folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Müteahhit İskanı Almıyor Ne Yapabiliriz ?

Müteahhit İskanı Almıyor Ne Yapabiliriz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seagate189
    seagate189's avatar
    Erkek

Merhabalar 4 yıl önce aldığım apartman dairesinde müteahhit iskanı almıyor bugün su faturasını görünce gına geldi artık normalde abonesiz mesken de 1 ton suya 5.80 tl ödüyorduk bugünkü faturada bu ücretin 11 tl olduğunu gördüm 300 lira su faturası gelmiş bıktım fazla fatura ödemekten.

iskan için müteahhite hukuksal anlamda nasıl bir yaptırım yapabiliriz bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok seviniirim

binamız 10 katlı belediyedeki durumu inşaat aşamasında ve %20 si tamamlanmış olarak görünüyor.

Safir T-14 -- Sarsılmaz Kılınç 2000 light -- Browning Hp Mk3-- Derya Mk-12 --------
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

bağlı oldunuz belediyeyi arayın yönlendirirler heralde.

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enes
    enes's avatar
    Erkek

Ruhsat tarihinden sonra 2 yıl içinde başlanmalı ve 5 yıl içerisinde binanın bitirilmesi gerekiyor.

20% seviyesi kat irtifakı alındığını yani binanın ilk vizesini alındığını gösterir. Bu durumda malik sahiplerine kat irtifakı tapusu verilir. 

Müteait iskan almıyorsa sulh hukuk mahkemeleri bu işe bakıyor müteaiti dava edebilirsiniz. 

Yada;

Belediyeden binanızın hangi yapı denetim firmasına bağlı olduğunu öğrenip, yapı denetim firması ile kontağa geçilebilir malik sahipleri arasında iskan ödemesi ortak olarak ayarlanıp iskan alabilirsiniz, TABİKİ bina da herhangi bir değişiklik yapılmadıysa..

Hanimabi Sen Neler Dedin Oyle :( http://www.youtube.com/watch?v=YRbUA9UuUqk
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

Bizim toprak sahibi sözleşmeye şöyle bir madde koymuştu. Ss aldı iskanı. 1 dairenin tapusu iskan alındıktan sonra müteahhite verilecektir. Gerçi iskanı aldı geri kalan bütün problemleri bıraktı o.ç

Naber la?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

Benim eski şöförlerimden biri geçen ay bu mevzu yüzünden müteahhiti bikalbinden buçaklayıp öldürdü cezaevinde Şu an hatırlatayım dedim hocam sakin olmanda fayda var

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

iskan almamasının sebebi şudur ben de aynı durumdan muzdaribim..

inşaat yapan firmanın kendisinin binaya soktuğu tesisatçının elektrikçinin vs tüm firmaların

vergi ve sgk borcu olmadığına dair kağıt olması gerekiyor. haliyle iskan alamamasındaki sebep kişinin bu borçlar

ı neden oluyordur.

siz firmaya sigortasız ve kaçak işçi çalıştırıyor diye şikayet edersiniz denetim ansızın gelir herkesi ve müteahhiti zımbalar

geçerler.. tabi kesilen para cezası ve hapisten bahsetmeye gerek yok bile

bu anlamda müteahhite göz dağı verip süreci hızlandırabilirsiniz.

iskan alınmadan daire satılabiliyor muymuş o da ayrı husus...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

...

bildigim kadar ile arsa satisi gosteriyorlar hocam

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

inşaat yapan firmanın kendisinin binaya soktuğu tesisatçının elektrikçinin vs tüm firmaların

vergi ve sgk borcu olmadığına dair kağıt olması gerekiyor. haliyle iskan alamamasındaki sebep kişinin bu borçlar

ı neden oluyordur.

siz firmaya sigortasız ve kaçak işçi çalıştırıyor diye şikayet edersiniz denetim ansızın gelir herkesi ve müteahhiti zımbalar

Tabiki satılıyor , topraktan vs. Türkiye'deki piç müteahhitlerin en sevdiği satış türü. Parayı peşin alıp kaçmak, işi yapmamak, şirketi batırmak falan hobi olarak bunlarla uğraşıyorlar....Maalesef :(

Tüm sorunlarla daireleri alanlar ( müteahhit gözüyle kerizler ) uğraşıyor.

Belediyeyle görüş hocam durum analizi yap.

Müteaahit ne diyor iyice anla, karşı atak yap.

Kolay Gelsin, Bol Sabır...

AnaMuhalefet tarafından 19/Ara/19 23:53 tarihinde düzenlenmiştir

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

mutahitin belediyeye olan yuklu borcu- iskan icin gerekli yapi denetim projeler-depremle ilgili incelemeleri. belediyenin keşfe gelip eksikleri bildirir. vs vs  tekr işcleriar binanin poreje uygun hale getirlmesi,inşaaataki eksiklerin yeniden yapilmasi   calişan işcilerin ssk  parasi uzayip gider. bunlarin yapilmasi mutahite 75-150 bin tl  maal olur. ondan yapmaz size kalir hepsi.

sansar55 tarafından 20/Ara/19 00:27 tarihinde düzenlenmiştir

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

yapı kayıt belgesine bir bakın iskan ile 3 aşağı 5 yukarı aynı hesaba gelebilir uğraştırmaz

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi
    AnaMuhalefet bunu yazdı
    yunusdogan bunu yazdı

ı neden oluyordur.

Tabiki satılıyor , topraktan vs. Türkiye'deki piç müteahhitlerin en sevdiği satış türü. Parayı peşin alıp kaçmak, işi yapmamak, şirketi batırmak falan hobi olarak bunlarla uğraşıyorlar....Maalesef :(

Tüm sorunlarla daireleri alanlar ( müteahhit gözüyle kerizler ) uğraşıyor.

Belediyeyle görüş hocam durum analizi yap.

Müteaahit ne diyor iyice anla, karşı atak yap.

Kolay Gelsin, Bol Sabır...

Bir çok müteahhit evi satıp parasını alırken çok ilgili çok dürüst parayı alınca burnundan kıl aldırmıyo

Yapı kullanım ruhsatı olmayan binanın oturuma açılması yasak çevre ve şehircilik müdürlüğü isterse mal sahibi demez kapıya koyar kimsede bir şey yapamaz denetimsizlik ve umursamazlık hat safhada

Iskani yani yapı kullanım ruhsatı alırken binanın onaylı projesine göre yapılmış ve eksiksiz olması gerekiyor bunun yanı sıra vergi, sgk borcunu kapatmalı elektrik dağıtım sirketine elk borcunu belediyeye su borcunu ödeyip insaat sırasında kullandığı şantiye elektriğini ve suyunu kapattirmali

Bunun yanı sıra otopark borcu var yapı denetim ücreti var yapı kullanım ruhsatı harcı var var var

Dürüst muteahhit ise ve farklı bir problem çıkmamışsa tüm bunları hesap etmesi gerekirdi

Bina kaç daire yada insaat alanı nedir bilmediğim için siz aranızda para toplayıp alın diyemiyorum çok yüklü bir masraf olur

Illaki noter sözleşmesi vardır maddeleri okuyun varsa bi sey ordan tutturursunuz yoksa belediye cevre şehircilik hikaye sadece bilgi almış olursunuz 

Ama 2 sezondur müteahhidi mimarı mühendisi çok zor durumda mali sorunu varsa çok zor 

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Toplam Hit: 3105 Toplam Mesaj: 28
iskan