folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Mimar Sinan Deha Mı?

Mimar Sinan Deha Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek

Eğer Mimar Sinan suyu uygun eğimle alıp kilometrelerce kaçaksız kayıpsız getirip İstanbul’da 40 ayrı merkezden dağıtabiliyorsa, Mimar Sinan, akustik-su yolu uzmanı sayılmalıdır ki, Kırkçeşme suları öyledir

Eğer Mimar Sinan yaptığı binada kubbe kullanıyorsa; kubbe sesi en güzel çınlatan formsa ve Sinan’ın binasında ses hem çoğalıp hem çınlamıyorsa, hem büyük mekanlarda bile silinip yok olmuyorsa Sinan akustik uzmanıdır ki bütün camileri böyledir.

Eğer Mimar Sinan yapısı binalarda temel oturması, denize kayma (Azapkapı Sokullu Mehmet Paşa Camiindeki gibi) bitişiğinde Atatürk Köprüsü ağırlığında bir yapı oturduğu halde zemin statiğinde hareket olmuyorsa, Sinan zemin statiği konusunda uzmandır ki örnekler bunu göstermektedir.

Eğer Sinan yapısı yalı camilerinde hiç rutubet olmuyorsa; Süleymaniye Caminde aspiratör olmadığı halde lambalardan çıkan is bir merkezde toplanıyorsa ve ters rüzgarda içeriye geri dönmüyorsa, Sinan bir havalandırma uzmanıdır.

Eğer yaptığı camilerde ibadet seviyesinde gündüz güneş ışığının aydınlığı ile akşam kandilerin ışığının aydınlığı aynı değeri veriyorsa, Sinan aydınlatma uzmanıdır ki böyle olduğunu ispatlamıştır....

Eğer Sinan Edirne Selimiye camini, 16.yy’da yapmışsa 300 yıl daha taş bina inşa edilmesine rapmen Selimiye “Dünya taş yapı mimarisinin zirvesi “ kabul ediliyorsa, 1988 yılında Uluslararası Kube Sempozyumu için dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kube uzmanı Mühendis Profösörler, Edirne Kapı Mihrimah Sultan Camiini yeni bina hem de betondan zannediyorsa, Sinan’ın mühendislik zekası tartışılmaz...

İnşaat Mühendisi Abdülkadir Akpınar’ın Şehzade Camii ile ilgili bulguları da ilginçtir: “Mükemel bir planlama, olağanüsütü bir olay. Hiçbir ölçüsü rastgele ve tesadüfi değil. Mesela cami içerisinde bir kepenk ölçüsünü alalım. Diyelim 120 santim olsun. Bakıyorsunuz diğer ölçüler bu 120’nin katları. Buçuklu bir rakama rastlamanız mümkün değil. Şerefe korkuluğunun yüksekliği, minarenin yüksekliği, kubbenin iç yüksekliği, yapının eni boyu, temel bir sayının tam katları.

Teknik üniversiteden gelen hocamız Prof. Atilla Arpat Bey’in tespitine göre, Şehzade Mehmet Camiinin temeli ebced hesabıyla “Bismillah” ve “Sinan” kelimeleri üzerine kurulmuş. Bismillah temel ölçü. Bismillah’a tekabul eden sayının katları alınmış ve kulanılmış. Ölçüyü gerektiren bütün işlemlerde, o ana sayının katlarını buluyorsunuz...”

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek
    Bi yerde de Mimar sinan abartı mı die tartışılıyodu. Bunları yapan adamın hayatına 400 yapı sığdırması hiçte abartı değil bence.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimist_98
    pesimist_98's avatar
    Erkek
    çok güzel yapılar yapmış adam böyle bir adam yeryüzüne gelmemiştir

İmzaya Gerek Yok Adım Yeter..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpyBreaK
    SpyBreaK's avatar
    Erkek
    mimar sinan gibisi yok kardeşim... adam süper ötesi bi varlık.. öyle yapıları varki anlatılmaz..

REMEMBER! RESPECT IS EVERYTHING
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek
    "..lambalardan çıkan is.." demiş de ben hiç lambadan çıkan is görmedim :) eskiden mum kullanılıodu orda lamba yerine heralde onu kastetti.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blue_moon
    Blue_moon's avatar
    Erkek
    bana göre mimar sinan türk tarihinde gelmiş geçmiş en büyük mimardır dünyanın çeşitli yerlerinden gelen uzmanlar bile yıllar öncesinde yapılmış bu yapılara imrenmektedirler. ben de Edirneliyim ve selimiye camiini bi görmenizi tavsiye ederim mimar sinanın ustalık eseri muhteşem defalarca o camiye gittim ve her gittiğimde caminin tüm köşelerine hayretle bakıyorum hele ters laleyi bulmak için aramak çok zevk verici.

Mülk Allahındır, Adalet Mülkün Temelidir (Hz.Ömer)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    kesinlikle deha... kendini aşmış bir şahsiyet
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    domino
    domino's avatar
    Erkek

cold-m4 bunu yazdı:
    -----------------------------
    "..lambalardan çıkan is.." demiş de ben hiç lambadan çıkan is görmedim :) eskiden mum kullanılıodu orda lamba yerine heralde onu kastetti.
    -----------------------------

lamba dediği gazlambası.. birde eskiden hava akımından dolayı mumlar sönmesin diye cam bir fanusun içine konurdu.. bunlar..

tarihi camilere gitmişseniz görürsünüz..

ayrıca günümüzde hala bu tür lambalar ve ya mumlar kullanılmıyor.. gazlambası ve mumlar için yapılmış yuvalara ampuller koymuşlar..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dunyahali
    dunyahali's avatar
    Erkek
    çok zeki ve ileriyi gören bi kişi abi ;)

DiBe VuRmAyA bİrAz DaHa Az KaLdI..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oRJiNaL
    oRJiNaL's avatar
    Erkek

camilere deve kuşu yumurtası koyarak haşerelerin girmesini önlemesi de ayrı bir olay.

bence daha başka dahi kime denirki ??.

Ne geçmiş vardır ne gelecek sonsuz bir "şimdi" vardır hiç bitmeyecek.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    silenceb
    silenceb's avatar
    Erkek
    dehaların kralı

Ne Mutlu Türküm Diyene...
Toplam Hit: 2273 Toplam Mesaj: 16