folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Milli Olarak Dizayn Edilen İlk Türk Korveti Projesi

Milli Olarak Dizayn Edilen İlk Türk Korveti Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DEVSIRME
    DEVSIRME's avatar
    Erkek
    HEYBELİADA(MİLGEM)'NIN DENİZE İNDİRİLİYOR!
    (27 EYLÜL 2008)

Türk Deniz Kuvvetlerinin 12 adet korvet gemisi inşasını öngördüğü "MİLGEM" projesinde, projenin ismi olan "MİLGEM" (Milli Gemi), projenin hedefini özetlemekte olup, projede milli kaynakların azami oranda kullanılacağını ifade etmektedir. Bu kapsamda; gemi üzerine konacak sistemlerin yurtdışı üreticilerinin Türkiye'ye bilgi transferi ve gemi sistemlerinin büyük ölçüde milli imkanlarla imali, projenin ana hedefi olup MİLGEM Projesindeki Milli Katkı payının %80 civarında olacağı beklenmektedir.

MİLGEM Projesi, ekonomik kullanım ömürlerini tamamlamakta olan mevcut karakol gemilerinin değiştirilmesi ihtiyacından doğmuştur. Bu proje kapsamında inşa edilecek gemiler, tüm gemi silah ve sensörlerinin entegre olduğu gelişmiş bir merkezi komuta kontrol sistemine sahip olacaktır. Gemiler tek başlarına veya Deniz Kuvvetlerinin diğer unsurlarıyla birlikte grup halinde operasyon yapabilecekler ve

•     Keşif / karakol
    •     Arama - kurtarma
    •     Denizaltı savunma harbi
    •     Denizde terörist faaliyetlerin izlenmesi ve engellenmesi
    •     Kıyı deniz ulaştırmasının kontrol / korunması görevlerini icra edeceklerdir.

Gemilerin dizaynı, denenmiş ve başarılı olduğu kanıtlanmış iyi denizcilik özelliklerine sahip bir tekne formu esas alınarak geliştirilecektir. Yüksek beka kabiliyeti ve geç tespit edilme özellikleri görev ihtiyacı açısından en önemli hususlardır. Gemilerin stealth karakteristiklerinin iyi olması, radar kesit alanı, akustik iz ve sualtı gürültüsü değerlerinin düşük olması sağlanacaktır.

Deniz Kuvvetlerinin önceki gemi inşa projeleri ile elde edilen tecrübelerinin gözden geçirilmesi sonucunda, Deniz Kuvvetlerinin gemi inşa tecrübe ve kapasitesinin Türkiye'deki özel sektör tersaneleri, üniversite ve milli sanayi imkanları ile birleştirilmesi ile bir açık deniz karakol gemisi boyut ve karmaşıklığında bir gemi inşa projesinin gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır. Böylece, birinci geminin dizayn ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında tamamlanmasına karar verilmiştir. Diğer gemilerin inşasına ise imkan/kabiliyetlerine bağlı olarak yerli özel sektör tersanelerinde devam edilecektir.

TCG HEYBELİADA ismi verilen birinci MİLGEM Korvetinin dizaynına İstanbul Tersanesi Komutanlığında oluşturulan MİLGEM Proje Ofisi tarafından 12 Mart 2004 tarihinde başlanmıştır. Geminin Ön Dizaynı Kasım 2004'te tamamlanmış olup 27 Eylül 2008 tarihinde düzenlenecek törenle denize indirilecektir. TCG HEYBELİADA'nın 2011 yılında hizmete girmesi hedeflenmektedir.

-------------------

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun kardeşlerim !

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RevengeX
    RevengeX's avatar
    Erkek
    Tv'de de görmüştüm dizayn hoşuma gitti..Ancak geminin herşeyini anLattıLar yaw yok şuradan şöyLe oLuo yazıLım şöyLe geLiştiriLdi şuradan şöyLe kontroL ediLiyorr yok buradan şuraya çıkıLıyor adamLar resmen geminin pLanını verdi üst mevkiLer kesin çıLdırmıştır ben gibi:S
    Şahsen böyLe ŞeyLerin gizLi kaLması gerektiğini düşünüyorum :|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

o verdikleri bilgiler buz dağının görünen kısmı..

yani vermeselerde bi uzmanın bir bakışta anlayabileceği bilgilerdie..:) umarım :| 

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

RevengeX bunu yazdı:
    -----------------------------
    Tv'de de görmüştüm dizayn hoşuma gitti..Ancak geminin herşeyini anLattıLar yaw yok şuradan şöyLe oLuo yazıLım şöyLe geLiştiriLdi şuradan şöyLe kontroL ediLiyorr yok buradan şuraya çıkıLıyor adamLar resmen geminin pLanını verdi üst mevkiLer kesin çıLdırmıştır ben gibi:S

bende öyle düşünmüştüm havan topu mudur nedir onun gelişmişlerinin konulacağı yer bile açıklandı e yapmasaydınız gemiyi ne işe yaradı..

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

RevengeX bunu yazdı:

hocam merak etme anlattıkları yapabilceklerinin 10 da 1 i sence öle bir şeyi yapabilmeleri mümkünmü ? anlatılanlar işin ehli olan kişiler tarafından bilinebilecek şeylerdir..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    Gayet gurur verici bir tablo ama benim gururmu inciten bir dipnot var:

*Heybeliadanın yapımında kullanılan teknik aletler ve malzemenin %80'i yerli sermaye.

*Üzerinde kullanılan silahların çoğu yabancı patentli.

*%100 Türk mühendisleri projede görev almamaktadır.

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

nie böyle bakıyorsunuz ki olaya ?

Amerika filmlerinde şuyumuz var buyumuz var böyle yaparız burdan attımı 600 km hızla gelir sizi evin 10 metra altından götünüzden mıhlar diyor.Bizim gençler

Vay bea gavur yaptımı yapr diyor.Şimdide Türk sırrı mı oldu ??

Amerikan ordusu yada bşaka ülkeler casusları sayesinde daha fazla bilgiye zaten ulaştı.Onun dışında bu işler birazda gövde gösterisi. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek

herkese hayırlı olsun

bu projede bizim gemi elemanları hocası da yer  alıyor önceden anlatıyodu :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sertan_06
    sertan_06's avatar
    Erkek

vatana millete hayırlı olsun :)

o anlattıkları özellikler bence sıradan özellikler daha ne özellikleri vardır bunun bide bizim askeriye bu gizlilik konusunda dünya sıralamasına girmiştir heralde :)

spor akademisi hazırlık kurslarımız ankarada açılmıştır.tbt dekilere duyurulur.firtina_kickbox@hotmail.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    çok iyi olmus dizaynı falan çok hoş..

çok süper yapmıslar..

[22817//kaanabak]
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    uçak gemiside isterük :|

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
Toplam Hit: 2909 Toplam Mesaj: 15