folder Tahribat.com Forumları
linefolder Cep Telefonları, Gsm Operatörleri ve Mobil İnternet
linefolder Mobil Isletim Sistemlerinin Karanlik Yuzleri (Tez Konusu)

Mobil Isletim Sistemlerinin Karanlik Yuzleri (Tez Konusu)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Yuksek Lisans Tez konusu olarak mobil isletim sistemlerinden android, ios ya da windowsdan birini incelem teklif edildi.

Arastirmanin amaci, acaba isletim sistemleri kullanici bilgisi disinda neler yolluyorlar kendi sunucularina (sozlesmede yaziyordur belki ama kac kisi okuyor ki)

Mesela android de uygulama yuklerken hangi kisimlara erisecegi ilk basta soruluyor, peki android in kendinden gelen uygulamalari icin boyle bir bildirim var mi? yok.. Ama kurulumda sozlesme kabul edildigi icin o bilgilere erisilmesi kabul edilmistir diye dusunuluyor. Mesela google bildiginiz gibi acayip loglama yapiyor ve muhtelemen sizin ozel bilgileriniz de (rehber, fotograflar, konum) google a iletiliyor.

Ayni sey apple ve microsoft icin de gecerli.

Muhtemelen ios u benden once basvurmus kisiye verecekler, ben android i alacagim..

Ikinci olarak, bir uygulama kuruldugunda izinler harici nerelere erisebilir. Mesela bir uygulama yaptim, ve kontak liste erisim izni istemeden erisebilir miyim? Keza ayni sekilde baska uygulamalarin dosyalarina erisip kendi sunucuma gonderebilir miyim? Bunun icin her zaman root sart mi v..s

gibi basliklar var arastirmam gereken. Bu konuda fikirlerinizi, onerilerinizi, kaynak tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrica bu konuyu secip secmemede kararsizim. Bu arada bunla ilgili de bir mobil uygulama gelistirmem gerekecek.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bi konuda şöle söleim; mesela erişim yapman gereken bi yer var, kod olarak yazıorsun sonra manifestte permission vermezsen o kod çalışmıor diye hatırlıorum.manifestte de permission verince zaten kullanıcı görüo bunu bunu istiyor diye.

fakat androidin kendisi ne tarz bir bilgi toplayıp gönderior onu bilmiorum.sözleşmeyide okumadım fakat sözleşme dışında da bence bilgi toplama yapıodur.bu hepsi için geçerli tabi bu benim düşüncem.bu arada tez konusu zor hocam.gönderiorsa bile nası bulacağını merak ettim

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam kullanicilarin izin olayini biliyorum ama belki bir yol vardir asmak icin, zaten arastirma konusu :)

google da aradiklarini kaydediyor, bir sozlesme gordun mu ilk kullanildiginda :) ama vardir bi yerlerde..

mesela whatsapp; facebook whatsapp i satin aldi, acaba resimleri ve rehberi facebook a yolluyor mu? 

nasil buluruma gelince, sonucta bunlar net uzerinden oluyor. bir sniffer ile gorulebilir neler gonderildigi

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

android ile ilgili google play üzerinden yapılan bazı trickler mevcut.

android'i alman isabet olmus bence. direkt olarak penetrasyon testlerinde nelerin yapıldıgını, android sandbox'ı arastırarak baslayabilirsin.

birde yine play'de security tarafını kontrol eden bir algoritma vardı ama adını hatırlayamadım, arastırırken karsına cıkacaktır.

Andrei tarafından 29/Nis/15 11:52 tarihinde düzenlenmiştir

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Andrei bunu yazdı

android ile ilgili google play üzerinden yapılan bazı trickler mevcut.

android'i alman isabet olmus bence. direkt olarak penetrasyon testlerinde nelerin yapıldıgını, android sandbox'ı arastırarak baslayabilirsin.

birde yine play'de security tarafını kontrol eden bir algoritma vardı ama adını hatırlayamadım, arastırırken karsına cıkacaktır.

evet hocam tel harici bir de android sandbox kullanacagim .. Ben acikcasi pek guvenmiyorum google a zaten. Gerci open source ama bakmak lazim yine de.. tesekkurler

onerilerinizi bekliyorum.. her turlu sey ise yarar :)

unbalanced tarafından 29/Nis/15 11:58 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akustikelektrik
    akustikelektrik's avatar
    Erkek

Android üzerinde mesela rehber erişimi için izin almayan bir uygulama, diğer uygulamalar sayesinde dışarıya rehberi gönderebiliyordu. Kısaca sadece izinleri kontrol ederek güvenlik sağlanamıyor. Bu konuda geçen yıl oğuzhan topgül güzel bir sunum yapmıştı. 

http://www.slideshare.net/siberguvenlik/androidde-parmak-kaldirmadan-konusmak-siber-guvenlikkonferansi2014

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    akustikelektrik bunu yazdı

Android üzerinde mesela rehber erişimi için izin almayan bir uygulama, diğer uygulamalar sayesinde dışarıya rehberi gönderebiliyordu. Kısaca sadece izinleri kontrol ederek güvenlik sağlanamıyor. Bu konuda geçen yıl oğuzhan topgül güzel bir sunum yapmıştı. 

http://www.slideshare.net/siberguvenlik/androidde-parmak-kaldirmadan-konusmak-siber-guvenlikkonferansi2014

sagolasin hocam bu cok iyi oldu :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Hocam capability leak kullanılarak zamanında birşeyler yapılmış :) Bu açık hala devam ediyormu bilmiyorum. Ancak çalışmalarına yardımcı olması açısından paylaşıyorum.

Bu 2011 yılında paylaşılan blog yazısı;

https://threatpost.com/researchers-identify-serious-capability-leaks-many-android-phones-120211/75951

Buda bununla ilgili yazılmış makale;

http://www.cs.fsu.edu/~zwang/files/NDSS12_Woodpecker.pdf

aercys tarafından 29/Nis/15 12:23 tarihinde düzenlenmiştir

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

Hocam capability leak kullanılarak zamanında birşeyler yapılmış :) Bu açık hala devam ediyormu bilmiyorum. Ancak çalışmalarına yardımcı olması açısından paylaşıyorum.

Bu 2011 yılında paylaşılan blog yazısı;

https://threatpost.com/researchers-identify-serious-capability-leaks-many-android-phones-120211/75951

Buda bununla ilgili yazılmış makale;

http://www.cs.fsu.edu/~zwang/files/NDSS12_Woodpecker.pdf

tesekkurler hocam, cok ise yarar bu makale, bunun uzerinden giderim. Zaten ilk asama yapilmis arastirmalari bulup cikarmak olacak

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Kitap önerisi: Android Hacker's Handbook - http://it-ebooks.info/book/3767/

Hem yazılımsal hem donanımsal baya şey anlatıyor.

:)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

sagolasin hocam inceleyecegim kitabi.

Simdi mail aldim hocadan, ben teze erken baslamak istemistim ama donem bitmedi henuz ve kredi olarak benim krediden fazla istiyorlar. O yuzden diger doneme kaldi tez olayi. Eger kimse almazsa bana vereceklermis :) 

neyse kismet degilmis 

cevap yazan arkadaslara tesekkurler

Toplam Hit: 1833 Toplam Mesaj: 17