folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Modifiye Sinüs İnverterin Yaydigi Harmonik Bozuntular

Modifiye Sinüs İnverterin Yaydigi Harmonik Bozuntular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

3 tane 165 lik güneş panelim ve 90 amperlik bir akü 30 amperlik bir pmw sarz regülatörum 2 kw modifiye sinüs inverterim var.. 

Dedim bedava elektirik kulanacam ama malesef bu sekilde giderek elektronik uzmanligim olusuyor bu meletlerin çikardiği sorunlar yüzünden.. 

Şimdi ben bu sistemi kurdum ama televizyonum da bir uğultu ses geliyor. Bu sesin inverterin yaydiği kare dalgalardan kaynakladigini düşünüyorum normal şebeke de bu uğultu sesi gelmiyor tv den.. sadece invertore baglayinca geliyor uğultu.. 

Ben bu uğultu sesinden rahatsiz degilim ses az ama tv'yi yakmasindan cekiniyorum.

Bu sorunla ilgi gorus ve teknik ilminize ihtiyacim var :)

Realseyler tarafından 25/Şub/23 22:27 tarihinde düzenlenmiştir

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    Realseyler bunu yazdı

3 tane 165 lik güneş panelim ve 90 amperlik bir akü 30 amperlik bir pmw sarz regülatörum 2 kw modifiye sinüs inverterim var.. 

Dedim bedava elektirik kulanacam ama malesef bu sekilde giderek elektronik uzmanligim olusuyor bu meletlerin çikardiği sorunlar yüzünden.. 

Şimdi ben bu sistemi kurdum ama televizyonum da bir uğultu ses geliyor. Bu sesin inverterin yaydiği kare dalgalardan kaynakladigini düşünüyorum normal şebeke de bu uğultu sesi gelmiyor tv den.. sadece invertore baglayinca geliyor uğultu.. 

Ben bu uğultu sesinden rahatsiz degilim ses az ama tv'yi yakmasindan cekiniyorum.

ac ac redresör kullanacaksın sigortaya redresörden gelecek senin inverterden de redresöre girecek... bilgisayarı da zortlatabiliyor thinkpad veya mac değilse adaptöre de pek güvenme.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek

tv'nin smps tarafı sağlam değilse düzgün bir filtre yoksa cihazı yakabilirsin hocam. Elinde bi enerji analizörü varsa 3. ve 5. harmonik değerlerini ölçmen yararlı olur. Eğer toplam harmonik THDv 5'ten küçükse sorun yok. 

TV'nin smpsine güvenmiyorsan ferritin üzerine bobin sararak basit bir filtre yapabilirsin. Yada uğraşmayım dersen hazır emi filtreler var onlarda işini görür

Edit: Retret'in de dediğini gibi yarım dalga adaptörler eksi tarafı doğrudan geçirir, cihazları yakman muhtemel. Class2 adaptörlere asla güvenmeyin, gerekirse çıkışlarına birer diyot bağlayın

cache tarafından 25/Şub/23 23:12 tarihinde düzenlenmiştir

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    cache bunu yazdı

tv'nin smps tarafı sağlam değilse düzgün bir filtre yoksa cihazı yakabilirsin hocam. Elinde bi enerji analizörü varsa 3. ve 5. harmonik değerlerini ölçmen yararlı olur. Eğer toplam harmonik THDv 5'ten küçükse sorun yok. 

TV'nin smpsine güvenmiyorsan ferritin üzerine bobin sararak basit bir filtre yapabilirsin. Yada uğraşmayım dersen hazır emi filtreler var onlarda işini görür

Edit: Retret'in de dediğini gibi yarım dalga adaptörler eksi tarafı doğrudan geçirir, cihazları yakman muhtemel. Class2 adaptörlere asla güvenmeyin, gerekirse çıkışlarına birer diyot bağlayın

Elimde 10 cm buyuklukte sargili yuvarlak bir bobin var kablosunu icinden dişindan sarsam filtreleme gorevi gorurmü. ? Üc tane 7 mm ferrit cekirdek de var elim de onlara sargi da sarabilirim. Bobinler is gorurse bir sürü bulabilirim. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek
    Realseyler bunu yazdı
    cache bunu yazdı

Elimde 10 cm buyuklukte sargili yuvarlak bir bobin var kablosunu icinden dişindan sarsam filtreleme gorevi gorurmü. ? Üc tane 7 mm ferrit cekirdek de var elim de onlara sargi da sarabilirim. Bobinler is gorurse bir sürü bulabilirim. 

