bu kadar :D) blokoji asacak sekile getirip gprs le mi baglanmalı? aracın uzerinde bir cam var bunu da unutmamalı. yani goruntu aktarımı da yapmamız gerekiyor.

unuttugum birşey kalmamıstır inşallah. aklıma baska birlşey gelirse eklerim. msn im :msyayan@hotmail.com arada bir giriyorum.

LÜTFEN: arkadaslar lütfen konuya alakasız, dalga gecmek için yazılmıs mesajlar atmayalım :|

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hojam öncelikle tebrik ediyorum, ticari olarak güzel bir fikir olmasıın yanında hayat kurtarabilecek, sevap kazandırabilecek yani hem bu dunyada hem ahirette kazandıracak tip bir proce.

bu tip araçların önceden yapılıp yapılmadığını araştırdınızmı?

PM ile ulaşabilrsen teknik olarak elimden gelen yardımı yaparım. tornacıdan önce 3d çizimlerle bişey olusturursanız size maliyeti daha da düşebilir.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

gprs ile istediğin bağlantı hızına ulaşamazsın (gerçi tcell 3g 3m) gibi teknolojilerle 4-5-6 mbit aktarabiliyor ama)

encrypt edilmiş bir wifi bağlantısı düşünebilirsin ancak çok uzun menzilli olmaz.

kullanılan jammer ların hangi frekanstaki hangi tip sinyalleri bloke ettiğini (karıştırdığını) öğrenip o frekans üzerinden yayın yapmak en mantıklı hareket olur.

ha iyi bir asm coder i mikro işlemciyle 40 çeşit sinyali farklı şekilde kodlayarak rf ile iletmeni sağlayabilir.

daha fikir alışverişinde bulunabiliriz dilersen.

birde diğer ülkelerin ürettiği mayın tarafa araçları hangi mantıkla iletişiyor bunun hakkında bilgi almak gerekli.

projende başarılar 

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı:
    -----------------------------

Hojam öncelikle tebrik ediyorum, ticari olarak güzel bir fikir olmasıın yanında hayat kurtarabilecek, sevap kazandırabilecek yani hem bu dunyada hem ahirette kazandıracak tip bir proce.

bu tip araçların önceden yapılıp yapılmadığını araştırdınızmı?

PM ile ulaşabilrsen teknik olarak elimden gelen yardımı yaparım. tornacıdan önce 3d çizimlerle bişey olusturursanız size maliyeti daha da düşebilir.

cok tesekkur ederim hocam, arastırdık evet. bizimkine benzer hiçbirşey bulamadık. sadece personelin kullandıgı mayıun dedektorleri var. bizimkine en cok benzeyen bomba imhada Turkiyenin de kullandıgı bomba imha robotları. gorunus olarak onlara benzeyecek ama işlev olarak cok farklı tabiki.. şimdi pm atiyorum hocam :)

amele_2 bunu yazdı:

gprs ile istediğin bağlantı hızına ulaşamazsın (gerçi tcell 3g 3m) gibi teknolojilerle 4-5-6 mbit aktarabiliyor ama)

encrypt edilmiş bir wifi bağlantısı düşünebilirsin ancak çok uzun menzilli olmaz.

kullanılan jammer ların hangi frekanstaki hangi tip sinyalleri bloke ettiğini (karıştırdığını) öğrenip o frekans üzerinden yayın yapmak en mantıklı hareket olur.

ha iyi bir asm coder i mikro işlemciyle 40 çeşit sinyali farklı şekilde kodlayarak rf ile iletmeni sağlayabilir.

daha fikir alışverişinde bulunabiliriz dilersen.

birde diğer ülkelerin ürettiği mayın tarafa araçları hangi mantıkla iletişiyor bunun hakkında bilgi almak gerekli.

projende başarılar 

ilgilendigin için cok teekkur ederim hocam msn imi ekleyebilirsen iyi olur aslında :) msyayan@hotmail.com

mayın tespiti için kullanılan 5 farklı yontem var. en iyi aletler, bu yontemleri bir kacını birden kullanan aletler. boylece daha kein sonuclar veriyor. bunlar dedigim gibi personel tarafından elle kullanılıyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sertan_06
    sertan_06's avatar
    Erkek

kardeş helal olsun projen inşallah başarı ile biter tahribatta sana yardımcı olacak arkadaşlar mevcuttur

spor akademisi hazırlık kurslarımız ankarada açılmıştır.tbt dekilere duyurulur.firtina_kickbox@hotmail.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    andidit
    andidit's avatar
    Erkek

Hocam yanlış anlamadıysam  eger,  bahsettiğin cihaza cok benzer bir şey silahlı kuvvetlerımızde var.  resmını bulabılırsem koyarım. Askerdeyken briliğimin bomba imha ekibinde bu aletten vardı. Tıpkı senın dedıgın gıbı.  Paletlı, kötü koşullarda hareket kabılıyetı olan. Kameralı uzaktan iletişimli  tam onunde harektlı ınsan kolu gıbı kontrol edılebılen bır mekanızma. Vede patlamaya karsı zırhlı. Harika bir aletti. fiyatıda 100 bın dolar gıbı abuk bır rakam dıye hatırlıyorum.

