folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Mercekli Xenon Hakkında Yardım Bekliyorum /Motosiklet

Mercekli Xenon Hakkında Yardım Bekliyorum /Motosiklet

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek

Dostlar merhaba, kullanmakta olduğum Honda CBF 150'e xenon taktırmak istiyorum. Fakat bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim.

Öncelikle bu iş için mercek şartmış, yoksa önümüzdeki ve karşıdan gelen araçlar pert.

Bu iş için direk xenon ampülü kullanacağım, halojen ampüller çok daha enerji tüketimine neden oluyor.

1) Bi xenon mercek şart. Bu merceğin ölçüleri ve fiyatı kaç paradır acaba?

Aliexpress'te şu şekilde fakat uyum konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

http://tr.aliexpress.com/wholesale?SearchText=bixenon+motorcycle&catId=&initiative_id=SB_20160321142248

2) Xenon ampüllerin kelvin değerleri ve lümen değerleri daha değişik.

4300K ve 6000k arasında kaldım. 4300K'nın lümen değeri daha yüksek olduğu için aydınlatması 6000K'ya göre 500 lümen daha güçlü fakat ne derece fark yaratır bilmiyorum.

4300K'da ışık sarıya daha yakınmış. Xenon taktıracağım için sarı ılık görmek istemiyorum artık fakat aydınlatma gücü ne derece fark eder?

http://prntscr.com/ai9hxn

absconder tarafından 22/Mar/16 00:28 tarihinde düzenlenmiştir

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

Bende kendi arabamın farlarını mercekli bixenon çevirmiştim. Meşakkatli bir iş. Sana tek mercek tek ballast tek ampul lazım. Hep çift satıldığı için 1 adet bulmakta zorlanmazsın umarım.

Arabam honda civic (2004) far yapısına uygun olarak E200 den (tam hatırlamıyorum) çıkma mercekleri almıştım. Çünkü farın içine onlar sığıyordu. 

Birde her mercekle her ampul uymaz. Mesela sen D1S mercek alırsan D1S ampul versiyonu alıcaksın. (D2S, D2 vs. gibi versiyonları var). Bunlar kendisinden ateşleyicili ampullerdir ve fiyatları yüksektir. Ballastları da o şekilde. Sadece ballastlarına 400 TL vermiştim ampul yoktu. Yine mercedesten çıkmaydı. 

Farın arkasından merceğın gireceği kadar delik açtık. Matkabın ucuna punch takarak. Araba üreticileri farların durumuna göre mercek üretmekte yani çok büyüklerde var çok küçük mercekli olanlarda var. Sen küçük olanlardan seçmeye çalışacaksın. Çünkü CBF 150 nin farı çok büyük değil hatırladığım kadarıyla. 

Merceğin arkası arabalarda kaput içinde kaldığı için sorun yok. Ancak motorda durum nasıl olur su almaması için nasıl ayarlanıyor bilmiyorum açıkçası. 

Birde mercek yapısını mutlaka D2 versiyonlarından seçmeye çalış. Çünkü piyasada satılan 100-150 tl arası gibi xenon ballastlarla uyum sağlıyor. D1S alırsan herşeyi ayrı bunun. Çokta masraflı oluyor ama aydınlatmada ona keza güçlü oluyor. 

Ayrıca bu tarz bir işte h1, h7, h4 gibi kavramları unut. Orjinal mercekler bu ampüllere uymaz. 

Nette bu tarz uygulamaları yapan türk firmaları var. Youtubeda kendisi yapan kullanıcılar var dikkatli araştır yanlış yapma yoksa geri dönüşü yok.

Kazanız mübarek ola :D

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ilginçmiş ⊙_⊙

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enesshn18
    enesshn18's avatar
    Erkek

hocam madem alacaksın aliexpressten bence xenon yerine led xenon diye arat onlar çok daha güzel ve merceğe filan ihtiyacın kalmaz. Ama 3000lümenlik bir led alırsın artık zevkine göre beyazmı mavimi istiyorsun ona karar vererek kelvin değerinide seç öyle sipariş ver derim. bende şimdi araç için uzunlara 7200lümen 6500k beyaz led xenon aldım gelmesini bekliyorum. Bi sellektör attığında sanki mercedes yada bmw atmış gibi şimşek etkisi yaratıyor tavsiye ederim :))

edit: ek olarak türkiyeden alacaksan 8000k tamamen beyaz oluyor hocam ama aliexpressten filan alacaksan 8000k beyaz+mavi yani açık mavi oluyor rengi haberin olsun. Lümen değerinde 500 lük bir fark o kadar etki edeceğini düşünmüyorum açıkçası

enesshn18 tarafından 22/Mar/16 15:39 tarihinde düzenlenmiştir

barmak bassak olurmu gadasını aldığım :D
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    bu beyaz renkli farlar, sisli havalarda karşı taraftan iyi görünüyor mudur?!