Hocam çapı 1 liradan hafif büyük bir toroid bulup 4lük yada 6lık kablo ile sar, fazı bi uçtan gir diğer uçtan çık seri bağla, nötr için de aynısını başka bir toroid ile yap işini görür. Yüksek amper çeken bişey bağlama yeter

Not: bu sadece pasif filtre olarak iş görür, kare dalgayı sinüse çevirmez ama muhtemelen uğultu sorununu giderecektir

cache tarafından 25/Şub/23 23:22 tarihinde düzenlenmiştir

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

kaliteli bir Ups tam sinüs çalışır.

ya elindeki mevcut sistemi bozmadan modifiye sinüs ile evdeki cihazların arasına ups koyacaksın

yada modifiye sinüs inverteri söküp kaliteli ups denk getirip 24v akü ile besleyip devam edeceksin hocam.

mesela bende tunçmatiğin ups i var herhangi bir cihaz bağladığımda çiçek gibi çalışıyor

aküleri bittiği için içini açıp 2x12 24 v akü bağlayıp evdeki herşeyi çalıştırsbiliyorum.

ama modifiye sinüs inverter var onu birçok cihazda kullanamıyorum.

bi işe yaramıyor direk satışa koydum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    Realseyler bunu yazdı

ac ac redresör kullanacaksın sigortaya redresörden gelecek senin inverterden de redresöre girecek... bilgisayarı da zortlatabiliyor thinkpad veya mac değilse adaptöre de pek güvenme.

Hocam nasil bir şey linkini atabilirmisin sana zahmet.. kac amper kac volt olmali bahsettigin cihaz..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

kaliteli bir Ups tam sinüs çalışır.

ya elindeki mevcut sistemi bozmadan modifiye sinüs ile evdeki cihazların arasına ups koyacaksın

yada modifiye sinüs inverteri söküp kaliteli ups denk getirip 24v akü ile besleyip devam edeceksin hocam.

mesela bende tunçmatiğin ups i var herhangi bir cihaz bağladığımda çiçek gibi çalışıyor

aküleri bittiği için içini açıp 2x12 24 v akü bağlayıp evdeki herşeyi çalıştırsbiliyorum.

ama modifiye sinüs inverter var onu birçok cihazda kullanamıyorum.

bi işe yaramıyor direk satışa koydum.

Elimde ups de var yarin onunla da test edebilirim ugultu ondan da geliyormu bilmiyorum. Ama bildigim kadariyla ups ler de modifiye sinüstür. 350 watt gucu var aslinda dedigin gibi kopruleme olarak kulanabilirim bir televizyon 1200 watt yer onun için yeterli olur

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    cache bunu yazdı
    Realseyler bunu yazdı
    cache bunu yazdı

Hocam çapı 1 liradan hafif büyük bir toroid bulup 4lük yada 6lık kablo ile sar, fazı bi uçtan gir diğer uçtan çık seri bağla, nötr için de aynısını başka bir toroid ile yap işini görür. Yüksek amper çeken bişey bağlama yeter

Not: bu sadece pasif filtre olarak iş görür, kare dalgayı sinüse çevirmez ama muhtemelen uğultu sorununu giderecektir

İnverteri aldigim firma ugultunun normal oldugunu kare dalga kaynakli oldugunu soyledi ama yine de güvenemiyorum. Harmonik filtre var nette biraz arastirib buldum birini ama işe yarayip yaramiyacagini yada doğru parçami değilmi tam bilmediğimden almadim. Yarin soyledigin bobini yapip deniyecem.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Ups bagladim en ufak bir ugultu gelmiyor invertor de iade edecem. Hepinize tşk ederim Barisa da ayriyetten teşekür ederim :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Ups de aküleri 3 saat daha hizli tüketti... Ups fazla güç harciyor. 

Toplam Hit: 1238 Toplam Mesaj: 14
rf harmonik emc lc sinüs kare dalga saf sinüs