folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder METAL BİR TOPLU İĞNE SU İÇİNDE YÜZERMİ??

METAL BİR TOPLU İĞNE SU İÇİNDE YÜZERMİ??

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cronos23
    cronos23's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar bakın bir su bardağı ve içinde tabiki su.sonra bir toplu iğne,vede bir parça sigara kağıdı.evet bildiğimiz tütünün sarılı olduğu ince kağıt.önce suyun yüzeyine bu kağıdı bırakın,sonrada toplu iğneyi üzerine bırakın.iğne yüzecektir.denemesi beleş.
    F akat sorum şu bu cismin yüzmesinin asıl sebebi nedir?yüzey gerilimi mi?iğnenin ağırlığının kağıt tarafında dağıtılması mı.yani ördek ayakları olayımı????

gözlerim uzakları arıyor gelecek olandan habersiz..........
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HELLOWEEN
    HELLOWEEN's avatar
    Dişi
    benim bile su yüzünde kalabilme olayımla aynı olsa gerek bunun nedeni muhahaha:)))
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serwo
    serwo's avatar
    Erkek
    ewet ben küçükkene denemiştim..yüzüyo namussuz toplu iğne..bence suda yer yapıyo kendine..suda diyo ki ulan imansız ne halin warsa görr..durucan su yüzünde başın göğe mi ericek felan filan işte..çok bilimsel oldu bu açıklama.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inshadow_
    inshadow_'s avatar
    Erkek
    toplu iğneyi koyduğun yere ağırlıktan dolayı bi basınc uygulanır bu basıncı da kağıt kendiyüzeyi genişliğince dağıtır ve suya kağıdın her noktasından toplu iğnenin ağırlığı kadar basınc parca parca dağıtılmış olur böylece iğnede batmaz.....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HELLOWEEN
    HELLOWEEN's avatar
    Dişi
    özaarlık(yoonluk) olayı nereye gitti hoca???
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inshadow_
    inshadow_'s avatar
    Erkek
    bunun özağırlıkla alakası yok yüzey genişliğiyle alakalı kavramları karıştırma.....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HELLOWEEN
    HELLOWEEN's avatar
    Dişi
    yok karıştırdıımdan diil..bunun bi alakası var mı yok mu emin diildim ondan sordum yaane..muhalefet için deel:))daha ayrıntılı anlatırmısın vala merak ettim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inshadow_
    inshadow_'s avatar
    Erkek
    daha ayrıntısı

sigma(yüzey gerilimi)=F(basınc kuvveti)/A(kağıdın yüzey alanı)

F=m(iğnenin ağırlığı)*g(yerçekim ivmesi 9.8)/S(iğnenin kesit alanı)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    quit
    quit's avatar
    Erkek
    yuh amma saçmaladınız haa..bir topluiğne çok rahat bir şekilde su üzerinde yüzer..ama yüzecegi su en az bir bardak kadar olması lazım..yüzebilmesi içinde iğnenin üzerine su damlatmamaya bakın.yane ignenin üstü ıslanmamalı...yoksa batar.çünkü basınç farkı kaybolur ve "kaptan batırıyoruz".

ihr lacht weil ich anders bin , ich lache weil ihr alle gleich seid...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inshadow_
    inshadow_'s avatar
    Erkek
    böyle geyik bi cevap kim verecek diyodum quit kardeşimiz vermiş saolsun arkadaşım biz kağıt üstündeki iğnenin basıncını bulduk bunun formülünü vermeme rağmen saçmadiyorsun asıl saçmalayan sesin....ama senin dediğinde doğru iğneyi çok dikkatli koyarsan olur çünkü iğnenin de bir yüzey gerilimi vardır.......
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    -_-xLn-_-
    -_-xLn-_-'s avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    kagıt koymana gerek yok ki normaldede dikkatlice koydunmu durur. Bunun nasıl durdugunu açıklamak biraz zor. nasıl insanlar suyun uzerinde yüzebiliyor, nasıl tozlar suyun üzerinde duruyor nasıl gemiler suyun üzerinde duruyor buda ögle birşey... Bilmem anlata bildimmi.........

-_- face to face -_-
Toplam Hit: 8272 Toplam Mesaj: 14