folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Modeme Yanlış Firmware Yükledim

Modeme Yanlış Firmware Yükledim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

geçen bi konuda daha eski modemleri ap yapmak için bi link verilmişti custom os vardı bulamadım amunim, bilen eden var mı? @yunusdogan sen mi vermiştin sanki linki de 

Burda suriyelilerin bildiği türkçe kadar teknolojiden anladığım imajı çizdiğime göre ben değilimdir linki veren :)

Yıllardır suriler burda valla çatır çatr konuşuyorlar şalskdjfşsadkj 

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

modemin içine girebileceim ip adresi bulamadığım için elimdeki firmware dosyasını itekleyemiyorum.

galiba içindeki çipe lehim atıp öyle atmam gerekcek bunu da birine yaptırmak istesem 50 lira alır modem zaten sahibinden sitesinde 75 lira anasını satim..

uzaktan bağlantıyla çözebilecek olan varsa çözelim olmadı kenara koyacam kardeş mühendislik okuyor ona ödev olarak vereyim baksın :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

modemin içine girebileceim ip adresi bulamadığım için elimdeki firmware dosyasını itekleyemiyorum.

galiba içindeki çipe lehim atıp öyle atmam gerekcek bunu da birine yaptırmak istesem 50 lira alır modem zaten sahibinden sitesinde 75 lira anasını satim..

uzaktan bağlantıyla çözebilecek olan varsa çözelim olmadı kenara koyacam kardeş mühendislik okuyor ona ödev olarak vereyim baksın :)

Airties e mail at böyle bir şey yaotim diye belki anlatımı vardir

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Hocam pr@airties.com adresine mail attım. Firmanın telefondan desteği yok zaten modemi sahibinden de 75 liraya satıyorlar bakalım nolcak

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

Modemin ip si fabrika cıkışı degilse nic ayağa kalkmamıştır. Tftpyi unut. (bağlanan cihazda da ip ayarlarını doğru ayariaman Lazım). Önce Bi reser at, sonra bağlanan cihaza elle ip ver (modemin ipinin bir fazlası. Örneğin modem192. 168.1.1 ise makinenin ipsi 192.168.1.2 olsun. Subnet 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1 [gerek yok aslında] dnsleri boş bırak Bi ping at) 

Flash çipini söksen de o çipi tanıyan (çip parametrelerini ve arabirimini biliyorsan belki) Bi programlayıcıya ihtiyaç duyacaksın. 

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Aynen belki dhcp çalışmıyordur diyerek manuel ip verdim fakat sonuç nafile.. anladığım kadarıyla fiziksel müdahele gerekecek

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Geçmiş olsun, Bootloader da gitmişse hiç birşey yapamazsın. Modem boot olamaz, hiç interface'i tanımaz. Kısaca çöp olmuş.

Fiziksel mudahale etmek için, hangi haberleşme protokolünü (UART, SPI, I2C) kullanıldığınıda ve paremetrelerini bilmen gerekiyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

ee sonra :)

yunusdogan tarafından 15/Eki/20 21:07 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Uğraşmaya değer mi bilemiyorum. 2. resimdeki I2C flash'a benziyor. Emin olmak için kodunu arkasına datasheet ekleyerek google'da aratmalısın (resimden okunmuyor). I2C olduğu için programlanması görece kolay. Fakat elindeki rom dosyası tam mı emin olmak gerekli. Bir de çipi bir programlayıcıya (ya da I2C'si olan bir şeye bağlayıp, sırasıyla ilgili komutları ve rom dosyalarını yollamalısın.

Son resimdeki 4 tane lehimsiz pin de seri arabirime benziyor. Bunlar GND RX TX +5V olmalı. Hangisinin ne olduğunu multimetre ile ölçebilirsin. Önce cihaz çalışmıyorken GND olduğuna emin olduğun bir bacakla (chip olur, başka bir şey olur) bu pinlerden birine multimetreni bağla. Multimetreyi kısadevre (ya da direnç ölçümü) moduna getirip hangi pinin GND olduğunu bul. Sonra multimetreyi dc voltaj ölçümü moduna geçir, cihaza elektrik ver ve bulduğun gnd siyah probda olacak şekilde diğer pinlerden sırayla ölçüm al. Sabit 3,3 V ya da 5V ölçtüğün pin Vcc'dir. Bunu bağlamana gerek yok. Voltaj sürekli değişen pin ise (şayet çalışıyor ve etkin olarak veri gönderiyorsa, boot aşamasında bunu yapabilir -yapmayadabilir tabi. Bootloaderın yapılandırmasına bağlı) TX'tir. Sonraki adımda USB-TTL entegresini sırayla gnd rx ve tx'lere bağlayıp (cihazdaki tx'i çeviricide rx'e, rx'i ise çeviride tx'e bağla, ters bağlaman büyük ihtimalle geri dönülmez bir sıkıntı çıkarmayacaktır), cihaza elektrik ver. Bilgisayarda usb-ttl'nin sürücüsünü yükle ve putty gibi bir uygulama ile seri çevirici adaptörün COM portuna bağlan (aygıt yöneticisinde görebilirsin). Şayet ürün düzgünse seni konsola düşürecek. Eski airtiesler doğrudan root erişimi vermiyordu fakat tftp'den firmware indirip kurman için gereken hakları sağlıyordu. Konsola putty ile düşemezsen tx-rx bağlantılarını gözden geçir. Olmuyorsa salla gitsin.

Olaylara karışmayın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    OnLyGoDCaNStoPMe's avatar
    Erkek

İlk fotoğraftaki büyük chip şu NAND Flasha benziyor: https://www.macronix.com/Lists/Datasheet/Attachments/6851/MX30LF1G08AA,%203V,%201Gb,%20v1.5.pdf

Muhtemelen yazılım burda tutuluyordur kolayca müdahale edilebilir mi sanmıyorum. İkinci fotoğrafta ki de şu regulator: https://www.ebay.com/itm/10-x-2204MP-2204MP-ADJ-2204MP-ADJG1-AP2204MP-ADJ-AP2204MP-ADJTRG1-ULDO-REGULATOR-/183969569117

http://www.wifi-turk.com/forum/topic/8742-airties-air-5650tt-xdsl-modeme-standart-firmware-atmak/page-4 bu linkte birileri seri konsolla bağlanmayı başarmış. Bağlanabilecek bir konsol kaldıysa YeniHarmanın anlattığı gibi kurtarmaya çalışmak en iyisi gibi duruyor.

Donanımlar arasında çok fark yoksa belki de full brick olmamış olabilir.

Toplam Hit: 9739 Toplam Mesaj: 21
firmware 5650tt airties