folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Metal Kaybı Olmadan Bıçak Ve Kılıç Nasıl Bilenir?

Metal Kaybı Olmadan Bıçak Ve Kılıç Nasıl Bilenir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Arkadaşlar bende coldsteel dahil pek çok markanın av bıçakları ve bir kaç tane de kılıcı var, bunlar satılırken körelmez diye iddiada bulunuyorlar ama iş öyle değil bayağa bildiğin köreliyor bu bıçaklar. Örneğin aldığımda sadece temasla kağıdı hıtır hıtır kesen tanto lite bıçağımın ağız kısmını şu anda elimle hafiften sıkabiliyorum, ilk aldığım günkü gibi olsa değil sıkmak kendi ağırlığıyla avcuma dahi dokunduramazdım. Keza katana kılıçta da aynı durum söz konusu, bildiğin köreliyor. Canımı sıkan husus bunları bıçak gibi bileyememek, ne kullanılır nasıl yapılır ilk günkü hallerine nasıl getirilir bilmiyorum, taşlama ile olacak şey değil bu kesin. İşi bilen varsa bana bir yardım etsin, parça başına para da verebilirim yapabilecek biri varsa.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Bir ara yurtdışından bıçak çakı getirmek için araştırma yaparken bi forum bulmuştum sadece bıçak üzerine ve öyle sadece meraklıların olmadığı bir kaç ustaninda olduğu güzel bir yerdi. Bulunca yazayım buraya.

Edit: burasıydı galiba

www.bicaksanati.com/forum/index.php

heza tarafından 24/Oca/16 21:39 tarihinde düzenlenmiştir

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

Bu işle uğraşanlara sormak lazım yinede ama kendinde demişsin zaten ısıl işlem görmüş çelik bıçak bikere bileylendimi zımpara taşında molekülrr yapısı bozuluyo hafif bi menevişlenme olur, prof bi elde tekrardan işlem görmesi lazım zanımca ,makinesi felan vardır belki su soğutmalı bıçak bileme tezgahı felan yağ taşında da son bi klasını aldınmıda alsana sıfır bıçak

..Morali hep bozuk olan insan..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

hacı bende mutfakta kullandığım bıçağın böle deli gibi kesmesini sitiorum ama bi türlü olmuo.

bu taşlar var onlarla çok keskin yapıolar ama o taşlardan bulupta alamadım

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

bileme tasi bir cogu icin isini gorur ancak bazi  bicaklar fabrikada cikisinda lazerle bileniyor ve bilenmek icin tasarlanmamis oluyorlar onlari pek bileyemezsin yani bilesen bile ilk anki randimani alamazsin.

mutfak icinse ise bicak bileme aparatlari var hani 2 tane celigin arasina kistirip biliyorlar, acayip kesnin oluyor ancak bicagi cok fazla yoruyor ve cok cabuk kurelme yapiyor birde sonrasinda  bi temizleme mecburiyeti doguyor

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

@RETRET hocam bunları bilmeyecek adam değilsin aslında.

o sıfır zımpara , bileme makinası , yok sıfır numara bıçak taşı gibi saçma işleri sakın bulaştırma o bıçak ile kılıçlara. zaten onların amacı yontarak şekle sokmak bıçağı.

ayrıca körelmeyen bıçak diye birşey yok. dünyanın en sağlam çeliği bile olsa kullandıkça körelecek o bıçak. şansı yok. ayrıca kimse fabrika gibi bıçak bileyemez .

ben birtane g3 kasatura buldum 3 yılda zor köreldi ama köreldi. bildiğin gibi en sert hava çeliğinden yapılmış olmasına rağmen kullandığın zaman köreliyor.

şimdi bu işi zevk haline dönüştürüp kendin çözecksin evde.

birtane en babasından USTURA BİLEME KAYIŞI  spariş edip gelmesini bekleyeceksin.

onu sağlam bir çekilde gerdirip bağlayacaksın evin köşesine. yada balkon  demirine.

eğer extrem sonuç almak istiyorsan gelişine zeytinyağı ile saatlerce bileyeceksin. bıçağın ağzını ileri doğru sürercesine saatlerce bileyeceksin.

saç kılını ortadan ikiye ayırmazsan bende saçlarımı yeşile boyayp ben topum diye sokakta bağıracam nejdet abinin dükkanının önünde.

elinle değil dilinle bile keskinliğini kontrol etmekte zorlanacaksın. 

hatta dilinden lavaboya damlayan kan halüsülasyon yapacak beyininde.

