Motor Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaslar   motor almayı düşünüyorum ve sizlerden tavsiye bekliyorum.

öncelikle amacım istanbul trafiği otobüs metrobüs ve bilumum trafikten kurtulmak için ve bundan da önemlisi çok büyük motor sevdalısı oldugum için .

ilk motorum olacak bu alırsam çok seviyorum ama bir türlü almak nasip olmadı artık iyiden iyiye  kafaya koydum.

şimdi öncelikle iş olarak avcılar beşiktaş arası gidiyorum  yani yaklşık git gel  75 -80  km yapıyor standart olarak gideceğim gün içinde km bu tabi extralar olacak onlar ayrı (ilerde iş yeri taşınacak mesafe daha kısa olacak)

ne zamandır aklımda olanlar ve bayadır incelediğim bi motor var.

bknz: http://www.yamaha-motor.eu/tr/products/scooters/sport/xmax250.aspx  bi arkadasa sordum alacaksan  abs olanını al dedi fren falan baya fark ediyorumuş.

ayırca https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-yamaha-istanbul-x-max-250-abs-hemen-teslim-24-ay-garanti-291446922/detay

bunun dışında  ktm dukelere baktım  ama  hem manuel hemde çok bilmeyen için çok seri bi motor diye düşünyorum .

yamaha ona oranla kalkışı vs biraz daha ağır o yüzden tercihlerimi bu yönden düşündüm .

şimdi öncelikle 0 almayı düşünoyurm bu motor üzerinden gitmek istiyorum öncelikle baya araştırdırdm  yakıt tasarrufu hızı konforu falan baya + sı var  .

kullanana arkadaslardan öneriler bekliyorum bunu almalıyım neden ?  önermiyorum neden ?

şu anda A2 ehliyetim bile yok ama ay sonuna kadar almış  olucam çok fazla usta degilimdir o yüzden öncelikle manuel yerine otomatik tercih ediyorum . tabi ki motor eğitimi alıcam trafik için vs.

hiç bir şekilde hız  yapim vs gibi bi düşüncem yoktur beni güzelce işe götürüp getirsin haftasonu gezmeye götürüp getirsin  yeter mantıgıylayımdır .

ha ilerde manuel olarak enduro tarzına geçicem inş ama ona daha var tabi :)

1- yakıt nasıl gidiyor sizin gözlemlerinizle bi depoyla kac gün ne kadar km yapyorsunuz ?

2- konfor   okudugum yorumlarda kimi kullanıcı  sele rahat degil falan demiş  80 km git gel yapicam (gerçi yine araştırdım sele için extra yumusak yastık gibi bişiler varmiş onada baktım )

3-yedek parça vs fiyatları nedir  ortalamanın çok üstünde degildir diye düşünüyorum .

bunu dışında öneriniz varmı   (gerçi fikrm degişmesi zor çok begnyrm bu motoru ama yinede belli olmaz)

aklıma soru geldikce burdan devam edicem sormaya  teşekkürler  kolay gelsin

Nev-i Şahsına Münhasır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek

28 Nisan'da aldığımın 1 yılı olacak. ABS modeli var bende de. 0 aldım ve benim de ilk motorum. 

1- yakıt nasıl gidiyor sizin gözlemlerinizle bi depoyla kac gün ne kadar km yapyorsunuz ?

Bir depo ile yedek depo dahil 350-360 km yapıyorum. Bu trafiğine durumuna göre değişir. Ben Bursa'da ikamet ediyorum, İstanbul'da bu farklılık gösterir. Depoyu 40-45 TL'ye fullersin. 100 km'de 3.0 ile 3.2 LT yakıyorum. Hatta servise gittiğimde 100 km'de yaktığımın yakıtı görünce sen basmıyorsundur yaa esprisi yapıyorlar :D Çünkü herkes bu oranı yakalamıyor. Genel de 3.5 4.0 arası yakanlar çoğunluk. Ama dediğim gibi yakıtın senin sürüşüne göre, trafiğe göre değişir. 

2- konfor   okudugum yorumlarda kimi kullanıcı  sele rahat degil falan demiş  80 km git gel yapicam (gerçi yine araştırdım sele için extra yumusak yastık gibi bişiler varmiş onada baktım )

Evet selesi rahat değil. Gerçi iron max modelinde selesini iyileştirmişler. İçin de jel gibim bir şey var. Tabii o model xmax 250 abs den biraz pahalı. Momo desing kaldırıp yerine iron max getirdiler. Bir iki aksesuarı var sanırım tam incelemedim. Ben hiç durmadan 2 saat kullanınca totom ağrıyor. Ama öyle günde 40 km yollar da bunu yaşatmaz. Uzun süreli sürüşlerde hissettiriyor sadece. Tabii benim şahşi düşüncem diğer arkadaşları bilemem.

3-yedek parça vs fiyatları nedir  ortalamanın çok üstünde degildir diye düşünüyorum .

Valla ne ucuz ne çok pahalı diyebilirim. Parçaya göre değişiyor. Bunu en iyi sahibinden coma girip xmax yedek parçalarına bakarak fiyat adına bir düşünceye sahip olabilirsin. Orjinali dışında aksesuarları pahalı ama. Mesela yan koruma ve rüzgarlıklar, sırt dayama, topcase (çanta) gibi gibi... Ben alırken yan koruma ve rüzgarlık ile sırt dayamada taktırdım. Sadece ikisi 800-900 gibi birşeydi sanırım.