sisleri ve stop lambalarını işe katmıyorum.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MeTiN_7
    MeTiN_7's avatar
    Erkek
    HarmOniYa bunu yazdı
    bu beyaz renkli farlar, sisli havalarda karşı taraftan iyi görünüyor mudur?!

sisleri ve stop lambalarını işe katmıyorum.

sarı dısındakı butun ısıklar yagmurda sıste karda onunuzde duvar etkısı yaratır sadece orjınal xenonlar mecedes ve bmwlerdekı gıbı olanlar normaldır

olması gereken şeylerın adını iyilik yapmak koymuslar..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    @Metin_7 " sarı dısındakı butun ısıklar yagmurda sıste karda onunuzde duvar etkısi yaratır." derken :

sarı renk harici, kullanan kişi için mi? karşıdan gelen için mi? körleşme yaratıyor.

ayrıca araçlarla ilgili mekanik elektronik birkaç sorum daha olacak ama kafamda şekillendiremedim daha henüz. otomobiller le ilgili yorumlarını okuyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

bir ara bende arabamda kullanmıştım..muayene den sök tak  yaptım..ileriki zamanlarda farda kararma  olmaya basladı. söktüm çöpe attım.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek

@ZaZu Hocam çifti bozduruluyormuş diye okudum ama gerçekten meşakatli bir iş. 

http://www.rialli.com/products/0/9732-xenon-far-kiti-uzunkisa-beyaz-isik/#/instalment bu ürünü görmüştüm fakat halojen mi yoksa direk xenon mu hiçbir açıklama yok. 

eğer bu iş 150 TL de durursa yapmayı düşünüyorum.

aliexpress de mercekler var fakat uyup uymama konusu kafamı çok kurcalıyor.

dediğiniz gibi h gibi kavramlar orijinal xenonlara göre daha az ışık veriyormuş sanırım, öyle okudum diye hatırlıyorum.

valla 150 lira gibi bir rakamda durursa eğer kazam mübarek olur. :D

@enesshn18 şimdi hocam ben bu led xenon lara baktım ama bi esprisini anlayamadım. nasıl oluyorlar tam olarak

birde 8000k lık motosiklet için sıkıntıymış zannedersem. ısıyıp mercekte erime gibi durumlar söz konusu olabiliyormuş. zaten lümen değeri ne kadar düşük ise ışık o kadar iyiymiş. 

ama led xenonları örneklendirirseniz sevinirim :P

@tht2005 dediğim fiyatta duracak ise hiç sorun değil hocam :D

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam konusu açılmışken ben de bir soru sorayım.

Araçlara sonradan takılan xenon farlar TüvTürk tarafından yapılan muayenelerden geçemiyormuş diye duydum. Muayenelerde sadece fabrika çıkışı Xenon farlı modeller uygun kabul ediliyormuş. En azından serviste öyle söylemişlerdi. Aracına sonradan Xenon far taktıran arkadaşlardan bu konu hakkında bilgi alabilirsem sevinirim.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

Hocam konusu açılmışken ben de bir soru sorayım.

Araçlara sonradan takılan xenon farlar TüvTürk tarafından yapılan muayenelerden geçemiyormuş diye duydum. Muayenelerde sadece fabrika çıkışı Xenon farlı modeller uygun kabul ediliyormuş. En azından serviste öyle söylemişlerdi. Aracına sonradan Xenon far taktıran arkadaşlardan bu konu hakkında bilgi alabilirsem sevinirim.

Aynen doğrudur geçmiyor. Ancak mercekli de olsa düz far da olsa xenon ballastları motorda dursun ampulü çıkartın. Yerine sarıyı takıyorsunuz sorun olmuyor. Tabi akıllı bir oto elektirikçisi orjinal soketlerini sökmeden xenon için ayrı bir tesisat çekip öle yapıyor. Fenni de sorun çıkmaması adına hem kolaylık oluyor. Çünkü fenniden geçtikten sonra hemen xenon ampülünü tak devam et. Yani demek istediğim tek kabloda çift çıkış var. Fenni zamanı orjinal ampül fenni sonrası xenon :)

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
Toplam Hit: 1649 Toplam Mesaj: 13
motosiklet