''sen ilksin retret  ,hayır yemin ederim o adet kanı değil. ,saçmalıyorsun retret o adet kanı değil ilk sen yaptın bu kan kızlığımın zarı retret, hayır açıklayabilirim küçükken bisikletten düştüm retret '' gibi rüya görme olasılığın bile var.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

@RETRET hocam bunları bilmeyecek adam değilsin aslında.

o sıfır zımpara , bileme makinası , yok sıfır numara bıçak taşı gibi saçma işleri sakın bulaştırma o bıçak ile kılıçlara. zaten onların amacı yontarak şekle sokmak bıçağı.

ayrıca körelmeyen bıçak diye birşey yok. dünyanın en sağlam çeliği bile olsa kullandıkça körelecek o bıçak. şansı yok. ayrıca kimse fabrika gibi bıçak bileyemez .

ben birtane g3 kasatura buldum 3 yılda zor köreldi ama köreldi. bildiğin gibi en sert hava çeliğinden yapılmış olmasına rağmen kullandığın zaman köreliyor.

şimdi bu işi zevk haline dönüştürüp kendin çözecksin evde.

birtane en babasından USTURA BİLEME KAYIŞI  spariş edip gelmesini bekleyeceksin.

onu sağlam bir çekilde gerdirip bağlayacaksın evin köşesine. yada balkon  demirine.

eğer extrem sonuç almak istiyorsan gelişine zeytinyağı ile saatlerce bileyeceksin. bıçağın ağzını ileri doğru sürercesine saatlerce bileyeceksin.

saç kılını ortadan ikiye ayırmazsan bende saçlarımı yeşile boyayp ben topum diye sokakta bağıracam nejdet abinin dükkanının önünde.

elinle değil dilinle bile keskinliğini kontrol etmekte zorlanacaksın. 

hatta dilinden lavaboya damlayan kan halüsülasyon yapacak beyininde.

''sen ilksin retret  ,hayır yemin ederim o adet kanı değil. ,saçmalıyorsun retret o adet kanı değil ilk sen yaptın bu kan kızlığımın zarı retret, hayır açıklayabilirim küçükken bisikletten düştüm retret '' gibi rüya görme olasılığın bile var.

Ustura bileme kayışıyla olacaksa sipariş edeyim şimdiden. otomasyonlu bişey olsa daha iyi olacaktı da neyse.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bladex38
    bladex38's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocm bnde klıç alcam osmanlı türk kılıcı nerden alsam nelre dikkat etsem ucuza nerden alsam :)

Full Destek Notebook Onarım Merkezleri...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

Mikron düzeyinde dahi olsa metal kaybı olmadan bıçağın bilenmeyeceğini düşünüyorum. 

Bileme işi, metali inceltmek ise inceltilmeden bu işin yapılacağına pek ihtimal vermiyorum. 

Bileme taşlarının bile çeliğin türüne göre çeşit çeşit olduğunu duymuştum. 

@Ekerci almıştım zamanında Eminönü'nden o taşlardan ama bıçağı mahvetmişti. Bıçağı çöpe atmak durumunda kalmıştım.

@erebos o iki disk arasına sıkıştırıp bileme yapan aletler doğru açıdan tutup çekmezsen bıçağı yamultuyor. 

@zalimadam bu işi yapıyor musun? Ağzım sulandı resmen :)

Bir çakım var, yardımcı olur musun?

‎‎‎
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NewwarrioR
    NewwarrioR's avatar
    Erkek

Hocam aklıma bir replik geldi ; "Karşılığında başka birşey vermeden bir şey kazanılamaz" Full Metal Alchemist. Çok az derecede de olsa kayıp olur düşüncesindeyim. Kullan bileme taşını gittiği yere kadar bence :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

İki tane elmas bıçağı V şeklinde pozisyonlayıp bıçağın keskin tarafından, önce sertçe sonra yavaşça birkaç kez geçirdiğinde çok iyi bir keskinlik kazanıyor.

Ancak V'nin açısı çok küçük olmadığı için keskinliğini çabuk kaybediyor.