Mongodb Kullananlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Müridler acil MongoDB deneyimi olan biriyle konuşmam dertleşmem lazım. Eğer konu hakkında tecrübesi olanlar buradan yazarlarsa sevinirim.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

faydalı olur benim içinde:up

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

bir kaç mobil application'da kullandık

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı:
    -----------------------------

bir kaç mobil application'da kullandık

O zaman bir soru bir cevap yapalım.
    NoSQL ve MongoDB'ye yönelme sebebiniz neydi?

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ben genel olarak tüm mysql kullandığım projeleri mongodb ye çevirdim. Yeni projelerde de (kişisel veya çalıştığım yerin) mongodb kullanıyorum. İsterseniz yardımcı olabilirim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

lalitude depolayan bir uygulama yazacağım yakında onda kullanacağım ben de. çok güzel fonksiyonları var onun için.

. . .. . ... .
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Mongo ile ilgili bahsedilen en büyük handikap verilerin güvenli kaydı ile ilgili, hafızadan diske yazım sırasında geçen sürede (bu sürede tehlike yaratacak uzunluktaymış) mongo çökerse veri kaybı oluyormus. Klasik RDBMS bu durum çok düşük bir ihtimal olarak gözüküyor. Benim NoSQL'e yönelme gerekçemse yaklaşım 30milyon satır ve 5 kolondan oluşan 2 tablomun olması ve bura tablolarda Select, Insert, Update işlemlerindeki aşırı süre.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

TeRRoR bunu yazdı:
    Mongo ile ilgili bahsedilen en büyük handikap verilerin güvenli kaydı ile ilgili, hafızadan diske yazım sırasında geçen sürede (bu sürede tehlike yaratacak uzunluktaymış) mongo çökerse veri kaybı oluyormus. Klasik RDBMS bu durum çok düşük bir ihtimal olarak gözüküyor. Benim NoSQL'e yönelme gerekçemse yaklaşım 30milyon satır ve 5 kolondan oluşan 2 tablomun olması ve bura tablolarda Select, Insert, Update işlemlerindeki aşırı süre.

30 milyon kayıt mssql/mysql için az bir kayıt. 5 kolonda ne bilgileri bulunuyor? direk olarak binary mi yazılı?

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

TeRRoR bunu yazdı:

Kim söylemişse mongo konusunda pek bilgili değilmiş. Hatta kulaktan dolma bir bilgiyi aktarmış. MongoDB ye kayıt sırasında bilgi atlama şansı var. Ancak bunu kontrol edebiliyorsun. getLastError komutuyla verinin yazılıp yazılmadığını kontrol edebiliyorsun. Ama bu ihtimal gerçekten çok yoğun serverlarda belleğin düşük olduğu durumlarda yani mongodbnin gelen istekleri karşılayamadığı durumda gerçekleşir. MongoDB çökerse tabiki veri kaybı olur. Aynı durum diğerleri içinde geçerli. Çökmüş bir mysql e veri ekleyebilir misin? Eğer server durumunu iyi izlersen ve yoğun durumlarda bir mongo daha eklersen(sharding) elinde rdmbslerden daha sağlam bir veri tabanı olur.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    SharpShooter bunu yazdı:

TeRRoR bunu yazdı:

30 milyon kayıt mssql/mysql için az bir kayıt. 5 kolonda ne bilgileri bulunuyor? direk olarak binary mi yazılı?

3 kolon Bigint, 1 kolon DateTime 2 kolon Longtext.
    1. tablomda bu bilgileri sadece fulltextsearch ile 1-2 kolona göre Where koşulu ekleyip arama yapıyorum ve bu kolona Insert yapıyorum, 2. tablomda ise yine Where ile 1-2 kolonda Select yapıyorum ve update işlemleri gerçekleştiriyorum. 2. tablomu ListView'de kullanıyorum.

Toplam Hit: 3051 Toplam Mesaj: 13