Şimdi gelelim senin alete. Hocam oncelıkle tebrık ederım boyle bır seye cesaret edıp gırebılıdıgınız ıcın. Allah yolunu acık etsın bakarsın bır savunma sanayısı şirketide sen acarsın hıc bellı olmaz.  İşin teknik kısmına gelince mekanıkı problemlerı bır şekilde hallettın dıyelım.  Uzaktan kontrol işinde bence oyle uyduymus  gprs mıs onlara hiç girme.  Çünkü sonucta bu bır makına  ve uzaktan da olsa goz mesafesınde bır ınsanın takıp etmesı lazım. Mayınlı  oldugunu dusundugun bır  bolgeye bunu salsan ne olacak. terorıstın bırı gelır atar sırtına  gıder.  Sonucta gozetleyeceksın aracı. Atıyorum arac konvoyunun  onunde ılerleyecekse   bırılerının kontrolunde olacak ve de bunu  yakın menzil   R/F iletişimle  halledebilirsin.

Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mr66tr
    mr66tr's avatar
    Erkek
    Sayın araştırmacı arkadaşımız.Bu çalışmanızın başarıya kavuşmasını arzu ederiz.Benim düşünceme göre mayın arama robotu yerine şöyle birşey olabilir.Bu mayınlar uzaktan kumanda ile patlatılıyor malum.Ve askerler jammer adlı cihazlar ile frekans karıştırmak yöntemiyle uzaktan kumandaya engel oluyor.Benim eğer bir cihaz yapma çalışmam olsaydı, ben bu mayınların üzerine yerleştirilen sinyal alan cihhazların tespiti ve yerinin nokta tayinini yapan bir sistem üzerinde çalışırdım.Örnek;kapalı bir mekanda gizil kamera veya böcek olup olmadığını tespit eden cihazlar.Bunlar gibi ama daha gelişmiş bir sistem.Bu sistemler ile yola çıkan birlik 50-100 metre ilerde sinyal yayan veya alan bir elektronik devrenin yerini kolaylıkla bulabilecek...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

setan hoca tesekkur ederim.

andidit abi, mayın tespit eden robotlar uzerinde calıstıklarını duydum ama mayını imha edebilen bi arac yaptıklarını duymadım. bu mayını imha edebiliyo mu acaba? yapabiliyosa bile 100.000$ lık bi cihazın yanında aynı işi yapan 4000-5000$ lık bi cihaz daha iyi olur tabi. şimdi gitmem gerekiyor, aksam yada sabah, musait olursan konusabilirsek cok iyi olur hocam :)

mr66tr hocam fikrin için, ilgilendigin için tesekkur ederim :) anladıgım kadarıyla radar prensibiyle calısan bi mayın dedektoırunden bahsediyorsun, güzel bi fikir tesekkur ederim ama baslı basına ayrı bi konu :) bu işi bitirince ole bişey de yapılabilir :) tekrar tesekkurler

bulutbey sende sagol abi :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feel_me
    feel_me's avatar
    Erkek
    abi sizi gerçekten tebrik ediyorum. inşallah en kısa zamanda bitirirsiniz. ben öle elektrikten felan pek anlamam ama kontrol konusunda bi fikrim var. belki işinize yarayabilir. bu uzaktan kumandalı helikopteler felan warya onlarda kullanılan sistemi belki kullanabilirsiniz. onlar bilidiğim kadarıyla radyo sinyalleriyle çalışıyodu.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nights
    nights's avatar
    Erkek

mrhaba arkadaşım senin bu projende sonuna kadar destekiyorum pek birşey yapamam ama senin ve seningibilerin hep arkanızdayım

şimdi gelelim konuya ark senin bu cihazına  mr66tr dedigibi bir ozellik eklersın bu ozellik soyyle ola bılır mesala bu mayını patlatman için 

5 gucunde bır frekans gerekıyor ama sen 1 gucunde bır frekans yollarsın o frekansı alan noktalarda mayın tespıtı yaparsın

Night
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

Selçuk ilk olarak tebrik ediyorum harbi güzel şeyler yapıosun sende potansiyel var :) ama öss den sonra ağırlık ver bence bu işe, o zamana kadar maddi bişeyler oluşturmaya çalış, ben de elimden geldiğince yardımcı olurum, gerekirse simit satar toplarız parayı :D elimden gelebileceğine inandığın her türlü yardımı isteyebilirsin, sonuna kadar yanındayım..

p.s: msn adresini vermişin de kaç haftadır yoksun msnde :D arada bi uğra :) 

Toplam Hit: 5298 Toplam Mesaj: 26