Eğer bütçen abs'ye yetiyorsa kesinlikle abs derim. Altta verdiğim video görüntüleri benim sürüşüme ait. 2 tane görüntüde abs devreye girdi. Çünkü ikisinde de panik fren yaptım.  Birini mart ayı gelince görüntüsünde yaşadım. Orada yerlerde ıslaktı. Lank diye kedi fırladı. Diğeri de ABS can'dır görüntümde. Orada da adam soluna bakmadan öküz gibi çıktı önüme. 

https://www.youtube.com/watch?v=_NU_aSnv0O8

Ben motordan memnunum. Hatta xmax geçen yıl ben alırken avrupa genelinde en çok satan ülke sıralamasında Türkiye birinci olmuştu. Kategorisinde en iyilerden biri. 

Başka sorun olursa cevaplarım ;)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

colin hocam eyv  o ironmax ı neden pahalı anlamadım sanki fiziki görüşünde biraz fark var tam emin degilim .

yalnız bu köpeklerine nedir alıp veremediği motorcularla  anlamış degilim .

o sırt dayama rüzgarlık ve çanta kesin alicam onlara fiyat araştırması yapıcam extradan açıklamalar için teşekkür ederim 

Nev-i Şahsına Münhasır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

sym joymax al arkana bakma bu kadar konfor hiç bir motorda yok rakip ve fiyat olarak 

xmax ın eline her türlü verir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Amcaoğlu dün gidip trafik sigortasını sormuş, 1000 TL fiyat almış.

Söyleyeyim dedim.

Ayrıca scooter candır hocam doğru yoldasın. Uzun vadeli düşünüyorsan Japon almalısın ve şimdi SYM denilmiş ki menşeiini bilmediğim için bişey diyemiyorum ama kesinlikle (özellikle scooter'da) Çin'e bulaşma.

Edit: SYM, Tayvan çıkışlı.

Caliber tarafından 14/Nis/16 19:45 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek

Hocam boy kaç bu arada? xmax sınıfında en büyük bagaja sahip olduğu kadar en yüksek seleye de sahip. (Gerçi yüksek değil, sele geniş olduğu için ayakları açma kapesitesini yiyor ondan yüksekmiş gibi izlenim veriyor) Zaten oturup denemeden almazsın. Benim 1.76 mesela iki ayak aynı anda tabanları yere basmıyor. Basması için sele de öne gelmem gerekiyor. İki ayak parmak uçlarında duruyor ama :D Gerçi şimdiye kadar hiç sıkıntı yaratmadı. Tek ayağa alıyorum durduğumda motoru.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

Boy 1,77 falan denedim bi kaç kere üstünde o yönden sıkıntı yaşamadım bende  .

trafik sigortalarından haberim var devlet baba sogulsn  iyi geçiriyr ama  mecbur katlanacaz .  ki bende yamaha honda vs gibi motorlar satarkende hem cabuk hemde cok zarar etmeden satılması kolay diye düşünüyorum ve

bu yüzden biraz da tercih ediyorum he kolay kolay satmam ama yinede bunuda düşünmekte fayda var .

panxer hocam  symde güzelmiş incelicem onuda .

Nev-i Şahsına Münhasır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

bende konu açıcaktım antivirus un konuyu katletmeden sorayım :) bende motor almayı planlıyorum ilk motorum olucak scooter tarzını değilde daha çok chooper tarzını seven biriyim baya bi araştırmalar sonucunda "Falcon Freedom 250" http://www.falconmotosiklet.com/model_detay.php?grupid=75  motor baya hoşuma gitti daha ehliyet felan alıcam  ama şimdiden sorayım kullanan eden varmıdır fiyatıda gayet makul bi alet benim kullanım amacımda aynı şekilde evden işe işten eve toplam günde 40-50km var yok.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Daha ehliyetimi almadim, tavsiye vermem ne kadar dogru bilemem. Gecende sirkete xmax 250 aldik. Ehliyetsiz binmek cok tarzim degildir ama gecen gun evden sirkete xmax ile gittim. Araba gibi serefsiz :)

Daha once 150cc bir motor kullanmistim. 250 cok daha guclu. Paran varsa xmax al.pisman olacagini sanmam.

Bizdeki model abs li degil. Bazilari cok agir yuk yoksa iki kisi binmeyeceksen gerek yok absye diyor. Bilemiyorum

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackingo
    hackingo's avatar
    Erkek

2013te sifir aldigim xmax 250 momo design hala kullaniyorum.... kullanmadigim motor tarzi kalmadi! yakit, hizlanma, konfor, malzeme kalitesi, bagaj kapasitesi, hede hödö tek gecerim!.. bu motorun 400lugunu kullanan cok arkadasim var hepsi 250 ye döndü.. 400 al diyen olursa aldanma

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Hocam almak için biraz bekle bu aralar torba yasayla sigorta konusu düzelecek diye birkaç şey duydum ne kadar doğru bilmiyorum.

Ek olarak @Colin 

Hocam şeridin genelde sağından mı gidiyorsun yoksa videoda mı bana öyle geldi tam anlayamadım uyku sersemi

www.kriptopedi.com
Toplam Hit: 1901 Toplam Mesaj: 18
motor tavsiye